"Бърза" помощ

  • 9 059
  • 79
  •   1
Отговори
# 60
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Защо?! Живеем в Европа, в 21 век! Защо системата не работи? Никой ли не е отговорен?
Не знам дали щяха да успеят да го спасят, но трябваше да направят нещо, да действат.
Оплакал се е от болка в сърцето, явно е получил инфаркт. Свекърва ми се е опитала да го убеди да стане за да го откарат в Пирогов, но не е успял да се вдигне от леглото и е казал, че няма да издържи. Беше здрав, жизнен, усмихнат и лъчезарен човек. Мъчно ми е, в шок съм и съм страшно ядосана. Просто не е честно да става така!
Полицаите се оказаха по-бързи от лекарските екипи. Сега ще идват и Следствието.

# 61
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мерси, Холо.
Това трябва да го запомня, около мен има хипертоници.
При съмнения за инфаркт - най-доброто е директно в Пирогов, още в първите минути. Не чакаш никого.
При високо кръвно, доказано с точно измерване - веднага с подръчни средства: леген гореща вода за краката, хлофазолин+нифедипин - при сериозна криза... (следиш да не падне прекалено рязко)

При сериозна аритмия - голяма чаша студена вода, изпита на един дъх...

# 62
  • Мнения: 335
...Оплакал се е от болка в сърцето, явно е получил инфаркт. Свекърва ми се е опитала да го убеди да стане за да го откарат в Пирогов, но не е успял да се вдигне от леглото и е казал, че няма да издържи...

Бил е прав сигурно, ако вече е бил в по-сериозно състояние. Трябвало е да бъде пренесен, заради което са и линейките, когато нещата са толкова сериозни.

ПП Комбинацията хлофазолин и нифедипин е при много високо и продължаващо да се покачва кръвно, консултирай се с лекар, все пак не знам какво разбираш  под "хипертоници". При силно покачване нещата могат да се оправят и само с ампула течен хлофазолин (през устата) - рязкото сваляне също не е добре; трябва да се намери точна терапия, при която кризи въобще да не се допускат.

# 63
  • София
  • Мнения: 38 985
Каква система? В огромен град като София Бърза помощ има 15 /петнадесет/ екипа!
Това не е система, това е вероятност да дойдат по-малка и от тотото.
В края на септември брата на свекърва ми колабира в Кокаляне, чакахме линейката около половин час и накрая сами си тръгнахме и го заведохме на лекар.

# 64
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Преди три месеца се опитахме да извикаме БП в Пловдив за свекър ми - не можеше да мръдне, виеше от болки в крака. Диспечерката ми обясни, че не можела да занимава екипа с обикновени невралгии (диагнозата я постави тя по телефона - била медицинско лице и си знаела работата). Е, извикахме частна БП да го закара до Хирургиите и се оказа, че ставата му е натрошена на парчета.

Преди около месец ми се наложи в София да извикам БП за детето ми - дойдоха за 10 мин, сложиха му животоспасяващата инжекция и ни закараха до болницата. Да е жива и здрава лекарката от БП, цял живот няма да й се отблагодаря, нищо че това всъщност й е работата! Но и диспечерката не тръгна да се прави на д-р Хаус по телефона, а веднага изпрати сигнала.

Така че всичко отново за мен опира не толкова до системата, а до кадрите и манталитета на приемащите обажданията.

# 65
  • Мнения: 521
И до броя на екипите. Аз бих подкрепила протест на лекарите от Бърза Помощ. Странното е, че те не надават вой. Последно викнаха новинарски екип, който показа, че нови линейки има, просто няма кой да работи. Системата не е измислена като хората, ставаше дума за това, че лекар заработил там се загробва и не може да расте нагоре.
Бившата министърка беше споменала нещо за парамедици, не лекари, които да работят в тези екипи, но какво стана с тази идея нямам представа.

# 66
  • Мнения: X
цитат на : Chrisimommy
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=520693.30
"в Канада, кьдето здравеопазването се плаща от даньци и в този смисьл, може да се направи някакво сравнение, хората трябва да си платят $45 за линейка. Преди да пиша в темата, дори погледнах на сайта, за да не говоря на изуст. Линейката е безплатна, ако те карат от болницата, в която се намираш в момента, до друга болница, при условие че лекаря е наредил. Два пьти сме ходили до бьрза помощ и в двата пьти сме взимали такси и сме плащали доста по-малко. До колкото знам, доста хора отиват с колите си и не викат линейки. Разбира се ако се извика, идва много бьрзо.
Чакането пред спешното отделение е сьщо доста голямо. Най-напред се минава през кабинет, кьдето сестра определя до колко състоянието на човека е сериозно и след това, в зависимост от диагнозата, чакането продължава."

цитат на : 10 c's
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=520693.30
"Не, няма да те е прегледал лекар след 2 часа и 2 сменени болници. Изобщо даже.
Представлявам нещо като част от мебелировката на тукашната спешна помощ и след дълги дни и нощи прекарани на столче в чакане в продължение на 4 години, ми е напълно ясно за какво става дума. И то живея в доста добре уреден регион. "

Има разлика между "Спешна помощ" и "Неотложна помощ"!

Темата се препокрива с "размислите и страстите",които бяха направени тук:
"Размисли и страсти за спешната помощ..." : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=520693.0

# 67
  • София
  • Мнения: 2 623
Хубаво е да има такива теми.
Хубаво е да знае човек какво да очаква и сам да вземе решение как да
реагира в подобна ситуация.
След всичко прочетено, не ми остава друго, освен да чукам на дърво,
да се моля да не ни стига, а случи ли се нещо, че да викам Бърза помощ,
вече ще знам, че едно такси, ще ми свърши много по-добра и бърза
работа ! Тъжно, но факт !

Последна редакция: сб, 06 ное 2010, 14:36 от jullianna

# 68
  • Мнения: 335
Само дето линейките не са таксита.
Не идват, за да те откарат, а за да докарат лекар, който да ти окаже бърза помощ - на място и в самата линейка.


ПП Кога ще престанете да давате примери как било някъде си.
Важно е какво се унищожи в здравеопазването и продължава да се затрива ТУК.
Хич не ме интересува по какви начини морят хората на майната си.

# 69
  • Мнения: X
Важно е какво се унищожи в здравеопазването и продължава да се затрива ТУК.
Хич не ме интересува по какви начини морят хората на майната си.
  Peace

# 70
  • Мнения: 662
Положението е лошо, наистина.Явно заплатите са ниски, липсва апаратура, линейки...
Но има и други неща, които зависят изцяло от нас и не винаги ги правим.Непрекъснато ми прави впечатление, че винаги има шофьори, които просто не дават път на линейките.Абсолютно дебилно и спокойно не се отместват, някои дори и псуват.Други пък се чудят как да се възползват от създалата се ситуация и да минат по-бързо покрай линейката, като по този начин често пречат още повече.Чудя се, тези хора никога ли не се замислят, ако в линейката е тяхната майка, баща, дете...
Другото е, че не за всичко трябва да се вика "Бърза помощ", особено като знаем колко време отнема това.Имам детенце, докато беше бебенце, много често вдигаше висока температура, имали сме и други проблеми.Нито веднъж не съм си мислила да викам спешен екип заради това.В колата и директно в най-близката болница, не "Пирогов", там има по-спешни случаи.Винаги съм я водила в "Окръжна болница"-на три минути от нас с кола е, има спешен център и винаги са реагирали много адекватно.Не любезно, но компетентно, което е най-важното.
Имам наблюдения покрай приятели, че много хора при най-малката болежка веднага тичат към "Пирогов" или викат линейка.А в този момент някой, който наистина има нужда, умира.Едно е инсулт, инфаркт и състояния, които изискват спешна помощ, съвсем друго е да има възможност сам да стигнеш да съответното заведение и не задължително "Пирогов".

# 71
  • Мнения: X
sorsha_,подкрепям поста ти !

"Хората научиха, че спешната помощ се заплаща от здравното министерство и я използват, без да се нуждаят от такава.
Правят го и такива, на които не им е останало време да отидат при личния си лекар."

Това заяви заместник-министърът на здравеопазването проф. Иван Миланов пред БНТ, позовавайки се на доклад на агенция „Медицински одит”.

Ето и цялата статия : http://www.ekipnews.com/news/nauka/zdrave/prof_ivan_milanov_shte … ta_pomosht/85439/

# 72
  • Мнения: 101
Значи какъв е изводът? Кодови думи инфаркт, инсулт или катастрофа и по възможност дете. Нищо, че е за възрастен. Така излиза, че трябва да стане, за да побързат.

# 73
  • Мнения: 335
PAV1, не подкрепям избора ти на цитат от отпратката.
Същественият е този:


„На практика доболничната помощ, тази на специалистите в доболничната, на общопрактикуващите лекари явно не функционира достатъчно добре. Явно тя затруднява хората. Поради което те търсят кратки пътища да байпасират тази система и да попаднат директно в болница”.


Да не говорим за унищожената система на профилактика и за цялата останала разруха, която като фуния изпраща хората директно към "Бърза помощ" (респ. - към гробищата).
Защото днес хората се виждат с лекар главно, когато умират (или ги вижда само лекарят както в настоящия случай).
Просто на огромната част от тях не им оставиха друга възможност.

Последната стъпка е унищожаването и на самата "Бърза помощ", което очевидно е в ход.

# 74
  • Мнения: X
Холограма,избрах цитата,понеже темата е : "Бърза" помощ

Абсолютно подкрепям поста ти:

„На практика доболничната помощ, тази на специалистите в доболничната, на общопрактикуващите лекари явно не функционира достатъчно добре. Явно тя затруднява хората. Поради което те търсят кратки пътища да байпасират тази система и да попаднат директно в болница”.


Да не говорим за унищожената система на профилактика и за цялата останала разруха, която като фуния изпраща хората директно към "Бърза помощ" (респ. - към гробищата).

Последната стъпка е унищожаването и на самата "Бърза помощ", което очевидно е в ход.

Най-малкото при старата система в детските градините и училищата ДЕЦАТА бяха следени,поставяни имунизации и т.н.
В предприятията имаше мед.персонал .

Сега за най-малкото нещо/напр.преиздаване на рецепта за лекарства за кръвно/ трябва да се търчи и чака по
опашки при личния лекар.
Такава е сегашната система,която я "копираме" от "някъде си" :
ПП Кога ще престанете да давате примери как било някъде си.
Хич не ме интересува по какви начини морят хората на майната си."



Общи условия

Активация на акаунт