Цеденето равносилно ли е на кърменето?

  • 5 740
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 102
Първо да се похваля, че с бебо влязохме в синхрон и
не се налага да го дахранвам с АМ, а с помпата му цедя
само за нощното хранене, за да знам че със сигърност си е
изял нормата или просто сме се разминали със събуждането (не го будя,за да яде).
Въпросната лява гърда ме боли в началото докато бебо оформи зърното (имам плоски зърна)
и в началото на помпането като след помпане зърното ми побелява за малко и после пак става червено
(само на лявата гърда).За въпросният възел не съм обърнала внимание дали променя размерите си преди
и след кърмене,но ще проверя. Иначе гледам, че и от двете ми гърди излиза кърма на няколко струйки.
Нямам ранички. Искам да питам трябва ли след всяко кърмене да доизцеждам?
Днес опитах,но бебчо беше изсукал почти всичко и 10мл неможах да изкарам след него.

# 31
  • Мнения: 37
camea83, мъчих се 3 месеца докато постигна стабилна лактация. Получи се така заради много лошо начало - бебето не желаеше да суче, неадекватни (макар и много добранамерени) съвети от кой-ли-не и пр. Нещата при мен се оправиха благодарение на това, че се свързах с консултантите от консултативния кабинет по кърмене към Майчин дом. Бих те посъветвала да се обърнеш към тях. Много са любезни и наистина компетентни. Тук някъде из форума има тема с телефона за контакти.
Иначе на  въпрос от сорта на "трябва ли след всяко кърмене да доизцеждам" не може да се отговори еднозначно. Зависи от КОНКРЕТНИЯ случай.

# 32
  • Мнения: 346
Браво на теб!  bouquet
Много е хубаво, че бебчо си суче и не се налага да цедиш. Много по-лесно е така и незатормозяващо.
За да се ориентираш дали бебчо получава досатъчно мляко, е добре да следиш пълните пампреси за денонощие /добре напишкани - 5-6 и наакани - 3-4 бр./ и да се проследи някъде след седмица може би и как наддава. Колко хранения имате сега за 24 часа?
Не е необходимо да се изцеждаш след кърмене, ако бебето суче ефективно и изпразва гърдите добре, и имате около 8 или повече кърмения за денонощие. На кърмене и от двете гърди ли суче?
Най-вероятно болката не е от запушване, както и предполагах щом сподели, че е в началото на кърменето, а от неправилното сукане или поставяне. Погледни ето тази статия. В нея има много добро обяснение как точно да се постави бебето добре на гърдата, за не се получават разранявания и да няма болка, има и снимки. Ще ти е от полза!
Побеляването на зърното вероятно е вазоспазъм. Обикновено се получават при нарушено кръвоснабдяване на зърното. Имаш ли болка при побеляването? Можеш да пробваш с някаква СУХА топлина /чорап с морска сол затоплен в микровълнова напр.,/, която да наложиш веднага след кърмене/ цедене - това страшно облекчава, защото разширява кръвоносните съдове и стимулира отново притока на кръв към зърното. А, само на тази гърда ли е плоско зърното?
Успех и пиши как вървят нещата!

# 33
  • Мнения: 102
Тъй като бебчо вече е на 1-ин месец и три дни честотата на храненията
намаля и имаме около 6 хранения за 24 часа. Напишкани памперси 5-6,но
за съжаление с акото имаме проблем и се изхожда след като пие лактулоза (едно-две акания на ден).
Вчера го измериха и е наддал 1кг за месец - мисля че е добре  newsm78
През деня го кърмя на около 3 часа (казаха ми да не му давам да яде на по-малък интервал
заради коликите), а нощем имаме по-дълга пауза и затова питах дали да ставам да се цедя защото
по някой път ми се събират 6-7 часа без кърмене или цедене.
Относно зърната ми - и на двете гърди са плоски,но бебо като засуче стават доста добре оформени Simple Smile

# 34
  • Мнения: 102
Забравих да напиша, че му давам да суче и от двете гърди.
Така го разсънвам защото много бързо се унася и заспива (но не пуска гърдата).
За побеляването на зърното - много бързо си връща цвета като спра да помпам.
А за честотата на кърменията незнам какво да реша - някои казват на два часа,а други
на не по малко от три заради коликите (за да се преработи предният материал преди да вкараме още)

# 35
  • Мнения: 346
camea83, хубаво е броят нахраненията да не падат под 8 за денонощие, а 6 е твърде малко за толкова мъничко бебе. А, този проблем с неизхождането кога се появи? От скоро ли е? Има ли връзка със старта на прием и на АМ?
Наддаването за месец е повече от задоволително, но бебчо е бил на смесено хранене през това време, нали? Докато от няколко дни е вече само на кърма. Трябва да бъдеш внимателна, за да си сигурна, че поема достатъчно мляко /да пълни добре памперсите, да суче по-начесто с пауза не по-голяма от 2.5 часа /кърмата се преработва за 1.5 и няма как да натовари коремчето реално/и да се проследи наддването след около седмица от времето, в което е само на кърма/.
За нощното цедене питаш - ако имаш напрежение и се препълват гърдите можеш да ги цедиш веднъж нощем, за да не става толкова дълга пауза.

# 36
  • Мнения: 102
Проблема с неизхождането го имаме още 3-4тия ден след раждането
а още от тогава започнахме с прием на АМ защото още нямах кърма (имах
проблеми и една докторка ми стискаше гърдите,че бяха надути а нищо не пускаха).
Гледам че на АМ пише,че бебета на 3-4 седмици трябва да ядат 5 пъти и затова не го насилвам
да яде често,но явно с кърмене трябва да е по-начесто  newsm78 Нощем спи по 5 часа без да плаче
за ядене това означава ли че се е наял добре? След него най много да изцедя 20мл,но се притеснявам,че
преди с помпата изцеждах най-много 80мл,а бебо трябва да яде по 120 (според инструкциите на AM)
Дали успява да изсуче повече отколкото аз цедя?

# 37
  • Мнения: 346
Много странна ситуация се е получила !?  newsm78 Как така след като гърдите ,са били "надути" не е имало кърма? Просто в този момент е било трудно да се задейства рефлексът на потичане, защото гърдите са били свръх пълни и един вид блокирани. Едни масажи и топли компреси и след това внимателно изцеждане е щяло да свърши много добра работа.
Да, бебетата на АМ  се хранят на строг режим, с по-големи паузи, защото адаптираното мялко има съвсем различен състав от майчиното и е доста по-трудно смилаемо и натоварващо стомахчето на бебето. Именно заради храненето с АМ е въведен режимът на три часа. В същото време кърмата се усвоява много бързо и е доста лесно смилаема. На бебешкото стомахче му е необходимо само 1.5 час, за да я преработи. За това и кърмените бебета сучат по-начесто и при тях няма строги правила кога да се хранят. Честото сукане по никакъв начин не натоварва стомаха.
При всички случаи бебето изсуква повече от количеството, което се изцежда дори и с най-добрата помпа на пазара. Просто неговата техника е съвсем различна и много по-ефективна, което е естествено. Simple Smile
Как сте с памперсите тези дни, в които е само на кърма? Ако се притесняваш, можеш да споделиш режимът, които сте имали до сега и количеството на изцедена кърма + добавка и да направим някакъв план за действие, защото не винаги така рязкото спиране на добавката дава добри резултати. Въпреки че във вашия случай тя може би е била излишна.

# 38
  • София
  • Мнения: 94
Аз не бих изцеждала никога ooooh! С предишния ми син с цедене поддържах кърмата до 6 месец и то с невероятни усилия. Спри да цедиш бебето нахитрява и после ще има да съжаляваш.

# 39
  • Мнения: 102
АМ го спряхме с постепенно намаляване. Броят на сменените
(напишкани) памперси е същият както когато бяхме на смесено хранене.
Незнам обаче дали малчо изсуква достатъчно защото почти никога не пуска
сам гърдата ми,а заспива на нея и от време на време си я пордъпва като бибка
(след като се е насукал). Това дали означава, че се е наял и просто му е приятно
да стои гушнат? С акото продължаваме да сме зле - 1-но, 2-ве на ден след прием
на лактулоза. Ако пропусна да му я дам не ака цял ден  newsm78
Иначе откакто е на кърмене плаче на около 2 часа и като му дам веднага захапва
дали му е било недостатъчно и няма ли опасност като яде толкова начесто да издърпва
само "предната" кърма колкото да задоволи глада си. Иначе след него не изцеждам почти
нищо - 15-20мл.

# 40
  • Мнения: 346
camea83,това е добър ориентир, че все така пълни памперсите. Казваш, че ако не му дадеш лактулоза няма ад ака цял ден, а колко дълго не ака без нея? Консултирали ли сте се с гастроентеролог по този въпрос?
От колко време сте САМО на кърма? За да си сигурна, че му стига кърмата и всичко е наред, проследи наддването за периода, от който е без добавката.
Това, че не пуска сам гърдата не е такъв проблем. Ако не ползвате биберон залъгалка, е възможно просто да задоволява сукателния си рефлекс с гърдата, а и естественонагърдите на мама и гушнат той се чувства много по-добре.

# 41
  • Мнения: 102
Личната ни лекарка каза да му даваме лактулозата,
че бебетата се раждали с лениви черва и постепенно
щял да се оправи.
Но аз да се оплача - вчера не беше минал и час и 30 мин
откакто сука и бебо не искаше да заспи, плачеше постоянно
и си смучеше ръчичката. Мъжа ми ме убеди да му дадем адаптирано
и му забъркахме 100мл АМ,след което Алекс се успокои и заспа. Направо
съм разочарована от себе си  Cry
Иначе мляко мисля че има достатъчно защото като си сваля потника
и започва да капе  newsm78 а когато съм цедила се вижда,че кърмата не е рядка.
Грешно ли съм постъпила вчера?

# 42
  • Мнения: 1 125
Но аз да се оплача - вчера не беше минал и час и 30 мин
откакто сука и бебо не искаше да заспи, плачеше постоянно
и си смучеше ръчичката. Мъжа ми ме убеди да му дадем адаптирано
и му забъркахме 100мл АМ,след което Алекс се успокои и заспа. Направо
съм разочарована от себе си  Cry
Иначе мляко мисля че има достатъчно защото като си сваля потника
и започва да капе  newsm78 а когато съм цедила се вижда,че кърмата не е рядка.
Грешно ли съм постъпила вчера?

 newsm78 Ами според мен не е правилно. Защото съм забелязала, че за час и половина произвеждам около 50 мл кърма - вероятно така е с повечето жени. А докато бебето ги изсуче (например за 20 минути) ще се образува още кърма ... тоест вероятно бебето е можело да получи 100 мл кърма ... или поне 80 мл и да заспи нахранено, най-много да се събуди малко по-раничко за следващо хранене. Е, разбира се, ако ти е необходимо улеснение - дохранването с АМ в случая е било по-лесно ...

# 43
  • Мнения: 346
camea83, здравей! Simple Smile
Предполагам, че се чувстваш много объркана и неуверена, и се притесняваш дали бебенцето ти се храни добре. След като то се е събудило и е било неспокойно и е хапало ръчичките си ти предложили му да суче?Възможно е да не е сукал активно преди това и да не се е нахранил добре. А, и знаеш, че принципно кърмата се усвоява доса бързо. АМ сигурно го е заситило за по-дълго време, защото по-трудно се преработва.Още повече, че както описваш нещата /"иначе мляко мисля че има достатъчно, защото като си сваля потника
и започва да капе, а когато съм цедила се вижда,че кърмата не е рядка"/ не изглежда не ти достига кърмата или да е намаляла. Само да допълня, че външният вид на кърмата не е критерий дали е "хранителна" или не. Кърмата може да изглежда и бистра, и синкава и пак да е абсолютно подходяща за твоето детенце. Няма "нехранителна" кърма.

# 44
  • Мнения: 102
Алекс въобще не беше заспивал след като го кърмих.
Около час време се опитвах да го приспя,но той нервничеше
и започна да си смуче ръчичките. Тъй като беше много късно,
решихме да му дадем АМ понеже предположих, че за толкова малко
време едва ли съм събрала достатъчно кърма Sad
Иначе кое е по-правилно да редувам гърдите или да му давам
и от двете на едно хранене?

Общи условия

Активация на акаунт