Декларацията за напускане на страната

  • 141 885
  • 786
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 94
Момичета трябва ли декларацията-съгласие да има текст на бг.и под нег превод и на английски???? newsm78

# 91
  • Italia
  • Мнения: 1 059
Английски не ти трябва - декларацията се показва само на Бг границата

# 92
  • София
  • Мнения: 94
Благодаря за отговора!!  bouquet

# 93
  • Мнения: 1 196
Днес БНД е извадил Декларация-та, но пише само "Декларация", а не "Декларация  - съгласие". Дали ще имам проблеми на митницата   newsm78

# 94
  • Мнения: 76
извинете - как така някой може да фалшифициа подписа за такава декларация ???ужас.и да изведе детето това е ужасно!
а относно това разрешение от съд което замества несъгласието на единия родител как така става това ... и само за временно извеждане от страната ли може да дае съда или да неограничено??? това е  ужасно наистина аз се страхувам много от това закото и пре мин не са решене родителските права и бащата е бил следствен и да не говорим че сега има някакви огромни дългове ... може вече всичко да си помисля за детето и да се страхувам....съда дори и да разреши нали не е за неограничено а само за някакъв периодБ?

# 95
  • Мнения: 7 325
Днес БНД е извадил Декларация-та, но пише само "Декларация", а не "Декларация  - съгласие". Дали ще имам проблеми на митницата   newsm78
Може да пише - декларация, декларация - съгласие, пълномощно и т.н. ако човека си е дал личните данни и подписа пред нотариуса и е заявил че разрешава детето да пътува само или придружено от ..... няма никакво значение какво пише като заглавие и никой няма да ти направи проблем нито на митница нито на граница.
Nemesea това със съдебното разрешение не е толкова бърза и проста работа, а бившия ти няма интерес да те въвлича в разни такива спорове, ако се е о....ал толкова колкото твърдиш. И в другата ти тема ти казах потърси адвокат и той ще ти разясни ясно в твоя случай какво и как можеш да направиш и какво би могла да направи другата страна.
Разрешението от съда може да е за постоянно пребиваване в чужбина или за временно ( почивки, екскурзии ). За фалшифицирането на подписи не е невъзможно, но не е и толкова лесно, отгоре на всичко е и скъпо.

# 96
  • Мнения: 164
Момичета,получих официален отговор от МВР-ГД-Гранична полиция,относно  мое питане/по-горе съм публикувала/ за декларацията за напускане на страната. Не вярвах, че ще ми пишат Simple Smile
Отговорът е :
"Няма утвърден образец на съгласието за пътуване на малолетни/непълнолетни лица.За да се удостовери самоличността на посочените в декларацията лица,тя трябва да съдържа лични данни на двамата родители и на непълнолетното лице-имена и ЕГН.
Няма пречка детето да пътува с наличната нотариално заверена декларация, при положение, че тя съдържа тези данни.
                                          Директор на ГД" Гранична полиция"-/З.Пенов/

# 97
  • Мнения: 1 525
Здравейте!
Моето пълномощно е без упоменат срок ("Хубаво е да се упомене, че декларацията е валидна до навършване на пълнолетие на децата (в предните постове се оказа, че ако няма срок, валидността изтича в края на календарната година"). Проблем стана обаче, когато трябваше да се поднови паспорта на детето. тогава поискаха бащата отново да даде съгласие за издаване на паспорт.
Тогава се справих някак си. Благодарение на добри служители тук-там.
Имам следния въпрос към Вас - как стои въпроса с излизането зад граница на детето по повод екскурзия от училището например? Аз не мога да отида с него. Бащата е незнайно къде. Неоткриваем. Какво следва да направя?
Бихте ли ми дали съвет и в случай, че искам да отиде на почивка с баба си, без мен, как да постъпя?
Предварително много благодаря!   bouquet

# 98
  • Мнения: 2 927
Ако в пълномощното е посочено че детето може да пътува само, ще го ползваш. Мисля, че това със сроковете отпадна, и не правят проблем, ако няма изрично упоменат срок.
Ако не е посочено, трябва да водиш дело за заместващо съгласие.

# 99
  • Мнения: 1 525
Много благодаря, Хърмаяни.
Може ли да ми дадете начални указания за това дело за заместващо съгласие"

# 100
  • Мнения: 115
Айде, ще помогна - нотариусите имат готови бланки.

# 101
  • Мнения: 7 325
Много благодаря, Хърмаяни.
Може ли да ми дадете начални указания за това дело за заместващо съгласие"
Отиваш при адвокат и му казваш, че искаш да заведеш дело заместващо родителско съгласие за пътуване на дете в чужбина и той ще пусне ИМ в съда. Съветвам те да засегнете и въпроса с паспорта на детето, защото когато влезем в Шенген и отпаднат тези декларации, проблемите с паспортите ще си останат. Ако бащата е неоткриваем ще започнат да го издирват, не го ли намерят ще му назначат служебен адвокат, за твоя сметка. С или без него дело ще има. 

# 102
  • Мнения: 1 525
Благодаря Ви много!
Имам въпроси за уреждане след развода. Може да беше и отдавна.
Паспорта, издръжката, родителски права...
Но живи и здрави, с Ваша подкрепа (дори и да не пиша) ще вървя напред.

# 103
  • Бургас
  • Мнения: 6 037
Здравейте!
как стои въпроса с излизането зад граница на детето по повод екскурзия от училището например? Аз не мога да отида с него. Бащата е незнайно къде. Неоткриваем. Какво следва да направя?
Бихте ли ми дали съвет и в случай, че искам да отиде на почивка с баба си, без мен, как да постъпя?
Предварително много благодаря!   bouquet

За бабата - ако в декларацията пише, че може да пътува само, може да се ползва. Но трябва да минава границата само, без бабата - тя примерно може да чака след него на опашката, не знам колко ти е голямо детето. Иначе трябва да пише изрично от кого може да бъде придружавано, т.е. трябва нова декларация.
За училищното пътуване - при груповите пътувания е възможно да не се иска съгласие на липсващия родител, ако отговорникът на групата се подпише. Дискутирали сме го това в други теми.


За делото - има вече много голяма практика, порови се в решенията на районните съдилища или в гугъл по ключови думи заместване на липсващо съгласие, или по чл.72 от СК (от стария СК е, но по новия все още няма излезли решения, а по стария има).

# 104
  • Мнения: 1 525
Много Ви благодаря, на всички.   bouquet

Аз ровя, търся. Намирам.
Но знаете ли колко е хубаво, когато попитам в този форум и получа отговор? Чувствам се все едно съм споделила с приятел, със същия проблем.

Радвам се, че Ви има!

Общи условия

Активация на акаунт