Ще ни пуснат ли без здравни карти за Лондон?

  • 6 113
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 668
В крайна сметка какво се оказа - задължителна ли е или не ???  Rolling Eyes

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 219
В крайна сметка какво се оказа - задължителна ли е или не ???  Rolling Eyes



Ами за мен не стана ясно, тук г-н Иванов казва, че не са задължителни:
http://dnes.dir.bg/2010/01/12/news5681955.html
тук друго се твърди:
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?sid=2010011300040000201

Ние пролетната ваканция мислим да ходим в Гърция и се чудя дали ли ще ни направят проблем  Laughing

# 17
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 837
Аз чета на сайта на здравната каса http://www.nhif.bg/bg/EZK.phtml, никъде не пише, че сме задължени да я изкарваме.

# 18
  • Мнения: 330
На големия син, които ще пътува за Виена на 1 април са казали, че без здравна карта няма да могат да напуснат страната, т.е. задължителна е. Не знам сега какво ще правим, малкото е болно, също и аз, нямаме възможнаст да ходим до двете възможни места и то за по 4-5 часа, както казват препатили. Ама докога в тая държава такива простотии, бе  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 19
  • Мнения: 10 775
В чл. 80г ал.2 от Закона за здравното осигуряване е записано:
'Здравноосигурителната карта по ал. 1 е задължителна за здравноосигурените по този закон лица при пътуването и пребиваването им в държава - членка на Европейския съюз.'

Обаче как ще ме задължат да ползвам тази здравна карта, при положение, че искам да си ползвам застраховката? Логично е да ме 'пуснат' в чужбина ако имам поне едно от двете.
На никой нищо не му е ясно и според мен още дълго ще е така.

# 20
  • Мнения: 212
Ето съвсем прясна информация - вчера наше приятелско семейство замина за Лондон и не са им искали на границата никакви здравни документи/удостоверения или карти/. Така че дишайте дълбоко поне до 1 април, за после не знам
P.S. Нямам търпение да тръгнем   bouquet

# 21
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 837
Ето съвсем прясна информация - вчера наше приятелско семейство замина за Лондон и не са им искали на границата никакви здравни документи/удостоверения или карти/. Така че дишайте дълбоко поне до 1 април, за после не знам
P.S. Нямам търпение да тръгнем   bouquet
Влизат в сила от 1-ви април.

# 22
  • Мнения: 330
Е, много успокояващо, това е след 3 седмици, невъзможно време за сдобиване със здравна карта.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 219
Е, много успокояващо, това е след 3 седмици, невъзможно време за сдобиване със здравна карта.
Извадете му временно удостоверение, копирам инфото от един сайт:

Здравната карта е безплатна за гражданите и важи 1 година, а картите на пенсионерите - 10 години. Подаването на документи за Европейска здравна карта може да стане в две софийски поликлиники - 22-ра и 29-а. Подава се заявление по образец, което струва 12 стотинки, като се представят лична карта и паспортна снимка. За деца до 14 години се прилагат и копие от акта за раждане, копие от международния паспорт на детето и копие от документа за самоличност на родителя. При подаването се получава номер, срещу който след 2 седмици може да се получи готовата си карта. Експресно изработване на карта за 5 дни струва 12 лева. При спешно пътуване можем да си извадим временно удостоверение от районната здравна каса по местоживеене, което удостоверява, че гражданинът си плаща вноските и има право на безплатно лечение в ЕС. Неговият срок обаче е само 2 месеца.

# 24
  • Мнения: 330
Така реших въпроса и аз, утре го пращам в Здравната каса, да се оправя сам. Но за нашето пътуване до Рим в началото на май няма да може да се използва същото, еднократно вършело работа. Все пак картите ще трябва да ги вадим. Ама не е ли тъпо да си пратя детето на 15 год. да си извади удостоверение, че е здравно осигурено, при положение, че е такова по закон.  Значи най-много се дразня, че за всичко в държавата ни трябва да излизаш в работно време - да си извадиш бележка за дан.облекчение, да си подадеш незнам си каква декларация, да си вземеш постановление за нарушение в КАТ и да подаваш документи за незнам си какви документи и карти. Имам личен електронен подпис, но само за една данъчна декларация го ползвам. Не стига, че последните две седмици съм в болнични заради мен или заради детето, ами като се върна на работа трябва да излизам по личните си работи. Извинете, че изместих темата.  bash

Последна редакция: вт, 09 мар 2010, 14:47 от gal94

# 25
  • Мнения: 456
И според мен това е поредната простотия. Обаче в ТА Бохемия ни предупредиха ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си направим такива карти за пътуването ни през април. И за детето също. Без значение, че си правим застраховка при тях за самото пътуване. #2gunfire 

# 26
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 837
И според мен това е поредната простотия. Обаче в ТА Бохемия ни предупредиха ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си направим такива карти за пътуването ни през април. И за детето също. Без значение, че си правим застраховка при тях за самото пътуване. #2gunfire 
Колегите се застраховат срещу неприятности на границата.

# 27
  • Мнения: 2 575
Аз прочетох набързо и не много надълбоко, но ми стана леко смешно - добре де , в крайна сметка има милиони неосигурено здравно ( по тяхно си желание) - това означава ли , че едва ли не тези неосигурени хора не могат да напускат страната??? Thinking
Понеже законът казва, че здравните карти са задължителни за всички ЗДРАВНО ОСИГУРЕНИ лица newsm78

# 28
  • Мнения: 10 775
Здравното осигуряване е задължително според закона.

# 29
  • Мнения: 2 575
Здравното осигуряване е задължително според закона.

това ясно. Въпросът е да не би ако не си осигурен здравно да не можеш да напуснеш страната newsm78 Досега едва ли някой е проверявал дали си здравно осигурен или не

Общи условия

Активация на акаунт