Какво (не) знаем за имигрантите

  • 11 877
  • 114
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 270
Ами те при всички положения са искали да минат просто транзит.Лоши сметки обаче, България има много да учи за Европейските методи. Бг практически ги държи насила. Малцина са, които искат да останат, но защо пък не, знаят бг и искат да учат.Защо не? И ти си прав , че това е едно от решенията за някои от тях. bowuu

# 31
  • Мнения: 5 710
Не разбрах дали това Бусманци е бежански лагер и защо е затвор.

Малко уточнение за понятието 'бежанец':  бежанец се става, ако се поиска статут на бежанец от страната  ( обикновено съседната на тази, от която се бяга) от която е поискан, има м/ународно установена процедура, в която се доказва  човекът  Х наистина ли е бежанец, тоест от какво бяга и каква е опасността за него в страната му, поради която е невъзможно да се върне.
Повечето от потенциалните бежанци  у нас  не искат нарочно статут от нас, защото се надяват да го получат от други страни, а по принцип могат да го получат от една.  Тоест, не мога днес да съм в БГ и да искам статут, и вдругиден да се придвижа до Австрия примерно  и там да искам.  Масовият случай е, да останат приютени  у нас до момента, в който избягат през  Гърция, после там има едно пристанище, срам и позор за Гърция, от което в/у тирове и товари се опитват да преминат към Италия и после към Западна Европа, където в един момент ще се пробват за статут.
У нас има 2 служби, които се занимават с бежанци - комисариата към ООН, и БЧК.
Имаме 'лагери' за временно настаняване, където се осигурява супер минималното - храна, вода, одеало ... затова напълно възможно да ви изглеждат условията мизерни - на такива места не се живее, а се стои по принцип съвсем кратко време, колкото да се приютиш, докато ти бъде уреден статута и си поемеш пътя.

ПС: Забравих да кажа, че освен бежански статут има и още 3  вида статути - убежище, хуманитарен статут и временна закрила.

при всички положения ( не мога да видя видеото) ако може някой накратко да обясни какъв е казуса там - какъв вид 'лагер;' е това хора с какъв статут се прибират в него и т.н. ще е добре..

Последна редакция: вт, 12 яну 2010, 18:59 от 10c's Cafè&Lounge

# 32
  • Мнения: 7
Според мен не е нужно събирането на средства за "екстрадирането"им. Със сигурност имат бюджет-друг е въпросът как са го оползотворили властимащите! А и трябва да се даде шанс на тези,които гозаслужават,защото със сигурност ипа такива-да започнат нов живот в страната ни. Peace

# 33
  • Мнения: 5 710
и трети в-с колко ги искат държавите, от които пристигат.
ако нямат докуменити - съвсем.
случаят с румънските цигани в европа, които румъния не ще.
парите за депортиране са най-малкия проблем.

# 34
  • Мнения: 411
Мили Боже,горките хора.Намерили къде да дойдат.Голяма простотия в тая държава Tired

# 35
  • Мнения: 270
и трети в-с колко ги искат държавите, от които пристигат.
ако нямат докуменити - съвсем.
случаят с румънските цигани в европа, които румъния не ще.
парите за депортиране са най-малкия проблем.


Първо да ти отговоря много накратко на въпроса по горе. Иван Кулеков е снимал филма.От него става ясно, че тези хора не живеят там седмици или месеци, а повечето - години. Видяха се и 4 малки деца в много малка стаичка с дюшеци на земята за децата. Хората разказват, че са затворени там поради липса на документи. Някои знаят по - добър български от мои познати. Все пак намери начин да гледаш целия филм.
Така че от видяното става ясно, без значение какъв му е статута - това заведение е затвор. Затворените вътре не могат да излизат. Семейните имат обособено МЯСТО за интимност. Много неинтимно място бих казала. Ако беше просто  скромно и както казваш ти да ги държат в рамките на закона - 14 дни всичко би било наред. Може би.

Другото, което ме замисля. Защо наистина не им плащат билета. Някой каза, че е  добре да останат. Да, тези, които искат и могат. Повечето искат и са искали да достигнат наистина цивилизованите Еу страни. И сериозно се съмнявам, че Еу си плаща ние като външна граница на съюза да ги задържаме тук. Докога? Това са ми неизвестните.
Много бих искала темата да стане безкрайно ясна и видима в пространството и тогава да се действа адекватно.

Ето блога на Правна клиника за бежанци и имигранти . Тук може не само да научите повече , но и да подпишете подписката - петиция за  регулиране статута на нелегалните имигранти в България. Също така там може да видите и как адекватно може да се помогне. http://lcribg.wordpress.com/
Иначе остава въпроса Какво /не/ знаем за имигрантите.

# 36
  • Мнения: 5 710
В случаят може да се сигнализира например Хелзинския комитет, или Амнести, да се намесят, ако там има нарушаване на човешки права ( а изглежда,че има), всмисъл, само ах и ох по случая няма да стане, тези хора са там и страдат сега.
Каквито и да са, с документи, без документи, човешките им права идват първо.

Аз не мисля, че ние нещо трябва да направим, този форум е достатъчна трибуна, всички медии го четат, така че това, което се говори тук няма да остане незабелязано.


Този 'дом' е принудителна мярка, т.е не могат да излизат, явно, домът е на МВР..
ето какво намерих, явно въпросът е актуален от 2008ма..
http://www.bghelsinki.org/index.php?module=news&lg=bg&id=1183
http://law.dir.bg/reference.php?f=ni13vr04

 в потрес изпадам от прочетеното...

# 37
  • Мнения: 270
Само да спомена, че в Хелзинският комитет отдавна са информирани...

# 38
  • Мнения: 411
Много малко хора са,за да се  плаща да ги държим тук,не вярвам да има и сериозен наплив..Полза от държането им имат само чиновничетата,работещи там.А директорът на "заведението" къв нагляр,просто е е истина.
Миналата година,в Атина огранизираха някаква страхотна акция,Спираха наред,проверка на документи.Който няма-в един бус и айде по направление.Специално питахме какво става със задържаните-казаха:"връщаме ги по страните им".Вечерта по новините казаха,че са заловили 800 човека,за един ден.А нашите не могат да се оправят с двеста човека...

# 39
  • Мнения: 19
Мили Боже,горките хора.Намерили къде да дойдат.Голяма простотия в тая държава Tired

Абсолютно съм съгласна с теб...смятах,че тука са расисти,но като чета темата и се плаша...голяма злоба в българина голямо нещо...на къде сте тръгнали така с тази злоба и егоизъм

# 40
  • София
  • Мнения: 6 371
голяма злоба в българина голямо нещо...на къде сте тръгнали така с тази злоба и егоизъм

в случая изобщо не става дума за злоба. егоизъм - да. всички народи са егоисти. ако не бяха - нямаше да оцелеят.
България е толкова бедна и мизерна, че няма пари да лекува собствените си болни деца и старци, а вие ми цъкате тука с език, че сме били злобни, щото не сме искали да храним африканските бежанци! от Оклънд, Ню Зийлънд по-различно изглеждат нещата, знам...

# 41
  • Мнения: 411
Що трябва да храним някого?Всъщност ние вече храним...едни "бежанци" ,и то доста сериозно количество.
Да махнат хората от там.
Да ги пращат кой от където е.
Нашите като бягаха едно време за Гърция,пеша през границата,кой с фалшив паспорт,кой без никакъв,да не са ги държали?
Още от границата ги наритваха обратно.
Рускинята с фалшивия паспорт,за каво я държат?
Негъра с изтеклата виза,за кво го държат?
Албанците...?
И те ли нямат държави?
От двеста човека,дали има трима,които да са доказано обществено опасни?
И като са такива-има други институции.
Истината е,че отново някой се почесва по цял ден в някоя топла канцеларийка.
Само като се сетя за ухилената физиономия на бусманския директор и ми идва да го ритна в муцуната.

# 42
  • Мнения: 4 892
голяма злоба в българина голямо нещо...на къде сте тръгнали така с тази злоба и егоизъм

в случая изобщо не става дума за злоба. егоизъм - да. всички народи са егоисти. ако не бяха - нямаше да оцелеят.
България е толкова бедна и мизерна, че няма пари да лекува собствените си болни деца и старци, а вие ми цъкате тука с език, че сме били злобни, щото не сме искали да храним африканските бежанци! от Оклънд, Ню Зийлънд по-различно изглеждат нещата, знам...

Съгласна съм с теб абсолютно, че не става въпрос за злоба.
Обаче с останалите неща не се съгласявам. Пари има, така мисля аз, това, че не се харчат рационално е отделна тема. Фондът за лечение на деца в чужбина е само един пример.
Бежанците няма да ни ощетят.  
А ако не искат да го хранят, поят и обличат - да ги екстрдират. Ако екстрадацията е скъпа, то какво остава? За да не влизаме в преразход? Няма много алтернативи според мен.
Все пак имаме международни договорки по отношение на бежанските въпроси. Можем ли да се откажем?


Държавата /ех, как ми се ще това да го заменя с друга дума..../  се отнася лошо със собствените си деца в сиропиталищата, със собствените си граждани, та какво остава за бежанците.
Не е човешко това. Никак даже.

Последна редакция: ср, 13 яну 2010, 11:05 от NinoTino

# 43
  • Мнения: 5 710
В случаят не става дума за злоба на народа - има място, положение в закона, което, ако не бъде променено тези хора са в шах-мат там завинаги. Всяка мярка за задържане има 'срок'. В случая с тези 'домове' няма. Могат да стоят там до второ пришествие, защото 'условията' по пускането им не могат да бъдат изпълнени от тях, а  и от служителите на МВР, чиято работа не е организирана така, че да си вършат работата, да работят по всеки случай в една или друга посока ( екстрадиране, получаване на статут и пр.). това е ...параграф 22. Как после се учудваме, че има такова страдание на това място! На хора които ако и да са без документи не са убили и наранили никого, те не са рецидивисти. Абсурд, абсурд. Хора се самозапалват от отчаяние в това прокълнато място.

И нещо друго мисля -  колко ли слаби трябва да са организации, като Хелзинския комитет, които още през април 2008ма са си написали становището, но  не могат да съберат Х депуати да гласуват иницииране на промени. Смях. Как е възможно такъв казус изобщо да се поставя на вниманието на гражданите, след като организации, на които това им е работата (!) и затова харчат (чуждите) пари не могат да се справят с елементарно ... лобиране.

# 44
  • Мнения: X
В случаят не става дума за злоба на народа - има място, положение в закона, което, ако не бъде променено тези хора са в шах-мат там завинаги. Всяка мярка за задържане има 'срок'. В случая с тези 'домове' няма. Могат да стоят там до второ пришествие, защото 'условията' по пускането им не могат да бъдат изпълнени от тях, а  и от служителите на МВР, чиято работа не е организирана така, че да си вършат работата, да работят по всеки случай в една или друга посока ( екстрадиране, получаване на статут и пр.). това е ...параграф 22...
Това ми напомня историята на онзи иранец, който стоял 18 години на летище Шарл де Гол. По неговия случай е направен филма "Терминал" с Том Ханкс.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mehran_Karimi_Nasseri

Общи условия

Активация на акаунт