Умирам от глад!!!

  • 7 365
  • 61
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 44 263
Чак такъв тормоз, няма нужда, спокойно можеш да си вземеш 1 поничка или една баничка, малко шоколад, сладолед и т.н.
Въпроса е да не се храниш 8 пъти на ден само с това.
Хапвай и тесто...то си има и полезните неща в него, когато спазваш една нормална дневна доза.

# 46
  • Мнения: 96
Здравей, ще публикувам една статия за храненето  по време на бременност, наблягай на храните препоръчителни за съответните месеци:
Съвети за хранене през цялата бременност
•   Винаги пийте достатъчно вода – поне шест-осем чаши дневно. Намалете напитките с кофеиново съдържание – кафе, чай, кола, които обезводняват организма, а приети вечер ще влошат безсънието ви. Заменете ги с вода, разреден плодов сок или мляко.
•   Между храненията предпочитайте полезни и питателни закуски, които ще ви заситят за дълго, вместо шоколад, който увеличава енергията ви само за кратко. Опитайте с пълнозърнен сандвич и бисквити, плод, мляко, ядки или сушени плодове, мюсли.
•   Избягвайте алкохола. Много жени намаляват алкохола в първите седмици и започват да пият по-често през втория триместър. Няма свидетелство дали алкохолът е по-вреден за плода в един или друг период от развитието му, затова най-добре се въздържайте изцяло или се ограничете до чаша вино по време на хранене един или два пъти седмично.
•   За да облекчите безсънието и да не се събуждате нощем гладни, вечеряйте с храна богата на бавни въглехидрати като паста, картофи, ориз.
•   Не забравяйте да се грижите за зъбите си – храненето често и по малко означава по-често почистване на зъбите, особено след храни, богати на захари. Отидете поне един път профилактично на зъболекар по време на бременността.
Седмици 0-8
За да се преборите с умората, хранете се редовно, но здравословно. Ако се чувствате много изтощена, анемията е възможна причина – проверете нивото на желязо в кръвта.
Фолат е веществото, което в синтетичен вариант познаваме като фолиева киселина. Макар да се съдържа в много храни, естествените нива не са достатъчни за намаляване на риска от спина бифида и други дефекти на гръбначния стълб, затова се препоръчва от няколко месеца преди забременяване до края на 12 седмица да се приемат 400 mcg фолиева киселина на ден във вид на таблетки.
Естествени източници на фолат са брюкселско зеле, авокадо, аспержи, цвекло, спанак, портокали, пълнозърнест хляб.
 
Седмици 9 - 12
През тези седмици ще завърши развитието на цялостната структура на бебето. Правилното хранене ще подпомогне този процес.
Магнезият е важен за правилния растеж на костите, създаването и възстановяването на тъканите и здравето на всички мускули, включително и на матката ви. Намира се в изобилие в салатите, ядките, соята, семената (особено тиквено и слънчогледово) и пълнозърнестия хляб.
Витамин А е необходим за здравето на кожата, дробовете и стомашно-чревния тракт на бебето. През първите три месеца, бебето изгражда запаса си от витамин А, затова яжте повече моркови, манго, спанак и тиква. По това време много жени страдат от сутрешно (или целодневно) прилошаване. Ако повръщате често и не можете да задържите храна, говорете с лекаря си.  Ето някои начини да се справите сами с умереното прилошаване:
•   Дръжте обикновени бисквити на нощното шкафче и хапвайте няколко преди да станете от леглото сутрин.
•   Продуктите, съдържащи джинджифил, облекчават гаденето при редовна консумация
•   Между храненията хапвайте нещо малко и с неутрален вкус, като бисквити.
•   Не преяждайте, но не оставайте гладни.
 
Седмици 13 - 16
Разнообразната и пълноценна диета е все така важна. Някои от най-ценните хранителни вещества за бебето сега са витамин Д и омега-3-мастни киселини, които са важни за развитието на мозъка и очите. Около 14 г.с. щитовидната жлеза на бебето започва да функционира, затова имате нужда от достатъчно йод. Най-добрите източници и на трите вещества са рибата и морските дарове.
Следвайте апетита си и помнете, че нуждите ви от калории още не са се увеличили, затова не преяждайте.
Седмици 17 - 19
Бебето се нуждае от достатъчно витамин Д и калций за здрави кости и зъби.  Добър източник на витамин Д е рибата, или, ако не можете да ядете риба, яйцата. При умерено излагане на слънце организмът също синтезира витамин Д, но не забравяйте и рисковете от изгаряне и кожен рак и ползвайте защитен лосион. Половин час на слънце е достатъчен за синтезиране на цялото необходимо ви количество витамин Д.
Освен за зъбите и костите, калцият е отговорен за проводимостта на нервите и съкращаването на мускулите. Приемът на достатъчно калций намалява и риска от високо кръвно налягане през бременността и прееклампсия. Яжте достатъчно млечни продукти, както и консервирана риба с костите. Богати на калций са също храни като бадеми, сушени кайсии и смокини, боб, леща и нахут, спанак.
Седмици 20 - 24
Въпреки че някои лекари изписват допълнителни желязо на всички бременни, не всеки има нужда от тях, и те могат да доведат до констипация. Дори и да нямате нужда от добавка, важно е да консумирате богати на желязо храни като не-тлъсто червено месо или пилешко, боб, леща. Достатъчният прием на Витамин С е условие за доброто усвояване на желязото.
Седмици 25 – 28
Киселините в стомаха са често срещано оплакване на този етап. За да смекчите ефекта, яжте често по малко, вместо две-три обилни хранения. Избягвайте пикантни и мазни храни и газирани напитки. Носете свободно и удобно облекло и избягвайте да лягате веднага след вечеря.
Растителните влакна са важни за здравия стомашно-чревен тракт и предотвратяването на констипацията, която е често явление през бременността. Освен това те поддържат постоянно нивото на кръвната захар. Има два вида растителни влакна – разтворими и неразтворими, като и двата вида са необходими. Разтворимите ви засищат и поддържат кръвната захар, а неразтворимите улесняват движенията на червата и очистването на организма. Източници на разтворими влакна са ябълките, крушите, лещата, овеса, ръжения хляб. Източници на неразтворими влакна са бобът, лещата, пълнозърнестите хлябове и зелените листни зеленчуци, плодовете. 
Седмици 29 - 32
Ненаситените мастни киселини са необходими през целия живот, но са особено важни по време на бременността. Омега-3-мастните киселини подпомагат развитието на мозъка и нервната система, очите и кръвта. Те са най-необходими през последния триместър, когато мозъкът на бебето нараства бързо. Добри източници са мазните риби като скумрия, сьомга и херинга, зелените листни зеленчуци, ядките и семената.
Седмици 33 – 36
Остават само няколко седмици до идването на бебето, и си струва да се подготвите, като сготвите и замразите няколко ястия, ако имате възможност. Докато се възстановявате от раждането и се приспособявате към новия си живот, вероятно няма да ви се иска да прекарвате много време в кухнята. Когато готвите, удвоявайте количествата от рецептата и после просто замразявайте половината.
Бебето ви вече е напълно оформено и складира мастни депозити, подготвяйки се за външния свят. Разнообразното меню, богато на зеленчуци и плодове, ще помогне за допълнителното развитие на имунната система на бебето.   
Седмици 37 – 40
Ако това е първата ви бременност, главата на бебето ще се спусне по-ниско в таза през следващите седмици, което ще облекчи малко храносмилането ви.
На този етап започва оформянето на защитна обвивка от миелин около нервите на бебето, процес, който ще продължи и след раждането. Необходим за това е витамин В12, който се намира почти изключително в животинските продукти. Приемайте редовно не-тлъсто месо и пилешко и нискомаслени млечни продукти. Ако сте вегетарианка, вероятно ще ви е нужна добавка
Витамин К е важен за кръвосъсирването, особено при раждане. Можете да го получите от зелени зеленчуци, включително броколи, спанак, брюкселско зеле, карфиол, зелен фасул, пълнозърнест хляб.

Относно това, че здравословно е да се качат 12 кг за цялата бременност, може и така да е, но зависи от стартовите кг, ако кг са ти под нормата може и доста повече да се качат. Аз лично качих 33,  на изписването бях -12 кг, останалите 21 ги свалих за 3 месеца със спорт и хранителен режим. Не се свалят лесно кг, трябва упоритост, но и за съжаление качването на кг по време на бременността не може да се контролира. Аз ядях плодове, зеленчуци и месо, избягвах тестено и сладко...пиех по 2 литра вода....но качих килограми..Не сед вижих поради здравословни причини. Но според мен няма толкова значение и вида на храната, кокото начин на протичане на бременността.

# 47
  • София
  • Мнения: 44 263
Моите кила бяха под нормата... И? качих точно 12 кг, безд никакви лишения...даже понякога се насилвах да ям редовно...
Освен това в тези 12 кг влизат 2-3 тлъстини Simple Smile))

Иначе по това със стартовото, би следвало , че хора с наднормено би трябвало по-малко да качват...но и това не е така.
Иначе съм чела, че при  хора с мн ниско стартово тегло, може по-голямо качване..но мисля че беше 15 кг....така че...пак не е 20-30 и т.н.

Последна редакция: пт, 21 май 2010, 13:36 от Angel_Dust

# 48
  • Мнения: 22
Poly Poly, мерси за статията!
Да, това за стартовото тегло го знам, имам позната, на която й бяха казали, че трябва много да се пази, та като резултат не качи нищичко през бременността.. но беше наистина много голяма!
Аз съм 56 кг на pъст 160 см, което не е малко, не и много. Въпреки това ми се ще да се вмъкна в тези така дъвкани 12 кг  Wink

# 49
  • София
  • Мнения: 44 263
http://www.bg-mamma.com/articles/index/0/26 ето ти още статии за храненето, ако не си ги чела Wink

http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=22 а ето и за разпределението на килата по време на бременността Wink

# 50
  • Мнения: 8 920
За радост големият апетит по време на бременноста ме пропусна. Имах само единични кризи с праскови.

# 51
  • Мнения: 14 654
Чак такъв тормоз, няма нужда, спокойно можеш да си вземеш 1 поничка или една баничка, малко шоколад, сладолед и т.н.

Разбира се! Това само с ръжения хляб си е направо лишение. Направи си кифлички, спагети, козунак, поглези се, пък на следващия ден разтовари с повечко плодове.

# 52
  • Мнения: 22
Да, то така се почва  Laughing

# 53
  • София
  • Мнения: 44 263
това дали така се почва зависи от теб....
аз лично 9 месеца си закусвах с дънкин доналдс...това ми се ядеше, това си ядях...сладоледи на корем също Simple Smile
 просто като седнех обаче на обяд или вечеря, ядах готвено и салати без хляб, а в останалото време като ми се ядеше млека и пловоде.... и се движех доста...
Имах един месец, в който не качих кила...и отнесох едно каране на консултацията...та от тогава..даже и да не ми с ядеше  хапвах като добро прасенце Simple Smile))
но зависи де...аз и не  дебелея по принцип особенно колкото и да ям...
та почнах 48, влязох да раждам 60, излязох 50 и след месец пак си бях 48...

в никой случай не намирам добре да се гладува по време на бременност, то детето ще си вземе нужното му така или иначе...но пък твоят организъм също няма защо да страда...като усещаш нужда от нещо...най-вероятно организма си има нуждата, от едно тестено  нещо на ден, няма да станеш лоена топка споко Simple Smile))

# 54
  • Мнения: 96
Моя съвет е хапвай и пий каквото ти се яде, килограмите се свалят, не е лесно , но се свалят! Аз на колко митове и легенди се наслушах след раждането, а сега 1 г. по-късно виждам и кои са "отслабнали". В крайна сметка важното е бебето да е живо и здраво.

# 55
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
Аз почти не изпитвах глад през цялата бременност.Но помня имаше един период през който помня,че умирах за кола с лимон.Хапвах и много тестени храни,и много праскови и банани(от плодовете най-вече тези).Повръщала съм максимум 4-5 пъти за цялата бременност и то предимно вечер.Но помня,че като бях в първите 3 месеца на бременността не можех без да си хапна хубаво сутрин(тогава още работех и все бях гладна).Като цяло обаче все ми се караха,че не се храня много и че бебето нямало да успее да порастне,но напук не стана така.Качих 17 кг. за цялата бременност,10 оставих след раждането още,а сега имам максимум 3 отгоре(бебето се роди 3,100).Просто гледай да хапваш по малко,но начесто,по-здравословни храни,повече течности и движение.

# 56
  • Мнения: 4
Аз  ям  постоянно  ,но като кила малко съм  качила. Бях 52 сега съм 60,като съм пред раждане.

# 57
  • Мнения: 925
Ооо, как само ядях, хм, по скоро плюсках е точната дума.  Grinning Качих 15 кг.
И аз така, само дето качих 25  Flutter Ама пък как си хапвах хамбургери, пици, баници и т.н.  Whistling Whistling Whistling Не мисля, че бременността е период, в който трябва да се ограничаваме от храна  Peace Хапвай си от всичко, но с мярка  Peace

# 58
  • окр Пазарджик
  • Мнения: 36
Мисля, че колкото и да се стараеш да не ядеш  , ще се предадеш както стана при  мен. От моите 47кг с мокри дрехи влязох да раждам 72кг. После свалих всичко без диета и тормоз, така че настрой се позитивно и си бременей без да мислиш за това колко ще станеш дебела, за това ще мислиш после.  Сега пак съм бременна и като гледам съм започнала старата песен на нов глас  Laughing

# 59
  • Мнения: 11 607
Спокойствие и топла храна само!!!!!!! Честичко си хапвай по малко и доколкото ти е възможно - движи се!

Не се коси!!!!!!Лека и спокойна бременност на всички с вълчи и невълчи глад в темата!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт