атопичен дерматит - диета и къпане

  • 23 668
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте,
моето бебче е на 3, 5 месеца. Още от първия месец педиатърката му постави диагноза атопичен дерматит. В началото му беше груба и зачервена кожата само по бузките. Бяха изписали имазол. Мазахме го, но ефектът беше временен. Зачервяването и сухотата на кожата обхвана цялото тяло. Водих го на дерматолог. Изписа липолосион, сапун на себамед  и още някакво лекарство, което приготвиха в аптеката. Бебчо стана по-зле и спряхме да ги използваме. Педиатърката каза, че никакъв дерматолог няма да му помогне, че единственото, което ще го оправи е да спра да ям кравешки продукти. Можело да консумирам само овче, биволско и козе мляко и млечни продукти. Истината е, че няма никакво подобрение. Сърби го страшно много и постоянно се чеше. Една съседка ми даде свинска мас да го мажа, че на нейното бебче му била суха кожата и  помогнала. Почнах да го мажа, но като казах на педиатърката  тя беше категорична, че трябва само със зехтин да го мажа. Прасетата ги ваксинирали против краста и затова не било хубаво да използвам свинска мас. Една приятелка чиято майка е кардиолог попита майка си дали може да ми даде някакъв съвет какво да правя. Според майка й няма връзка с кравешките продукти. С две думи колкото лекари, толкова мнения. Прочетох, че яйцата също предизвиквали обриви. От месец не ям и яйца. От 2-3 дни смених праха за пране на бебо и почнах да пускам дрехите му на допълнително изплакване. От 2 дни спрях да го къпя с козметика- само с вода. Не мога да октрия към какво е алергичен, но се съмнявам, че е към краве мляко понеже не му минава, а ям основно биволско и от време на време овче.
Пишете с какво къпете вашите бебето и какво не ядете съответно ( кърмя го), защото вече 3 месеца не мога открия как да се справя с проблема.
Много благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 44 283
Не винаги дерматита е обвързан с хранителни алергии... при нас не беше и не е, така  че кърмих и си ядях всичко... но така като гледам, малко по-леко е било...поне не го е сърбяло или поне не е давал признаци за това.
иначе - общо взето с козметиките - проба-грешка е принципа...докато намерите, това което помага на детето, като при различните деца обикновенно е различно.
За къпането - къпех с линола фет олио за баня.  С възможно най-хладката вода, която понасяше(топлата допълнително изсушава кожата), освен това разредих къпанията, да не е всеки ден(ест дупу е пишо си ги миех на течаща вода, при всяка смяна на пампата, ако има ако със сапун, то обиконвенно имаше). След това мажех с линола уреа(когато имаше обриви) и линола фет(през спокойните периоди). (имай предвид, че с козметиките дори да помогнат, процеса е по-бавен и резултатите не са моментални, както например с кортикостероиди...за това пък са по-трайни, ако се намери нещо подходящо).
Също захраних  на 5,5 месеца...те. при дерматити по принцип препоръчват по-късно, бавно и внимателно захранване...
Също ако е тежка форма, не е лошо да говорите да отложат ваксините известно време.

От към козметики а-дерма, биодерма и мат хубави серии за АД.
Прах за пране - сано максима сензитив ползвах само, без омекотители.

# 2
  • София
  • Мнения: 137
Мустела също имат хубава козметика за атопичен дерматит.

# 3
  • София
  • Мнения: 44 283
не бих я нарекла хубава... но всъщност...индивидуално е предполагам...все пак за стелатопията на мустела има много негативни мнения и нашият опит беше плачевен....

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Моето бебче е на същата възраст  и й поставиха такава диагноза.
Имаше зачервявания по гърдичките, лактите, крачетата. Педиатъра каза само със зехтин да я мажа - не помогна, после бяхме с лосион на Мустела,пак нямаше ефект.
Сега я мажа със серията Lipikar на La Rouche/ по препоръка на дерматолога/ и има голям ефект,всички грапавини изчезнаха и кожата и стана мекичка , знам че други добри козметики за АД са на Биодерма и А-Дерма.
Праха за пране е Surcare.
И при нас като Angel Dust дерматита не е обвързан с хранителни алергии.
Обясниха ми ,че АД е вследствие липса на аминокиселина,просто така се е родило бебчето.

# 5
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Георги беше с АД като бебе, мажехме с продуктите на А-Дерма и къпахме с пяна за вана на Себа мед. Също така не трябваше да яде всякакви мъхести и семчести плодове - праскови, кайсии, ягоди, малини и тн. Ползвах специален прах за пране, някакъв израелски май беше, без мирис и антиалергичен. С времето го израстна и до навършването на 3 годинки му мина.
 Аз лично бих препоръчала като козметика А-Дерма.  Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 373
 И аз по препоръка на Angel_Dust го мазах с Линола Уреа. За сега Линола Уреа, Линола фет за баня и крема на Клоран са ми фаворити. Иначе го къпя с бръснарски сапун. Като четях отзивите за Мустела си накупих доста неща, но за жалост само ми олекна джоба. И А-дерма не я харесвам и една камара други скъпи неща. В момента ту му се появяват нещо като лишеи, ту изчезват. Когато изчезнат, се зачервяват бузите. Докторите казват: Ще мине с времето.
  Ползвам и  Нивея млякото за тяло. Не мога да се оплача.

# 7
  • Мнения: 134
 Преди да ти дам няколко съвета(личен опит,разбира се), ще разкажа набързо за нашия проблем.Момиченцето ми навърши година и три месеца и една вечер забелязах ,че кожата и по лицето е много суха почти лющеща се.Започна много лесно да се зачервява и излезе едно червено петно,горе - долу колкото стотинка.Педиатърката изписа кремче и каза,че е алергична или е дерматит и,че тези неща немогат да се определят точно.Започнах с експериментите:пера кърпата за лицето и тялото с домашен сапун,използваме само каучукови биберони и овлажняващи кремчета,но не постоянно.Разликата се видя още на втория ден.Къпя я по - рядко и след баня мажа с олио или преварен зехтин.Кремчето е Травокорт(незнам дали го има в БГ) и мажа сутрин и вечер.Приятелката ми имаше подобен проблем и ползваше Атодерм и Универтан.Преди да минеш на мазила опитай всичко друго и се допитай до различни педиатри.Според мен е омекотитела в прането.А за начина ти на хранене....не мисля,че има връзка.

# 8
  • Мнения: 651
Пробвай продуктите на А-дерм от серията Екзомега.Нямат грешка.

Синът ми е същия.От 50 тия му ден го мажа с Ехципиал (пробвай го) хидролосион 2% урея и го къпя с гела на А-дерм.Взимала съм и мазилото.Докато го оправя съм мазала на всяка смяна на памперса.Събличам и мажа обилно.Успех и пиши!
Не го мажи с никакво олио.То не ХИДРАТИРА,а това ти трябва!

# 9
  • София
  • Мнения: 2 009
Хайде и аз да се изкажа като майка на дете с АД.
При нас обривите по никакакъв начин не се влияят от начина на хранене. Напълно подкрепям за къпането в хладка вода и това, че се използва козметика за хидратиране, а не разни мазнотии, още по-малко мас. Много е индивидуално кой продукт ще помогне. За нас това е Топиалис емолиентен крем.
Освен това на педиатрите не им е работа да се занимават с кожни проблеми. Дават направление за дерматолог и толкоз. Иначе всички сме се наслушали как кърмещите майки трябва да карат на пост и молитва, чат-пат по някой варен картоф, а децата да се мажат с панацеята Нахткерцен на д-р Тайс  ooooh!

# 10
  • Мнения: 28
Здравейте! И аз да се включа в темата. Преди 5 месеца пос тавиха диганоза на дъщеря ми АД след като близо 2 месеца беше със зачервявания и сърбежи по цялото тяло. Тя е на 2 години и освен на многото кожни лекари ходихме и на алерголог, но с8лед като я "изтезаваха" за да и направят  пробите отказах да и се прави кръвен тест. И така много доктори, различни лекарства- сиропчета, мазила. В общи линии в момента пием Зиртек/ близо месец/. От кортекостероидните кремове получихме обрив/ ситни гнойни пъпчици/. Преди две седмици на своя глава пробвах нещо ново- крем от чаено дърво.Помага и то много. Поне при нас е така. Вече ги няма зачервяванията и повечето пъпки изчезнаха и проодължавам да мажа. От време на време ползвам и Липобазата и той е добър, но за съжаление на детето му остана травма от всичкито това мазане вече не дава или реве когато я мажа,вечер се събужда и постоянно реве ,че я сърби а реално няма от какво. Чакам да го израстем и продължаваме да овлажняваме кожата.

# 11
  • Мнения: 132
здравей!!!
с това чудо минахме през ада и ние. имам син при, който се започна около 1 годинка, и до сега осте се появяват петната пролетно време.
живея в австрия, опитах всичко на света и в крайна сметка бих препорачала не фими с козметика,а определени съставки.
първо ще отбележа, че моето дете има и чревни проблеми,което в пове4ето случаи не се забелязва от дерматолозите .става дума за запек преди,а сега е разтроиство поради лактозна непоносимост.
много ни помогнаха кремове с прполис,алое,чаено дърво и мнооого добри са кремове с кобилешко мляко!!! тук дори се продава млякото на прах за пиене  и е изключително добро за дерматити!!!
в Бг мойе да се намери в биомагазини сигурно.
това е нашия крем
http://www.espara.com/de/produkte/detail.asp?id=47

като цяло смятям 4е тези проблеми се третират вътрешно, а не толкова с козметика. много са упорити кожните обриви.....голямо търпение се иска.
желая ви успех!!! Peace

# 12
  • Мнения: 102
И аз ще се изкажа, като жена с атопичен дерматит (диагностициран в крехка бебешка възраст, наричан по онова време екзема) и майка на дете с атопична кожа. Та, атопичния дерматит не се влияе особено от различни видове храни. По скоро определени продукти трябва да се избягват, защото при наличие на атопична кожа е доказано че засилват сърбежа (това са банани, фъстъци, боб, салами, шоколад и не помня още какво...). А сърбежа води до чесане и до допълнително разраняване на зачервените зони...
Атопичната кожа трябва да се мокри колкото е възможно по - рядко и да се маже с хидратиращи продукти. Аз съм с АД откакто се помня. Мазала съм се с какво ли не, вкл. и кортикостероиди. Казват, че с годините се израствало и е много вероятно да отшуми. При мен обаче не отшумя. Много по - добре съм от преди години, но все още го имам.

За моето дете ползвам Себамед - влияе му добре, все пак медицинска козметика е (за разлика от Мустели и разни други добре рекламирани...). Lipikar на La Rouche е детска серия за атопична кожа. А-дерма е много плътен продукт и не на всички деца влияе добре - по някой път се получава т.н. изпотяване на кожата и в следствие поява на ситни пъпчици. Но не като изриване от А-дерма-та, а като изпотяване на кожата под продукта, защото е много плътен и кожата не може да диша под него (така ми го обясни моята дерматоложка).
Трябва да намериш подходящия продукт за твоето дете - не като лекарство, а като козметика, която да успокоява зачервените и изсушени зони. За лекарствата ако и какви - това ще ти кажат дерматолозите.

# 13
  • Мнения: 9 776
Къпя с душ гел Атодерм на Биодерма, след баня мажа с Липикар на Ла Рош, ползвам сапун само за дупето, иначе ежедневната баня я правя само с вода. Пера с Персил течен, не ползвам омекотител, обличам памучни качествени дрешки. Но при нас си беше в лека форма. От есента като поставиха тази диагноза, не сме имали проблем след приложените мерки.
Дано се справиш, че звучи ужасно Sad.

# 14
  • Мнения: 682
Здравей! Принципно до 6-ия месец децата имат различни изменения по кожата и това, което описваш може да не е АД. Ако проблемът остане след шестия месец, тогава може да се диагностицира като АД. Не ти препоръчвам да мажеш с никакви мазила. Те замазват проблема, а не го решават. Затова, понякога след мазане с някакъв препарат може да има временно подобряване и след това - отново влошаване. Кортикостероидите най-горещо те съветвам да ги забравиш. Бих те посъветвала да се свържеш с добър хомеопат и да търсиш решение по този начин. Иначе не са нужни някакви диети. Есетствено, ако забележиш, че от нещо конкретно детето ти реагира, следва да изолираш причинителя...., но това важи за всички бебета, не само за тези с АД. Peace Успех!

Общи условия

Активация на акаунт