2880 лв. накуп за майки студентки - 3

  • 50 089
  • 723
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 235
Аз детски не взимам, но съм помолила приятелки, които взимат, да ми кажат, когато ги получат... данооооо  Praynig

# 46
  • Мнения: 473
Мили момичета,има нови допълнения към ЗСПД.Еднократната помощ за майки-студентки вече се изплаща при подаване на молбата до 6месечна възраст на детето,а не както до сега 12 мес.на детето.Побързайте!Които студентки не са на трудов договор могат да кандидатстват и за помощ по чл.8 ЗСПД.Помощта е 12 мес. от месеца следващ раждането,но зависи от доходите.Условието е като за чл.7-детските,средномесечния доход от предходните 12 мес. да не надвишава 350 лв. на член от семейството.Степендията е доход.Желая ви да сте живи и здрави с малките ви сладурчета. Two Hearts

# 47
  • Мнения: 908
Малко ще се отклоня от темата, за което се извинявам, но някой може ли да ми каже... при изчисляване дохода на член от семейството за детските, чии доходи се вземат предвид. Защото аз живея с родителите си, ще трябва ли и тях и техните доходи да включвам? Доколкото знам има разлика между "семейство" и "домакинство"...

# 48
  • Мнения: 235
Мили момичета,има нови допълнения към ЗСПД.Еднократната помощ за майки-студентки вече се изплаща при подаване на молбата до 6месечна възраст на детето,а не както до сега 12 мес.на детето.Побързайте!

От коя дата?! Аз подадох документи на 11.03 и още ги чакам парите. Казаха ми, че няма проблем и ще ми преведът пълната сума, но, ако са го вкарали със задна дата ще изгоря!

# 49
  • Мнения: 473
Малко ще се отклоня от темата, за което се извинявам, но някой може ли да ми каже... при изчисляване дохода на член от семейството за детските, чии доходи се вземат предвид. Защото аз живея с родителите си, ще трябва ли и тях и техните доходи да включвам? Доколкото знам има разлика между "семейство" и "домакинство"...
Взима се дохода на двамата родители(ако имат граждански брак) и детето/децата.Ако няма брак само на майката и децата.

Мили момичета,има нови допълнения към ЗСПД.Еднократната помощ за майки-студентки вече се изплаща при подаване на молбата до 6месечна възраст на детето,а не както до сега 12 мес.на детето.Побързайте!

От коя дата?! Аз подадох документи на 11.03 и още ги чакам парите. Казаха ми, че няма проблем и ще ми преведът пълната сума, но, ако са го вкарали със задна дата ще изгоря!
Влезе в сила от 12.04.2010. За теб споко!Още не всички банки превеждат парите,но до 30 този месец ще ги получиш.

Последна редакция: пн, 26 апр 2010, 19:37 от AnMary

# 50
  • Мнения: 908
Малко ще се отклоня от темата, за което се извинявам, но някой може ли да ми каже... при изчисляване дохода на член от семейството за детските, чии доходи се вземат предвид. Защото аз живея с родителите си, ще трябва ли и тях и техните доходи да включвам? Доколкото знам има разлика между "семейство" и "домакинство"...
Взима се дохода на двамата родители(ако имат граждански брак) и детето/децата.Ако няма брак само на майката и децата.

Благодаря за ценното инфо   Hug

# 51
  • Мнения: 419
Моят въпрос е за еднократната помощ, която се дава на майки-студентки редовно обучение. Дали тази помощ важи и за майки, които са държавна поръчка под формата на клинична ординатура и докторантите? Понеже в моя случай получавам заплатата като един вид стипендия, не се води точно заплата и клиничните ординатори и докторантите сме на граждански договори, излиза, че няма да получа никакви болнични и обезщетения. Надявам се поне тази помощ да дават, защото иначе ще получавам пари колкото майките без първи клас образование и които никога не са работили. И да помоля, ако има някоя майка, която разбира от майчино счетоводство, да ми пише на лични за консултация. Аз ще си платя, че тук съм пред страхотни дилеми. Имам близки счетоводителки, но ми се струва толкова тънка материя това майчино счетоводство, че искам да се доверя на някой, който се е занимавал конкретно с това.

# 52
  • София
  • Мнения: 222
smileme, доколкото ми е известно докторантите не получават тази помощ, съжалявам. Иначе има цяла тема Майчинството - счетоводно, където можеш да си зададеш въпросите и без да плащаш - ако могат, ще ти отговорят.

# 53
  • Мнения: 8
Имам следния въпрос. Моля за информация!
В момента съм студентка, задочно и съм бременна в 3-тия месец. Работя и ме осигуряват на добра заплата. Терминът ми е октомври месец. Ако се прехвърля да уча от следващия семестър, т.е от м. септемри в редовна форма на обучение, ще ми отпуснат ли тази еднократна помощ в размер на 2880 лв? И ако евентуално ми отпуснат тази помощ, след това какво майчинство ще получавам ( по 100 лв, като за студентка редовно или ще получавам 90 % от сумата на която са ме осигурявали в работата ми до излизане в майчинство)? Ако някой знае повече по тази тема моля за информация?

# 54
  • Мнения: 473
Имам следния въпрос. Моля за информация!
В момента съм студентка, задочно и съм бременна в 3-тия месец. Работя и ме осигуряват на добра заплата. Терминът ми е октомври месец. Ако се прехвърля да уча от следващия семестър, т.е от м. септемри в редовна форма на обучение, ще ми отпуснат ли тази еднократна помощ в размер на 2880 лв? И ако евентуално ми отпуснат тази помощ, след това какво майчинство ще получавам ( по 100 лв, като за студентка редовно или ще получавам 90 % от сумата на която са ме осигурявали в работата ми до излизане в майчинство)? Ако някой знае повече по тази тема моля за информация?
След раждане на детето трябва са си студентка редовно обучение,по горе писах,че тази помощ се иска не по-късно от навършване на 6 мес.на детето.Относно майчинството - ще го получаваш от НОИ, 90% от средномесечната сума на която са те осигурявали 12 мес.преди термина.100 лв. месечна помощ се отнася за майки,които не са осигурени.

# 55
  • Мнения: 395
adi_i_bebe , Кристал - благодаря ви за отговорите   bouquet
Аз другата седмица ще ходя да подавам молбата.

Гледай да е в рамките на този календарен месец,за да ти ги изплатят след 20 май.Ако ги подадеш на 1-2 май,ще ти ги изплатят чак края на юни.


Благодаря ти Крпистал. Днес - 30 април пждадох документите.
Но какви са сега тези 6 месеца  newsm78
Бебка стана на 9 месеца наскоро. БКогато подавах документите ми приеха всичко и нищо не ми казаха за някакви промени. А пък в закона пише :
чл.16 а
(6) Правото за получаване на еднократната помощ по ал. 2 възниква от датата на раждане на детето и/или от датата на записване в редовна форма на обучение на лицата по чл. 8в, ал. 1 и 4 ЗСПД.

Когато бебка е била на 6 месеца, аз съм била студента редовно обучение .  newsm78

§ 14. Еднократните помощи по § 15 от Закона за изменение и допълнение на ЗСПД (ДВ, бр. 23 от 2009 г.) могат да бъдат поискани и изплатени в срок 6 месеца след влизане в сила на постановлението.

 А в ДВ брой 27 от април 2010 пише само:

§ 28. В Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца, приет с Постановление № 139 на Министерския съвет от 2002 г. (обн., ДВ, бр. 67 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 93 от 2004 г.; попр., бр. 97 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 115 от 2004 г., бр. 71 от 2006 г. и бр. 34 от 2009 г.), се правят следните изменения и допълнения:
3. В чл. 16а ал. 7 се отменя.
А ал. 7 е била: (7) Еднократните помощи по ал. 1 и 2 могат да бъдат поискани в срок до навършване на една година на децата."

Но не мога да намеря къде го пише това за 6 месеца и за кои точно се отнася.

Никъде не пише нищо за 6 месеца. Вече съвсем се оплетох.  Rolling Eyes

Единственото логично обяснение е, че премахват условието за 12 месеца от текста на Правилник за прилагането на закона, а си оства текстът от самия закон за социалните помощти, където и преди си пишеше 6 месеца. Т. е. преди април месец имаше разминаване между Правилника и закона, а сега остава само закона.

Лошото е, че аз май се прецаках. Записах се да уча октомври месец, бебка беше на 2 месеца, но тогава не знаех , че имам право на тази помощ - мислих си, че е само за неработещи. След това не можех да си платя втория семестър поради сериозни финансови затруднения. Едва преди седмица разбрах от тук, че мога да кандидатствам за тази помощ. Взех пари на заем и си платих вноската за 2 семестър 500лв. , като се надявах че с парите от помощта ще ги върна, ще си платя образованието.
Но сега май излиза, че дадох парите напразно , пък и няма да продължа да уча, тъй като няма да имам парични средства за това.

Знам, че трябваше да проуча нещата по-добре, но не съм очаквала за толкова кратко врме да се приемат такива радикални промени.

Последна редакция: сб, 01 май 2010, 01:18 от Mishe333

# 56
  • Мнения: 4
Моля за помощ ако някой знае нещо за моя случай! Praynig
Днес ходих да си подавам документите, завършила съм семестриално 2008г. с непрекъснати студентски права, редовна студентка! На уверението, което ми издадоха от университета пише че съм завършила 2007/2008г. и от социалните ми казаха че трябвало да пише 2009/2010г, т.е. не съм била редовна студентка вече! Аз обяснявам че не са ми изтекли правата и си взимам изпитите през това време, но те ми казват че на бележката трябва да пише 2009/2010г и това е! Та се питам сега като отида в понеделник в университета дали ще ми издадат бележка с тази година и дали в крайна сметка мога да получа тази помощ и имам ли право?

# 57
  • Варна
  • Мнения: 46
на мен ми преведоха всичко Simple Smile) успех на останалите

# 58
  • Мнения: 429
Здравейте,

имам нужда от съвет. Пропуснала съм да подам документите за помощ за майки студентки (до скоро дори не знаех, че има такава помощ!!!), а детенцето ми е вече на 1 год и 4 месеца. Все още съм студентка и попитах социалните дали мога сега да подам, но казаха, че срока е 6 месеца след раждането на детето. От темата разбрах, че тези 6 месеца са влезли в сила от скоро, а преди е било година  newsm78 Дали има начин все пак да подам молба за тези пари  newsm78 newsm78 newsm78
Супер тъпо е, защото много майки студентки не знаят за съществуването на тази помощ  #Cussing out

# 59
  • Мнения: 1 243

искам и аз да помоля за съвет! Simple Smile

правя магистратура, редовно! имам право на помощта, но имам следното чудене: бебокът трябва да се роди през август, иска ми се да подам документите непосредствено след раждането, но в университета няма да ми дадат уверение, че съм записана за първия семестър от следващата година преди октомври.. ако занеса уверение за летния семестър на 2009/2010 дали ще приемат документите ми през август или се налага да изчакам началото на следващата акадечна година?

Общи условия

Активация на акаунт