Машина за хляб-24 част

  • 58 171
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 427
дядо хаджия  bouquet
Денис,много вкусничко изглежда кекса  bouquet
Макс-мамма,много добре изглежда хляба-с брашното от Кауфланд ли го прави?
Петушка,успех !И аз чакам снимчици.

# 31
  • Мнения: 762
Правих козунак,но сместо захар с бременската си акуратност съм сложила сол.... Wink

# 32
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Макс-мамма,много добре изглежда хляба-с брашното от Кауфланд ли го прави?


Не от там,от един диетичен магазин и много ми хареса.Но,Денис прави от това брашно,което е на промоция в Кауфланд и каза,че резултата е много добър и то по рецептата на опаковката,препоръча го.Мисля да си взема и от него.

Правих козунак,но сместо захар с бременската си акуратност съм сложила сол.... Wink

И сега?Отиде цялата смес на боклука.

# 33
  • Мнения: 37
Щастлива съм!,
мисля че около 1/3 кубче,довечера ще я питам точно

# 34
  • в обкръжаващия ме хаос
  • Мнения: 346


Ако мислиш, че би се престрашила пиши да ти пратя на лични как я правя изцяло в машината.
Ааа, Дядо Хаджия не на лични, давай тук, че и ние да се образоваме   bouquet

# 35
  • Мнения: 767
Оф, до сега оформях питката и си мислех, че май за последен път ще я правя. В никакъв случай не е като от румънския сайт, но ще ви я покажа изпечена. Ако не я изгоря hahaha

# 36
  • Мнения: 161
danip Вечи си преполвих кексечето освен че изглежда добре също е и много вкусен.Вече си имам рецепта за гости.Сега се точа на една пита Цвете надявам се коро да се хвана да я направя че се облизвам само с тези вкусотии които побликувате Hug
Петушке и аз чакам снимки че скоро мисля да правя точно тази пита.
Дядо Хаджия даваи рецептата тук че иначе и аз ще искам лични съобщения Peace Hug

# 37
  • Мнения: X
Колко много сте изписали и изпекли за два дни,момичета,браво! Hug
Видях чудни хлебчета и питки! Peace
Виждам,вече сте на вълна пълнозърнести,типови хлебчета,време ми е и на мен да пробвам,но от разни нови рецепти все не идва ред.
Снощи замесих хляб с настърган кашкавал,сирене и мащерка,оставих го да втасва и да се пече,като се върнахме къщата ухаеше приятно,а и беше си станал и без да му бая Mr. Green.
Даже сложих суха+прясна мая да ги употребя остатъците и от двете,всичко стана бомба.
Месенето обаче не го пропускам,надзъртам постоянно и следя как ще се оформи тестото,иначе не спазвам последователност при сипването на продуктите,нали веднага започват да се бъркат и без това.
Петушка,хайде,чакаме снимки.
denis1906 ,кекса изглежда много пухкав и апетитен,особено сега,като съм на диета. Tired

# 38
  • София
  • Мнения: 12 263
  Можете ли да ми дадете телефон на сервиз, защото не си пазя или не мога да я намеря гаранционната карта.

# 39
  • София
  • Мнения: 7 945
СПЕЦИАЛНО ЗА ЩАСТЛИВА СЪМ.
Е... и за всички, които ги интересува.

дядо хаджия давай, чакам и запретвам ръкави Hug Искам и още как Simple Smile

Така ето ни първо рецептата:

Хляб с кисело мляко

- 1 и половина чаена чаша кисело мляко
- 2 яйца
- половин чаена лъжица сода бикарбонат (и да я пропуснеш не е проблем)
- 1 и половина чаена лъжица сол (аз слагам една чаена с връх)
- половин чаена лъжица захар
- 2 супени лъжици олио
- 3 и половина чаени чаши брашно (ориентиромъчно)
- една чаена лъжица мая за хляб (или четвърт пакетче жива мая)

ВНИМАНИЕ !!! Това е модифицирана рецепта. Не е оригиналната рецепта за хляб с кисело мляко !

Номерата на програмите са дадени за Мулинекс 5000 тъй като Щастлива съм е с такава машина, а другите проверете кои са при вас. Става дума за програма "ТЕСТО С ВТАСВАНЕ" и "САМО ПЕЧЕНЕ".

Така сега. Първо сядаме на един стол успокояваме се хубавоооо, усмихваме се и си стопляме съвсем малко вода (топла ей, да не е  вряла, така като си туриш вътре пръста да ти е приятно). После водата я изсипваме в една купичка (аз си имам една стара порцеланова, която предварително съм я поставил под чешмата с вряла вода да се загрее) слагаме в нея маята, добавяме една две щипки захар и брашно, колкото да стане една хубава гъста каша. Хубаво я разбъркваме и ако имаме една чиста хавлиена кърпа увиваме купичката и я оставяме маята да се "събуди", ако си нямаме пък кърпа завиваме с чиста найлонова торбичка, ако пък и такава нямаме ползвай това свежото фолио дето е за увиване на продукти. Какво значи да се "събуди" маята ли ? Ами то закваската (щото това правим сега) ставаа едно като гъба и отгоре е на едни мехурчета и се надига. Ето виж тази снимка нещо подобно е само, че не в контейнерчето на машината, ами в купичката.


Такаа и докато чакаме маята да се разбере там помежду си, включваме Мулинекса на прогамата за печене и то само за 3-4 минути да загрее. Пак така като си туриш ръката в средата на контейнерчето да и е приятно топло (не горещо). Като загрее машината изключваме програмата за печене и настройваме на програма тесто с втасване.

Вътре сипваме киселото мляко, което сме разбили предварително с вилица. Добавяме си яйцата, солта, олито и захарта и оставяме да се постоплят. Като стане готова маята, сипваме отгоре в контейнера по-голямата част от брашното и разбъркваме леко в него содата. Най отгоре добавяме маята и пускаме на програмата за тесто с втасване (13 програма). През първите няколко минути машината прави едни такива единични завъртвания и ние няма какво да и гледаме. Като почне обаче да меси постоянно вече гледаме как е тестото. Ако лиже отдолу почваме да добавяме от брашното ама виж сипваме го така с лъжица отстрани до тясната страна на контейнерчето така че то да падне отдолу. Това правим и от двете страни нали. Чат пат една лъжица пък ръсим отгоре. Значи машината сега меси 5 минути. И изведнъж спира. Ние обаче сме решили, че ние командваме ситуацията, затова си проверяваме тестото и ако е влажно и лепкаво, прекъсваме програмата (с продължително натискане на бутона с лампичката, докато чуем звуковия сигнал) и отново я пускаме. И продължаваме с брашното докато тестото ни стане меко и не лепне (ако е станало още от първия път няма да спираме програмата). Виж на първата страница там има три снимки с тесто в контейнера и ще се ориентираш. Затова не се учудвай че или ти е останала малка част от брашното или пък ще ти се наложи да добавиш още някоя и друга супена лъжица. Запомни в хлебопекарството точно количество брашно няма, има ориентировъчно. Хляба не е кекс или курабии или пък торта, той си иска вид тесто.

Сега оставяме програмата да си меси докрай. Тя ще меси 5 минути, после ще почине 5 минути, след това ще меси още 15 минути или общо 25 минути. Като се омеси тестото (часовника показва 1 час) демек бъркалките след второто месене вече не се въртят, отваряме капака, дигаме тестото от едната страна и махаме едната бъркалка, дигаме тестото от другата страна и махаме и от там бъркалката. Ако има полепнало брашно по стените на контейнерчето с една салфетка можем да го избършем. Всичко това без да прекъсваме програмата.

После с леко намокрена ръка заглаждаме тестото да стане равномерно разпределено в контейнерчето и го оставяме да втасва.

Сега - то по програма втасва цял час ама ние нали командваме положението няма да го оставяме току така. Гледаме горе долу какво е нивото на тестото преди втасване и дебнем през прозореца. Отма щом се удвои спираме програмата за тесто с втасване и включваме програмата за печене. Даже знаеш ли аз така един пръст под нивото, което трябва да съответства за удвояване спирам, щото тя машината докато загрее за печене, тестото продължава да втасва. В никакъв случай не допускай тестото да мине ръба на контейнера, оти после ще отиде в прозореца горе. Не е опасно пък да не втаса докрай, напротив това е много по добрия вариант отколкото да превтаса.

И така. Туряме първо на 30 минути да се пече при ниска кора за печене. И му се радваме нали през прозорчето след 25-тата минута как върви. После като свърши тоя цикъл. Проверяваме с една клечка за зъби, ако се е изпекъл, го оставяме вътре още 10-15 минути да престои, ако пък не се е изпекъл или искаме по припечен пускаме наново програмата за печене за 10 минути с по тъмна коричка. Обаче няма да чакаме 10 минути ами ще наблюдаваме и като добие вид, който ни кара да го изядем още в контейнера спираме да го печем. Сега ... при този и обикновения хляб може да се получи едно странично пропукване на хляба. Това значи, че сме направили страхотен хляб, защото маята е "угаснала" навреме.

След като сме изпекли хлебчето го изваждаме. Сега тука дамите нали си имат специални решетки па не знам какво си. Аз нямам такава. Аз си имам една пластмасова тава, върху която постилам една голяма дебела хавлия (тя си ми е само за такива работи). Проверяваме кората. Пак ли е твърда като камък. Ми спокойно. При престоя тя омеква, а аз пък за да съм сигурен, че няма да остане такава ... взимам разтопено масло и я намазвам с него. После малко изчаквам маслото хубаво да попие и завивам с хавлията да си преспи хляба.

Никога не разчупвай и никога не яж хляб докато е врял и горещ. Хляб задължително се яде леко топъл и не по-рано от 1 час от неговото изпичане (прабаба ми ако беше жива нямаше даже да ти го даде докато не мине половин ден - демек 6 часа).

Еми това е Щастлива съм. Сложно ти се вижда, ама ако си спокойна и уверена в себе си ще забележиш, че когато съприживяваш месенето и печенето на хляба е много вълнуващо. То се едно излиза от твоите ръце, нищо че машината го меси и пече.

Извинявам се за дългия пост, май наистина трябваше да го пусна на ЛС.

# 40
  • София
  • Мнения: 360
Дядо хаджи, страхотно описание! Няма как да не го запомниш. Peace

# 41
  • Мнения: 7 162
дядо хаджия , колко време отнема туй нещУ?
Нямам време само да го прочета.
Ами...чета, чета аз трябва да не се отделям от машината.
Кога ще готвя, чистя, простирам и др.
Имай милост, имам три деца. Sad

Ще си копна рецептата и ще изчакам по-добри времена. Wink
Иначе, благодаря. Peace
/хей, да не се обидиш/

# 42
  • Мнения: 906
Чудя се аз как е възможно да не пише никой в темата? newsm78  А то имала нова. малко по- късно ще се отчета с питка по рецепта на max- mama.

# 43
  • София
  • Мнения: 7 945
дядо хаджия , колко време отнема туй нещУ?
Нямам време само да го прочета.
Ами...чета, чета аз трябва да не се отделям от машината.
Кога ще готвя, чистя, простирам и др.
Имай милост, имам три деца. Sad

Ще си копна рецептата и ще изчакам по-добри времена. Wink
Иначе, благодаря. Peace
/хей, да не се обидиш/

Ами виж сега ако имаш време си стой до машината  Laughing никой не те спира, ама аз лично не я пазя. Трябва ти около 5 минути повече от ползването на готова програма.

Да активираш маята - е едното време. Но някои си го правят и при готовите програми.

За зареждане на машината с продуктите и  за оправяне консистенцията на тестото, допълнително време не ти трябва защото това се прави и при готовите програми. Като оправим консистенцията на тестото работа около машината нямаме то си се меси. Така, че и да го пазим и да не го пазим това е.

Ако искаш да не вадиш бъркалките значи си спестяваш там 1-2 минути. За втасването след около 25-30 минута ти трябва време само да хвърляш по един поглед и да видиш докъде е стигнало тестото. Да кажем няколко секунди да смениш програмата на печене. И после още една минута ако решиш да удължиш печенето.

Аз затова писах изглежда сложно защото съм описал процеса подробно. Но повярвайте ми свикнете ли му после си изграждате навик и дори не ви прави впечатление. Например по този начин правих козунака ония ден (технологията е описана в блога ми даден в подписа тук) и в същото време в актифрая готвих друсан пилешки кебап със зеленчуци, а на печката правех псевдомед от фурми. Така, че да ми е жива и здрава техниката. Всичко съм си свършил, машината ми омесе и опече хляба, актифрая ми сготви яденето, а печката успя и псевдомеда да направи. А и жената всичката работа си свърши - пералнята изпра, а фурната изпече зелника. Какво да се прави голямо семейство сме и готвим по много.

Съжалявам ама на запад може би си имат дори и готови смески за машина за хляб изсипваш ги там с водата и пускаш програмата и повече не му мислиш. Ама опитът ми е показал, че от яйце до яйце разлика голяма, от мая до мая също, от брашно до брашно да не говорим и никога нямам пълно доверие на готова програма и да не хвърлям по едно око какво става в машината.

# 44
  • Мнения: 335
дядо хаджия     bouquet страхотен си ,  много ти благодаря, определно ще я пробвам рецептата   chef И обещавам че ще се науча да пускам снимки за да покажа резултата а и също гадната тухла дето си седи на кухненският плот непипната  Wink
Но още веднъж мерси за страхотните обяснения  Hug

Общи условия

Активация на акаунт