Какво може да се види/посети в и около Велинград?

  • 14 983
  • 21
  •   1
Отговори
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Здравейте,
Много ще съм ви благодарана, ако споделите, какво може да се види в и около Велинград- ще сме с кола за 2 дена.
Благодаря предварително! Hug

# 1
  • Мнения: 637
Църквата и музея в Батак Peace
Юндола
Пещерите в района
 Simple Smile

# 2
  • Мнения: 6 031
Пещера Снежанка, между Батак и Пещера.
Имайте предвид, че доста се ходи пеша по сравнително стръмни пътеки.

# 3
  • Русе
  • Мнения: 768
Здравей, ние се върнахме вчера от почивка от Велинград и ще пиша какво ние видяхме.
- Батак, пещерата Снежанка в момента и близките 10 дни няма да работи- има някаква електрическа повреда, ако искаш ще ти дам телефон да питаш кога точно ще отворят.
- Белмекен- страхотно е, ще ви се напълнят и очите и душата
Останалите маршрути са доста отдалечени:
- Добърско- уникална малка църква
- Резервата за танцуващи мечки в Белица
- Банско
- Триградското ждрело, пещерата Дяволското гърло, Ягодинската пещера
- Ковачевица

# 4
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Благодаря ви за отговорите  Hug

# 5
  • Мнения: 7 163
-Езерото Клептуза във Велинград.
-язовир Батак- много приятно място за разходка и пикник, ако времето позволява!

# 6
  • Мнения: 6 243
Kрепост Цепина - 16 км от Велинград. http://www.bulgariancastles.com/bulgariancastles/bg/fortress-tsepina-bg

Има невеоятна гледка от върха, както и много красива гора зад крепостта. На връщане може да седнете за по чаша чай в хижа Цепина и да разгледате музея.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 893
Kрепост Цепина - 16 км от Велинград. http://www.bulgariancastles.com/bulgariancastles/bg/fortress-tsepina-bg

Има невеоятна гледка от върха, както и много красива гора зад крепостта. На връщане може да седнете за по чаша чай в хижа Цепина и да разгледате музея.

Там е супер, правили сме си пикник на хижата отпред. Намира се над село Дорково и тъй като свекито е оттам сме редовни посетители. Не съм фен на планините, но там ми харесва, заслужава си да се разходите просто така да се надишате на хубав въздух.

# 8
  • Мнения: 6 243
Имам много снимки, ама са ми още в картата на апарата, но и МамаСветла ме подкрепя, че е голяма красота.  Peace
На мен и самото Дорково ми хареса - има страхотна църква на центъра, което беше приятно разнообразие след джамиите, които подминахме  Mr. Green

Има и едни водопади край Фотиново (това е след Батак, на 3 км от града в посока Пещера е отбивката и после още 15тина км). ДО тях се стига или с джип - ама високопроходим (от тия, дето се ходи с тях оффроуд), не като нашето градско няманищо, или пеш - към 3 - 4 км е ходенето.

Много красив район, направо ум да ти зайде...обаче ние не успяхме да стигнм, щото шерката атакува едни локви и до кръста буквално подгизна в кал. Но иначе водопадите си стрували, разправят  Laughing

# 9
  • Мнения: 3 695
До Крепостта Цепина може ли да се стигне с кола?

# 10
  • Мнения: 6 243
Не. С кола се стига до хижата, оттам нагоре се ходи пеш, не е много и не е тежко.
http://sladkahapka.blogspot.com/2010/09/blog-post_462.html

# 11
  • Мнения: 24 467
Когато почивахме там, посетихме:
- яз. Белмекен,
-яз. Батак /водно колело и яхтичка под наем/,
-Юндола /супер боровинки, отядохме си/,
-отскочихме до мечкарника в Белица,
-Банско,
-качихме вр. Вихрен с големия юнак /тогава беше на 8 години/,
-направихме едно пътуване с теснолинейката,
-редовно се возехме из Клептуза с лодка и водно колело.

Навръщане минахме през Асеновград, Асеновата крепост, Бачковски манастир, Кърджали. Ходихме на едно заведение с приятели до р. Арда, с басейн, те ни караха, не мога да си спомня къде бе точно. Спахме в баш- турско село /приятелите ни са турци, за нас беше много интересно, кога друг път ще отидем и то сами/. Минахме през Перперикон /голямо слънце, с дете на 2 г. не бих отишла през деня, посред лято там повече/.

Самият Велинград много ни хареса на всички. Пак ще ходим.

Последна редакция: пт, 24 юни 2011, 15:20 от Judy

# 12
  • София, Западен парк
  • Мнения: 295
Judy, разкажи повече за теснолинейката, моля те /а и на други може да е интересно/. Praynig

# 13
  • Мнения: 97
sladka hapka, Има ли ясни указателни табели за тези водопади? Ние сме с джип, е, не е офроад, но аз не го жаля, макар да няма още година, не съм го купувала за изложба и от снобизъм, а да ми върши работа:)

Judy, Колко време е пешеходния преход до Вихрен? Труден ли е?
Теснолинейката е невероятна атракция, влюбена съм в нея от тинейджърските си години, а сега съм на 45. Непременно пак ще се повозя. Това е част от духа на региона!

# 14
  • Мнения: 2 004
Ами те повечето места са ги написали, само да добавя Доспат и яз. Доспат, като по пътя има няколко прекрасни язовира-гледките спират дъха Heart Eyes / ако можех да добавя снимка,щях да ви покажа Embarassed/
 
За мечките в Белица да добавя, че пътя е ужасно лош-ние ходихме тази година април месец. Но си заслужава, особено ако сте с дете.

Иначе около Велинград има доста красиви местенца, но малко от тях са с маркировка. Две години поред търсихме пещера "Лепеница" и така и не стигнахме до нея, но видяхме стадо сърни  Wink

Общи условия

Активация на акаунт