Машина за хляб-28 част

  • 52 417
  • 736
  •   1
Отговори
# 60
  • Русе
  • Мнения: 7 804
eli_dechkin, що така този хляб Thinking? Нещо различно от друг път сложи ли? Програмата същата ли е?

Идея си нямам какво съм объркала. Уж всичко си беше наред  newsm78

# 61
  • Мнения: 293
За 5 часа и половина 4 страници  smile3555 Много ви се радвам !  newsm51 Отивам да си заредя машинката с продуктите и се връщам да ви чета  Laughing

г-жа Стихийно бедствие,  как е новата придобивка?

# 62
  • София
  • Мнения: 2 658
 tiptoe

Видях, че няколко девойки са правили и/или ще правят тесто за сладки в машинката. Чудя се дали тестото за меденки няма да затормози много моторчето на моето Мулинексче.
Последно като съм правила меденки, тестото си беше доста твърдичко.
какъв ти е модела? Аз съм с 5000 и за Коледа си омесих двойна доза от меденките на Джули, което на ръка се меси много трудно. Омеси го перфектно. Меси и щолените, които също са много тежки, но разделих по половин доза, защото брашното е доста за наведнъж.


 Peace
eli_dechkin, що така този хляб Thinking? Нещо различно от друг път сложи ли? Програмата същата ли е?

Идея си нямам какво съм объркала. Уж всичко си беше наред  newsm78
а замириса ли ти на активираната мая? Да не би да е тя нещо прецакана?

# 63
  • София
  • Мнения: 7 986
Аха ... ми хайде да направим опит да я направим на машина.

Значи рецептата:

половин килограм брашно + още за месене
1 пакетче суха мая
250 мл тъмна бира
щипка захар
сол
3 сухи чушки

Авторката на поста използва един доста странен но разпространен прийом на месене. Като омеси тестото го пуска на центрофуга на пералната с оглед на по-доброто омесване. Затова ние ще търсим програма с по дълго месене. Сега... ще ви разочаровам, но аз бих се насочил само към програмата да месене и втасване, защото другите имат междинни втасвания, но тук маята е в голямо количество и просто не знам какво ще се получи.

И така (ще чета успоредно блога на авторката и ще трансформирам за работа с машина):

1. Загрейте машината (за 1 - 2 минути на програмата за печене, ако машината си има предварително подгряване, това не го правете), сипете малко вода, брашно и щипка захар, добавете маята (живата натрошена) разбъркайте с дървена лъжица и оставете маята да се активира. Можете да пуснете програмата да превърти няколко пъти сместта (докато свършат единичните привъртвания);

2. Добавете бирата, отгоре изсипете около 450 гр. брашно, върху него солта и пуснете програмата за да се омеси тестото.

3. Наблюдавайте консистенцията и добавяйте брашно докато получите меко, еластично и нелепещо тесто. При звуковия сигнал добавете натрошените сухи чушки. Ако ще работите с пррограмата за весене и втасване, чушките се добавят след първото прекъсване или малко след като сте приключили с достигането на консистенцията на тестото.

4. Втасвайте докато обема нарастне малко под удвояване (винаги ви препоръчвам до удвояване, но този път ще чакаме по-малко) и ... отваряме капака правим бързо няколко диагонални нареза отгоре.

5. Пускаме програмата за печене на 30 минути на средна кора. При необходимост после при необходимост ще допичаме още 10 минути на тъмна кора.

Защо този път няма да чакаме втасването докрай ? Защото авторката пише, че хляба се поставя в нагорещена фурна. Ние няма как да накараме машината веднага да се нагорещи. Затова ще прекъснем втасването малко по-рано и ще се надяваме, че при нагряването хлябът ще продължи да втасва (и ще го направи, бъдете уверени).

Хайде пък някой ако го направи да се похвали.

Последна редакция: чт, 25 фев 2010, 18:47 от дядо хаджия

# 64
  • Мнения: 9 776
дядо хаджия, ти все казваш, че маята 7г е много за 500г брашно, но аз винаги слагам толкова за един хляб. Не ми превтасва и това ме навежда на мисълта, че може би машината ми е по-слаба и затова е така. Очевидно трябва да се съобразява и това.

# 65
  • Мнения: 767
polin_a , бисквитките без набухвател ли са?

# 66
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Сътворих невероятна вкусотия днес. Рецептата е за витата баница на баба, само че аз си нагласих количествата на продуктите за моята машинка. Та значи: 3 яйца(разбити с миксер)+кисело мляко-до обем=330мл(толкова е водата,която слагам при основната програма за хляб),600-620 гр брашно, 3 суп.л. захар, 1 1/2ч.л. сол, 2 суп.л. олио, 1 1/2ч.л. суха мая. Слагам продуктите в тази последователност и пускам основната програма за хляб(1кг). По принцип винаги наблюдавам докато меси и коригирам ако е необходимо повече брашно или течност. Когато остават 1ч и 20мин до края на програмата си намаслявам ръцете и плота, вадя тестото и разтилам с ръце на кора с диаметър 30см. Предварително си разтопявам в малка тавичка около 50-60 гр масло и потапям в него кората и от двете страни. Раздърпвам кората още до около 50 см, ръся обилно със сирене, намотавам на руло, усуквам, намотавам на охлюв и връщам в пекарната. Тестото втасва още 20тина минути , мажа с жълтък и поръсвам със сусам.
 Не се сетих да я снимам, но тези дни ще я направя пак и ще снимам. Получават се невероятни конци. Баба каза, че е по-хубава от нейната. newsm53

# 67
  • Мнения: 15
И аз да се запиша в новата рема  Hug

# 68
  • София
  • Мнения: 102
Дядо Хаджия,
Chapeau!!!Знаех си аз, че мога да разчитам на "старата" гвардия. Кой друг ще се опита да отговори на предизвикателство? Поради дребни старчески затруднения утре не ще мога да експериментирам, но обещавам през уикенда да пробвам, следвайки твоите указания. Леле, как ме подмами тази черна бира, бе!Направо "анатема", както викаше Фори Светулката  Joy

# 69
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Поли, по спомени от преди повече от 10 години (тогава за последно съм правила меденки), тестото за сладки е малко по-твърдо като консистенция от хлебното. За меденките специално основните течности бяха олиото, яйцата и меда, които са по-гъсти от водата, млякото или айряна, които се ползват за хляба

Петя, аз съм с Мулинекс 2000, притеснява ме, че съм с 1 бъркалка и доста ще озоря моторчето.

# 70
  • Мнения: 9 776
KayRenn, и моята машина е с една бъркалка, няма проблем Peace

Извинете ме, но нещо ми няма точката ooooh!

Петушке, да, няма никакъв набухвател, предполагам захарта може да се замени с известно количество мед или 50:50, но главният ароматизатор е лимоновият сок и кората, която аз пропуснах, защото нямах

# 71
  • Ispania
  • Мнения: 4 485
lidan ,мноооого ти блаодаря за рецептата Hug Hug Hug

# 72
  • Мнения: 668
И аз да се запиша с днешното си хлебче тип "Добруджа". Ухае супер.  Grinning
А може ли рецептата за този хляб? И как се получи коричката му - тънка или по-дебела?
Извинявам се за нахлуването в темичката ви.   Embarassed


С удоволствие, но тя по нищо не се различава от рецептата за обикновен бял хляб с изключение на това, че брашното е тип 700.

Специално този го направих по следният начин:
1/3 прясна мая
4 чаши брашно тип 700
280 мл. вода
1с.л захар /по мярка е 1/2+1/4 от голямата/
1 ч.л сол /по мярка е 1+1/2 от малката/
от 1.5 с.л олио

На първа програма на машината. Моята е 3.10ч.
Коричката стана малко по тъничка от обикновен бял хляб.

# 73
  • Мнения: 1
Здравейте от много време надничам във вашата темичка най вече търсих мнения за хлебопекарните към коя да се насоча.И ето на моят мъж ме изненада за рожд. ми ден с  MOULINEX OW-6000. Сега се чудя как ще се справя с нея то не било толкова лесно ,като ви чета спирате програмите, допичате ,рестартирате подгрявяте да дофтаса тестото.Въпроса ми е към вас за този модел, ако някой е натрупал опит да сподели става ли да се правят такива операции като допичане защото открих само една прогр.7 но тя е за затопляне и опичане(багети или франзелки)Мераклийка съм за Виенски кифли (Loupáčky),
бърз козунак,  Козуначени кифлички , Солени кифлички,тесто за пица и още много други но на кои програми за този модел се чудя ще се получат като вашите творения.Има отзиви най-вече за мод.5000-5003 а разликата м/у тези и моя не ми е ясен освен че прави индивидуален хляб(Багети)Ако сте сполучили с някоя от тези рецепти или пък др. моля споделете успешните си рузултати.Отзиви от този модел не открих.
ПП: Първият ми опит да направя хляб беше по рецепта на основен бял хляб 750гр.  като заредих късно вечер и станах да стартирам в 4 сутринта(нямах търпение да разучавам отлож. старт) в 7 сутринта ухаеше целия апартамент на прясно изпечен хляб.Единствената забележка е че кората беше твърда и препечена (пеках на 8пр.)3:12 мин.

Последна редакция: чт, 25 фев 2010, 21:44 от ksrebrova

# 74
  • София
  • Мнения: 7 986
Здравейте от много време надничам във вашата темичка най вече търсих мнения за хлебопекарните към коя да се насоча.И ето на моят мъж ме изненада за рожд. ми ден с  MOULINEX OW-6000. ...

Тази освен багети пече и земели. Има и повече програми, които аз дори не знам какви са, така че ако има някакво упътване кажи поне какви са програмите.

Общи условия

Активация на акаунт