Ще ни пуснат ли без здравни карти за Лондон?

  • 6 115
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 119
Изрично от НЗОК нееднократно подчератха ,че на границата няма да се правят проверки за ЕЗОК  !
Така , че стига с тези истерии.

# 31
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 843
Изрично от НЗОК нееднократно подчератха ,че на границата няма да се правят проверки за ЕЗОК  !
Така , че стига с тези истерии.

Ами, не са истерии. И хората съвсем правилно се притесняват. Ако си платил 2-3 хиляди за екскурзия и те спрат на границата, сам си си виновен и пари никой няма да ти върне.
Тъй като ситуацията е изключително неясна и според закона, трябва да имаме тези карти, по- добре да се инвестира време за изкарването им, а не после да пускат теми "Не ми връщат парите..."

# 32
  • Мнения: 728
Добре, че случайно попаднах на темата, за да разбера за тези карти. Пътуваме на 02.04, но от туристическата агенция нищо не са ни споменавали за тях. Така както чета, явно нямаме време да си извадим карти, а само временни удостоверения евентуално, но при всички положения утре ще питаме изрично в агенцията преди да се редим на опашки. Дано там да са достатъчно компетентни по въпроса.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 2 219
Преди няколко дена  си пуснах заявление за здравна карта, служителката каза изрично, че не са задължителни и никой на границата няма да ги изисква Peace

# 34
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 843
Преди няколко дена  си пуснах заявление за здравна карта, служителката каза изрично, че не са задължителни и никой на границата няма да ги изисква Peace


Не споря. Но все пак, ако ви спрат на границата, контрата си остава във вас.

П.П. днес колегите от Алма тур пуснаха официално писмо по повода:


Във връзка с предстоящия пик на пътуванията по време на Великденските и Майски празници, молим да имате предвид и да предупреждавате клиентите си, че за пътувания в Европейския съюз се изисква Европейска Здраноосигурителна Карта. В случай, че клиентите нямат време да си извадят такава /срокът е три седмици/, могат да си направят Удостоверение за временно заместване на картата /за подробна информация, моля вижте приложения по-долу текст, публикуван на сайта  на Здравноосигурителната каса......


Подозирам, че до дни и всички останали ще пуснат предупреждение към клиентите.

# 35
  • София
  • Мнения: 10 076
А къде се вадят тези временни удостоверения?

# 36
  • Мнения: 728
Ето това пише на страницата на НЗОК в рубриката "най-често задавани въпроси":

Заменя ли ЕЗОК застраховката, задължителна ли е картата/удостоверението за граничните власти?

Ако лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права в България, има право да получи Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) и тя ще е с едногодишен срок на валидност, но може да бъде подновявана /с нова молба/, ако лицето продължава да поддържа непрекъснатите си осигурителни права в България и не работи в чужбина. Не би трябвало граничните власти да изискват друга здравна застраховка от лице, което притежава ЕЗОК /тя го осигурява за всички спешни и неотложни медицински състояния по време на престоя в чужбина/. ЕЗОК е право, а не задължение.

ЕЗОК не покрива някои услуги, които обикновено застраховките покриват - например медицински транспорт и репатриране, и ако лицето прецени, може да си направи и медицинска застраховка.

В ТА днес нищо не знаеха по въпроса.

Lana, временно удостоверение можеш да си извадиш от РЗОК.
Ето това е текст от вътрешните правила:

Чл. 16. (1) За издаване на Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК лицата подават заявление по образец, съгласно приложение № 4 към Наредбата. Заявленията за издаване на Удостоверения за временно заместване на ЕЗОК се приемат и обработват и в случаите, когато са постъпили чрез факс или електронна поща.
(2) Издадените Удостоверения за временно заместване на ЕЗОК при необходимост могат да се изпращат по факс, електронна поща и др.
(3) Заявленията се подават до директора на РЗОК по настоящ адрес на заявителя. Срокът на валидност на Удостоверението е за срока на едно пребиваване в държава/държави - членка/членки на ЕС, но не по-дълъг от срока за издаване на ЕЗОК. (В полета 8 и 9 на Удостоверението се изисква информация, свързана с ЕЗОК на лицето. Следователно лицето трябва да подаде и молба за издаване на ЕЗОК по реда, указан по-горе, ако планира дългосрочен престой – т. е. над срока за издаване на ЕЗОК).

 
Сега се чудя как да подам заявление по ел.поща, ей така за всеки случай, но никъде не намирам това приложение 4.

# 37
  • Мнения: 2 827

Сега се чудя как да подам заявление по ел.поща, ей така за всеки случай, но никъде не намирам това приложение 4.

Заявление за издаване на удостоверение за временно заместване на ЕЗОК е публикувано в линк Европейска интеграция в сайта на НЗОК...Една подробност само - удостоверението се издава само когато няма технологично време да се изготви картата, при вече подадени документи за нея.

# 38
  • Мнения: 728
МамиБлю, благодаря, намерих го, но е сканирано и няма как да го попълня, за да го подам по e-mail. Ще се ходи до касата за повече информация  Tired.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 907
Явно е поредната спекулация за събиране на пари .... Sick
И аз се чудех дали да вадя на сина ми, че ще пътува на 1 април за Малта, но момичетата от фирмата, която организира курса казаха, че няма проблем  Peace изрично питали в Външно министерство и в М-во на здравеопазването, за да знаят какво да казват на хората, които пътуват с тях и имали писмен отговор, че картата не е задъжителна  Rolling Eyes

Моята дъщеря също ще пътува и от училището им искат такава карта задължително, на съучиниците  й,  които са си подали вече заявленията са им казали,  че ще станат най-рано след месец  #Crazy
В Пловдив се издават само от една фирма и се чакало доста Tired

Боже, това е поредния цирк - на 05,02 съм подала, на 01,03 трябваше да е готова, днес е 17,03 ни карта, ни дявол. Мъжът ми ходи в понеделник да провери. Ние летяхме на 03,03 и затова искахме да си направим, но в крайна сметка си направихме застраховки с минимална стойност в нормална застрахователна компания. Нека да е задължително, но не махленската книжарничка да вади документи, които ни представят пред Европа. Хайде като е задължителна, защо 17 дни след срока картата ми не е готова? Нали 15 работни дни? доколкото мога да смятам, минаха много повече.

# 40
  • София
  • Мнения: 10 076
Добре де, тя хубаво е за една година, но аз ако утре вече не съм осигурена здравно, а пък имам карта? Ще ме намерят и ще ми я анулират ли? Crazy

Bella04, благодаря за инфото...интересно има ли посочена електронна поща, където да пуснеш заявлението в случай на необходимост

# 41
  • София
  • Мнения: 2 907
Добре де, тя хубаво е за една година, но аз ако утре вече не съм осигурена здравно, а пък имам карта? Ще ме намерят и ще ми я анулират ли? Crazy

Bella04, благодаря за инфото...интересно има ли посочена електронна поща, където да пуснеш заявлението в случай на необходимост
Ей, това и аз се питам??? Rolling Eyes

# 42
  • Мнения: 728
Lana, намерих имейла за Варна на страницата на РЗОК-Варна, рубриката "контакти". Предполагам, че на страниците на районните каси за другите градове, също има посочени ел.адреси.

# 43
  • Мнения: 2 827
В сайта на НЗОК в дясно има информация за телефоните и мейлите на Районните каси.
Принтвате заявлението, попълвате, подписвате и заедно с копие от лична карта сканирате документите и ги пускате по мейла до РЗОК, към която се водите.


Добре де, тя хубаво е за една година, но аз ако утре вече не съм осигурена здравно, а пък имам карта? Ще ме намерят и ще ми я анулират ли? Crazy
Принципно ако се нолажи да постъпите в болница, ще изискат проверка за валидност.

# 44

Общи условия

Активация на акаунт