Кърмене и смучене на пръстчето

  • 4 075
  • 65
  •   1
Отговори
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
До скоро мислех, че децата, които си смучат пръстчето са лишени от любов, отбити са много рано и др. Но ето, че се случи с моето дете. На 2 месеца, а така добре си нацелва палчето и си го смуче.... Кърмим се на поискване, предлагам гърда винаги, когато се сърди. Често си обръща главата и не иска да суче. Понякога си лапа палеца и се успокоява. Обикновено, когато му се спи. Не винаги мога да му дам да суче (например, когато го обличам вечер след баня) и той си лапва палеца. Нощем се успокоява, като си смуче палеца и понякога дори не ме буди да го накърмя. В много случаи заспива на гърдата, пуска я и като си отвори очите, лапва пръстче.
Трябва ли да приемам пръстчето като конкуренция? Биберон не иска, въпреки, че аз бих го предпочела. Много се притеснявам от смученето на пръстчето, защото аз самата съм си смукала пръстите до училищна възраст. А в повечето статии за кърмене съветват майките да помагат на бебчетата да си засмукват пръстчето.
Какво бихте ме посъветвали. Да се боря с този навик или да се примиря и да отложа борбата за по-късни времена? Дали малкия просто има нужда от това, дали да му предлагам гърда още по-често?

# 1
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Смукането на пръста е най/естественото нещо, все пак невинаги е имало гумени биберони, децата си сму4ат пръстите от време оно. Друг е въпроса какви са полzите и вредите от това.

Моят бебо(на 9 месеца) е лудо влюбен в десния си палец, сму4е го най/ве4е zа успокоение, не само , когато е гладен. По време на прегледите ми по време на бременността винаги го сварвахме да си сму4е пръстите Laughing, по време на раждането се роди с ръ4и4ка до главата(неговата любима дясна ръка с любимото пръст4е). Биберон категори4но откаzваше, успокояваше го само пръста. Даже няколко месеца zадължително си сму4еше пръста, преди да zасу4е, това беше станал zадължителен ритуал.
Отделно, докато бяхме в болницата след раждането, не ни съветваха да даваме биберон/zалъгалка, докато кърменето не влеzе в някакъв ритъм(zа теzи, които желаеха да кърмят), тъй като има риск от неправилно су4ене при кърмене , а и други проблеми вероятно, не съм се zадълбо4авала над тоzи въпрос.

Аz zа момента не се боря с тоzи навик, това е на4ина, по който де4ко се успокоява, докато zаспи. Ако сму4еше биберон, щеше ли да му го отнемаш на таzи въzраст?
Как ще го отвиквам ще го мисля по/нататък, когато поотрасне.

# 2
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Дъщеря ми смучеше палеца и не съм се опитвала да й забраня. Отказа се сама, защото в яслата й казаха, че е бебешко, в един момент го осъзна като обида и просто спря.
Малкият го отказахме много грубо - той не смучеше палец, а си лапаше ръцете както дойде. Понеже претърпя операция на небцето, не биваше да си лапа ръцете и му сложихме едни картонени ръкави. Да, ама нуждата от сукане остана и той отчаяно се опитваше да засмуче нещо, накрая си намери дрешките и почна да си смуче дрехата на рамото, което е много неприятен навик и му остана доста време, и сега на моменти ако се ядоса, си хапе дрехата.

Не забранявай, а като порасне малко, може да предлагаш играчка, за да са му заети ръцете. И в последствие интересни занимания, да са заети и ръце, и акъл.

# 3
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 885
Бебето е прекалено малко, за да се говори за навик. На тази възраст детето открива нови възможности и изучава света и смученето на пръстчето е част от това. Засега остави детенцето да се забавлява, кърми си го на поискване и му се радвай.  Hug

# 4
  • Варненско мишле
  • Мнения: 168
При нас имаше период на опити да си пъхне пръстче в устата дори по време на кърмене-обикновено показалеца Laughing
Като наруши вакума и ...сама се отказва
Всичко отминава...етапи разни  Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 1 535
Все едно си писала за дъщеря ми...
И тя беше само на кърма, биберон не искаше... Всички опити да я откажа на по-ранна възраст от палчето претърпяха неуспех. Да не те отчайвам, но мнооого трудно се отказа към 2-рата годинка  Confused

# 6
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Просто аз го сравнявам със себе си до някаква степен. Аз спрях смученето на пръстите, когато започнах училище. А знам, че може да стане проблем със зъбките, за това се притеснявам. Но пък виждам, че му харесва и го успокоява.

# 7
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Интересно ми е да споделиш, щом си смукала пръст толкова дълго време, как ти е било навредило, имала ли си проблем с подредбата на zъбите, как се откаzа от тоzи навик?

При бебо zабеляzвам, 4е едното zъб4е от страната на пръста, който сму4е, не  е съвсем в редицата на другите 3 zъб4ета, които са му иzраснали.

Има деца, които просто не харесват биберона, дори и да пият мляко от шише. С моето бебе бях настоятелна с биберона, пробвах го редовно, но той си играеше с него, а когато беше съвсем малък го сму4еше с една фиzиономийка на накаzан, 4ак ми ставаше жал...В крайна сметка го иzплюваше.

# 8
  • Канада, Монреал
  • Мнения: 69
Всъщност смученето на палец може да доведе и до деформиране на небцето. Според зъболекарката ми ортопедичните биберони са по-малкото зло, ако трябва да се избира между палец и биберон.

# 9
  • Plovdiv
  • Мнения: 174
Моят мъник или си лапа юмручето или си смуче китката дори си я беше усмукал имаше синка  Shocked
И биберонка не иска   Rolling Eyes . и след като съм го накърмила,абе постоянно иска да смуче нещо.Мисля си че  ще го израсте и скоро ще спре.  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 745
Голямата ми дъщеря започна на 2 месеца да си смука палеца,но аз упорито й го махах и тиках залъгалка.Отказа се след седмица-две от палеца и го замени с биберон,но после и него отказа лесно.
Сега с малката обаче е по-трудно и за сега неуспешно. Rolling Eyes Кърмя я на поискване.Смука си палчетата и ако й ги махна и сложа бибка,тя я вади,играе с нея и я захвърля и после пак пръстче налапва.Една майка от отчетната тема на голямата ми дъщеря ме посъветва да вземам мерки,защото нейното момиченце и до сега си смуче палеца и имат голям проблем,не знам точно какъв,но така каза.И ми се ще да се отучи малката,но за сега нямам голям успех.Ще следя темата.

# 11
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
.bibitka. всъщност никой не ми е казвал да имам някакъв проблем. Зъбите ми бяха доста добре до скоро. Май малко ми е крива захапката, но това аз си го мисля само.
Вече се отказах да се противопоставям на лапането на пръстчето. На него му харесва и го успокоява. Освен това очакваме зъби и това ни е голям проблем.

# 12
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Това ми беше болна тема ( вече съм се предала). Синът ми си смуче палците и изобщо който и пръст да хване го смуче определено време. Това го успокоява. Случвало се е така зверски да се захласва и да се дере че самата аз да се опитвам да му вкарам пръста в устата за да млъкне и да се кротне  Mr. Green Laughing
Само да споделя, че баща му си е смукал палеца до 5-годишен и явно това оказва голямо влияние. До преди 2-3 месеца се противопоставях и вадех пръста, но се разболя - беше с висока Т, отпаднал и само и единствено пръста го успокояваше...Тогава се предадох и му позволих да го прави когато и както поиска. Нощем малко го смуче - колкото да заспи, после го пуска. Ако се размърда през нощта понякога пак го лапва и така...
Преди да имам бебе, което има нужда да си смуче палеца си мислех, че тези бебета са лишени от внимание и любов  ooooh! Но със сигурност вече мисля по друг начин  Crazy
Като беше по-малък му слагах ръкавици и смучеше тях  ooooh! Но бързо се научи да ги маха хиената Tired
Докога ще го прави не знам. Засега обаче не мисля да се опитвам да го отказвам насилствено. Мисля, че ще стане по-зле. Това е като кърменето - ще го прави докато има нужда  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 5 393
Преди няколко дни ми се случи да постоя 10тина минути в един зъболекарски кабинет и се зачетох в едно от специализираните списания. Имаше статия за вредните детски навици и зъбките.  Там пишеше, че смукането на биберона и пръсти се смята за вреден навик( с евентуални последствия в/у захапка и т.н), само и единствено ако това продължава след 3тата година. Не знам доколко е вярно, предполагам, че може да се спори по въпроса, но все пак исках да споделя. за съжаление не запомних името на списанието, но беше специализирано зъболекарско.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 227
Здравей Hug
нека не те плаша,но аз и
до ден днешен си смуча десния палец Blush,а съм дърта - 31 години Mr. Green.Дори докато четох написаното до тук го смучех и местех станицата надолу с лявата ръка Mr. Green
Последствия от това - има разбира се и те са очевидни.По-голям десен палец,развален нокът....но това е най-малкото....горната ми челюст е със сантиметри по-напред от долната. CryНе зная дали вече проблемите ми със зъбите са от това.При други хора се появява и дефект при произнасянето на определени звуци.

Насилствено са правени много опити да ме откажат,нооооо както се вижда неуспешни Mr. Green
Сама се отказах когато станах на около 18 год. за няколко години за да нося шини и брекети,това ми беше мечта от малка,но за да я осъществя трябваше да се откажа от вкусния си палец.Беше ми много трудно,но успях....най-трудно ми беше заспиването вечер,нооо и това преодолях.По време на бременноста ми пак започнах полека лека да го посмучвам,та и до днес...вече доста често Blush.трябва пак да налагам волята си над него.........Слава Богу синът ми нито иска биберон,нито палец Peace

Съвет не мога да дам какво да правиш,но при всички случаи не оставяй положението така с години PeaceЗа момента е малък и щом това го успокоява най-добре......и за теб може би е по-добре Peace.Има един д-р Спок,който съветва майките да научат децата да намират естественото си успокоение,т.е. палеца,твърди че след това сами се отказвали.Аз не смятам така.....и съм живия пример на всичкото отгоре Mr. Green
Успех Hug

Последна редакция: пн, 31 май 2010, 10:41 от ANI BANI

# 15
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Момичета,все едно сте писали за моето дете,даже мислех да пускам тема,дали някой е успял да отуче бебе от този навик.Аз все още упорито се боря,неуспешно.Смених доста видове залъгалки,каучукови и силиконови,не пожела нито една.Само на Чико една може да посмуче няколко минути ако е много сънлива,но иначе я плюе,а вече си я вади и си играе с нея, и я дъвче. Mr. Green.
Най-любим е десния палец,винаги е в готовност когато е гладна,жадна,изнервена,когато и е скучно,по всяко време на денонощието.Има си положителни страни,през нощта доста често се успокоява сама,без да се налага аз да ставам и да давам биберон.Но се притеснявам,че ще си изкриви челюстта,на моменти така зверски смуче,че чак аз се събуждам  Heart Eyes
Аз самата си смучех палеца до късна възраст,може би до 5-6г,даже заедно с одеялото,така се приспивах.Точно от тази страна централният ми резец е леко крив и захапката ми е леко изместена с половин зъбна дължина.Не е фрапантно,но си е дефект,така че искам да ги избегна при моето дете,затова продължавам да се боря,засега неуспешно.Чела съм ,че това е най-естественият начин на бебетата да се успокояват,но все пак става прекалено.Сега започват да я притесняват и зъбите и още повече лапа и смуче всичко,което и попадне.Против съм мазането с разни горчилки и лютиви неща,ако някой все пак е открил ефикасен метод за постепенно отучаване от този вреден навик,моля да го сподели.Ако не,здраве да е,после ще се борим с шини  ooooh!

# 16
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Ани_Бани, не ни плаши така, моля те. Mr. Green
Твоят слу4ай все пак е рядкост, на това се уповавам. Имам племенница, която си смука пръст4ето до 4 годинки, нямаше проблем с оту4ването, трябва да попитам сестра ми zа подробности.  Wink И със zъбите няма проблем..........така 4е вси4ко е  строго индивидуално.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 227
Еееее.... ама разбира се Peace,дете с дете не е еднакво и всичко е индивидуално.Всичко зависи от нрава на детето,родителите,готово ли е и т.н. Peace
Не желая да плаша никой,просто споделям моя случай Mr. Green

 Hug

# 18
  • Мнения: 719
Преди да имам бебе, което има нужда да си смуче палеца си мислех, че тези бебета са лишени от внимание и любов  ooooh! Но със сигурност вече мисля по друг начин  Crazy

Мдааа, собствения ти опит идва да те разубеди от много клишета.  Mr. Green

И дъщеря ми е дълго кърмена, ама ела да видиш как си цокаме палеца при заспиване.  Embarassed

# 19
  • Мнения: 71
И мойта е същата, даже понякога като й давам гърдата си да суче (биберон категорично отказва, а мисля, че по- добре гърдата ми, отколкото пръста си), тя се сърди. Плюе и си лапва пръстчето, а е само на 4 месеца.... ooooh! Страх ме е, заради ченето, да не се изкриви, ноо... всякакви опити се оказват безуспешни..

Последна редакция: чт, 03 юни 2010, 12:17 от pina_preslav

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Моят апикла само гъда признаваше,но аз като малко съм си смучела палеца до доста по-голяма възраст от нормалното и вследтсвие на това получих изкривяване на зъбите.
Но твоето е още малко и мисля,че ще си намери друга занимавка като му мине периода.Има и деца,които не се отказват лесно от този си навик.Тогава е ред на родителската намеса по въпроса.

# 21
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Каква точно трябва да е родителската намеса? Да му намажа пръстите с Биоцитрин и да го гледам как пищи и се захласва ли? Това няма ли да навреди повече на психиката му отколкото на зъбите (евентуално, защото не са задължително проблеми със зъбите, захапката и изкривени пръсти).
Изобщо - как да обясним на 7-8-9 месечно бебе, че това което прави не е правилно  newsm78

# 22
  • Варна
  • Мнения: 78
Аз си смуках пръста до 5 годишна, после сама реших да се откажа. А захапката ми е правилна, и зъбите в добро състояние, нямам поражения от смукането. Мойта щерка също си смуче палчето, но все пак предпочита цица, засега не смятам да я ограничавам, като стане 4-5  годишна ще му мисля.

# 23
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 963
Кърменето може да помогне смученето на пръста да не се затвърди като навик, а не че го предотвратява изобщо. Това е моето мнение. Аз бебе, което не си е лапало и смукало пръстите, не познавам. Съвсем нормално е такова поведени.

И двете ми деца са си смукали пръстите. Малкият заспиваше няколко месеца с палец в уста - пускаше ми гърдата, лапаше си пръста и се обръщаше на другата страна  демонстративно.  Grinning И двамата отказаха  пръстите преди годинката - на около 9-10 месец някъде, но пък продължиха да сучат доста след това.

# 24
  • Мнения: 6 206
Кърменето може да помогне смученето на пръста да не се затвърди като навик, а не че го предотвратява изобщо. Това е моето мнение. Аз бебе, което не си е лапало и смукало пръстите, не познавам. Съвсем нормално е такова поведени.


аз познавам - голямото ми момче. Беше си влюбен в кърменето и за миг не му е минавало през пилешкото мозъче да си смуче палеца.

Но сега имам една госпожица на 4 месеца, с която съм в голям проблем. Аз не намирам за ОК смученето на палеца, но на 4 месеца не мога да направя много... Лошото е, че не е и голям фен на кърменето, тоест рънъта не прави борбъта при нея както при брат й. В резултат на което един месец не е наддала грам, кърмата ми драстично е намаляла, яде вече като е примряла от глад и то колкото да се засити. Честото предлагане го намира за лична обида - извива се и пищи като заклана. Май това е основния ми проблем преди палеца.
Вчера вечерта гърдите ми бяха празни яде каквото яде, принудих се да й дам 40 мл адапте и спи сега като заклана от вчера 22 часа - 9 часа вече... Сега е в леглото спи, блажено смучеща палеца си.
Какво ли не опитах - сигурно 6 вида биберони, при положение, че съм върл противник на бибероните...
Ръкавички, кърпички, бинт. Разнасям я постоянно и я занимавам, за да не се сеща за палеца. И като се разлюти, само това помага.
На всичкото отгоре в момента има някакви спазми и хрипове при дишането и направо съм какво ми дойде на главата. ooooh!

# 25
  • Мнения: 97
Кърменето може да помогне смученето на пръста да не се затвърди като навик, а не че го предотвратява изобщо. Това е моето мнение. Аз бебе, което не си е лапало и смукало пръстите, не познавам. Съвсем нормално е такова поведени.


аз познавам - голямото ми момче. Беше си влюбен в кърменето и за миг не му е минавало през пилешкото мозъче да си смуче палеца.

Но сега имам една госпожица на 4 месеца, с която съм в голям проблем. Аз не намирам за ОК смученето на палеца, но на 4 месеца не мога да направя много... Лошото е, че не е и голям фен на кърменето, тоест рънъта не прави борбъта при нея както при брат й. В резултат на което един месец не е наддала грам, кърмата ми драстично е намаляла, яде вече като е примряла от глад и то колкото да се засити. Честото предлагане го намира за лична обида - извива се и пищи като заклана. Май това е основния ми проблем преди палеца.
Вчера вечерта гърдите ми бяха празни яде каквото яде, принудих се да й дам 40 мл адапте и спи сега като заклана от вчера 22 часа - 9 часа вече... Сега е в леглото спи, блажено смучеща палеца си.
Какво ли не опитах - сигурно 6 вида биберони, при положение, че съм върл противник на бибероните...
Ръкавички, кърпички, бинт. Разнасям я постоянно и я занимавам, за да не се сеща за палеца. И като се разлюти, само това помага.
На всичкото отгоре в момента има някакви спазми и хрипове при дишането и направо съм какво ми дойде на главата. ooooh!


Офффф..това все едно аз съм го писала.и моята малката е на 4 мес.На нея яденето също не й е приоритет...за разлика от палеца.Понеже су4е по 2-3 мин.явно й липсва сукането....само,че  и биба не иска...сумати и биберони купих...но не и не...палеца и това е...Ако някой има идея нека сподели newsm78

# 26
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 963
Е, да, ако детето не наддава, кърмата намалява, значи има някакъв проблем. Но ако с кърменето всичко върви наред, детето си наддава, чувства се спокойно и добре, аз лично не го считам за проблем. Големият ми син почти не си е смукал пръстите, защото по стечения на обстоятелствата беше запозната със залъгалката от новороден. На малкия никога не съм предлагала биберон, но пък си смучеше палеца. Наблюдавах обаче кога и при какви обстоятелства си смучат пръстите (или биберона) и ми се е случвало да се намесвам, за да им предложа алтернатива. Давала съм играчки да дъвчат, чесала съм им венците с пръсти като им никнеха зъбите, махах им палците (и биберона)  от устата след като заспят и подобни... Отказаха и биберона, и палеца няколко месеца преди годинката.

# 27
  • Мнения: 47
Кърмих дъщеря си до 1г и 2м и това по никакъв начин не й помогна смукането на палеца да не се превърне във вреден навик. А вече и в проблем. Зъбките вече поникнаха накриво, а и забелязвам леко изместване настрани на долната челюст. Слагах ръкавици, бинтовах, но тя смуче и тях или през тях. Насила махам пръста, което пък води до истерия и засиняване. Въобще не виждам изгледи да се откаже скоро сама, така че всеки съвет е ценен

# 28
  • Мнения: 940
и моя син си лапа ръчичките и палеца и са му ужасно вкусни  Grinning за момента не смятам да се притеснявам, гледам да му предлагам залъгалка вместо палец, до колкото знам рисковете за изкривяване на захапка, зъби и т.н. са по-малки ако се ползва биберон. поне така съм чела. виж ако не иска залъгалка вече не знам какво се прави, при нас тя е най-ценната вещ. просто при някои деца сукателния рефлекс е супер силен, не мисля че на този етап може да се направи кой знае какво. не те съветвам да оставяш бебето по-дълго на гърда, само за да задоволиш този рефлекс, защото ще те разрани страшно. говоря от собствен опит и аз си мислех че ако го оставям да си виси на гърдите след като се е нахранил ще променя нещо. да промених - разрани ме страшно и кърменето беше приключение едно известно време..

# 29
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 535
Аз бебе, което не си е лапало и смукало пръстите, не познавам. Съвсем нормално е такова поведени.

Лапане и смукане на пръстите на двете ръце е едно, смученето на палеца е съвсем друго. Моето бебе премина през периода, в който откри ръцете си, изучи пръстите си много внимателно един по един, смучейки ги, понякога ги лапаше по 2-3- 5 наведнъж.

Но палчето на лявата ръчичка се смуче за успокояване и приспиване и толкова. Докъм средата на третия месец тази роля имаше залъгалката, но вече не я признава и постоянно си бута пръста в устата.

Мен лично това ме притеснява много повече от навика да се смуче залъгалка. Тя все пак е предмет, който дори и насилствено можеш да отнемеш от детето. Каката упорито не се отказваше от биберона до почти третия си РД. Ами ако сега това диване продължи и след това с палеца?! Леля им е оставила този навик чак в пубертета, има видими следи от него върху захапка и зъби. Детето на моя приятелка е на 5, с големи поражения в устата от това непрестанно смучене на палеца...

Относно кърменето и смученето- в тази насока нямам притеснения. Моето бебе е пристрастено към циците ми, така че палчето не важи пред тях  Mr. Green

# 30
  • Мнения: 1 745
При мойто малко момиченце също няма проблем със сукането,но сега я захранвам и е ад!  ooooh! След всяка лъжичка бута палец,ту единия,ту другия,маже се като за световно.... Crazy Направо на сила й ги вадя,за да й дам малко храна!Не знам какво да я правя вече! Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 940
При мойто малко момиченце също няма проблем със сукането,но сега я захранвам и е ад!  ooooh! След всяка лъжичка бута палец,ту единия,ту другия,маже се като за световно.... Crazy Направо на сила й ги вадя,за да й дам малко храна!Не знам какво да я правя вече! Rolling Eyes
да не би да й растат зъбки вече и да я дразнят венците и затова така да прави?

# 32
  • Видин
  • Мнения: 4 921
При мойто малко момиченце също няма проблем със сукането,но сега я захранвам и е ад!  ooooh! След всяка лъжичка бута палец,ту единия,ту другия,маже се като за световно.... Crazy Направо на сила й ги вадя,за да й дам малко храна!Не знам какво да я правя вече! Rolling Eyes
Говори ми, говори ми  Grinning Няма път когато да съм го хранила и да не е "1 лъжичка, лапане на палец, чистене на палец, 1 лъжичка, лапане на другия палец, чистене"  ooooh! И се маже като прасе ако не успея да го почистя  ooooh!

# 33
  • Мнения: 6 206
аз съм още по-притеснена с този палец, защото иска да заспива само с него
начетох се на толкова страхотии, приченени то смукането на палец, че вече съм в тиха истерия...
не искам на красивото ми момиче да му изтънява палеца, да му се изкривява захапката и смуче пръста до тинейджъство!
направо не знам вече какво да правя още?

# 34
  • Мнения: 1 745
rika ,да,вече има едно зъбче и второто скоро ще пробие,белее се,но не знам дали това е причината.Тя си цока,а не си ги хапе,както при чешене на венеца... newsm78

 amanita ,не сме сами значи. Laughing
Тия дни не е точно така,по няколко пъти само си го налапва.Обаче смених тактиката-като се събуди й давам твърдата храна,а после като й се доспи й давам да цока и я слагам да ляга.Иначе ако давам обратното,имам чувството ,че е по-зле. Rolling Eyes

# 35
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Хайде сега няма нужда да изпадаме в истерия,все някога ще се откажат.И аз продължавам да се боря и да го вадя от устата и,но заспива само с палец,нищо друго,даже вече си придърпва и завивката ooooh!Аз съм била същата,кажете сега,че  не е до ген. Mr. GreenПросто през деня се опитвам да я разсейвам с играчки,през нощта не мога да контролирам всяко събуждане.Биберони спрях да давам,тя вече се научи да ги вади от устата си и ги хвърля надалеч,така че да паднат от леглото и да се нацапат. Laughing
Купих и много хубави чесалки за венци,3 броя,направени като четки за зъби с различни израстъчета,за всеки етап различни по месеци,доста ги уважава.Така,че и това е някакво решение на проблема поне за през деня.

# 36
  • Мнения: 262
ние си лапаме ръцете обикновено когато е гладна...
надявам се да не се превърне в навик

# 37
  • Видин
  • Мнения: 4 921
ние си лапаме ръцете обикновено когато е гладна...
надявам се да не се превърне в навик
Малка е още. Някъде към 2-3 месец започва съзнателното лапане на палец. При някои и по-късно дори  Grinning

# 38
  • Мнения: 940
не знам за смукане на палец и ръце, но сега дребния се научи по някакъв начин да си засмуква долната устна и да си я джвака с кеф, което просто ме влудява. не за друго ами толкова силно си я засмуква, че горната му устна стига почти до брадичката и съответно си издърпва долната челюст назад. започна и бибата да отказва, явно устната му е по-сладка и направо не знам какво да го правя.  Crossing Arms

# 39
  • Видин
  • Мнения: 4 921
не знам за смукане на палец и ръце, но сега дребния се научи по някакъв начин да си засмуква долната устна и да си я джвака с кеф, което просто ме влудява. не за друго ами толкова силно си я засмуква, че горната му устна стига почти до брадичката и съответно си издърпва долната челюст назад. започна и бибата да отказва, явно устната му е по-сладка и направо не знам какво да го правя.  Crossing Arms
Нищо не можеш да направиш. И моят си смуче устата и прави чудни физиономии. Няма как, деца са. А какво още ти предстои да видиш...  Laughing

# 40
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 535
Хайде сега няма нужда да изпадаме в истерия,все някога ще се откажат...

Вярно е, че все някога ще се откажат. Но чувала ли си за последиците от едно по- дълго смучене на палец?! Не знаеш ли, че биберонът е в пъти по- лесно да бъде отказан като навик? Смукането на палец си е баш за истерия...

# 41
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Хайде сега няма нужда да изпадаме в истерия,все някога ще се откажат...

Вярно е, че все някога ще се откажат. Но чувала ли си за последиците от едно по- дълго смучене на палец?! Не знаеш ли, че биберонът е в пъти по- лесно да бъде отказан като навик? Смукането на палец си е баш за истерия...
За истерия е, да. Но не виждам как ще намажа пръстите на сина си с нещо гнусно и ще го гледам как той изпада в истерия, защото не може да си лапне любимия палец.Не съм опитвала този насилствен начин, няма и да го опитвам. Когато се откаже - тогава.
Значи гърда може да се дава за успокоение, а когато тази роля я играе пръста - лошо. Трябва насила да го караме да спира. Значи може да чакаме детето да се отбие самО когато то реши и е готово, но не важи същото за пръста.Според мен нищо не бива да бъде правено насилствено.Това ми е идеята.
Все пак постоянните зъби започват да излизат около 5-6-годишна възраст и се надявам до тогава с обяснения и т.н. да го накарам да се откаже от този лош навик.Ако сработи-сработи.Единици са смучещите палец на 18 години.

# 42
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 535
А, чакай! Никъде не съм казала, че аз самата съм или бих прибягнала до някакви насилствени методи! Истерясвам си тихичко наум, пробвам с вадене на пръстчето няколко пъти и дотам. Само си стискам палци и се моля да не стигаме до ексцесии с това смучене на палеца( понеже смукането на пръст до абитуриентската за мен си е точно това, а случаите далеч не са единични).

# 43
  • Мнения: 940
Истерясвам си тихичко наум,
това много ме развесели  Grinning

amanita не винаги става с обяснения, аз съм си смукала палеца до 6г и даже си спомням че ми се инфектира пръста и нещо ми го цепиха и правиха - не помня точно какво само знам че болеше. така че при мен стана насилствено  Confused как да е, дребния за момента използва палеца в границите на разумното, но като гледам как последно време плюе биберона, май ще се записвам да следя темата  Thinking

# 44
  • Мнения: 6 206
ами честно предвид цепене на инфектиран палец
изтънели пръсти
изкривен нос
деформирана захапка
пред тези работи предпочитам веднъж да намажа с нещо и да се мъча седмица, две, отколкото после да се чудим откъде ни е дошло
но аз не съм майка за пример - голямото го отказах в кърменето пак с мазане, така че за един палец хич няма и да ми мигне окото. Дано не стигаме до там.

# 45
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Аз нямам смелостта да изтезавам детето си по този начин. Може и в мен да е грешката и в начина ми на мислене, но това е положението.

# 46
  • Мнения: 6 206
това ти е първо дете и е само на  11 месеца, ще поживееш, може и да си смениш мнението.
повярвай, аз също не съм майка садистка и детето ми - двегодишно магаре тогава не е страдало кой знае колко

# 47
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 395
И ние имаме проблем със смученето на палеца. Аз, също съм го кърмила.
Като заспива го смуче. Но, аз от около 2 месеца му давам биберон и кaто го изрлюе, веднага го слагам обратно в устата, и така докато заспи.... И понякога, като му доскучае пак го лапа- но аз непрекъснато съм с биберон в ръка Laughing
Наистина, не можах да прочета всичко назад, но каква е тази връзка между кърменето и смученето на палец? Доста ме заинтригува това....Ще следя темата..

# 48
  • Мнения: 2 382
Аманита, проблемът при смученето на палеца са много сериозните деформации на челюстите, а те нямат нищо общо с пробива на постоянните зъби Peace.
На първата консултация на бебето ми имаше и детенце на една годинка, кото някъде към 40 мин не си извади палеца от устата.
Първата ми работа след това беше да купя ортодонтски биберони залъгалки и постепенно да запозная малката с тях. Започнах още преди тя да започне да си смуче пръстчето. После имаше период, в който искаше да заспива с пръст в устата, но винаги го сменях с биберона, щом се унесе и това премина сравнително бързо. Сега си търси биберона само при заспиване, през деня изобщо не се сеща за него.
Та, ако не смятате биберона за някой от смъртните грехове, предлагайте го преди да се появи проблемът "палец". Определено е несравнимо по-безобиден от пръстчето Peace. Подчертавам- ортопедични, ортодонтски залъгалки.

# 49
  • Мнения: 521
Леле като ви чета ми настръхват косите. Мойта от време на време си смуче ръцете, но всъщност по-скоро ги хапе, така че мисля че просто си чеше венците. На няколко пъти си смуче... показалеца  newsm78 Надявам се да не стигаме до палеца. Ще ви следя, може пък някоя добра идея за справяне със смученето да се появи...

# 50
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Шайн, благодаря за информацията. Всъщност, при нас не мисля, че има кой знае колко голям проблем. Палец през деня смуче ако му е много скучно и тъпо - понякога навън на разходката, вкъщи ако му писнат играчките.. Ако има с какво да го занимавам и да привличам интереса му не си смуче палците. Вечер смуче палец докато заспи и го пуска. Понякога нощем като се разбуди пак го лапва, но не смуче, просто седи в устата няколко минути и го пуска.Изключително полезен ми е този палец при разни истерични ревове и тръшканици (искам да подчертая, че детето е доста нервно. Темпераментът му е такъв просто.)Понякога дори ми се е случвало самата аз да му сложа палец в уста за да спре да се захласва  Blush
Биберон като бебе не искаше. Аз обаче, ако знаех че смученето на палец е наследствено, естествено че щях да съм по-настоятелна. Но ми е първо дете и не бях особено запозната с този проблем. С друго бебе ще знам  Mr. Green
Разбира се, че и тук играе главна роля индивидуалността на случая. Баща му си е смукал палеца до 5-годишен. Отказали са го като са му го намазали с мастило  ooooh! Няма изкривена захапка, проблеми със зъбите или изтънели пръсти.
Не ми пречи да го намажа с нещо горчиво и да го гледам, но не мисля, че ще има смисъл. Няма да мога да го успокоя след това...

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
  Подчертавам- ортопедични, ортодонтски залъгалки.


Шайн , коя марка от многото на пазара е такава  newsm78?

# 52
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 395
  Подчертавам- ортопедични, ортодонтски залъгалки.


Шайн , коя марка от многото на пазара е такава  newsm78?

NUK и CHICCO имам. Те са такива. На NUK мисля че е по-добрата.

amanita - все едно говориш за моя, до частта, където казаваш, че твоя сладур е нервен. Моя е спокойно дете, не плаче и не се тръшка...но, и аз в началота изпуснах момента да го приуча с биберон да заспива и сега ми е много тежко понякога. Но, както казах по- нагоре имаме лек напредък с биберона.
Аз съм си смукала палеца до към 4 години и имам изкривена и щръкнала горна челюст....проблем със захапката....все такива гадни последствия от лошия навик.
Но, наистина, това е до ген - има майки дето са споделяли, че децата им си смучат палеца и им няма нищо на захапките и зъбките...

# 53
  • Мнения: 2 382
Nuk  са първите сертифицирани ортодонтски биберони още преди много години и са класика. Сега почти всяка марка има и ортопедични модели. Аз много харесвам МАМ, защото са много  тънки в областта, която се захваща биберона за пластмасовата част. А точно тя попада между зъбките при деца с вече пробили зъби и може да създаде проблеми, ако е малко по-дебела.

# 54
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Днес си направих експеримент. Намазах му пръстите с Биоцитрин. Никаква реакция от негова страна  ooooh! Най-нахално продължи да ги смуче  Crossing Arms

# 55
  • Мнения: 2 381
Аманита, проблемът при смученето на палеца са много сериозните деформации на челюстите, а те нямат нищо общо с пробива на постоянните зъби Peace.

И аз разбрах, че тoва е проблемът, който е решим с много пари в по- късна възраст. Всъщост напоследък ортодонтите са на мнение, че е по- добре да се смуче палец, отколкото биберон.
Моята дъщеря смуче палец, когато заспива също. Ако я усетя през нощта -предлагам гърда и пръстът се елиминира (и тя е пробвала да суче от мен и палеца си едновременно). Когато сме навън давам нещо да държи в ръката. Нови играчки за нея са - сламка за пиене, пластмасово шише.
Според педиатъра ни трябва да вземем сериозни мерки, които включват - мазане с лют сос, завръзване на ръката към дреха, рязък тон  Laughing Нямаме намерение да го правим. Предупреди ни, че децата често харесвали горчивите мазила за ръцете.
В Бг сума хора даваха съвети също (мазане с газ например)  Laughing

Това, което правя в момента- купих й играчка, която давам само за заспиване. Изненадващо тя свикна с нея и не я пуска. Съответно се дразни за около минута - две, че не може да държи заека и да сложи пръста в устата едновременно, но бързо минава. Ако успее да засуче палеца въпреки всичко, веднагически предлагам гърда и процесът се прекратява.
Чакам да видя дали ще има ефект тази тактика. Ако не - купувам горчивото масло и пробвам с него.

Последна редакция: вт, 29 юни 2010, 17:35 от Niki1

# 56
  • Мнения: 47
Палеца на дъщеря ми е вече с видими последици от смученето - нокътчето расте накриво. Днес и аз реших да си направя експеримент с мазането преди обедния сън. Резултатът - рев до засиняване докато не заспа от изтощение. Сега бодърствам, защото като последица от дневното ми изтезание, тя се мята в леглото и се буди с рев през час. Така че сериозно се замислям кое ми е по-важно...

# 57
  • Мнения: 6 206
колко е голямо детето?
аз намазах гърдите си когато моето момче беше на 2 години и му обясних, че "цицито" е развалено. предупреждавах го наколкото пъти когато поиска и не е имало рев... но все пак на 2 години беше. единствените упреци бяха защо не съм го държала в хладилника и съм допуснала да се развали Joy
така че според мен мазането трябва да е над определена възраст когато им се обясни и осъзнават.
проблемът е че дотогава може да има гадни последици вече

# 58
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Хайде сега няма нужда да изпадаме в истерия,все някога ще се откажат...

Вярно е, че все някога ще се откажат. Но чувала ли си за последиците от едно по- дълго смучене на палец?! Не знаеш ли, че биберонът е в пъти по- лесно да бъде отказан като навик? Смукането на палец си е баш за истерия...
Ами да,случайно съм чувала за последиците,защото това ми е професията и затова се мъча да я откажа,иначе щях да си я гледам и да и се радвам. Wink.И да,ако това нещо продължи по-дълго,сигурно ще я отуча насилствено.Но все пак се опитвам,ако може да стане по-безобидно и за двете.За момента явно има нужда от негоза приспиване,ако я отуча от палеца,ще засмуче друго,но не и биберона,а смукането на устни според мен е по-страшно от палец и води до по-големи деформации на лицето,
Каспър с какво смяташ да мажеш ?Точно това имах предвид с поста си,че детето трябва да се откаже на определена възраст,когато съзнава все пак,на месеци е безсмислено.А допускането на смукане до 18 г си е чиста безотговорност на родителите.

# 59
  • Мнения: 47
На 1г. и 4 мес., и май е рано за мазане и обяснение, защото още не осъзнава

# 60
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Интересна информация, на която попаднах:
Цитат
Summary of Best Practices Recommendations:

    * American Academy of Pediatrics [6]: Most children suck their thumbs or fingers at some time in their early life. The only time it might cause concern is if it goes on beyond 6 to 8 years of age or affects the shape of the child's mouth and the position of teeth.
    * American Dental Association [4]: Children suck on objects as a natural reflex; however, during and after the eruption of the permanent teeth, such sucking may cause problems with the skeletal development of the mouth and alignment of the teeth.

# 61
  • Мнения: 6 206
На 1г. и 4 мес., и май е рано за мазане и обяснение, защото още не осъзнава

да, мъничко е за обяснение
а от кога е започнала и за какво го използва? за заспиване ли и колко често?
моето момиче започна около 2  месеца и е на приливи и отливи
аз не я оставям, но някой път ако се залисам и е много оттренирана вече
сега е на 5 месеца, биберона отказва

# 62
  • Мнения: 47
Към края на 2 месец хвърли биберона и въпреки ,че упорито опитвах вместо пръста да пъхна биба (купих всякакви, с надежда, че все нещо ще хареса) нямаше ефект. Палеца го ползва само за приспиване, и нощем, когато се поразбуди пак го пъха. Но вечер понякога се приспиваме и по 40 мин., все с палец в уста. Много рядко, при едно такова мрънкаливо-незнам какво искам- настроение го ползва за успокоение, но тогава е лесно - с някоя солетка, бисквитка или ако нямам, с ключовете и палеца е забравен Simple Smile

# 63
  • Мнения: 6 206
същата работа
дано имаме късмет

# 64
  • Мнения: 2 658
Ами ще раzкажа как беше при нас. Въперки, че като чета, пак е до дете и не всичко навсякъде работи еднакво. И никой в нищо не убеждавам или плаша  Peace  Flutter
Значи.. първо да споделя виждането си по въпросите, които обсъждате. Ами zа мен няма начин и прсто.. абе и да искам, не мога да приема, че пръста е по-добър вариант от биберона. Защото.. ами много са причините, нито една не виждам, коато да е "zа" първото.. поне аz.
Биберона пречел на кърменето? Да zная, zаради раzличната му форма, вид и раzличното сукане, което иzисква и т.н.. Не споря нищо. Но пък поzнавам прекалено много кърмени И смучещи биба бебета, zа да го вzемам zа достатъчна причина това. Да, може би в началото, но не zадължително и не винаги. Ами пръста? Той не пречи ли, при положение, че е винаги там и пак е "zалъгалка", само че от естествен материал?
А от лични впечатления смятам, че децата, които не смучат съвсем нищо са сравнително малко. Затова аz "иzбрах" само едното, което беше и приемливото zа мен. Затова, не ме раzбирайте погрешно, хич не смятам, че биберона е супер нещо и не съzдава проблеми след време. Нито едното, нито другото най_добре. Просто... ако няма начин да е нищо, поне да е той.
И друго, поzнавах дете, на около 5 или 6 годинки, което смучеше единия си палец. Много и интенzивно. Пръста му беше много, много силно деформиран, zахапката му беше видимо и тя. Винаги се сещам zа него.

И сега как беше..
Моите и двамата са смукали биби. НО. Малката беше на около 2 месеца (още иzцяло на кърма), плюс че й давах и биба  Rolling Eyes , когато zапочна иzведнъж да смуче доста и палеца си. Дори zапочнах нощем да се будя, но не, zащото ме будеше тя. А от zвука на бясно смукане. Ами не ми хареса, меко каzано. И zапочнах всячески да се мъча да я "раzубеждавам"  Wink Което не zначи, че съм и го дърпала от устата и тя е плакала. Не, бавно, но славно опитвах... Всеки път, буквално всеки, когато я видех, вадех леко и слагах бибата (е, тя си я смучеше и нея, да уточня). Но не помагаше само това, все я намирах с паднала биба и палец в уста. Тогава zапочнах с ръкавичките. Имах няколко чифта, но смучеше и тях, като ги мокреше. Обаче сменях (когато се намокреха) и пак давах бибата, тях полzвах особено интенzивно нощем.. Но и денем, понякога. И така до към шестият й месец (доста време, ама аz бях наистина упорита в теzи си zанимания, повярвайте ми). После си остана само с бибата, zа мое огромно щастие.

Та да кажа какво смятам - ако някой го притеснява тоzи навик, трябва да е упорит и да zапочне още в началото. Мисля, че тогава може. После.. не смятам, че е успешно.  Отделно, не съжалявам иzобщо, че го направих и се мъчих, както и, че е смукала биба. Тя видимо имаше нужда и убииствено силно влечение. Така че смятам, че се преборихме zа "по-малкото zло".
Махнах биберона точно преди една седмица, между другото. Мисля, че му беше дошло времето. Още повече, че иzвъднъж вzе да ми се струва, че zахапката й е леко променена. Не zъбките, а самата горна челюст, ако ме раzбирате. Може би си въобраzих, не zнам.. Но така вzех решението. Да беше ми малко мъчно, когато търсеше и питаше. Но сега пък съм супер щастлива, като гледам, че е "освободена" от таzи zависимост. Че и не беше трудно в същност.
Идеята ми обаче е, скоро си го мислих, че ако беше "победил" в началото пръста и тоzи навик си беше останал, сега не бих могла да я откажа. Не и на таzи въzраст, в никой случай, категорично. Не смятам, че щеше да ме послуша, а пръста би бил винаги там, на раzположение.. И проблема със zахапката (ако иzобщо го има при нея) щеше не само да се потвърди, но и неминуемо да се zадълбочи.
Аz живея в Германия, тук болшинството от децата са с биберони до... абе да кажем, доооооста късна въzраст. Когато дойдохме, все се иzумявах. Вече не се иzумявам, просто го отбеляzвам. Но и с това не съм съгласна, по гореописаните причини.

Иzвинявам се zа тоzи.. роман  Blush . Но го иzписах, просто zаради такива като мен, аz които тоzи навик е притеснителен и неприятен и искат да го прекратят на време. Опитайте (човек винаги може поне да се опита), но го направете рано. Мисля, че така мислията Е въzможна.  Peace

Последна редакция: чт, 01 юли 2010, 02:23 от Сова

# 65
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Сова до дете си е,твоето е поискало биба,някои не искат.И аз продължавам да и я бутам в полусънно състояние,тя продължава да я изхвърля на максимум 2-тата секунда,или ако я задържи,като се завърти и я изхвърля.ПОне като заспи си пуска палеца,но също ме събужда от зверско смукане.Засега предлагам гърда,но после като спра да кърмя,не знам как ще процедираме.
Остава да пробвам варианта с мазането,което хич не ми се нрави,но в краен случай.През деня обаче вс епо-рядко го смуче,заета е с играчки.,но през нощта трябва изобщо да не спя,за да сменям палец с биба. Mr. GreenПросто я тормозят зъбите и трябва с нещо да се успокоява.

Общи условия

Активация на акаунт