Декларацията за напускане на страната

  • 141 841
  • 786
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 2 849
Джули, на това се казва maladminstration.
Свържи се с Министерството на външните работи и Министерството на вътрешните работи, цитирай Закона за българските документи за самоли4ност и им кажи за отказа от страна на Посолството ни в Ирландия да приложат Закона.
 
Виж първо какво ще ти кажат по телефона и ако няма резултат - пиши официално писмо до МВнР, МВР, с копие до Държавната Агенция за Закрила на Детето и Омбудсмана, дай адрес в Бг за обратна връзка - на твои родители/братя/сестри/приятели - те могат да пуснат писмото от твое име в Бг.

# 556
  • Мнения: 6 274
Бясна съм, просто съм бясна!
Господинът ходи на проверява в закона, че не бил сигурен (сякаш работата му е да продава краставици и домати, а не да знае законите Close).
И "ме зарадва" с това накрая.  Close

# 557
  • Мнения: 6 274
Чета си аз и ровя из законите, сякаш е моя работа да го правя.  Tired
Но пък видях това:

Чл. 29. (1) Всеки български гражданин, който живее на територията на страната, е длъжен в срок до 30 дни след навършване на 14-годишна възраст да поиска издаването на лична карта.


(3) Българските граждани, навършили 14-годишна възраст и пребиваващи в чужбина, след завръщането си в страната са длъжни в срока по ал. 1 да поискат издаването на лична карта.

Което на практика значи, че нито ще вадя ЛК, нито ще се занимавам повече с простотиите им, моите нерви не са за един ден!  Crossing Arms

# 558
  • Бургас
  • Мнения: 6 015
Аз писах на Президента и на Министър-председателя...отговориха ми,че трябва да се гласува промяна в Народното събрание..Никой няма да ни помогне!!!!!!!!!!1

Добре де, а как би трябвало да ни "помогнат", според теб?  newsm78

Ето първата тема, която пусках по този въпрос преди години:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297098.75

Говорих тогава и с Ваньо Шарков, който беше депутат във въпросната комисия. Той ми обясни тогава, че комисията работи по въпроса, но явно не се получи. Беше ми казал, че по-скоро се разглежда вариантът за бързо съдебно решение в такива случаи. При разглеждането на новия Семеен кодекс също имаше подобен въпрос, но и тогава не мина в парламента.
Явно аргументите "против" са повече от тези "за".

# 559
  • Мнения: 6 274
Аз писах на Президента и на Министър-председателя...отговориха ми,че трябва да се гласува промяна в Народното събрание..Никой няма да ни помогне!!!!!!!!!!1

Добре де, а как би трябвало да ни "помогнат", според теб?  newsm78

Ето първата тема, която пусках по този въпрос преди години:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297098.75

Говорих тогава и с Ваньо Шарков, който беше депутат във въпросната комисия. Той ми обясни тогава, че комисията работи по въпроса, но явно не се получи. Беше ми казал, че по-скоро се разглежда вариантът за бързо съдебно решение в такива случаи. При разглеждането на новия Семеен кодекс също имаше подобен въпрос, но и тогава не мина в парламента.
Явно аргументите "против" са повече от тези "за".


Да, за бързо решение съм съгласна, но не и за липсата на такова.
Иначе казано, против съм всеки да заминава с детето когато реши, защото, както знаете, медалът винаги има две страни.

# 560
  • Мнения: 2 849
Много хора слагат знак на = на временно (органи4ено във времето) пътуване/ия извън страната и промяна на местоживеенето на детето извън страната.

За българските власти е много по-лесно да 'наложат' административни мерки като забрана за напускане на страна без съгласието от двамата родители, отколкото наистина да приемат и прилагат законодателство, което гарантира свободата на придвижване и сигурността на българските граждани/и граждани на ЕС в същото време/.

Иска се воля и време/узряване/ за да се стигне до нормите в останалите страни в ЕС, засягащи пътуванията на непълнолетни Бг граждани.

'Новите' страни в Шенгенското пространство са имали същите проблеми преди присъединяването им, но след това са приели необходимите законодателни и административни промени, гарантиращи свободата и сигурността на техните непълнолетни граждани.

Ако има воля, още сега може да се приеме промяна в ЗБДС и да се издава документ с електронен носител, за пътуване на деца до 14г., който важи за пътувания в ЕС /така или ина4е извън ЕС е необходим паспорт/ и се издава със съгласието на единия от родителите.



# 561
  • Мнения: 17
Аз писах на Президента и на Министър-председателя...отговориха ми,че трябва да се гласува промяна в Народното събрание..Никой няма да ни помогне!!!!!!!!!!1

Добре де, а как би трябвало да ни "помогнат", според теб?  newsm78

Според мен трябва да има закон, според който децата ни да могат да получават лични карти и паспорти БЕЗ присъствието на другия родител. И също така да могат да пътуват БЕЗ неговото съгласие, при условие, че са тук в дните на свиждане. Повтарям се, но "нашият създател" не я е търсил вече 9 месеца..защо ми е нужно съгласието му да ида за 2 часа до Румъния, например? Под "помогнат" имам предвид да променят закона. Защото сегашния закон е единствено и само повод за изнудване-пари срещу подпис!

# 562
  • Мнения: 6 274
Аз писах на Президента и на Министър-председателя...отговориха ми,че трябва да се гласува промяна в Народното събрание..Никой няма да ни помогне!!!!!!!!!!1

Добре де, а как би трябвало да ни "помогнат", според теб?  newsm78

Според мен трябва да има закон, според който децата ни да могат да получават лични карти и паспорти БЕЗ присъствието на другия родител. И също така да могат да пътуват БЕЗ неговото съгласие, при условие, че са тук в дните на свиждане. Повтарям се, но "нашият създател" не я е търсил вече 9 месеца..защо ми е нужно съгласието му да ида за 2 часа до Румъния, например? Под "помогнат" имам предвид да променят закона. Защото сегашния закон е единствено и само повод за изнудване-пари срещу подпис!

Мммне, не съм съгласна!
Как си представяш да ти вземе детето (уж за да го заведе на сладкарница) и да хване пътя зад граница?!?
Това НЕ бива да бъде допуснато!
Аз съм ПРОТИВ подобен закон!  Stop

П.С. За документите - да, за тях съм съгласна!  Peace

# 563
  • Мнения: 2 849
Джули, то и без ли4на карта ще може да го заведе на сладканица в Солун или Букурещ, както и сега в Пловдив или Варна /в дните за контакт/, и пак ще трябва да го върне на време, защото в противен слу4ай е неправомерно задържане/отвли4ане.

Той, мъжът ми и сега може да води дъщеря си на парк/сладкарница във Франция/Холандия/Германия или Белгия /където живеем и където и живее дъщеря му с майка й/, но си я връща в уре4ения 4ас на майка й. Ако нещо загуби ум и вземе, 4е не я върне, майката на дъщеря му се предприеме мерки и набързо ще си я полу4и обратно; мъжа ми ще дава обяснения в полиция, съд, следва промяна и режима на контакти се осъществява в присъствието на социален служител, и фактура ще му пратят.

# 564
  • Мнения: 7 325
И аз не съм съгласна детето да пътува без разрешението на другия родител. Ясно е че при евентуално отвличане ще се задейства системата и детето ще бъде върнато, но докато това стане майката ще е "ни жива ни умряла" ( да не говорим какви откачени има ). Преди години бях подписала пълномощно на БНД  да заведе синът ни при баба му в чужбина, и при раздялата ни то остана в него с паспорта. Всеки път като го е взимал ми се е свивало сърцето дали няма да му скимне нещо ( имахме равни родителски права ). Добре че при един от "добрите" му изблици ми ги донесе. Та предпочитам закона такъв какъвто е в момента, въпреки че имах големи главоболия докато излезе съдебното решение.

# 565
  • Мнения: 2 849
Предполагам, 4е се подразбира, 4е в бъдеще при присъединяване към Шенгеското пространство, няма как да се прилагат настоящите норми, отнасящи се за пътуване на непълнолетни, придружени от единия от родителите.
п.п. паспорта следва да стои при родителя, които упражнява родителските права; при пътуване на детето с другият родител - по време на пътуването паспорта е с пътува6ия родител  - и след това обратно се връ6а на родителя упражнява6т родителските права. При спор за родителски права - паспорта се съхранява временно при социалните служби.

# 566
  • Мнения: 789
Аз "вадих" лична карта на дъщеря ми преди 4 месеца в ЮК. Наистина според закона детето е задължено да има извадена лична карта до един месец след пристигането си в България, ама заради такива като служителя, с когото се е "борила" Джуличка, реших да проверя дали не мога да направя това в посолството ни в Лондон. Казаха ми, че извършват тази услуга, и записах час за явяване. Това беше обаче мярка на "презастраховане". Относно присъствие или подпис на двама родители, това се изисква само за паспорт, в закона, в частта за личната карта за дете, е написано "родител", което предполага, че само единият родител е достатъчен. Ама някои (пак визирам горепосочения служител) искат може би да им се напише като за малоумни, че става въпрос за ЕДИН родител. Не са внимавали в час по български език навремето.
Много съжалявам, че Джуличка има такива проблеми, ако реши да продължи да се бори в посолството, да не отстъпва, защото е права на 200%.

# 567
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Джуличка и аз не мисля, че е редно да се отказваш. Поискай среща с консула и му цитирай закона. Абсурдно е да може в Лондон, Стокхолм, Мадрид, а да не може при вас.
Успех  bouquet

# 568
  • Мнения: 6 274
Джуличка и аз не мисля, че е редно да се отказваш. Поискай среща с консула и му цитирай закона. Абсурдно е да може в Лондон, Стокхолм, Мадрид, а да не може при вас.
Успех    bouquet

Благодаря ти, както и на останалите, но не стана.
Когато ви писах, бях при него - н еможело и точка по въпроса!
Бях много ядосана, направо ми беше причерняло, сега малко ми поразмина.
Ще видим какво ще правим.
Най- лошото е, че Посолството е на 6 часа път от нас, а после и 6 часа връщане ooooh!, а пък аз почивам само по един ден в седмицата и няма как да остана да спя там, абе... много сложна история.
За сега зарязах така нещата, ще видим по- нататък, ако ми стане по- спокоен животът и имам нужда да си образувам нерви, може и пак да се разправям.
Дано поне при другите момичета тук, в темата да стане, желая им успех!  Hug  bouquet

# 569
  • Мнения: 7 325
Току що говорихме с посолството в Мадрид. Спомниха си за нашия случай защото имат данните на синът ми като недоуточнен въпрос от преди две години. Дадоха ни датата която искахме ( за да съчетаем няколко работи с едно ходене до Мадрид ) с уточнението че за ЛК е достатъчен само единия родител и няма да има никакъв проблем.
Не мога да не ги похваля, винаги са били много любезни и отзивчиви

Общи условия

Активация на акаунт