Отговори
# 510
  • Мнения: 10
Ако не се чувствах полезна, изобщо нямаше да пиша тук.
Ом, взимаш се твърде насериозно, почти до "учител" си го докарала Simple Smile За твое добро ти го казвам, защо ми е да се заяждам? Казвам го и за доброто на четящите тук.
Ти говориш твърде авторитетно, а те ти вярват.
Сега пишеш за Пранаа... хм... преди да ти се доверя - разкажи ми за пътищата на прана в тялото на човека, които виждаш, кои са центровете й, какви са циклите й.
Ако не можеш, значи не познаваш прана, нейната природа и предназначение, а говориш празни приказки за нея.
Всеки ще може да се убеди, дали цитираш прочетено в книжки или ЗНАЕШ за какво говориш.

# 511
  • Мнения: 10
Красимире, благодаря ти за навременния и смислен постинг!
Аз също поддържам идеята за ненасилието, затова и не ми се нравят сляпото следване на канони и правила, "науки" и т.н.
Съгласна съм с теб, че всяко учение следва да се адаптира към конкретния човек по време на практиката, защото едно работи при едни хода, друго при други, няма универсални правила.
А тук, за това, че моето тяло вече се нуждае от по-финна, жива енергия, и не приема готвена, мъртва храна, са готови да ме изхвърлят от йогата Simple Smile Смешно!

# 512
  • Мнения: 2 761
Ом, взимаш се твърде насериозно, почти до "учител" си го докарала Simple Smile За твое добро ти го казвам, защо ми е да се заяждам? Казвам го и за доброто на четящите тук.
Ти говориш твърде авторитетно, а те ти вярват.
Сега пишеш за Пранаа... хм... преди да ти се доверя - разкажи ми за пътищата на прана в тялото на човека, които виждаш, кои са центровете й, какви са циклите й.
Ако не можеш, значи не познаваш прана, нейната природа и предназначение, а говориш празни приказки за нея.
Всеки ще може да се убеди, дали цитираш прочетено в книжки или ЗНАЕШ за какво говориш.

ноара,винаги съм казвала,че човек трябва да проверява информацията,която чете,още повече пък тази от форуми.Ако някой приема насляпо това,което пиша аз,то не е мой проблем.Но мисля,че тези,които се занимават с йога го знаят и правят.Аз също греша.Не се възприемам като учител,но ако ти така виждаш нещата е друг въпрос.А може да звуча авторитетно,защото наистина много чета,сверявам часовника с "големите",пробвала съм доста неща, и тези,които са ми допаднали съм оставила във всекидневната си практика.Освен това гледам да се изразявам възможно най-точно,поне така както аз ги виждам нещата-естествено виртуалното общуване има много недостатъци.
А който "вижда" не се фука навън,останалото са привидения,които имат нужда от лечение-познавам такива хора в реалният живот.

Суровата храна може да бъде мъртва изначално-достатъчно е да е минал самолета отгоре,а самите почви се третират предварително с купища торове,за да може да дадат достатъчно реколта на производителите,защото дивото дава малко и струва скъпо.Отделно са другите обработки по съхранението и дългият престой по рафтовете на магазина, и така имаш вече мъртва храна,която обаче може да оживee ако друг и вдъхне живот-нещо подобно като от  неoдушевен предмет да направиш произведение на изкуството-не съм сигурна,че с твоето префинено тяло си в състояние да разбереш какво искам да кажа,но знам и че има хора,които ще го разберат. Simple Smile
На мен ноара не ми пречиш,даже те съветвам да продължаваш да пишеш тук,за да бъдеш истински пример за последствията на избора,който си направила.

Благодаря за специалното внимание,което ми отделяш и много ме забавлява,но уважи и другите като споделиш твоят опит по темата,който не е свързан с яденето.

# 513
  • Велико Търново
  • Мнения: 0
Заедно и в Един-Е-Ние можем повече!

Ех, любими мои, усещам че е дошло времето за следващата тема, по която отдавна искам да пиша.
Връзката с божественото и любовта към ближния.
Енергията, която усещаме или кой както иска да го нарича - например майка ми си го е кръстила извънземни Simple Smile
Сходно на ахимсата, до момента всеки с който съм общувал, е съгласен, че има много неща невидими за очите. Съкровища, които не ги яде молец и ръжда.
Всеки от нас колкото се различава от другият, толкова си и прилича с него. За да вървим в някаква посока обаче (пък била тя и погрешна  Grinning) е необходимо да се движим. Орел, рак и щука стоят на едно място и не помръдват...
Най най най съществена черта на божественото за мен е ЛЮБОВТА. С малко тренировки се постигат невероятни резултати Simple Smile Практикувайки редовно се научих да обичам и другомислещите  Grinning Вярвам, че продължавайки да практикувам ЛЮБОВ ще получавам все по добри невидими ползи  Joy
По отношението на храненето - колкото и двулично да ми се струва, аз съм съгласен и двата лагера. Не мога да хвърля камък по никой, защото аз самият съм в двата лагера и балансирам.

Предлагам ви един открит урок по Любов - кой както я разбира - и ви моля да ме извините, ако съм засегнал някой волно или неволно... Очаквам да ми демонстрирате и вие вашите упражнения - да обменим опит?
 Hug
Цитати:

 „И Господ рече на Каина: Защо си се разсърдил? И защо е помрачено лицето ти? Ако правиш добро, не ще ли бъде прието? А ако не правиш добро, грехът лежи на вратата и към теб се стреми; НО ТИ ТРЯБВА ДА ГО ВЛАДЕЕШ.”

Всичките бирници и грешници се приближаваха при Исус да Го слушат. А фарисеите и книжниците роптаеха, казвайки: Тоя приема грешници и яде с тях.

Аз ще разруша този ръкотворен храм и за три дни ще съградя друг, неръкотворен.

Химн на любовта [редактиране]

Първо послание на свети апостол Павел до Коринтяните, глава 13:
„Да говоря всички езици човешки и дори ангелски, щом любов нямам, ще бъда мед, що звънти, или кимвал, що звека.
Да имам пророчески дар и да зная всички тайни, да имам пълно знание за всички неща и такава силна вяра, че да мога и планини да преместям, - щом любов нямам, нищо не съм.
И да раздам всичкия си имот, да предам и тялото си на изгаряне, - щом любов нямам, нищо ме не ползува.
Любовта е дълготърпелива, пълна с благост, любовта не завижда, любовта се не превъзнася, не се гордее,
не безчинствува, не дири своето, не се сърди, зло не мисли,
на неправда се не радва, а се радва на истина;
всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява.
Любовта никога не отпада, а другите дарби, ако са пророчества, ще престанат, ако са езици, ще замлъкнат, ако са знание, ще изчезнат
Защото донейде знаем и донейде пророчествуваме;
но, кога дойде съвършеното знание, тогава това "донейде" ще изчезне.
Когато бях младенец, като младенец говорех, като младенец мислех и като младенец разсъждавах; а като станах мъж, оставих младенческото.
Сега виждаме смътно като през огледало, а тогава - лице с лице; сега зная донейде, а тогава ще позная, както и бидох познат.
А сега остават тия три: вяра, надежда, любов; но по-голяма от тях е любовта.“



- Отче Наш, Ти, който си на Небето. Да се свети Твоето име. Да дойде Твоето Царство. Да бъде Твоята Воля. Както на Небето. Така и на Земята. И не превръщай душите ни в длъжници на Насъщния, за да стигнем с тях, докъдето можем, въпреки хляба, заробил ни в битието!

Последна редакция: пт, 11 яну 2013, 09:42 от Красимир Велков

# 514
  • Велико Търново
  • Мнения: 0
Хатха-йога Прадипика на Български
http://om-plovdiv.com/wp-content/upload/2009/07/hatha-joga-pradipika_l.pdf

# 515
  • там някъде
  • Мнения: 234
Здравейте на всички! Отскоро чета темата и имам няколко въпроса. Ще ми се да се занимавам с класическа йога. Четейки из нета установих, че има упражнения, които не са подходящи за хора с високо кръвно. Също така разбрах, че е най-добре учител да ти направи програмата с упражненията, които са най-подходящи за теб. Ако човек няма възможност да посещава курс по йога и няма към кой да се обърне за съвет в тази материя, какво прави обаче? Имам желание, а не знам откъде да започна. Дали е по-добре да си купя литература или да сваля някои клипчета от торентите? Бихте ли ме посъветвали за началото - откъде трябва да започна.      bouquet

# 516
  • Мнения: 2 761
Бих ти препоръчала първо да изчетеш малко литература.Препоръчвам и тази книга,нo виждам,че в момента я няма :
http://www.book.store.bg/p41116/joga-pri-chesto-sreshtani-zaboli … -robin-mynro.html

Така или иначе не пречи да започнеш,но ако почустваш дискомфорт,спирай веднага и почивай.
За високо кръвно да се избягват загряване,поздрав към слънцето,асани по гръб,по корем,луна и бързо коремно дишане.
Да се наблегне на релаксация,дишане и медитация(но тука много внимателно!!!)

# 517
  • там някъде
  • Мнения: 234
Бих ти препоръчала първо да изчетеш малко литература.Препоръчвам и тази книга,нo виждам,че в момента я няма :
http://www.book.store.bg/p41116/joga-pri-chesto-sreshtani-zaboli … -robin-mynro.html

Така или иначе не пречи да започнеш,но ако почустваш дискомфорт,спирай веднага и почивай.
За високо кръвно да се избягват загряване,поздрав към слънцето,асани по гръб,по корем,луна и бързо коремно дишане.
Да се наблегне на релаксация,дишане и медитация(но тука много внимателно!!!)


Благодаря! Ще се опитам да намеря книгата из книжарниците в града. Ще ми е от голяма полза. Мисля прочитането й ще бъде едно добро начало.

# 518
  • Мнения: 7 766

и рало и обърнати пози не се правят при високо кръвно

http://www.yogamudita.com/wp-content/uploads/2011/02/yoga-i-zdrave.pdf

# 519
  • Мнения: 2 761
Честита Баба Марта!
Прочетете до края,интересно е:
http://slivendnesiutre.wordpress.com/2011/03/01/%D0%BC%D0%B0%D1% … 1%81%D0%BA%D0%B8/

# 520
  • Мнения: 180
Радвам се, че попаднах на тази тема. Винаги съм чувствала, че трябва да се заема с Йога. Още преди 25 години съм си купила книгата на Венцислав Евтимов и няколко на руски език. Имаше период в който  правих някои асани. За мое учудване установих, че без да се уча мога да правя наули и удиана бандха. Но въпреки това не съм ги прилагала и винаги съм имала  проблеми с храносмилателната система. Напоследък пак се замислих , че е време да започна. За съжаление в малкият град няма никаква възможност да посещавам курс  и трябва да се занимавам у дома. Надявам се тази тема да ми помогне да намеря полезни за мен неща и да започна отнякъде. Всякакъв съвет ще ми бъде от полза . Благодаря за полезната информация , започвам да чета темата !

Последна редакция: нд, 24 мар 2013, 13:09 от Papiliio

# 521
  • Мнения: 1 268
Здравейте,може ли да ми препоръчате книга,която да обхваща духовното възпитание при децата,знам и се опитвам да се придържам към една от любимите ми поговорки-"Не възпитавай децата си,те така или иначе ща приличат на теб,възпитавай себе си",но ще ми бъде интересно да прочета такава.
В  момента чета "Тибетска книга за живота и смъртта " на Согиал Ринпоче и съм много впечатлена от достъпния начин по-който поднася мъдростите на изтока към западния човек.
  Hug

# 522
  • Мнения: 41
Да се наблегне на релаксация,дишане и медитация(но тука много внимателно!!!)

Били пояснила. Благодаря предварително.

# 523
  • Мнения: 2 761
Имам впредвид да се внимава с медитацията-прочети назад темата,коментирали сме защо.

mari:) ,специално книга за деца ли търсиш и свързана с йогата? Аз мисля,че ако детето започне малко по-малко с практика,няма да се налага да му обясняваш духовната страна на въпроса,то само ще я открие след време.

# 524
  • Мнения: 1 268
Ом,да , нещо такова търся.Чудесна идея ми даде ,да запиша каката на йога.В детската и градина имаше и такава опция ,но не се събраха деца.Тя е на 5,дали е в подходяща възраст?
 Днес прочетох за 10-дневен курс по Випасана медитация в България.Прочетох и един много вдъхновяващ за мен разказ. Hug Може би сте я обсъждали,не съм чела цялата тема,ще се върна и ще прочета всичко последователно.
Радвам се ,че има такава прекрасна тема във форума и с удоволствие ще ви чета. Hug

Общи условия

Активация на акаунт