Дайте съвет,какво да правя с кучето на съседите?

  • 28 793
  • 73
  •   1
Отговори
  • Мнения: 96
Понеже знам,че веднага ще се навъдят мнения и критики на любители на кучета искам да ви кажа,че аз самата нямам нищо против тези животни.Дори съм водила на ветеринар всякакви бездомни кучета и котки,намирала съм стопани за такива и т.н.
Кажете ми обаче, какво да правя като съседите ми имат голямо куче,което ни побърква.Лае,събужда непрекъснато детето и нас в ранни зори и по всяко друго време на денонощието.
Опитах да разговарям с тях,обясних им,че преди да родя все съм стискала зъби и съм ставала рано заради кучето им,но какво е виновно детето ми?
Отговора беше,че като си затвориш вратата всеки има право да прави каквото си иска.
Дайте ми съвет как да постъпя?
Как стоят законово нещата,защото явно по нормален начин няма да се разберем,а няма да допусна детето ми да страда, заради това куче!  

# 1
  • Мнения: 804
Първо и аз ще се застраховам - ние сме "кучкари", но винаги сме се съобразявали с хората около нас.
А сега ще те отчаям - нищо не можеш да направиш, ако самите собственици не разбират и не желаят да решат проблема.
Ние имаме съседка с две огромни кучета, които не лаят но вият много зловещо и то нощем. Всички опити да я накараме да предприеме нещо си останаха напразни. Молби, жалби, разговори... Нищо не помага.
Входа вони, вече няколко пъти се появяват бълхи... Тя е непоклатима.
Последното изпълнение са кучешките лайна точно до входа на кооперацията.

# 2
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Свикваш общо събрание на входа, поставяш въпроса. Предполагам, че си имате вътрешен правилник, при нарушаването на който:

Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
...
4. не извършват в своя самостоятелен обект или в част от него дейности или
действия, които създават безпокойство за другите собственици и обитатели, по-голямо
от обичайното;
....
6. изпълняват изискванията на съответните нормативни актове при
отглеждането на животни в самостоятелните си обекти и да не създават безпокойство на
непосредствените си съседи;
....
8. изпълняват решенията на органите на управление на етажната собственост;
....
Чл. 55. (1) Собственик или обитател в сграда или отделен вход в режим на
етажна собственост, който не изпълни задължение по този закон, се наказва с глоба от
20 до 100 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 150 до 350 лв.,
когато е юридическо лице.
(2) Собственик или обитател в сграда или отделен вход в режим на етажна
собственост, който наруши правилата за вътрешния ред в етажната собственост и
създаде безпокойство, по-голямо от обичайното, за другите собственици и обитатели, се
наказва с глоба от 50 до 150 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от
200 до 500 лв., когато е юридическо лице.
...
Чл. 57. (1) Установяването на нарушенията се описва в протокол, съставен от
управителния съвет. Когато в етажната собственост няма избран управителен съвет,
протоколът се съставя от управителя и двама собственици, определени с решение на
общото събрание. Констативният протокол съдържа данни за лицето, извършило
нарушението, описание, време и дата на извършеното нарушение.
...
(3) Констативният протокол се съставя в три еднообразни екземпляра, по един
за председателя на управителния съвет (управителя), нарушителя и общинската или
районната администрация. След съставянето на протокола председателят на
управителния съвет (управителят) незабавно го предоставя на общинската или
районната администрация.
(4) Актът за установяване на нарушението се издава от общинската или
районната администрация, а наказателното постановление се издава от кмета на
общината или района или от оправомощено от него длъжностно лице.

Това е от Закона за етажната собственост.

Едва ли сте единствените, на които това куче създава проблеми, така че ще имате съюзници. Успех!

П.С. И аз съм любител на животни, имам си менажерия, но съм се осведомила как да си ги гледам без да преча на никого Laughing

Последна редакция: сб, 27 фев 2010, 10:17 от Делфина фон Ю.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 252
Аз друго се чудя - този непрекъснат лай не пречи ли и на собствениците? Аз обожавам кучета, но не мога да си представя, че ще ми е приятно някой да ми лае на главата по цял ден или да вие по нощите Rolling Eyes Пробвайте да решите проблема по начина, описан от Делфина. Жалби, жалби, барем се стреснат тези стопани.

# 4
  • Мнения: 1 252
Жалбите са хабене на хартия и получаване на душевен орагазъм!
Обичай кучето и го почерпи с кокалче!

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 252
Да, ама кучето едва ли лае нея специално, че да се налага да го подкупва. Вероятно лае от скука или кой го знае newsm78 Няма да има полза от кокалчето, поне не такава, каквато иска авторката.

# 6
  • Мнения: 12 669
Не знам. Аз имах такова куче и го дадох за осиновяване, но тук ме обвиниха в какво ли не.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 202
Напълно те разбирам,  шума от кучешки лай е много неприятен, имаме куче и на децата стаите са над нашите, даже в момента ги чувам как се гонят с него Mr. Green
Моят съвет е да подадеш жалба в общината, отдел екология, в нашата например има екип, който обикаля и съставя актове Peace

# 8
  • Мнения: 13 306
Аз бих пробвала пак и пак да поговоря със съседите. Тук две трети от съветите са жали се по всякакви поводи. Аз не бих го направила само като си представя какво време изисква това-то са разправии, то са нерви със съмнителен ефект.
Ако ти се занимава викай общо събрание, но какъв ще е изхода от него-никой не може да ти каже-колкото съседи толкова мнения.
По-скоро някакъв друг лост за да им повлияш потърси.
Ще дам един пример с един съсед по друг повод какво направи.
Гаража му е към улицата и постоянно му спират пред него. Започна да запушва с неговата кола колите коита са му спрели пред гаража да не могат да излязат. Не го оправдавам, че е редно но си реши проблема, вече много рядко някой си позволява да му спре пред гаража.
Пък ако не става "со кротце, со благо" може и "со малко кютек".
Успех

# 9
  • София
  • Мнения: 888
Жалбите са хабене на хартия и получаване на душевен орагазъм!
Обичай кучето и го почерпи с кокалче!
съгласна съм - само кокалчето да е напоено с нещо упояващо....

# 10
  • Мнения: 96
Благодаря,момичета!Кокалчето няма дя помогне,защото кучето не лае заради мен,а просто си лае.Общото събрание не вярвам да реши проблема като познавам живущите,но това за отдела по екология може и да свърши работа.Не знаех,че може там да се оплача.
С повече молби няма да опитвам,защото не веднъж съм им обяснявала проблема,но резултат никакъв.

# 11
  • Мнения: 241
Лае защото сигурно го дразнят.Може и да не са го възпитали добре,за да ходи по нужда навсякъде. или да не се грижат добре за него.За какво им е дом.любимец на такива хора като ще го тормозят така?!

# 12
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Отделът по екология няма да ти помогне. Тяхната задача е да следят дали се спазват правата на кучето. Пробвай все пак.
Хммммм, а това куче регистрирано ли е, плащат ли му данък? Виж дали не можеш да ги изработиш по тази линия.

# 13
  • Мнения: X
Сигурно умира от скука това куче. Нашето лаеше от радост, когато го извеждахме, много трудно го отучихме...накрая лаят беше сведен само до случаите, в които аз го извеждах. На съседите им трябваше време да свикнат с това, че лаят не е застрашителен а съвсем добронамерен.
Една съседка разправяше, че чувала как кучето ни вие, когато го оставим само на терасата и излезем по работа.
Не знам какво можеш да направиш...едва ли ще им вземат кучето, защото лае. Някои глупаци пък точно за това си взимат кучета, за да лаят и да всяват страх.

# 14
  • Мнения: 517
Горкото куче, за да лае така истерично значи тия въобще не се грижат за него. Нашият (и той е от гигантските породи) лае единствено и само, ако чужд човек доближи вратата. А това не се случва често.
Стопанина е длъжен да обърне внимание на кучето, не само заради шума, а и защото явно кучето е агресивно и изнервено.
Никакъв съвет не мога да ти дам, тъй като просто не ми се е случвало. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт