Отговори
# 570
  • Мнения: 799
А аз мисля, че с всички тези писания бременната дама едва ли някога ще пожелае да се занимава с йога...

# 571
  • Мнения: 2 761
сега съм склонна да се съглася с него-йога е ок преди забременяваме и след като родиш,по време на бременност не е добре,

Срещала съм,че аюрведа казва същото-да не се прави йога през бременността.
Което пък не означава,че бременни и болни са на една везна:
   Ще цитирам една мисъл, на може би най-добре запознатия с йога в България, Дамян Василев: Не йога за здраве, а йога за здрави. За болните има аюрведа.

Йога е за силните духом,а физически болните могат да укрепнат психически чрез йога и аюрведа.И понеже света се развива и благодарение на инф. технологии в днешно време получаваме много повече инфо от преди,и понеже благодарение на йога освен телата запазваме и мисленето си гъвкаво,ще ми бъде интересно какво казва Дамян Василев към днешна дата относно йога и аюрведа.
Петя е писала повече за Аюрведа,няма да я повтарям,йога за деца си е позната от Индия-има и док. филми по темата-да правиш йога в Индия си е нещо като да правиш физзарядка в училищата сутрин,познато ни от недалечното минало.
На запад има специално разработени програми за бременни,за деца,за хора с проблеми-т.нар. терапевтична йога- има обучения само в една насока-изучава се малко в основният курс и другото е надграждане като отделни курсове..Което не може да ме накра да вявам,че в Бг няма добре подготвени хора,само защото не са учили еди колко си време и не са пръснали сумата "Х",за да получат документ накрая.По едната "случайност" съм запозната с това,което се прави в Бг като обучение, и което е доста по -обемно и серьозно като подготовка,и това което предлага една запдана страна-ами втората предлага курсовете само за пари и основният курс е на ниво-обучение за западни бабички(с респект към възрастта им).И понеже сумите за обучение са доста солени,хората рядко отиват по-нагоре в нивата -нито им се плаща,нито им се напъва-не мога да се съглася,че с 200 часа основно ниво на Запад ще се сравни с близо 700-те часа при бг обучение основен курс.Друг е въпросът,че и с един курс не се става опитен преподавател,а според мен е редно на курсовете да се записват хора поне с 5-годишна практика преди това,за да могат да задават адекватни въпроси и да трупат повече знания.
За това и както стана дума,който се е занимавал с йога в Бг трудно ще намери нещо истинско на Запад.Аз също съм пообиколила доста курсове и по-големи семинарии,но масовото ниво е много ниско .
Друга една тема е,че ние сме по-близки в много отношение с Изтока като мислене и възприемаме живота по друг начин.
Радва ме,че много хора в Бг се обръщат към йога и искат да правят нещо за духа си,въпреки далеч по-малките средства с които разполагат,докато на запад тънат в дълбок материализъм и всяко помръдване им се струва доста тежко...с една дума на западняра повече от лека гимнастика наистина не му е нужна, защото учението за йога трудно ще се възприеме-западняра е техничар и работата с финните енегргии му е чужда.





# 572
  • Мнения: 4 312
Ами,Оr,ние говорим за едно и също. Grinning Напълно съм съгласна с това,което си писала
Няколко пъти вече уточних,че става въпрос,че няма читави преподаватели/ те и в чужбина колко са читави не е ясно.На едното място сега направиха набързо курс за йога за бременни,'щото имаше мн желаещи,просто едната дама започна да се занимава с тях/ в бг за бременни и за деца,а не че йога за тях не  епрепоръчителна/ м/у другото тук има и познавам мн индиици от у-щето на дъщеря ми- йога за тях не е като едновремешната ведрина за нас-нито се практукува толкова често,нито я правят хора под път и над път/.
Не мога дасе съглася,че хора,живеещи с йога от поне 40 год. могат да се сравняват като качество с такива,практукуващи от 7 год./да речем/.
Тук ,наистина курсовете на които съм била са повече гимнастика/аз бях подготвена за това/ и да,насочени са предимно към холандските бабички,Or Laughingи не задълбават много-много,правят си гимнастиката и си тръгват..

Последна редакция: сб, 12 окт 2013, 16:20 от red soul

# 573
  • Мнения: 2 660
Отказахте ме, наистина  Grinning За мен като лаик йога асаните, които се препоръчват за бременни, изглеждат много по-щадящи от повечето гимнастики за бременни. Но сте толкова единодушни, че ще навреди, че ще се обърна към гимнастика, въпреки че ми изглежда по-силова.
Искам да се раздвижвам активно, въпросът беше само как. Разходките са си разходки, но не винаги има условия за тях, а и не ги смятам за достатъчни.

# 574
  • Мнения: 2 761
През бременността няма нужда от активно раздвижване,но пък има асани,които може да използваш през целия период и да ти донесат облекчение,особено в последните месеци,когато гърбът трябва да поеме голямо натоварване-примерно котешкия гръб-Марджариасана.Тук много се изписа,но основното е,че йогата сама по себе си не вреди,вреди неправилното и ползване.Аз лично препоръчвам през този период да се обърнеш към Аюрведа-ще намериш много полезна информация как да се грижиш добре за себе си сега,а и винаги.

/ м/у другото тук има и познавам мн индиици от у-щето на дъщеря ми- йога за тях не е като едновремешната ведрина за нас-нито се практукува толкова често,нито я правят хора под път и над път/.

Написах като "нещо",може би не беше сполучливо сравнението,а не че се практикува от всички-но фамилиите,които израстват с йога обучават децата си от малки-и на асани,и на пранаяма.Естествено към днешна дата нещата сигурно са променени-запада има тенденцията да претопява културите.Но в аюрведичните клиники,както писа и Петя,йога се практикува по устав-това си е част от оздравителната програма-в бг санаториуми навремето предлагаха оздравителна гимнастика примерно.

# 575
  • Мнения: 4 097
Много хубава тема! От началото на тази година започнах по-сериозно да се занимавам с йога. За съжаление, заради работата за няколко месеца малко позанемарих практикуването й, но от тази седмица се връщам към тях.

# 576
  • Мнения: 2 343
От години имам желание да се занимавам с йога, но понеже в моя град няма такава възможност си остана само мечта. Отказах се да правя в къщи сама, защото много добре си спомням, че преди доста години се занимавах сама с каланетика и после в група се оказа, че нищо свястно не съм правила  BlushТа предпочетох вместо да изпълнявам неправилно и асаните да не правя нищо.

Mademoiselle Chocolate попита за видеото, http://www.youtube.com/watch?v=44fYnoSLL3c но не разбрах вашето мнение в последните месеци поне може ли да се прави за облекчение на неразположенията.

Последна редакция: ср, 23 окт 2013, 15:52 от Ми-ра

# 577
  • Мнения: 3 743
Много хубава тема! От началото на тази година започнах по-сериозно да се занимавам с йога. За съжаление, заради работата за няколко месеца малко позанемарих практикуването й, но от тази седмица се връщам към тях.

Ти кои асани изпълняваш и по колко време и в какъв ред?

И аз се завръщам към йогата, но не съм сигурна кои асани да изпълнявам и в каква последователност. Само вкъщи мога да се занимавам с йога. Можете ли да ме посъветвете?

# 578
  • Мнения: 2 761
Mademoiselle Chocolate попита за видеото, http://www.youtube.com/watch?v=44fYnoSLL3c но не разбрах вашето мнение в последните месеци поне може ли да се прави за облекчение на неразположенията.

Моето мнение е,че може да се прави,ако всичко е наред с бременността и преди това е консултирано с наблюдаващия гинеколог-сещам се за една доста неприятна случка,където една дама с уложнения си прекарваше времето с една учителка по йога от линковете по-нагоре,която я увещаваше как докторите нищо не разбират,при положение,че състоянието и е било зле-няма да пиша какво стана по-нататък,някои сигурно си спомнят...
При някакво неразположение,виене на свят и пр. тялото да се установи в удобна поза и после по преценка практиката да се продължи или прекрати.Ако проблема се появява често-най-добре да не се прави.

И аз се завръщам към йогата, но не съм сигурна кои асани да изпълнявам и в каква последователност. Само вкъщи мога да се занимавам с йога. Можете ли да ме посъветвете?

Отиваш в книжарница и си избираш хубава книга с подробно описание на асаните-как да влизаш,излизаш и какво да бъде дишането ти.В добрите книги е описана последователността на асаните.

Последна редакция: вт, 29 окт 2013, 10:37 от Оr

# 579
  • Варна
  • Мнения: 149
Здравейте,момичета,за първи път пиша тук,много се радвам за темата!
Посещавах преди време Фет Бърнинг Йога, в зала, аз съм от Варна. Сега ми се иска да се занимавам отново,знаете ли хубава такава,в домашни условия,предпочитам да е филмче,или клип,да изгледам и правя,а не книга.  Peace
Също така,много ме интересува медитацията, знаете ли за Варна,някъде да се провежда,рових се в нета,има няколко Йога центрове,където предлагат медитация, иска ми се и вашето мнение!
Слънчев и хубав ден !   bouquet Hug  bouquet

# 580
  • София
  • Мнения: 721
Много интересна тема!

# 581
  • Мнения: 11 818
Попаднах на нова книга на изд. Ентусиаст, може да е полезна за някого, води се пълно ръководство - http://zdravoslovnohranene.com/za-purvi-put-v-bulgaria-pulno-rukovodstvo-po-yoga/

# 582
  • Мнения: 2 761
Попаднах на нова книга на изд. Ентусиаст, може да е полезна за някого, води се пълно ръководство - http://zdravoslovnohranene.com/za-purvi-put-v-bulgaria-pulno-rukovodstvo-po-yoga/

Книгата е много добра и излезе на бг пазар още миналата година.

# 583
  • Мнения: 11 818
Попаднах на нова книга на изд. Ентусиаст, може да е полезна за някого, води се пълно ръководство - http://zdravoslovnohranene.com/za-purvi-put-v-bulgaria-pulno-rukovodstvo-po-yoga/
Книгата е много добра и излезе на бг пазар още миналата година.
Не знаех, съжалявам, но за мен беше новост.

# 584
  • София
  • Мнения: 9 927
Може ли да препоръчате йога-център в района на Павлово-Красно Село-Стрелбище?

Общи условия

Активация на акаунт