Имат ли значение дипломите за намирането на работа?

  • 19 748
  • 154
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 758
Това означава, че няма опит с десет и повече работния ден когато се налага- при счетоводителите при приключванията. С неспазването на почивките, с това да е готова в последния момент да и спрат отпуската за която вече е платила. С подробността да я водят на договор на минималната за позицията, а да и плащат останалото на ръка. Дори да я водят на по- ниска длъжност по същите причини и т.н ит.н.
Извинявай, но аз на това му викам нарушаване на закона, а не - работни навици.
Дипломата според мен е от значение за определени професии, където няма как да работиш без съответните знания - инженери и лекари например. Но и със средно образование мисля, че човек може да си намери добре платена работа.

# 46
  • Мнения: 4 806
Зависи от работата, зависи от дипломата.

# 47
  • Мнения: 1 288
Разликата между препоръка и "тука имам едно момченце/момиченце, на което му е нужна работа, какво ще кажеш", е огромна.
Препоръката е едно уверение пред евентуален бъдещ работодател, че ще назначи служител с необходимите професионални и личностни качества.
Връзките са също форма на препоръка, в някои браншове и професионални гилдии те са решаващи за избора на даден кандидат, защото са отново една гаранция за способностите му.

Последна редакция: пн, 31 май 2010, 19:53 от zila1

# 48
  • Мнения: 7 008
В момента се търсят много счетоводители с френски.
Да разгледа в джобс.бг.
Според мен няма да и търсят диплома за френския, счетоводители с френски не валят с пролетния дъжд, че да им придирят за дипломи.
По-скоро могат да поставят въпрос счетоводните им способности.
Ето примерно една - днешна. http://www.jobs.bg/f912475
Да поразтърси и да им звъни да ги разпита дали има шанс.

А относно това дали помагат - не знам, аз предпочитам да си ги имам дипломите, дори да не ми искат.
Не се знае кога ще ми потрябват.

# 49
  • Мнения: 199
Аз скоро ходих на интервю, на което дори успеха от средното образование, беше тема с коментар!
Същото последва и с дипломата ми от висшето образовение...

# 50
  • Мнения: 1 417
Дипломата играе роля, може би основно при подбора - като се пусне обява за работа и с извинение ама сульо и пульо пускат CVта без да имат грам нещо общо с обявената позиция и да отговарят на посочените критерий, от там нататък стажа е определящ. На работодателите им е писнало да обучават Confused Висшето, особенно в Бя и в някой сфери няма нищо общо с реалноста, може да ти е от полза, но да ти даде хляба в ръцете Thinking А опит, като счетоводител /както и адвокат/ не в държавата в която ще работиш си мисля, че няма да се счете за кой знае какъв стаж, те законите и вратичките за тях се сменят нон стоп Confused

# 51
  • София
  • Мнения: 8 036
В моята сфера дипломата има значение. Има значение и от кой университет е. Това е първият критерий за селекция на кадри. Ако даден човек няма диплома или тя не е адекватна, не се кани на интервю. Изключвам случаите, в които има продължителен стаж в дадената сфера.
Много честа практика са и тестовете за оценка на познания/умения и психологически, за определяне на психо типа. За квалифициран труд изискването за адекватно образование е основно. Има и позиции, за които има изисквания за конкретен ценз. Проверявайки за себе си, все по-често срещам изисквания за международни сертификати, дипломи и т.н.
Дипломите вероятно не биха имали значение, ако работата е по-обща (офис мениджър, секретар и т.н.) или не е свързана с полагането на специализиран/квалифициран труд.
 

# 52
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
зависи от дипломата и от длъжността

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 336
Естествено, че има значение, ако лицето търси някаква по-сериозна позиция.

# 54
  • Мнения: 971
Опитах се да обхвана всички мнения и ще се опитам да синтезирам моето и от позицията на човек учил извън Бг и завърнал се тук, и като служител в агенция за подбор на персонал:
Да, според мен е възможно да се започне работа без връзки, стига човекът да разполага с реална самопреценка, какво може, иска да работи и за колко пари би си продал труда.
Да, за повечето позиции се изисква (трябва да се изисква) завършено образование, а не висше, т.е. условието е да не е студент. Компаниите и колегите, които поставят условия за завършено висше без значение какво, се чудят просто, какви филтри да поставят, за да се препазят от безумни св-та или по мое мнение "не са в час (едно си баба знае, едно си бае)".
Да, много са случаите, когато "свръхквалифицирани" личности кандидатстват за конкретна позиция и после се чудят защо не биват канени на интервю или назначавани, а отговорът е лесен - кой работодател би желал/рискувал с назначаването и инвестирането в такъв "ценен" кадър, при когото опасността от бързо отегчаване, доскучаване, загуба на интерес, контрапродуктивност и напускане респ. разделяне е толкова висока. Отделно поголовното кандидатстване без оглед на изискванията и за каквато и да е позиция свидетелства за лоша самопреценка и не е в плюс на кандидатите.

Не съм сигурна, дали обхванах всичко и се надявам, да не съм настъпила някого, т.к. не е това целта, а по-скоро споделяне на личен опит от двете страни.

# 55
  • Мнения: 0
Петита !

 Татенцето те уреди на работа ... нали ??!  Wink

# 56
  • Мнения: 971
Опасенията ми се оправдаха - относно отговорите ... не никой не ме е уреждал на нито една работа в живота ми, а настоящата е третата, откакто съм се върнала в БГ преди близо 8 години.
И още по-конкретно на въпроса - нямам татенце...

# 57
  • Мнения: 4 003
Добре, аз отдавна се чудя върху нещо. Сега и вас да питам. Абе какво трябва да си завършил, за да работиш като HR и PR? Специално за тези две неща да попитам, че ми е интересно. Не че нямам своите предположения, но да ви питам и вас.

В какво трябва да са добри тези хора, трябва ли да притежават някакви по-специфични умения, трябва ли да познават някакви законови положения?

# 58
  • Мнения: 0
Опасенията ми се оправдаха - относно отговорите ... не никой не ме е уреждал на нито една работа в живота ми, а настоящата е третата, откакто съм се върнала в БГ преди близо 8 години.И още по-конкретно на въпроса - нямам татенце...

И аз нямам


Ако си толкова наясно със ситуацията защо говориш все едно слушам програма на правителството за справяне с кризата   newsm78

# 59
  • Мнения: 4 916
Немо, жената е представила систематизиран и сравнително изчерпателен отговор от позицията на човек, който набира персонал. Това, че ти си свикнал на неграмотно написани постове, не е неин проблем.

Общи условия

Активация на акаунт