Ще ни пуснат ли без здравни карти за Лондон?

  • 6 106
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Здрасти мамчета, имаме билети за 15 март. Ще летим от Бургас с големия ни батко/10 г./ Разбрах че изискването за здравни карти влиза в сила от 1 април. Интересува ме дали някой скоро е ходил на острова и какви документи искат на границата/ разбирасе с изключение на паспортите/. Ако има някой скоро завърнал се ще се радвам да сподели преживяното и да подплъти със снимки.  bouquet

# 1
  • Мнения: 124
Няма какво да те притеснява! Никъде не пише че са задължителни! Поредната спекулация с правата ни като граждани на ЕС!
Ние също летим няколко дни след вас с 10-годишният ни батко!
Ако летите и двамата родители с детето - нямате да ви искат документи, освен ЛК и паспорт за детето! Но ако е само един родител, се изисква пълномощно от родителя, който не пътува и който трябва да даде разрешение за изнасяне на детето извън граница! Нотариалната заверка е задължителна!
Весело изкарване!

# 2
  • Мнения: 4 668
Записвам се , защото и мен ме интересува в крайна сметка задължителни ли са тези здравни карти  Rolling Eyes
Ние пътуваме на първи май и се чудя какво да правим ... да не ни създадат проблеми , ако нямаме .
Задължителни ли са ?
Какво представляват в крайна сметка ?

# 3
  • Мнения: 1 894
Pipinka, още в първите дни на април ще стане ясно, дали ще правят проблеми.
Тъй като е незаконно, смятам, че няма да посмеят, но поне дотогава ще си траят, за да съберат повече пари.
Иначе тази карта ти дава право на спешна медицинска помощ в чужбина. Същата работа върши и безплатното удостоверение от Здр. каса, което става за пет минути.
Докато за картата трябва снимка, заявление и поне половин загубен в чакане ден, а после и ходене да си я вземеш.
Но доколкото знам всички, които пътуват, си правят застраховки към застр. компании, понеже покриват много повече неща.

# 4
  • Мнения: 119
Оня ден чаках час и половина на опашка и отказаха да ми приемат заявлението , защото личната ми карта е изтекла на 28 февруари 2010 .Нищо ,че според наредбата на МВР е официалне документ за самоличност с валидност още 6 месеца !
Единствената роля която личната карта играе при издаването на европейска здравна карта е установяване самоличността на лицето пред НЗОК. Въз основа на това правят проверка и ако си осигурен ти издават здравна карта. Затова това с изтеклата ми лична карта е някакво безумие . Втори път изобщо не мисля да се редя.
Данни от самата лична карта не се вписват никъде , нито пък може да ползвам данните от задграничния си паспорт който е валиден до лятото.

# 5
  • Мнения: 4 668
Ние също пътуваме със здравни застраховки винаги . Точно затова не виждам смисъл от тези здравни карти . Къде има някакво инфо и как да следя ще са задължителни ли ?

# 6
  • Мнения: 124
ЕТО сайтът относно европейските здравни карти. Думичката задължителни няма да я срещнеш Simple Smile

# 7
  • Мнения: 4 668
ЕТО сайтът относно европейските здравни карти. Думичката задължителни няма да я срещнеш Simple Smile
Много ти благодаря   bouquet

# 8
  • Мнения: 2 255
Явно е поредната спекулация за събиране на пари .... Sick
И аз се чудех дали да вадя на сина ми, че ще пътува на 1 април за Малта, но момичетата от фирмата, която организира курса казаха, че няма проблем  Peace изрично питали в Външно министерство и в М-во на здравеопазването, за да знаят какво да казват на хората, които пътуват с тях и имали писмен отговор, че картата не е задъжителна  Rolling Eyes

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 213
Явно е поредната спекулация за събиране на пари .... Sick
И аз се чудех дали да вадя на сина ми, че ще пътува на 1 април за Малта, но момичетата от фирмата, която организира курса казаха, че няма проблем  Peace изрично питали в Външно министерство и в М-во на здравеопазването, за да знаят какво да казват на хората, които пътуват с тях и имали писмен отговор, че картата не е задъжителна  Rolling Eyes

Моята дъщеря също ще пътува и от училището им искат такава карта задължително, на съучиниците  й,  които са си подали вече заявленията са им казали,  че ще станат най-рано след месец  #Crazy
В Пловдив се издават само от една фирма и се чакало доста Tired

# 10
  • Мнения: 4 668
Ако смисъла на тази карта е да получа безплатно лечение - мерси  Stop Не искам да ме задължават да вися по опашки ... Много се чакало и става след един месец и в София .
Аз така или иначе пътуван със застраховка и то на доста висока сума ...
Само се притеснявам да не започнат нещо да се заяждат или да ни върнат  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 119
Фирмата в цяла България е само една - "Ким-2000"
Ако бързате да пътувате , от РЗОК може да си извадите временно удостоверение което става за 15 минути  Simple Smile

# 12
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 778
Работя в туризма. Картата не е задължителна. Разликата й със здравната застраховка, е че застраховката покрива и разходи по репатрация на тялото и обезщетение в случай на смърт, както и изискването да се лекувате в заведения с договор със застрахователя.  Всъщност и застраховката не е задължителна, освен когато определената държава го няма като изискване - например Русия - искат застраховка с покритие 15000 евро, като условие за издаване на виза.
По моя непотвърдена информация тези здравни карти в Европата хич не ги зачитат.

# 13
  • Мнения: 119
Всъщност зачитат ги и не са толкова безполезни. Миналата година мой близък лекар придружваше наш хандбален отбор на първенство във Валенсия . При травма на момиче от БГ отбора тя е била незабавно приета и обгрижена в местна болница , докато състезателка на турския отбор е била 6 часа в чакалнята до изясняване на застраховки и прочие формалности.
По закон картата е задължителан от 01.04 и закона  все още не е променен.
Друг е въпроса дали ще се спазва поради очевидната глупост в това изискване.
В различните държави здравния пакет в общественото здравеопазване е различен ( например на много места не покрива зъболечение дори и спешно) и затова застраховката е необходимо допълнение.
Там обаче често трябва да заплатите предварително  , а после застрахователя може да ви възстанови платената сума и след година , докато при ЕЗОК не плащате нищо за спешната помощ

# 14
  • София
  • Мнения: 1 491
Ние ще вадим такива ЕЗОК просто за да не създава условия за разправии по границите, а и защото имаме възможност да го направим цялата фирма общо, без да чакаме по опашки.
На мен също ми се струва абсурдно да ме задължават да я имам при положение,че пътувам винаги със застраховка.

...застраховката е необходимо допълнение.
Там обаче често трябва да заплатите предварително  , а после застрахователя може да ви възстанови платената сума и след година , докато при ЕЗОК не плащате нищо за спешната помощ

Това не е точно така. От доста време се издават застраховки с Асистанс- тоест не плащаш от джоба си. Но дори и да си платиш на място,  при условие,че всички документи са ти читави, застрахователят плаща и още как.

# 15
  • Мнения: 4 668
В крайна сметка какво се оказа - задължителна ли е или не ???  Rolling Eyes

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 213
В крайна сметка какво се оказа - задължителна ли е или не ???  Rolling Eyes



Ами за мен не стана ясно, тук г-н Иванов казва, че не са задължителни:
http://dnes.dir.bg/2010/01/12/news5681955.html
тук друго се твърди:
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?sid=2010011300040000201

Ние пролетната ваканция мислим да ходим в Гърция и се чудя дали ли ще ни направят проблем  Laughing

# 17
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 778
Аз чета на сайта на здравната каса http://www.nhif.bg/bg/EZK.phtml, никъде не пише, че сме задължени да я изкарваме.

# 18
  • Мнения: 330
На големия син, които ще пътува за Виена на 1 април са казали, че без здравна карта няма да могат да напуснат страната, т.е. задължителна е. Не знам сега какво ще правим, малкото е болно, също и аз, нямаме възможнаст да ходим до двете възможни места и то за по 4-5 часа, както казват препатили. Ама докога в тая държава такива простотии, бе  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 19
  • Мнения: 10 714
В чл. 80г ал.2 от Закона за здравното осигуряване е записано:
'Здравноосигурителната карта по ал. 1 е задължителна за здравноосигурените по този закон лица при пътуването и пребиваването им в държава - членка на Европейския съюз.'

Обаче как ще ме задължат да ползвам тази здравна карта, при положение, че искам да си ползвам застраховката? Логично е да ме 'пуснат' в чужбина ако имам поне едно от двете.
На никой нищо не му е ясно и според мен още дълго ще е така.

# 20
  • Мнения: 212
Ето съвсем прясна информация - вчера наше приятелско семейство замина за Лондон и не са им искали на границата никакви здравни документи/удостоверения или карти/. Така че дишайте дълбоко поне до 1 април, за после не знам
P.S. Нямам търпение да тръгнем   bouquet

# 21
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 778
Ето съвсем прясна информация - вчера наше приятелско семейство замина за Лондон и не са им искали на границата никакви здравни документи/удостоверения или карти/. Така че дишайте дълбоко поне до 1 април, за после не знам
P.S. Нямам търпение да тръгнем   bouquet
Влизат в сила от 1-ви април.

# 22
  • Мнения: 330
Е, много успокояващо, това е след 3 седмици, невъзможно време за сдобиване със здравна карта.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 213
Е, много успокояващо, това е след 3 седмици, невъзможно време за сдобиване със здравна карта.
Извадете му временно удостоверение, копирам инфото от един сайт:

Здравната карта е безплатна за гражданите и важи 1 година, а картите на пенсионерите - 10 години. Подаването на документи за Европейска здравна карта може да стане в две софийски поликлиники - 22-ра и 29-а. Подава се заявление по образец, което струва 12 стотинки, като се представят лична карта и паспортна снимка. За деца до 14 години се прилагат и копие от акта за раждане, копие от международния паспорт на детето и копие от документа за самоличност на родителя. При подаването се получава номер, срещу който след 2 седмици може да се получи готовата си карта. Експресно изработване на карта за 5 дни струва 12 лева. При спешно пътуване можем да си извадим временно удостоверение от районната здравна каса по местоживеене, което удостоверява, че гражданинът си плаща вноските и има право на безплатно лечение в ЕС. Неговият срок обаче е само 2 месеца.

# 24
  • Мнения: 330
Така реших въпроса и аз, утре го пращам в Здравната каса, да се оправя сам. Но за нашето пътуване до Рим в началото на май няма да може да се използва същото, еднократно вършело работа. Все пак картите ще трябва да ги вадим. Ама не е ли тъпо да си пратя детето на 15 год. да си извади удостоверение, че е здравно осигурено, при положение, че е такова по закон.  Значи най-много се дразня, че за всичко в държавата ни трябва да излизаш в работно време - да си извадиш бележка за дан.облекчение, да си подадеш незнам си каква декларация, да си вземеш постановление за нарушение в КАТ и да подаваш документи за незнам си какви документи и карти. Имам личен електронен подпис, но само за една данъчна декларация го ползвам. Не стига, че последните две седмици съм в болнични заради мен или заради детето, ами като се върна на работа трябва да излизам по личните си работи. Извинете, че изместих темата.  bash

Последна редакция: вт, 09 мар 2010, 14:47 от gal94

# 25
  • Мнения: 454
И според мен това е поредната простотия. Обаче в ТА Бохемия ни предупредиха ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си направим такива карти за пътуването ни през април. И за детето също. Без значение, че си правим застраховка при тях за самото пътуване. #2gunfire 

# 26
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 778
И според мен това е поредната простотия. Обаче в ТА Бохемия ни предупредиха ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си направим такива карти за пътуването ни през април. И за детето също. Без значение, че си правим застраховка при тях за самото пътуване. #2gunfire 
Колегите се застраховат срещу неприятности на границата.

# 27
  • Мнения: 2 575
Аз прочетох набързо и не много надълбоко, но ми стана леко смешно - добре де , в крайна сметка има милиони неосигурено здравно ( по тяхно си желание) - това означава ли , че едва ли не тези неосигурени хора не могат да напускат страната??? Thinking
Понеже законът казва, че здравните карти са задължителни за всички ЗДРАВНО ОСИГУРЕНИ лица newsm78

# 28
  • Мнения: 10 714
Здравното осигуряване е задължително според закона.

# 29
  • Мнения: 2 575
Здравното осигуряване е задължително според закона.

това ясно. Въпросът е да не би ако не си осигурен здравно да не можеш да напуснеш страната newsm78 Досега едва ли някой е проверявал дали си здравно осигурен или не

# 30
  • Мнения: 119
Изрично от НЗОК нееднократно подчератха ,че на границата няма да се правят проверки за ЕЗОК  !
Така , че стига с тези истерии.

# 31
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 778
Изрично от НЗОК нееднократно подчератха ,че на границата няма да се правят проверки за ЕЗОК  !
Така , че стига с тези истерии.

Ами, не са истерии. И хората съвсем правилно се притесняват. Ако си платил 2-3 хиляди за екскурзия и те спрат на границата, сам си си виновен и пари никой няма да ти върне.
Тъй като ситуацията е изключително неясна и според закона, трябва да имаме тези карти, по- добре да се инвестира време за изкарването им, а не после да пускат теми "Не ми връщат парите..."

# 32
  • Мнения: 728
Добре, че случайно попаднах на темата, за да разбера за тези карти. Пътуваме на 02.04, но от туристическата агенция нищо не са ни споменавали за тях. Така както чета, явно нямаме време да си извадим карти, а само временни удостоверения евентуално, но при всички положения утре ще питаме изрично в агенцията преди да се редим на опашки. Дано там да са достатъчно компетентни по въпроса.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 2 213
Преди няколко дена  си пуснах заявление за здравна карта, служителката каза изрично, че не са задължителни и никой на границата няма да ги изисква Peace

# 34
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 778
Преди няколко дена  си пуснах заявление за здравна карта, служителката каза изрично, че не са задължителни и никой на границата няма да ги изисква Peace


Не споря. Но все пак, ако ви спрат на границата, контрата си остава във вас.

П.П. днес колегите от Алма тур пуснаха официално писмо по повода:


Във връзка с предстоящия пик на пътуванията по време на Великденските и Майски празници, молим да имате предвид и да предупреждавате клиентите си, че за пътувания в Европейския съюз се изисква Европейска Здраноосигурителна Карта. В случай, че клиентите нямат време да си извадят такава /срокът е три седмици/, могат да си направят Удостоверение за временно заместване на картата /за подробна информация, моля вижте приложения по-долу текст, публикуван на сайта  на Здравноосигурителната каса......


Подозирам, че до дни и всички останали ще пуснат предупреждение към клиентите.

# 35
  • София
  • Мнения: 10 027
А къде се вадят тези временни удостоверения?

# 36
  • Мнения: 728
Ето това пише на страницата на НЗОК в рубриката "най-често задавани въпроси":

Заменя ли ЕЗОК застраховката, задължителна ли е картата/удостоверението за граничните власти?

Ако лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права в България, има право да получи Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) и тя ще е с едногодишен срок на валидност, но може да бъде подновявана /с нова молба/, ако лицето продължава да поддържа непрекъснатите си осигурителни права в България и не работи в чужбина. Не би трябвало граничните власти да изискват друга здравна застраховка от лице, което притежава ЕЗОК /тя го осигурява за всички спешни и неотложни медицински състояния по време на престоя в чужбина/. ЕЗОК е право, а не задължение.

ЕЗОК не покрива някои услуги, които обикновено застраховките покриват - например медицински транспорт и репатриране, и ако лицето прецени, може да си направи и медицинска застраховка.

В ТА днес нищо не знаеха по въпроса.

Lana, временно удостоверение можеш да си извадиш от РЗОК.
Ето това е текст от вътрешните правила:

Чл. 16. (1) За издаване на Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК лицата подават заявление по образец, съгласно приложение № 4 към Наредбата. Заявленията за издаване на Удостоверения за временно заместване на ЕЗОК се приемат и обработват и в случаите, когато са постъпили чрез факс или електронна поща.
(2) Издадените Удостоверения за временно заместване на ЕЗОК при необходимост могат да се изпращат по факс, електронна поща и др.
(3) Заявленията се подават до директора на РЗОК по настоящ адрес на заявителя. Срокът на валидност на Удостоверението е за срока на едно пребиваване в държава/държави - членка/членки на ЕС, но не по-дълъг от срока за издаване на ЕЗОК. (В полета 8 и 9 на Удостоверението се изисква информация, свързана с ЕЗОК на лицето. Следователно лицето трябва да подаде и молба за издаване на ЕЗОК по реда, указан по-горе, ако планира дългосрочен престой – т. е. над срока за издаване на ЕЗОК).

 
Сега се чудя как да подам заявление по ел.поща, ей така за всеки случай, но никъде не намирам това приложение 4.

# 37
  • Мнения: 2 821

Сега се чудя как да подам заявление по ел.поща, ей така за всеки случай, но никъде не намирам това приложение 4.

Заявление за издаване на удостоверение за временно заместване на ЕЗОК е публикувано в линк Европейска интеграция в сайта на НЗОК...Една подробност само - удостоверението се издава само когато няма технологично време да се изготви картата, при вече подадени документи за нея.

# 38
  • Мнения: 728
МамиБлю, благодаря, намерих го, но е сканирано и няма как да го попълня, за да го подам по e-mail. Ще се ходи до касата за повече информация  Tired.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 887
Явно е поредната спекулация за събиране на пари .... Sick
И аз се чудех дали да вадя на сина ми, че ще пътува на 1 април за Малта, но момичетата от фирмата, която организира курса казаха, че няма проблем  Peace изрично питали в Външно министерство и в М-во на здравеопазването, за да знаят какво да казват на хората, които пътуват с тях и имали писмен отговор, че картата не е задъжителна  Rolling Eyes

Моята дъщеря също ще пътува и от училището им искат такава карта задължително, на съучиниците  й,  които са си подали вече заявленията са им казали,  че ще станат най-рано след месец  #Crazy
В Пловдив се издават само от една фирма и се чакало доста Tired

Боже, това е поредния цирк - на 05,02 съм подала, на 01,03 трябваше да е готова, днес е 17,03 ни карта, ни дявол. Мъжът ми ходи в понеделник да провери. Ние летяхме на 03,03 и затова искахме да си направим, но в крайна сметка си направихме застраховки с минимална стойност в нормална застрахователна компания. Нека да е задължително, но не махленската книжарничка да вади документи, които ни представят пред Европа. Хайде като е задължителна, защо 17 дни след срока картата ми не е готова? Нали 15 работни дни? доколкото мога да смятам, минаха много повече.

# 40
  • София
  • Мнения: 10 027
Добре де, тя хубаво е за една година, но аз ако утре вече не съм осигурена здравно, а пък имам карта? Ще ме намерят и ще ми я анулират ли? Crazy

Bella04, благодаря за инфото...интересно има ли посочена електронна поща, където да пуснеш заявлението в случай на необходимост

# 41
  • София
  • Мнения: 2 887
Добре де, тя хубаво е за една година, но аз ако утре вече не съм осигурена здравно, а пък имам карта? Ще ме намерят и ще ми я анулират ли? Crazy

Bella04, благодаря за инфото...интересно има ли посочена електронна поща, където да пуснеш заявлението в случай на необходимост
Ей, това и аз се питам??? Rolling Eyes

# 42
  • Мнения: 728
Lana, намерих имейла за Варна на страницата на РЗОК-Варна, рубриката "контакти". Предполагам, че на страниците на районните каси за другите градове, също има посочени ел.адреси.

# 43
  • Мнения: 2 821
В сайта на НЗОК в дясно има информация за телефоните и мейлите на Районните каси.
Принтвате заявлението, попълвате, подписвате и заедно с копие от лична карта сканирате документите и ги пускате по мейла до РЗОК, към която се водите.


Добре де, тя хубаво е за една година, но аз ако утре вече не съм осигурена здравно, а пък имам карта? Ще ме намерят и ще ми я анулират ли? Crazy
Принципно ако се нолажи да постъпите в болница, ще изискат проверка за валидност.

# 44
# 45
  • Мнения: 1 014
Някой успя ли да подаде документи за удост. за вр. заместване по мейла? А да получи заветното удостоверение?
Аз сега сканирам и пускам пък да видим какво ще се получи. Дано някой чете тези пощи.

# 46
  • София
  • Мнения: 10 027
Към подавалите - има ли изисквания за снимките? Да са някакъв определен размер и други - общо взето питам: мога ли да си се снимам "като за пастпорт" и да си занеса "домашна" снимка?

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 4 089
има изискване за размера - трябва да е паспортен формат, пише го на гърба на заявлението, мисля беше 3.5 на 4.5 см.

# 48
  • Мнения: 377
Темата ме интересува тъй като пътуваме точно на 01. 04 и доста разпитах. Отговора е един и същи от всички институции, където попитах. Не, картата не е задължителна, а препоръчителна. На границата никой няма да изисква този документ.
А днес ми попадна и ето тази статия
http://www.pariteni.bg/?tid=40&oid=15491

Лично ние пътуваме със застраховки.

# 49
  • Мнения: 10 714
Oтмениха това изискване. Здравната карта ще е препоръчителна, а не задължителна!
http://dnes.dir.bg/news.php?id=6136097&error404

# 50
  • СОФИЯ
  • Мнения: 44
Нищо не е сигурно в държава като България и си мисля че не е проблем човек да си извади здравна карта. Струва 0.12 ст. за заявление и една снимка паспортен формат. Готова е за 15 дена.

# 51
  • Мнения: 1 894
Нищо не е сигурно в държава като България ...

Точно в това е проблема, както и във времето, което ще загубя за нещо, което е незаконно да изискват.

И все пак, много моля, който е пътувал вече без такава карта, да сподели как е минало.
Аз ще разбера, но чак след месец.

# 52
  • Мнения: 2 255
Синът ми вчера замина за Малта и на летището никой не му е искал такава карта  Peace
Аз нямам нищо против ваденето им ...но ако направят така, че да не висят хората по цял ден на опашка като прани гащи...ако ги направят задължителни би трябвало да се вадят на повече от 2 места за 2-милионна София  Sick

# 53
  • Мнения: 119
Уфф малко офтопик , но при положение че при официални данни от 2008 в София живеят 1 286 000 души вярваш ли че има още 700 000 без адресна регистрация ? И то при положение , че  от няколко месеца поне 50 000 души са се изнесли към родните места заради краха в строителството.
Айде за 100-200 000  без  никаква адресна регистрация съм съгласен , но 700 000 са все едно една Варна + Пловдив да живеят нелегално в София.
София едва ли е повече от 1 500 000 млн. .
Ако я погледнеш от въздуха ще видиш че градът изобщо не е толкова голям , а кошмарния трафик заради липсата на широки булеварди и места за паркиране го прави да ни се струва толкова претъпкано.

# 54
  • Мнения: 2 255
хайде сега да не се ловим за цифрата....и за 1,5 милиона.... та дори и за 1 млн. също са прекалено малко 2 места, на които да се вадят карти  Mr. Green
а че сме доста маймуни на клона София това вече е въпрос за друга тема  Shocked

# 55

Общи условия

Активация на акаунт