Събирам забравени жестове (леко носталгична) IV

  • 28 457
  • 766
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 586
Сетих се с един приятел как правихме Мъртво море у коритото на чешмата им. Конфискувахме от нас половината налична сол, и от тяхната също. Идеята бе да лежим по гръб и да четем вестник. Това от учебника по география. После си обърнахме джобовите за стотинки и купихме още един пакет. После прежалихме по две яйца за още два пакета. Мисля, че проблема е бил, че не сме можели да плуваме по гръб. После се плацикахме, и надвечер, да заличим следите, изпуснахме коритото. Е да, ама майка му направила една вада до табла с пипер, да не се хаби водата от миене. Та тоя пипер за една седмица пожълтя, после изсъхна и после батко му го издъни.

# 46
  • Мнения: 1 252
Табатон, беше май рали състезател - италианец , но не помня друго.
То и след толкова вино и Куиин , сега като пуснах надали друго ще си спомня Hug
Аз последно се скрих от децата и сама се качих на тия колички в Созопол.

Те бяха луднали по Гондолата , аз не съм.

# 47
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 361
Табатон, беше май рали състезател - италианец , но не помня друго.
...

А така  Hug
моите всички, като започнеш от тати, лека му пръст, минеш през първата и втората законни радости  Blush и завършиш с трите отрочета са неосъществени състезатели  Crazy
само името Табатон помня, защото дъъълго време на вратата висеше един плакат и назидателно - наставнически набиваше в главите ни нещо от рода на: "Всеки не е Табатон, а и той се състезава само на пистата!"

мъртво море не съм правила, но брат ми е почиствал колата с олио за да лъщи като западните  Crazy

# 48
  • Мнения: 428
Фунийките с крем и аз помня, как иначе!  Grinning
Но захарния памук харесвах повече.
Стрелбищата и блъскащите колички подминавах.
И до сега имам страх от тях.
Обаче си спомних за едни сиропи, които вече никъде не виждам. Confused
Да видим, дали ще успея да обясня.
Сипваха се с черпачета и се разреждаха с газирана вода.
Умирах за шоколадка.

# 49
  • Мнения: 608
Calathea, това още съществува във Варна Simple Smile Като дойдеш ще те черпя едно шоколадче, а ако искаш бомба или мента  Grinning

# 50
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 361
Calathea, това още съществува във Варна Simple Smile Като дойдеш ще те черпя едно шоколадче, а ако искаш бомба или мента  Grinning

а аз предлагам сладолед от жаби  Laughing
да ви не стане нещо, ей. това е сироп зелена ябълка  от онези машинки с бъркалките  Hug към обяд и по-късно не прилича на сироп, а на зелен скреж  Hug

# 51
  • Мнения: 608
Цитат
а аз предлагам сладолед от жаби 
Йееей, как съм изтървала такова нещо?! Или това е пак някакъв местен деликатес, като онези тестяни манджички, които често споменавахте?
Ама да ви имам цветущите имена на какво ли не!  Laughing
Ако знаете с какво се забавлявах досегааа-пусках ви никовете в Гугъл, ама вие сте виновни-търся ви ликовете  Grinning
И като сте заформили пак кулинарни лирически отклонения, а и за да не ми изтрият поста, я кажете, вашите майки правили ли са сладки с това?


# 52
  • Мнения: 465
Ели,мила-Жаба няма да пипна,освен с крак!
И на Лунапарк не се качваме с Гуди,щото връщаме...
Ама ти се  радвам-не само на нарисуваните магнолии,но и на курабийките.
ПС.На плажа на Галата преди 25 години спечелих стругована  купа за "Най-слънчева усмивка".Така изглеждам.Поне отвън. Joy

Последна редакция: пн, 15 фев 2010, 03:32 от Веселчето

# 53
  • Мнения: 375
Преди години баба ми на село правеше мьтеница.Това е нещо като айрян и през лятото беше трепач да се пие на жегата.Имаше си машина ,с която го правеше.Нещо като полуавтоматична пералня ,точно така изглеждаше .Баба ми и казваше на машината ,Буталкя Mr. GreenВ нея се слагаше млякото и се биеше докато не се отдели маслото.Не знам прави ли се още такова нещо някьде,ако се сещате какво е?

# 54
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 545
Едно майче в родилния ми разказваше, че така правели маслото - айрян в пералня Роса /открих, че я има и в съвременен вариант/ . Някъде до Девин живееше, имали животни и си произвеждали всичко сами.

# 55
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Имахме лек спор точно по въпроса за бутането на маслото. Въпрос : маслото от прясно мляко ли се бие или от кисело?
Мъж ми точно за пералня "Вятка" казваше,че е най-добрата машина за производството на масло.Simple Smile

# 56
  • Мнения: 375
Точно такова нещо беше,но по стар вариант.

# 57
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 545
На мен ми казаха, че от кисело се прави Rolling Eyes

# 58
  • Мнения: 4 586
Хъ, безмървен съм през това инженерно решение. От прясно мряко се добива масло.
Иначе приципът е, че микроскопичните капчици масло са малсо по-леки от млякото. При завъртане, в резултат от създаденото нарягане, вследствие центробежната сила, тая разлика все едно се увеличава и това избутва частиците масло нагоре. Там на повъпхността се отнемат с лъжица. Такова масло жълтее на цвят, но е чудно на аромат и вкус.
В такава пералня се стирилизилат буркани със зимнина, но трябва много да се внимава с превключвателя, да не пуснете перката на дъното да се върти.

# 59
  • Мнения: 375
Мьтеницата се прави от кисело и прясно мляко.Слагат се и двете студени в машината и се сипва малко топла вода.Избива се хубаво и се сьбира маслото.

Общи условия

Активация на акаунт