Наистина ли е по-евтино в чужбина?

  • 34 742
  • 503
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 550
Мога да сравнявам цените в БГ (София и провинцията) с тези в Германия за последните 5 години, и Германия определено печели  Peace
Особено по време на намаленията е с пъти по–евтино от България.
Пример, миналата зима яке на Манго в голям Мол в Германия бе намалено на 60 евро. След две седмици се пробрах в БГ, същото яке само, че в Софийския Мол бе “намалено“ на 120 евро! Тоест двойно по–скъпо, а все пак и в двата случая става дума за една и съща категория място.

Имам още много подобни примери за маркови и не толкова маркови дрехи. Общо взето за 5 години купеното в БГ е сигурно 5% от гардероба ми.  Peace

# 31
  • Мнения: 5 710
Аз не съм говорила за цена на дребно, а за маркова дреха. Имаш франчайзинг на марката, те не ти ги продават по 5 за да ги продаваш по колкото си искаш, идват си с етикетите. Защо в Милано, Брюксел и Париж едни дънки да струват 59.90 ( на Ню Йоркър примерно), а в София ще струват 150? Естествено зависи от магазина, но болшинството 'марки' имат франчайзинги. После ти можеш да решиш в един момент да намаляваш ( има правила и за това), и наистина в един момент дънките, които в БГ са все още на цена 59.90, ти в Болоня да ги намериш за 15.00, но това не значи че месеци не са стрували 59.90 и че тук е по-евтино. Същото важи примерно и с обратен знак. От Пловдивския Geox мъжът ми преди няколко години си купи обувки за 99 лева, защото прецени, че тук би струвала поне 99 евро. Така че, наистина 'трябва да се обикаля по магазините и да се следи', въпросът е, че по-скоро на Запад се правят повече намаления, а не че в България са изкуствено завишени цените. Така си мисля, де...

Айя категорята не е същата обаче:) Ако Манго в  супер оборотен Мол в Германия инвестира по 2 милиона на сезон, този на Витошка инвестира 100 000. Възможностите за намаления "безкрай" на едните и другите са несравними.

Последна редакция: сб, 06 мар 2010, 12:34 от 10 c's

# 32
  • Мнения: 7 605
Намерила съм работи на по-добра цена в БГ, но са били единични случаи. ПРеди доста си купувах от БГ, но вече все по-малко, заради цените и често и по-бедния избор.

Тук в Бенеттон намаляват доста. Бейсик пуловери по 20евро, и по 10 съм виждала. На дъщеря ми редовно й купувам дрехи от там за следващата година, тениски по 3 евро съм намерила там. В Есрпи тази зима имаше също невидимо намаление, дънките бяха под 20евро, аз си купих вълнени жилетки, от дългите, за 20 евро - без пари направо. Освен това тук има шопинг клубове тип Вонт Приве (знам че ги има и в други европейски държави) където редовно се намират работи на много добри цени. Тази сутрин от такъв сайт взех на детето обувки на Скечерс за 20евро, вместо 40 - летни обувки, не ботуши  Wink

# 33
  • Мнения: 5 710
Какво е Вонт Приве, тези клубните аутлети, за които получаваш покана и т.н ли?

# 34
  • Мнения: 4 916


И така да е, пак си остава по-евтино да пазарувам извън Бг (за разнообразието няма да говоря). Като потребител не ме интересува колко оборот има магазин в мола или какви са причините да няма.

# 35
  • Мнения: 5 710
Съгласна съм, да. Това, че аз не съм попадала на чак толкова драстични разлики в цените, не означава че в някакъв момент ги няма, аз просто не харесвам разпродажби, а и в моето село са все 20-30 макс. 50%  и никога не мога да намеря нещо, което да ми харесва и  да е 'без пари'. Но явно ги има, щом всичко живо се интересува само от шопинг , като дойде в Италия, примерно:)))

# 36
  • Мнения: 4 916
Започвай да пазаруваш по интернет - рай за намаленията и разпродажбите  Flutter
И аз не обичам да се влача по магазини и разпродажби, обаче от нета са ми падали мъжки ризи за под сако по 1 евро, ленени ризи - пак по 1 евро и т.н.

За разликите в цените вече май не съм много компетентна, но последния път когато ходих в мол ми направи впечатление, че сутиен и гащи на Уондърбра са над два пъти по-скъпи от това, което платих по интернет с доставката.

# 37
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Колко сьм писала по тази тема Laughing.
Разбира се ,4е на вьн е в пьти по евтино от колкото в БГ.Например Зара,която не знам защо в БГ се смята за МАРКОВ магазин newsm78 в Испания има намаления до 70 процента на моментната си колекция.Няма такива неща като аутлет или парцалки Thinking.
Преди няколко години в Зара на Стамболийски си открих карираната пола която аз си купих тук за 20 евро 2001 година(не на намаления) ,там струваше 130 лева Shocked.Стара колекция с ужасно надути цени.
На намаления могат да се купят сьвсем прили4ни дрехи ,от настояща колекция на мноооого ниски цени.

Ор4естра,в мола на Стамболийски ooooh!...цените бяха толкова надути,4е аз си зададох вьпроса това не е ли ве4е някакьв вид  измама hahaha.
От този магазин купих палто на моето дете на намаленията тук ,което преди намаленията беше 90 евро(ако не се льжа Thinking),на намаленията го купих за 40 евро Party Party.


H@M,пaнталон за 45 евро на намаления за 10 евро Party.

Ако говорим наистина за маркови дрехи Thinking
На Рауф Лорен ,детски пуловер за 6 евро,дамски пуловер за 9 евро.
Ливайс,дьнки за 12 евро
Пепе Джийнс ,вси4ко на 50 процента намаления.Детски дьнки за 25 евро ,дамски за 20_30 евро
Детски тениски 6/9 евро Party,детски пуловери за 20 евро

На намаленията на Бенетон миналата година за 10 евро купих дьнки за сина ми,а за мен за 15 евро рокля Party Party

Калвин Клейн,на намаления дьнки по 20 евро Shocked Shocked,това още не мога да го повярвам,но факт Mr. Green,сега висят в гардероба hahaha
Още мноооого примери мога да дам Laughing

Спомням си преди няколко години  магазина на Витошка на Севьн Сикрет(нали така се казваше)  ooooh!най евтиният комплект белИО струваше 180 лева Shocked.Като се прибрах тук сьщият комплект видях за 50 евро Thinking

И като цяло дори без намаления цените са доста по ниски на вьн Thinking

# 38
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Аз не съм говорила за цена на дребно, а за маркова дреха. Имаш франчайзинг на марката, те не ти ги продават по 5 за да ги продаваш по колкото си искаш, идват си с етикетите. Защо в Милано, Брюксел и Париж едни дънки да струват 59.90 ( на Ню Йоркър примерно), а в София ще струват 150? Естествено зависи от магазина, но болшинството 'марки' имат франчайзинги. После ти можеш да решиш в един момент да намаляваш ( има правила и за това), и наистина в един момент дънките, които в БГ са все още на цена 59.90, ти в Болоня да ги намериш за 15.00, но това не значи че месеци не са стрували 59.90 и че тук е по-евтино. Същото важи примерно и с обратен знак. От Пловдивския Geox мъжът ми преди няколко години си купи обувки за 99 лева, защото прецени, че тук би струвала поне 99 евро. Така че, наистина 'трябва да се обикаля по магазините и да се следи', въпросът е, че по-скоро на Запад се правят повече намаления, а не че в България са изкуствено завишени цените. Така си мисля, де...

Айя категорята не е същата обаче:) Ако Манго в  супер оборотен Мол в Германия инвестира по 2 милиона на сезон, този на Витошка инвестира 100 000. Възможностите за намаления "безкрай" на едните и другите са несравними.

Е това е истината. Сега се сетих , че на Тера Нова етикетите има цени на български. Февруари се прибрахме за 2 седмици и ми трябваха зимни дрехи. Пуловер от сергия във България е 10-15 лева. Аз си взех от Тера и други подобни марки за същите пари. Намалени 70%. На Сина якето беше намалено в Мадър кеър от 66$ на 16$ (смятам в $, защото тук са "постоянна величина"). Ботуши от Еко бяха 70% намалени...
Аутлетите на Зара поне в Пловдив и Пазарджик са много зле заредени. В Пазарджик собственика поддържа малък магазин с 50 броя дрехи, но поне качествени. В Пловдив е скръб.
До сега не съм виждала да има намаления от 70% на Адидас в Пазарджик. Свиди им се. Или май не могат да си го позволят. Тукашните магазини се ошушкват до дупка по време на намаления. Има лист с телефони на клиенти. Обаждат се на някои 2 часа преди отваряне. Местните като купуват за 2-3 семейства наведнъж и буквално опразват магазина за тия 2 часа.

# 39
  • Мнения: 3 098
За мен пазаруването в Испания е по-изгодно и удоволетворяващо,отколкото в България.цените тук са доста по-ниски по време на разпродажби,а те са достатъ4но дълги,за да се снабди 4овек с вси4ко необходимо.Дори и извън разпродажбите пак ми е по-евтино в Испания.С изклю4ение на храна и услуги от всякакъв вид,вси4ко друго-дрехи,обувки,аксесоари,козметика,техника...и т.н.предпо4итам да си купя тук.Освен това от доста години насам в България не намирам това,което търся,не ми харесват кройки,материи,нищо.

# 40
  • Мнения: 1 175
Сравнявате МОЛа на Стамболийски с къде и какъв магазин? Би трябвало да се сравни с подобна категория място, нали.
Разходите на това място за търговците са огромни, това е витрина на суетата.
Ако една блузка на него му струва 20 евро ( марка Х по време на сезона) + транспорта до Бг + печалба в която са калкулирани
всички разходи + ДДСто, абсолютно е реално да стигне 60 евро ( 120 лева) цената накрая.

Ами аз сравнявам мол с мол, и магазинчета в центъра с магазинчета в центъра (не места като Битака или Илиенци например). Направило ми е впечатление че моловете в България са скъпи гъзарски места където всичко би трябвало да е по-по-най, докато тук са просто същите неща като извън мол само че събрани на едно място. По-ниска "класа" магазин е молът, с други думи, отколкото в България, и обикновено се набляга на големите намаления, големи изгоди, големи спестявания и т.н. примамки, а не "големите цени"  Crazy  Освен това на много места (в по-малките градове) освен в мола няма къде другаде да купиш дреха или обувка, и това им е просто първото място, където хората ходят за такива неща, а не нещо ново и специално като в България (което е обяснимо, след като моловете едва наскоро пристигнаха там).

За транспорта до БГ не го приемам като извинение за цените, защото в днешно време всичко идва от Китай, Тайланд и т.н., дори и марковите, така че транспорт има включен по един или друг начин във всяка стока във всяка страна. В България сигурно е малко повече, ако не идва директно от Китай а прави спирка из Европа откъдето е поръчан продукта, но въпреки това за да се надуят така цените има и друг фактор. Също съм забелязала че в България (и Европа като цяло) повече се набляга на "марковите" дрехи, обувки, слънчеви очила, чанти и т.н. особено сред младите, така че не се учудвам че в България това се експлоатира... Ако са готови да платят еди колко си за маркова чанта, ами чантата ще бъде оскъпена разбира се.

# 41
  • Мнения: 7 605
Какво е Вонт Приве, тези клубните аутлети, за които получаваш покана и т.н ли?

Да  Peace

Вал, то при вас е без пари направо  Shocked

# 42
  • Мнения: 11 320
Аз веднъж влязох в София във фирмения магазин на Пти Бато - страхотна фирма за бебешки дрешки. Ами просто припаднах като видях цените. Имах чувството, че бяха  сложили по една нула отзад на цените в евро. За други магазини не мога да кажа, но като цяло цените в България са ужасно раздути.
Тук съм посещавала няколко пъти аутлети - не съм убедена, че на разпродажба в края на сезона няма да намеря далеч по-изгодно същите неща в нормалните магазини. Случвало ми се е вече няколко пъти - хем гъст път да видиш, хем и нещата там не са кой знае какво.
Определено за децата дебна разпродажбите тук и си струва като пазаруваш за трима особено.  Whistling

# 43
  • Мнения: 5 710

 Mr. Green обичам те:)))

# 44
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Вал, то при вас е без пари направо  Shocked
Знаеш ве4е Wink.ей го кьде е Испания.До края на февруари са намаленията Peace.Следващите запо4ват кьм август Wink.

Общи условия

Активация на акаунт