Ще ни пуснат ли без здравни карти за Лондон?

  • 6 102
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Здрасти мамчета, имаме билети за 15 март. Ще летим от Бургас с големия ни батко/10 г./ Разбрах че изискването за здравни карти влиза в сила от 1 април. Интересува ме дали някой скоро е ходил на острова и какви документи искат на границата/ разбирасе с изключение на паспортите/. Ако има някой скоро завърнал се ще се радвам да сподели преживяното и да подплъти със снимки.  bouquet

# 1
  • Мнения: 124
Няма какво да те притеснява! Никъде не пише че са задължителни! Поредната спекулация с правата ни като граждани на ЕС!
Ние също летим няколко дни след вас с 10-годишният ни батко!
Ако летите и двамата родители с детето - нямате да ви искат документи, освен ЛК и паспорт за детето! Но ако е само един родител, се изисква пълномощно от родителя, който не пътува и който трябва да даде разрешение за изнасяне на детето извън граница! Нотариалната заверка е задължителна!
Весело изкарване!

# 2
  • Мнения: 4 668
Записвам се , защото и мен ме интересува в крайна сметка задължителни ли са тези здравни карти  Rolling Eyes
Ние пътуваме на първи май и се чудя какво да правим ... да не ни създадат проблеми , ако нямаме .
Задължителни ли са ?
Какво представляват в крайна сметка ?

# 3
  • Мнения: 1 893
Pipinka, още в първите дни на април ще стане ясно, дали ще правят проблеми.
Тъй като е незаконно, смятам, че няма да посмеят, но поне дотогава ще си траят, за да съберат повече пари.
Иначе тази карта ти дава право на спешна медицинска помощ в чужбина. Същата работа върши и безплатното удостоверение от Здр. каса, което става за пет минути.
Докато за картата трябва снимка, заявление и поне половин загубен в чакане ден, а после и ходене да си я вземеш.
Но доколкото знам всички, които пътуват, си правят застраховки към застр. компании, понеже покриват много повече неща.

# 4
  • Мнения: 119
Оня ден чаках час и половина на опашка и отказаха да ми приемат заявлението , защото личната ми карта е изтекла на 28 февруари 2010 .Нищо ,че според наредбата на МВР е официалне документ за самоличност с валидност още 6 месеца !
Единствената роля която личната карта играе при издаването на европейска здравна карта е установяване самоличността на лицето пред НЗОК. Въз основа на това правят проверка и ако си осигурен ти издават здравна карта. Затова това с изтеклата ми лична карта е някакво безумие . Втори път изобщо не мисля да се редя.
Данни от самата лична карта не се вписват никъде , нито пък може да ползвам данните от задграничния си паспорт който е валиден до лятото.

# 5
  • Мнения: 4 668
Ние също пътуваме със здравни застраховки винаги . Точно затова не виждам смисъл от тези здравни карти . Къде има някакво инфо и как да следя ще са задължителни ли ?

# 6
  • Мнения: 124
ЕТО сайтът относно европейските здравни карти. Думичката задължителни няма да я срещнеш Simple Smile

# 7
  • Мнения: 4 668
ЕТО сайтът относно европейските здравни карти. Думичката задължителни няма да я срещнеш Simple Smile
Много ти благодаря   bouquet

# 8
  • Мнения: 2 255
Явно е поредната спекулация за събиране на пари .... Sick
И аз се чудех дали да вадя на сина ми, че ще пътува на 1 април за Малта, но момичетата от фирмата, която организира курса казаха, че няма проблем  Peace изрично питали в Външно министерство и в М-во на здравеопазването, за да знаят какво да казват на хората, които пътуват с тях и имали писмен отговор, че картата не е задъжителна  Rolling Eyes

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 206
Явно е поредната спекулация за събиране на пари .... Sick
И аз се чудех дали да вадя на сина ми, че ще пътува на 1 април за Малта, но момичетата от фирмата, която организира курса казаха, че няма проблем  Peace изрично питали в Външно министерство и в М-во на здравеопазването, за да знаят какво да казват на хората, които пътуват с тях и имали писмен отговор, че картата не е задъжителна  Rolling Eyes

Моята дъщеря също ще пътува и от училището им искат такава карта задължително, на съучиниците  й,  които са си подали вече заявленията са им казали,  че ще станат най-рано след месец  #Crazy
В Пловдив се издават само от една фирма и се чакало доста Tired

# 10
  • Мнения: 4 668
Ако смисъла на тази карта е да получа безплатно лечение - мерси  Stop Не искам да ме задължават да вися по опашки ... Много се чакало и става след един месец и в София .
Аз така или иначе пътуван със застраховка и то на доста висока сума ...
Само се притеснявам да не започнат нещо да се заяждат или да ни върнат  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 119
Фирмата в цяла България е само една - "Ким-2000"
Ако бързате да пътувате , от РЗОК може да си извадите временно удостоверение което става за 15 минути  Simple Smile

# 12
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 747
Работя в туризма. Картата не е задължителна. Разликата й със здравната застраховка, е че застраховката покрива и разходи по репатрация на тялото и обезщетение в случай на смърт, както и изискването да се лекувате в заведения с договор със застрахователя.  Всъщност и застраховката не е задължителна, освен когато определената държава го няма като изискване - например Русия - искат застраховка с покритие 15000 евро, като условие за издаване на виза.
По моя непотвърдена информация тези здравни карти в Европата хич не ги зачитат.

# 13
  • Мнения: 119
Всъщност зачитат ги и не са толкова безполезни. Миналата година мой близък лекар придружваше наш хандбален отбор на първенство във Валенсия . При травма на момиче от БГ отбора тя е била незабавно приета и обгрижена в местна болница , докато състезателка на турския отбор е била 6 часа в чакалнята до изясняване на застраховки и прочие формалности.
По закон картата е задължителан от 01.04 и закона  все още не е променен.
Друг е въпроса дали ще се спазва поради очевидната глупост в това изискване.
В различните държави здравния пакет в общественото здравеопазване е различен ( например на много места не покрива зъболечение дори и спешно) и затова застраховката е необходимо допълнение.
Там обаче често трябва да заплатите предварително  , а после застрахователя може да ви възстанови платената сума и след година , докато при ЕЗОК не плащате нищо за спешната помощ

# 14
  • София
  • Мнения: 1 484
Ние ще вадим такива ЕЗОК просто за да не създава условия за разправии по границите, а и защото имаме възможност да го направим цялата фирма общо, без да чакаме по опашки.
На мен също ми се струва абсурдно да ме задължават да я имам при положение,че пътувам винаги със застраховка.

...застраховката е необходимо допълнение.
Там обаче често трябва да заплатите предварително  , а после застрахователя може да ви възстанови платената сума и след година , докато при ЕЗОК не плащате нищо за спешната помощ

Това не е точно така. От доста време се издават застраховки с Асистанс- тоест не плащаш от джоба си. Но дори и да си платиш на място,  при условие,че всички документи са ти читави, застрахователят плаща и още как.

Общи условия

Активация на акаунт