Теглене на ипотечен кредит неща които трябва да знаем!

  • 138 734
  • 779
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 515
Имам много познати, които се оплакват от Райфайзен банк... макар и на двамата парите да ни минават през тази банка, няма да теглим кредит от нея  Naughty наслушала съм се на истории..

Скоро никой не е писал нещо, свързано с ипотечните кредити. Няма ли развитие при никого? 

Ние все още сме в търсене на жилище-огледи , ще пиша по натам когато имаме развитие  Peace

# 121
  • Мнения: 2 200
Е, май аз ще давам най-скоро инфо  за перипетиите с ипотечните кредити Simple Smile

# 122
  • Мнения: 4
Здравейте, и ние сме се ориентирали към теглене на ипотечен кредит, днес ходихме да говорим спряхме се на Сибанк, предлагат много добри условия с мн добри лихви, и застраховката на имота е за тяхна сметка. Дадоха ни нужните документи, които трябва да подготвяме като намерим жилището. Също така решихме първо да ни направят едно проучване така да се каже за това до какъв максимум парички може да ни отпусне банката за да знаем реално, до какви цени да търсим. Но горещо препоръчвам тази банка бяха много любезни с нас и дано да са по гъвкави по нататък в процеса на отпускане на заема.  Simple Smile

# 123
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Договорът за заем ще се променя само ако клиентът е съгласен
Банките вече няма да могат да променят условията в договорите за потребителски заеми без подпис на клиента, че е съгласен с промяната. Трезорите ще могат да изменят едностранно само лихвата, но за целта ще са длъжни да уведомят клиента. Това предвижда новият закон за потребителския кредит, който беше одобрен окончателно от депутатите вчера и влиза в сила на 12 май.
Всички изменения и допълнения ще се подписват от двете страни по договора. Вече няма да важи правилото, с което много трезори у нас злоупотребяват - променят общите условия и с това конкретният договор се счита за променен.
Единственото изключение е в случаите, когато банката реши да промени лихвата. Тя ще може да го прави едностранно, но първо ще трябва да уведоми клиента. Това трябва да е на хартия или чрез друг "траен носител", например чрез sms или e-mail, като изискването е то да се прати на последния посочен от клиента адрес. В закона обаче няма санкция, ако банката не съобщи за промяната на клиента. Въпреки че потребителските организации и бизнесът се обявиха против подобни привилегии за банките, те останаха в закона.
Законът, който въвежда у нас евродиректива, се отнася за потребителски кредити и лизингови договори от 400 до 147 000 лв., но не и за ипотечни заеми. Освен това в обхвата му попадат само контрактите, сключени след 12 май. Това означава, че за кредитите, изтеглени дотогава, ще се прилага старият ред.
Новото в закона е, че банките ще са длъжни да представят всяка оферта за заем под формата на общ формуляр, в който по един и същи начин са посочени лихвата, размерът и датите на погасителните вноски, годишният процент на разходите, общата дължима сума, всички такси и лихви при закъснение с вноската или при предсрочно погасяване. Целта на тази клауза, която важи и за ипотечните кредити, е клиентите да не бъдат заблуждавани с подвеждащи условия при предлагане на офертите. Банката ще е длъжна да предостави предварително и безплатно проекта на договор за кредит, ако клиентът поиска това.
-----------------------------
ПРЕДСРОЧНО
Законът връща таксата за предсрочно погасяване на потребителски кредит, защото това е изискване на директивата. Тя обаче ще важи само за договори с фиксирана лихва. Размерът на таксата може да е максимум 1% от предсрочно погасената сума, ако оставащият период от договора е над 1 година, и максимум 0.5%, ако до края на споразумението остава по-малко от година.

# 124
  • Мнения: 515
vipdivata И аз вчера чух за това  Praynig дано да се окаже истина макар, че ме съмнява  скоро банки да почнат да отпускат потребителски кредити до 147000  Confused Чух, че говориха и за паданаето за  лихвите по кредитите, ама пак няма да е скоро... Ще поживеем пък ще видим Simple Smile

# 125
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Честно казано не очаквам скоро понижаване на лихвените проценти в България. Да не говорим, че банките са станали по-консервативни отвсякога по отношение отпускането на кредити на физически лица. За времето на разглеждане на документи пък, изобщо не искам да коментирам!  #2gunfire

# 126
  • Мнения: 5 178
При ситуацията с безработицата не виждам как банките ще станат либерални.
При потребителските кредити се гледа дохода, какъв ли доход ще ти искат за да ти отпуснат 100 хил без ипотека..

Като цяло какво да се гледа
- как се определя лихвата. Ако има компонента, която зависи от кефа на управителния съвет на банката или нейното финансово
състояние бягайте далеко.
- ако доходите са в лева да сте наясно, че кредит в чужда валута ви носи и валутен риск, който не е ясно дали се компенсира от по-ниската лихва
- размера на вноската да е до 1/3 от доходите

# 127
  • Мнения: 2 200
Към миналите вече по този път - колко дни след подаване на документите ви одобриха за ипотечния кредит? Т.е. след колко време получихте отговор от банаката че сте одобрени/неодобрени?

# 128
  • Мнения: 413
една седмица Peace

# 129
  • Мнения: 47
От коя банка?
Аз чух за ДСК около месец.

Някой кандидатствал ли е за ипотечен от една банка и едновременно с това потребителски кредит или овърдрафт от друга?

# 130
  • Мнения: 2 200
ДСК - утре ще входирам документите. Дано да стане по-бързо, вече подписах предваритен договор, а в него има срок за плащане на останалата сума. В петък бях в банката, но се оказа, че нямам всички документи и се надявам за утре да бъдат готови.

# 131
  • Мнения: 2 200
Fantichka, ако е от една банка, няма проблем, стига доходите ти да го позволяват.
Предполагам, че дори и банките да са различни, но доходът ти е достатъчен, няма да има проблем.
Проучвах подобен вариант за ипотечен от "Пощенска" + потребителски от "ДСК" и според кредитната инспекторка нямаше да има проблем (поне за сумите, за които тогава говорихме).

# 132
  • Мнения: 47
А някой има ли информация за Алианц? Там май ми е най-изгодно (застраховките са безплатни, нямат такса за предсрочно погасяване, нямат годишна такса за управление), но четох и чух лоши отзиви за тях - много се мотаят и послед отказват, правят ниски оценки ...

А застраховките в ДСК как варират като сума? Май това е банката, която отпуска в момента по-лесно кредити.

# 133
  • Мнения: 413
От коя банка?
Аз чух за ДСК около месец.

Някой кандидатствал ли е за ипотечен от една банка и едновременно с това потребителски кредит или овърдрафт от друга?

Сосиете Peace
Имахме овърдрафт в ДСК и ни накараха да го погасим преди да ни отпуснат ипотечния Peace

# 134
  • Мнения: 2 200
Днес най-накрая входирах молбата за ипотечен кредит.
Един съвет от мен:след като изберете банка, вземете списък с необходимите докумнети за ипотечен кредит и  изискайте продавачът да ви ги предостави в деня на подписване на предварителния договор.
Не разчитайте на обещания колко бързо ще станат готови някога в бъдещето. Аз бях извадила някакъв списък, публикуван на старницата на банката, но се оказа, че не е пълен. Фирмата, която ни продава апартамента, нямаше данъчна оценка, актуално състояние, някакви скици, удостоверение за тежести и др. и разчитахме на тяхната щедрост да платят бърза услуга или да "поощрят" когото трябва, за да си ги получим колкото може по-бързо. Така изгубихме една седмица, а в същото време тече 45-дневния срок, в който трябва да им платим останалата част.

Общи условия

Активация на акаунт