Дъблин

  • 15 899
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 893
Дъблин ми е отдавнашна мечта, дори и не знам защо точно.
Отваря ми се възможност да отида за 3-4 дни, но преди да отговоря, ми се иска да имам повече инфо.
Моля, който може да каже повече за забележителностите, за транспорта, за придвижването от и до летището.

# 1
  • Мнения: 6 243
Ох, то си е бая писане, ама ще пробвам.

От и до летището има уреден транспорт - автобуси с доста спирки. Има инфо в нета, ще го откриеш лесно. Билети се продават на будка за вестници на летището, което е мъничко и всичко се намира много лесно. Мисля, че имаше билети и наспециален стенд до спирката, но ние купихме отвътре, защото валеше зверски дъжд.

Дъждът е първото, което трябва да имаш предвид за Дъблин. Гладът се асоциира с разни бири, четирилистни детелини и леприкони, но за мен истинския символ му е дъждът. И в Лондон не ни е валяло толкова  Mr. Green

За транспорта няма смисъл да ти пиша - градът е малък и почти навсякъде се ходи пеш. Аз бях за една конференция там и бях настанена в кампуса на Университета, така че вземах до центъра автобус. Рейсовете са редовни, билетът е 1,30 (или 1,10) Е. Особеното е, че ако си купуваш билети, трябва да имаш точни пари, които да дадеш на шофьора - т.е. пускаш в една касичка до него. Ако дадеш повече, той ти връща едно нещо като разписка, което можеш да осребриш на специално място в центъра. Аз бях за една седмица, но с билети ми излизаше по-евтино, отколкото с карта за градския транспорт.

И в Дъблин оперират т.нар. Sightseeing Buses. Има две разновидности - червена и жълта, които вървят по еднакъв маршрут (с много малко разминаване - в частта за Дъблинския зоопарк). Само че жълтите са с живи гидове и е много по-забавно. Червените са с предварително записани описания и ти дават слушалки. На мен в Дъблин специално тия рейсове ми допаднаха, може би защото се случихме на много сладка възрастна дама за гид в автобуса.

Интересните места са доста, на мен една седмица доникъде не ми стигна, но аз съчетавах забележителностите с друга работа. Ако се интересуваш от литература - можеш да видиш музея на писателите, както и музея или центъра на Джойс. Отделно, че в целия град има малки маркери (метални плакета), които откриваш къде ли не, които бележат местата, свързани с "Одисей".

Според справочниците най-интересните места са:
# Guinness Storehouse - абсолютно задължително!!! Голям кеф, особено накрая, като идеш в панорамния бар и удариш една бира. Гледката е едни път!!! Има отстъпка с билет аза автобусчетата.
# Trinity College Dublin and The Book of Kells - затварят рано. Така и не успях да видя Book of Kells. Ще се ходи пак, то се е видяло.
# Dublinia - по-скоро за деца, но и на мен ми допадна. Забавно е, но в крайна сметка мисля, чуе платих повече за него, токолкото си струваше.
# Temple Bar - това е един сладурски арт район с много заведения, магазинчета за какво ли не, улични музиканти и младежи. Приятно и разтоварващо.
# Kilmainham Gaol - противно на отблъскващото си име, затворът се оказа за мен най-интересното място в Дъблин. Може би пак заради гида. Много интересна беседа за историята на Ирландия. Посещението е само с гид, влиза се на групи през определен час.
# The Old Jameson Distillery - четох отзиви, че не си струвало, не ходих
# Dublin Castle - замък като замък. величествена работа. А отвъртре е още по-величествен.
# National Gallery of Ireland - чудесно място! Входът е безплатен, но пък в магазинчето оставих пари като за пет входни билета.
# St. Stephen's Green - непременно иди, ако е хубаво времето. За почивка, за един сандвич на моравата...
# Christchurch Cathedral - нямам слабост към катедрали, така че отчетох колко е монументарлна и грандиозна и дотам. По същия начин и катедралата Свети патрик.

http://www.flickr.com/photos/15094993@N08/sets/72157622291198100/ тука имам пет снимки на кръст от Дъблин, щото не съм качила всичко, но хвърли едно око. Първите 7 са от Гинес Сторхаус.

П.С. Пиши на ЛС, ако си намерила някой лоу-кост вариант, че ми се ще да заведа синковеца. Аз пътувах с Еър Франс през Париж и си беше скъпичък билета.

# 2
  • Мнения: 562
Да препоръчам страхотна и много популярна кръчма в Дъблин с морска храна и ирландски песни  Wink

http://www.jfp.ie/

# 3
  • Мнения: 1 893
Много ви благодаря   bouquet
sladka hapka  Hug след твоя пост желанието ми още повече се засили.
Ще пътувам с тази авиокомпания.
Много евтино не е, но за мен е добре, че лети от Бургас.

# 4
  • Мнения: 6 243
Много ви благодаря   bouquet
sladka hapka  Hug след твоя пост желанието ми още повече се засили.
Ще пътувам с тази авиокомпания.
Много евтино не е, но за мен е добре, че лети от Бургас.
С Еърлингус е най-евтино, но те тепърва почват полети (от юни месец, като гледам сайта им). Аз предположих, че се е появило нещо друго. Но и този вариант е по-добър от досегашните. Peace

Много, много е приятно в Дъблин. Аз пътувам доста, така че може да се каже, че се попреситих на европейски градове, но този е очарователен. А и като фенка на тъмната била си паднах на пъпа там  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 1 893
Вече имам билет за 01.05. Отиване и връщане 147 евро.
Ще пия една тъмна за твое здраве, а като наближи пътуването вероятно пак ще те притесня с някой въпрос.

# 6
  • Мнения: 6 243
Вече имам билет за 01.05. Отиване и връщане 147 евро.
Ще пия една тъмна за твое здраве, а като наближи пътуването вероятно пак ще те притесня с някой въпрос.

Отивам да проверя и аз в сайта  animal037. На 1 май имам РД и е отличен повод за ходене до Дъблин. Аз видях доста по-скъпи билети.

# 7
  • Мнения: 1 236
За 3-4 дни, ако включват и дните на полета, значи всъщност имаш само 1-2 дни (цели) за разглеждане? Ако е така, значи може да видите 2-4 атракции и е хубаво предварително да решите към какво ще се насочвате. Намерете си карта, ще видите че повечето атракциони може да се обиколят пеша (зависи къде сте отседнали).

Определено вземете туристическия автобус, ще видите града като цяло.
Ако искате пазаруване направо си заделете единия ден само за това.  Има ботаническа градина, която в началото на май ще е нацъфтяла, но и това отнема един ден.
За обяд си вземете нещо пресно от някоя пекарна, а вечер седнете в някоя кръчма, ако харесвате ирландския стил. Паркът Св.Стивънс е добро място за отмора между разходките.
Може в един ден да комбинирате Гинес и Замъка (най-старата му кула е от 1207г), или два музея и някоя катедрала. Има музей на писателите, както и за Джойс, ако се интересувате.  Снимайте се със статуята на Оскар Уайлд (близо е до Националната Галерия), вижте "Monument of light" - най-високата статуя в света, намира се на O'Connell Street, а недалече има и статуя на Джойс.
Ако са ви интересни катедрали, вижте Christ Church, най-старата сграда в града, основана е 1030г, и\или Св.Патрик, която е интересна отвътре.
В колежа Тринити (най-престижния университет на страната) има изложена една от най-старите книги на света - Book of Kells, от 800г.н.е. , представлява богато декориран текст.


# 8
  • Мнения: 1 893
Благодаря много   bouquet
Ще имам два дни и половина на разположение, няма да пазарувам.
Ще сме близо до Temple bar. Със сигурност ще ползвам поне за ден обиколните автобусчета.
Ще се радвам, ако някой може да помогне с карта със забележителностите.

# 9
  • Мнения: 6 243
Beca, с билета за автобусите ще получиш карта на маршрута + отбелязани забележителностите. Карти има и в хотелите. Картата ти е най-малкия дерт - на всяко кьоше има стелажи с карти и брошури - Free!

# 10
  • Мнения: 1 893
Предполагах че е така, но ми се искаше да си направя план отсега.

# 11
  • Мнения: 6 243
В нета има бая прилични карти на Дъблин. Щом е с цел отсега да се ориентираш - пусни едно Гугле с Dublin, map, major sights или нещо такова и си харесай най-щарената. А там на място ще си вземеш на хартия! Peace

# 12
  • Мнения: 1 893
Точно нещо шаренко търся, но нета ми тия дни е ужасен и все попадам на google maps.

# 13
# 14
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 616
Сладка хапка, Кремче Ванилия, и аз ще са възползвам от насоките, които давате  Heart Eyes.
Ние ще сме в Дъблин на 27-29 април и ни се събират около 2 дни на място. Тъкмо снощи разучавах придвижването от летището до центъра на града и взех та се отплеснах в Гугъл Ърт и снимките на гугълците Grinning.
Пивоварната на Гинес определено ми е в списъка (също почитател на тъмната бира). Grinning Както и катедралите и Тринити колидж. Май 2 дни няма да са достатъчни  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт