MTHFR генна мутация

  • 159 712
  • 850
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 1 782
И аз гравитирам около някоя по-хубава марка за добавки.
За сега съм на Магнерот 3х1 от 500 мг, но мисля да взема нещо по-качествено.
За Б 6 знам за Бодимед - около 50 лв е мисля, изпращат до Германия и става за седмица  Peace

# 766
  • Мнения: 1 711
Когато имаме мутацията МТХФР, всички вит.от група Б ли не усвояваме напълно?

# 767
  • Мнения: 16
Здравейте момичета,днес ми излезнаха резултатите и се оказа,че имам мутации
Мутация в ген за Prothrombin G20210A   Хомозигот по нормален алел      
Мутация в ген за Фактор V Leiden   Хомозигот по нормален алел      
Алелна специфичност на PAI - 1 4G/5G   Хетерозигот      
мутация MTHFR A1298C   Хетерозигот      
мутация-MTHFR C677T   Хетерозигот   
Много съм притеснена,защото съм бременна в 20та г.с.Тези изследвания си ги казначих сама и сега нз при кой лекар да отида и да се консултирам (от София съм).Притеснена съм,защото досега съм пила само обилновена фолиева к-на,което от издедванията е ясно,че все едно не съм пила,а даже и обратното.Сега трябва ли да си търся б12 метил форма и да пия и трябва ли да пия аспирини или антикоаголанти...много съм объркана

# 768
  • Мнения: 1 711
Здравейте момичета,днес ми излезнаха резултатите и се оказа,че имам мутации
Мутация в ген за Prothrombin G20210A   Хомозигот по нормален алел      
Мутация в ген за Фактор V Leiden   Хомозигот по нормален алел      
Алелна специфичност на PAI - 1 4G/5G   Хетерозигот      
мутация MTHFR A1298C   Хетерозигот      
мутация-MTHFR C677T   Хетерозигот   
Много съм притеснена,защото съм бременна в 20та г.с.Тези изследвания си ги казначих сама и сега нз при кой лекар да отида и да се консултирам (от София съм).Притеснена съм,защото досега съм пила само обилновена фолиева к-на,което от издедванията е ясно,че все едно не съм пила,а даже и обратното.Сега трябва ли да си търся б12 метил форма и да пия и трябва ли да пия аспирини или антикоаголанти...много съм объркана
Иди д нези изследвания при специалист. Повечето дами ходян при доц. Русев от Малинов. Чоже да посетите ощи и проф. Паскалева.

# 769
  • Мнения: 71
Здравейте, имам нужда от съвет. През октомври месец си направих генетични изследвания за тромбофилия. Резултатът беше мутация MTHFR A1298C хетерозигот. Лекарката, при която ходех тогава ми каза, че всичко е наред и няма нищо притеснително в резултата. Не бях бременна, а бях пила вече 3 месеца фолиева киселина и тя ме посъветва да я спра. Сега съм бременна в 13г.с.като вече се следя при друг лекар, който не знае за това изследване и аз понеже си мислих че няма нищо притвснитвлно в този резултат не съм му казала. Съответно той ми изписа нормална фолиева киселина и от началото я пия по 1 таблетка на ден. Днес случайно си погледнах изследването и като прочетох в интернет разбрах, че все едно не съм пила нищо. Вече гръбначния стълб на бебето се е оформил.. Много съм притеснена, започвам да пия мета по 3 на ден, докато не се консултирам с лекар. Знаете ли кога би се видял евентуален проблем с бебето?

# 770
  • Мнения: 1 349
Спокойно, с първите две бебета бях само на обикновена фолиева и всичко си им е наред Simple Smile Не че това е статистика, но не се шашкай излишно. Хетерозиготна мутация само по този алел (разбирам, че С677Т ти е ок) е наистина доста слабо като ефект. Няма смисъл да пиеш по 3 мета фолиева, по 1 е достатъчно, и то за всеки случай по принцип, защото си е полезна - иначе в тия седмици дори не е задължително вече. На феталната в тия седмици вече трябва да се види ясно гръбнакът и да се успокоиш Simple Smile

# 771
  • Мнения: 131
Момичета видях, че сте обсъждали витамините, аз пия  Прегнакеър Макс, в които специално е подчертано  на това, че са с Л-метил фолят 400мг

# 772
  • Мнения: 1 349
Хей, bdnesh, как си? Отдавна не съм те мяркала в темите и те мислех  bouquet

# 773
  • Мнения: 131
Simple Smile много мило, че сте се подсещали за мен Simple Smile Вече съм в 16 г.с. Simple Smile В 12 ходих при Сигридов и се разбрахме да следя на 2 седмици фибриноген, аптт и тромбоцти. И всеки месец при него Simple Smile Утре ми е вторият преглед, вече нямам търпение. Та бия си фракси 0,4 и за сега всички показатели са ми в норма. Тези от днес са ми:
Тромбоцити - 149
APTT - 25,2
Фибриноген - 3,91

Имах зацапване мин. седмица и малко се стреснах, но полежах и вече всичко е наред. Още съм спокойна, но паниката ще ме обземе в по-късните месеци, защото тогава всички твърдят, че е по-рисково.

# 774
  • Мнения: 1 711
На какъв период от време ходите при Сигридов за консултация, или е индивидуално? Сигридов прави ли Фетална морфология? Препоръчайте някой добър специалист по фетална морфология.
Днес ми излезнаха изследванията. От две седмици бях спряла Неофолик мета и Б12, за да не повлияят на резултатите.
Хомоцистеин 8.31 mkmol/L (5.0 - 12.0)
Фолиева киселина 28.23 nmol/L 10.4 - 42.4
Витамин Б12  257.80 pmol/L 141.0 - 489.0

# 775
  • Мнения: 1 349
Simple Smile много мило, че сте се подсещали за мен Simple Smile Вече съм в 16 г.с. Simple Smile В 12 ходих при Сигридов и се разбрахме да следя на 2 седмици фибриноген, аптт и тромбоцти. И всеки месец при него Simple Smile Утре ми е вторият преглед, вече нямам търпение. Та бия си фракси 0,4 и за сега всички показатели са ми в норма. Тези от днес са ми:
Тромбоцити - 149
APTT - 25,2
Фибриноген - 3,91

Имах зацапване мин. седмица и малко се стреснах, но полежах и вече всичко е наред. Още съм спокойна, но паниката ще ме обземе в по-късните месеци, защото тогава всички твърдят, че е по-рисково.

Много се радвам! Стискам палци всичко да е наред до края! С достатъчно профилактика всичко ще е ОК - ако четеш тук, виждаш, че има и други момичета с успешни бременности с тези мутации, така че "без паника", както се казва в една известна книжка  bouquet

# 776
  • Мнения: 71
Здравейте, писах миналата седмица за мутацията която имам- MTHFR A1298C хетерозигот. 15г.с. съм и бях пила обикновена фолиева, при което веднага като разбрах смених на мета. Ходих при следящия ме АГ, който каза да не се притеснявам и да си пия мета ФК и аспирин протект, само че ми изписа и Пренатал витамини, които съдържат фолиева киселина- предполагам обикновена. Тя не вреди ли в моя случай? Препоръчайте ми лекар, към който да се обърна, в София?

# 777
  • Мнения: 2 140
Bdnesh и аз ги гледах тези витамини, но ми се сториха с прекалено много чсъставки затова не ги взех.

# 778
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Здравейте, писах миналата седмица за мутацията която имам- MTHFR A1298C хетерозигот. 15г.с. съм и бях пила обикновена фолиева, при което веднага като разбрах смених на мета. Ходих при следящия ме АГ, който каза да не се притеснявам и да си пия мета ФК и аспирин протект, само че ми изписа и Пренатал витамини, които съдържат фолиева киселина- предполагам обикновена. Тя не вреди ли в моя случай? Препоръчайте ми лекар, към който да се обърна, в София?
Защо Аспирин протект? Със същата мутация съм + хетерозигот МТХФР С677Т и лекар ми е казвал, че ако аз пия Аспирин протекст, ще прокървя. Нямам други мутации от основния пакет за тромбофилии. тоест карам си бременност без терапия. Дори през първата не знаех, че имам такава мутация и си пих обикновена фолиева.

# 779
  • Мнения: 71
Лекаря каза, че аспирина е превантивно. Нямам представа трябва или не... Ще търся друго мнение

Общи условия

Активация на акаунт