ПЪРВОКЛАСНИ страсти - тема 6

  • 41 272
  • 755
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 5 877
Аз не го правя с възпитателна цел, просто не ми е кеф телевизорът, нямам навика да гледам, държим един допотопен модел, защото татко й гледа политическите репортажи по избори... тогава го внася от закрития балкон  Joy

# 541
  • Мнения: 4 204
При нас все още стои проблема с нежеланието за писане,единствено му е интересно да си попълва Читателския дневник,което все пак е нещо...Отворена съм за всякакви идеи...Засега съм замислила да преписва информацията за магнитчетата от играта на Данонино -Обиколи света с Дино! http://www.danonino.bg/promo/#/magnites така и така купуваме за малкия,че много ги обича ,а поти нищо не яде и гледам ,че на Оги са му интересни...

Не вярвам някой в темата да напише, че детето му изгаря от желание да пише. Например Самуил си пише домашните без да мрънка, но никога нищо друго по негово желание. Като учи английски чат- пат го карам да пише и понеже не е от училище ей голямо мрънкане пада. То и аз не обичам да пиша ей така за самото писане. Mr. Green
Или ти искаш да кажеш, че и за домашните недоволства синът ти и това те притеснява?

# 542
  • Мнения: 6 031
desi_max , аз бях тази с пролетната тетрадка.Прилагам снимки:


Това е цалата пролетна тетрадка.
Не съм виждала такава за лятото обаче.

Сега виждам, че ми са много малки снимките!!!

Последна редакция: вт, 11 май 2010, 09:26 от мими.ива

# 543
  • Мнения: 1 849
Нашата учителка каза, че има тетрадка за лятната ваканция и, че ще ходи да я търси по книжарниците да  я вземем за раздаването на свидетелствата.
И у нас телевизия не се гледа. Такъв апарат немаме. Гледат се само новините и някои предавания като Форд Боярд в Интернет.
В началото на този месец открих, че нашенците са счупили моя кукла която им бях дала да играят с хиляди уговорки. Беше руска. Висока, можеш да я държиш за ръка и да я водиш да върви, на 36 години. Много ме хвана яд, защото не ценят нищо, няма здрава играчка в къщи. Баща им ги беше извел на парка, когато открих куклата... Събрах всички играчки, до последното пулче и пионка. Цял месец са без играчки. Оставила съм само списанията и книгите... Много им се вдигна рейтинга. Започна се да се чете в къщи, да се правят задачките от списанията, без аз да настоявам за това. А в неделя докато се излежавах, гледам с едно око изпод юргана, че нашенеца прави сам зарче (не съм показвала как става), че да играят на някаква игра от Бърбориното... Много съм доволна. Започна да им се развива креативноста.  Sunglasses Е няма да държа скрити играчките дълго, не съм толкова лоша.  Laughing
Тия дни ще ви преснимам и учебника ми по математика от преди 30 години... Wink

# 544
  • Бургас
  • Мнения: 675
Благодаря ви момичета за хубавите думи. Hug

Деси, ние успяхме да преместим Анастасийка доста бързо. Но стана с помощта на моя колежка и приятелка, която е психолог. Тя ми предложи да избирам между 2 училища, за които може да помогне. Избрахме едното и директорката ни насочи към учителката. За мен това беше много важно, защото в случая избирахме учителка. С нейна помощ детето ни се справи с адаптацията. Преместихме я точно седмица преди празника на буквите, госпожата много искаше Ани да участва, за да се почувства част от класа. Беше трогателно - Анастасийка каза само едно стихче, но всички я поздравиха и ръкопляскаха бурно. Като се сетя и очите ми се насълзяват. После я стимулира да участва в състезанието за буквите, вече казах, че я насочи към школа за рисуване. А защо не е успяла твоята приятелка да премести детето си?

EliG, много полезна ми беше тази инфо за ваканционната книжка. Аз разглеждах някои помагала, още нищо не съм купила, ако намеря нещо, което да ми допадне, ще споделя.

И аз избягвам да пускам телевизора, колкото по-малко, толкова по-добре. Спомням си като беше малка Ани как веднъж се ядосах, че иска да гледа често детски филмчета и 7 месеца не пуснах нито веднъж. В детската със сигурност не бих сложила ТВ.

Ани чете доста, но спорадично. Чела е доста приказки, някои басни, скоро чете за Хайди, а Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада четем заедно вечер, вече втори път. Simple Smile

migito, ще ми е интересно да видя колко се е "променила" математиката за 30 години.  Grinning

# 545
  • у дома
  • Мнения: 7 166
Математиката се е променила доста(в смисъл,че е олекотена) -по спомени в първи клас съм учила събиране и изваждане до 100,а не както е досега до 20...
 gerka , честно казано и домашните не изгаря от ентусиазъм да ги пише,но той по принцип пише много бавно и ако не пише поне по малко(3-4 реда на ден) допълнително не виждам откъде ще му се тренира ръката  да добие необходимата скорост,за да му стига времето на диктовките...

# 546
  • Мнения: 3 367
Sпоред мен децата четат (както и ядат,спазват режим,грижат се за себе си,развиват др.интереси и пр) с гледане на околните им. Идея нямам как се учи да чете дете, което не е виждало родител с книга в ръка (факт обаче че имам така приятелка). Не направлявам интересни,взимат си от библ.каквото решат,месеци наред сричаха за люспести гадини и проблемите на космоса,сега на дневен ред са кратки преразказани приказки на Андерсен;книга с глави не е попипвала от пролетната ваканция,не рипам.

# 547
  • Бургас
  • Мнения: 675
svetlaem, спомням си и аз за смятането до 100. Интересно ще ми е да видя как е поставен учебният материал.

# 548
  • Мнения: 4 204
Много ми е приятно когато темичката ни е така раздвижена! Laughing

Моя синковец тотално го е обхванало ваканционното настроение. Сутринта си правеше устата да не ходи на училище, че го боляло коремчето и зад ушите. Успокоявах го, правих се на луда и накрая със спокоен тон му предложих да отидем до болницата,щом се чуства толкова зле. Веднага му мина. Mr. Green
На обяд като се прибра трябваше да легне да поспи, защото е на тренировки, после домашни, а вечерта от 19часа ги водя в Спортна София. То не бе моткане и театралничане докато не легна, но пък  веднага заспа.
Петък- понеделник няма да учат заради матурите. Ще имат спортен празник/9-11ч/, който не е задължителен, но аз смятам да го заведа до 10,30 и после е на тренировки.

От един месец на сам учим по една английска книжка, която е основно диалог между баща и син мечета. Не е кратка. Разказва се за един техен ден, в който правят най-различни неща и в същото време се представя азбуката. Да речем отиват на поляната и мечето си откъсва ябълка.Тоест А е за apple, после отиват да хвърлят топка /ball/, и т.н. като за всяка буквичка има по 7-8 изречения. По лека- лека я прочете и преписва, слуша я на диск. Вече я минахме и сега идеята ми е да я разиграем като сценка. Аз бащата,Сами мечето и обратно. Това сме го правили с приказката за червената шапчица, но беше в много по-съкратен вариант. това ще му е ученето на английски до края на май. Да затвърди всичко ново от тази книжка. После, в Англия до средата на юли няма да учи нищо ново, а само ще го стимулирам да общува, да се опитва да разбира какво му се говори и да се отпусне сам да разговаря с англоговорящи. Колкото- толкова, все се надявам да има напредък. Първите две седмици там ще сме цялото семейство и ще обикаляме, така че няма да има време за учене  пък и нека си почине малко. Но като заминем ние с баща му той ще чете всеки ден книжка от списъка/още не сме решили коя/ и ще решава по малко задачки. Максимум час предполагам, докато братовчед му е на училище.

Светле, щом пише бавно,да, добре е да се упражнява по малко в писане ваканцията.

# 549
  • София
  • Мнения: 2 866
 Hug Момичета, привет!

Имам конкретен въпрос към вас. Може ли някой да ми обясни правилото кога буква Ю и буква Я са два звука и кога един. Смятам да го разискам този въпрос с госпожата на детето. Защото и самото ми дете не го знае. Едно време сме учили, че буква Ю е И и У, а Я са И и А. Да, ама не! Мога да дам пример от тест на момъка, от вчера. ДЮЛЯ са 4 букви и 4 звука. ПИЮКА са 5 букви и 5 звука. Мога да приема, че се пише ПИЮКА, а не ПИУКА, но другото ми идва в повече. Баба ми е била преподавател по български език цял живот и каза, че за такова нещо не е чувала. Толкова ли се е променил българския език и най-вече правилата му.

Много ми е важно вашите първолаци какво са разбрали и как са им го обяснили.
След като няколко дена ходех след момъка като империалист, за да му обяснявам кога се пише ЙО и кога ЬО...

# 550
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
По спомен от домашно миналата седмица: люляк - 5звука и букви. Обяснението на детето - "защото са след съгласна". предполагам тогава са чисти гласни. Аналогично е на дюля. "Пиюка" ми е мистерия, но сега не мога да попитам ученика.

ПС Най-смахнатото нещо тази година и в българския изобщо и според мен Simple Smile

Последна редакция: вт, 11 май 2010, 16:00 от арт мама

# 551
  • Мнения: 4 204
Като си дойде Сами ще го разпитам. Много е тъпо, че в учебника не пише правила, тоест каквото запомнят в час - това е. Ако отсъства от училище няма от къде да го прочетат.
По спомен ю и я веднъж са един звук, веднъж два звука, в зависимост дали са след гласна.

# 552
  • Мнения: X
В началото на думата или след гласна, Ю и Я се броят за два звука, а след съгласна - за един. Да допуснем, че съществува дума " пиЮка"( и според мен е " пиука"), то тогава ще имаме 5 букви и 6 звука, тъй като Ю се намира след гласната И и се брои за два звука ( освен ако пред последните две години не са променили нещо и И вече не е гласна Simple Smile ).

# 553
  • Варна
  • Мнения: 5 571
http://1v.sou-beron.org/?p=317
Тук ги гледахме миналата седмица при едно домашно.


А тук ако някой ми обясни какво пише ще съм му благодарна. Честно казано нищо не разбрах. Какви са тия й ъ, ъъ?

Попаднах и на едно предложение как да се реши глобално проблема с Ю Я и Щ.

# 554
  • Мнения: 5 877
Абсолютно излишно за децата.
И за всеки нефилолог.

Обяснявам за всеки случай:
когато е след съгласна, все едно след нея има "ь", просто самата съгласна се произнася меко. Гласната след нея си е нормална. Обичайно при фонетичен анализ се пише т'ут'ун.
Когато е след гласна или в началото на изречението, няма какво да се омекоти и се брои като й+у, й+а.

Като правилото за "ьо" и "йо". Само че "ь" се смята за функция на предходната съгласна.

Няма никакъв смисъл децата да знаят тези неща. Аз ги научих в университета.

Общи условия

Активация на акаунт