За бързи въпроси и отговори,за тези,които нещо ги вълнува,но не искат тема - 26

  • 32 016
  • 735
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 22 867
Имаше някога една тема за заек със сметана и чесън в  гювеч, но не мога да я открия. Някой пази ли лимнк? Спомням си само, че първо се запържваше месото в масло, а после ... ?

Виж дали не е тая, от форума е, но не знам на кого е:

ЗАЕК СЪС СМЕТАНА
1 заек (става въпрос за домашен заек)
300-400 гр. гъби
2 глави лук
2-3 скилидки чесън
2-3 моркова
1 малка кофичка заквасена сметана (200 гр.)
200 мл. бяло вино
естрагон
подправки - дафинов лист, сол на вкус, черен пипер


Заека се реже на порции и се изкисва за около 30 мин. в студена вода и оцет. През това време на котлона в малка тенджерка се сипва виното и се кипва с 2 с.л. естрагон. вари се докато виното остане на половина, сваля се от огъня и се остава на страни. Заека се се  отцежда хубаво от водата и се запържва до зачервяване в около 50-60 гр. масло. Прибавя се лука, нарязан на дъгички, моркова, нарязан на колелца и чесъна. Подправя се със черен пипер и сол, залива се с виното с естрагона, заквасената сметана и се оставя още 5-10 минути да клокне.
Вземате един гювеч (може и йенска тавичка) и изсипвате заешкото вътре, заливате с 1/2 чаша вода, слагате 1-2 дафинови листа, покривате с фолио или капака и печете до омекване на месото (около 1-1,5 часа). Малко преди да е готово месото в тиган в малко масло запържвате гъбите на силен огън и ги прибавяте към месото. Омешвате всичко хубаво и махате капака/фолиото за да се запече отгоре и да се изпари излишната вода. ако някой харесва по-пикантни вкус, може да добави и 1-2 суп. лъжици горчица.
Става страхотно на вкус. не пропускайте естрагона, той придава почти целия чар на яденето

# 691
  • Бургас На пресечката за Рая
  • Мнения: 156
Момичета търся рецепта за хлебчета на пара

# 692
  • Мнения: 588
Вчера си взех брюкселско зеле и понеже до сега не съм готвила се чудя как да го направя. Някой би ли дал примерна рецепта.
Ще се радвам на вашите предложения Peace

# 693
  • Мнения: 22 867
Вчера си взех брюкселско зеле и понеже до сега не съм готвила се чудя как да го направя. Някой би ли дал примерна рецепта.
Ще се радвам на вашите предложения Peace

Ето няколко предложения.

Тук също.

# 694
  • Мнения: 720
Благодаря Лабрекс, заекът от предходния пост е, но този също изглежда чудесно и ще го опитам някой друг път.   bouquet
А сега да ви попитам нещо за заешкото, тъй като темата с рецептата е заключена и не мога да попитам там. Нямам лимон, а и не ми се ходи до магазина, мога ли да заместя сока му с такъв от портокал?  newsm78

# 695
  • Мнения: 22 867
..... Нямам лимон, а и не ми се ходи до магазина, мога ли да заместя сока му с такъв от портокал?  newsm78

По принцип става, ще има може би аромат, ако не ви пречи.......Можеш да използваш лимонов сок от тоя в шишенцата.

# 696
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Аз пак тук с въпрос  Blush Остана ми тесто за пица по рецепта на пеп-4o и  се чудя как да го оплозотворя. Имам варено пилешко месо, топено сирене, кашкавал и си мислех нещо като калцоне с много плънка да спретна.

Джеронимо, ако все още не си оползотворила тестото: стават страхотни калцонета, с каква да е плънка виж ТУК със същото тесто са /т.е. обратно-тестото за пица е от кифличките и калцонетата ми/
пеп-4о, благодаря.Направих подобие на голямо калцоне и стана много вкусно. Задължително ще пробвам и вкусутиите от блога ти- мернах страхотни неща Grinning
Благодаря за всички отговори   bouquet

# 697
  • Мнения: 720
Благодаря Лабрекс, ще опитам, пък каквото стане.   bouquet

# 698
  • Мнения: 286
Как пържите патладжани, така че да не станат супер мазни? Аз установих, че най-добре оваляни в брашно и на силен огън. Но пък много лесно загарят  Rolling Eyes

# 699
  • Мнения: 9 776
...  често срещам "сода гасена с оцет". Какво означава това?

Не съм Лабрекс, може би не е видяла въпроса ти.
Най-често дозата е 1/2 до 1 лъжичка сода. Аз директно поливам с оцет в лъжичката и содата  шупва. Така се угася.

# 700
  • Мнения: 22 867
...  често срещам "сода гасена с оцет". Какво означава това?

Не съм Лабрекс, може би не е видяла въпроса ти.
Най-често дозата е 1/2 до 1 лъжичка сода. Аз директно поливам с оцет в лъжичката и содата  шупва. Така се угася.

polin_a, благодаря, наистина съм пропуснала въпроса!  bouquet И да добавя още един начин за гасене на сода - с вряла вода, но трябва да е в чашка, защото кипи.

# 701
  • Мнения: 6 713
Здравейте,
имам замразени боровинки, сметана и кисело мляко. Какво да бъде съотношението кисело мляко : сметана, за да стане плътен крем, но ако може без желатин (ако имате рецепта със желатин, няма проблеми Hug)

  bouquet  chef  bouquet

# 702
  • Мнения: 1 236
Вчера си взех брюкселско зеле

на фурна, с картофки и бекон

# 703
  • Мнения: 655
Да, благодаря от сърце.  Hug

няма защо,пак заповядай Hug

Как пържите патладжани, така че да не станат супер мазни? Аз установих, че най-добре оваляни в брашно и на силен огън. Но пък много лесно загарят  Rolling Eyes


ами аз на много слаб огън,пак оваляни в брашно Peaceв тефлонов съд и до сега не съм загаряла Peaceосвен ако не се заблеяя в някой филм hahaha

# 704
  • Мнения: 4 275
Хайде пак в темата. Тази вечер трябваше да приготвя нещо с пилешко филе - я скара, я пилешки хапки.
МИнах през Кауфланд и като видях филето намалено на 5 лв/кг, взех две тарелки - по около 800 гр.  Blush
А ние двамата поже да изядем само половината тарелка ... А понеже бяхме много гладни, в крайна сметка хапнахме пресни багети с кашкавалец, масълце и мръвка ... Mr. Green
Едното филе го оставих да се позапърже малко, а другото във фризера. Отделно за утре взех свинско да го готвя с грах. И в крайна сметка имам 3 кг месо - много повече отколкото можем да изядем ...  Sad
Какво да го правя, да го прибирам ли във фризера? То се е видяло, че филето остава за утре, а свинското ...
Даже не знам защо пише тука ...   ooooh!

Сложих и свинското на котлона ... Crazy

Последна редакция: вт, 16 фев 2010, 21:18 от Мишелин

Общи условия

Активация на акаунт