Отговори
# 15
  • Мнения: 1 446
Има ли някой, който е теглил студенстки кредит. Става дума за малка сума - 1500 лв, но парите са необходими и аз лично не вижам друг начин за набавянето им.  Close

Поразрових се малко в интернет и попаднах на "гратисен период". Какво значи това понятие?

От личен опит ти казвам--НЕДЕЙ да теглиш такъв кредит.

# 16
  • Мнения: 4 275
От личен опит ти казвам--НЕДЕЙ да теглиш такъв кредит.

Защо? Няма да го тегля аз, а сестра ми. Нека си носи последствията ...

# 17
  • Мнения: 2 556
Сестра ти така или иначе не може да го изтегли сама, просто никоя банка няма да й го даде. Все някой ще трябва да гарантира за нея, ако тя не работи.

# 18
  • Мнения: 4 275
Как да постъпя, хора?  Confused Аз като разбрах днес, цял следобед не съм пипвала никаква работа. Едно болно и унило ми е ...
Преди да опре до мен, нейна приятелка е трябвало да й даде сумата, но се е отказала впоследстие ...
Майка ми ще се поболее, татко ще побеснее ...

# 19
  • София
  • Мнения: 71
А тя защо не се хване на работа? Аз работя от първи курс, не ми е лесна работата хич, но съм се справяла с ученето, вземането на изпити и т.н. Почти всичките ми колеги от университета също работят, някои по много повече от мен. Освен това ти казваш, че е четвърти курс - вече е юни месец, би трябвало точно да завършва и да й остават броени дни в уни.
Ако работи, и кредит ще й е по лесно да вземе, и да си го изплаща.

# 20
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 728
За судентските кредити банките имат кофти условия + задължително поръчители стават родителите. Так че няма как да го скрие от тях. Лоша услуга ще и направиш ако и дадеш парите сега. Следващият път дългът ще е по-голям от сегашният. А когато човек веднъж обере негативите от глупостите, които сам си е натворил, може и да се позамисли дали да прави нови такива и занапред.

# 21
  • Мнения: 419
Тя като вземе пари от банката нали трябва да има начин да ги върне? Било то да спестява от парите от родителите, било като си намери работа? Значи тя трябва ежемесечно да отделя някаква сума. Обаче няма как да вземе от банката, без съгласието на родителите, а ти искаш родителите да не разберат. Тя е задлъжняла и трябва да се изплати. От тук следва, че ти си следващия близък, който трябва да помогне. Но ти си помагала и друг път, а тя пак затъва. Значи не може да помогнеш по същия начин. Аз предлагам да направиш комбинация от двете. Не съм много запозната, но знам, че има вариант за даване на заем в присъствието на нотариус и да се разберете колко пари ще ти внася месечно по сметка, разбира се със същата лихва, както ако банката й беше отпуснала студентски кредит. Когато всичко това е узаконено няма къде да кръшка и ще трябва да намери начин да се справи.

# 22
  • Мнения: 466
То се получава някакъв омагьосан кръг - значи по един или друг начин се изтеглят тези пари - почва тя да погасява кредита с пари от баща си / които той и праща / а как ще си плаща наем тогава ?  newsm78

# 23
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 728
Ако сега никой не се втурне да и помага като и връща дълговете и тя се поозори малко, за следващия път ще си е научила урока.
Вместо студентски кредит, по-лесно е да вземе от кредитна карта, но пък такава няма да и издадат ако няма трудов договор.
Така или иначе, няма как да го скриете събитието от родителите.

# 24
  • Мнения: 2 556
Така е, човек или кара с малко пари, ако е на родителска издръжка, или се хваща на работа. Дори не знам как при положение, че си задлъжнял, имаш спокойствието да търсиш парите отново от други хора, вместо да се хванеш да ги изработиш. Никога няма да разбера мисленето на такива хора.

# 25
  • София
  • Мнения: 8 044
Аз лично бих уведомила родителите ви, за да са наясно какви ги върши. Парите, които харчи, не са малки суми на фона на липсващите й доходи. Давайки й отново пари, по никакъв начин няма да я подпомогнеш и й правиш мечешка услуга. И е хубаво да разбереш за какво точно отиват тези пари, за да не стои някакъв по-сериозен проблем зад това.

# 26
  • Мнения: 723
Просто трябва да си намери работа - по най-бързия начин - това е.
След като има работа и е на договор - хем ще може да си изкарва кредитна карта/тегли заем, хем и вие ще се по-спокойни, че си има доходи и ще може да си покрива сама разходите.
Всяко друго решение би било подстрекаване на същото това поведение, което е било досега - така няма да й помогнете.
Трябва да си понесе последствията от действията си и да поеме отговорност най-накрая. Не може студентка в последен курс да лежи на гърба на родителите, сестра си и всички си приятели, а да не поеме сама отговорност - това е просто незряло.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Мишелин,
Ти майка ли си на сестра си? Сестрати е пълнолетен, възрастен човек, да си сърба попарата! Знам, болно ти е, мъчно ти е, ама ако сега пак се поддадеш, няма да има край! Това е вид изнудване. Тя изнудва теб, защото знае, че се притесняваш за родителите си. И ще продължава цял живот. Днес ще е за четири хиляди, утре за десет! Твоя си работа, ама кашата вече е забъркана и е най-добре и за теб, и за нея, и за родителите ти всичко да излезе наяве още сега. Може да боли, но има шанс сестра ти да се опомни и да се вземе в ръце.

# 28
  • Мнения: 2 556
Най-нормалното нещо е да помогнеш на сестра си, но само ако тя е отговорен човек. Иначе е безсмислено - тя ще се почувства всесилна, че винаги, когато закъса все някой ще й дава.

# 29
  • Мнения: 139
А опитвала ли си се да говориш с нея? Или да й помогнеш да си намери работа? Все пак в края на 4-ти курс подобна стъпка е съвсем логична. Ако момичето започне работа би могла да й помогнеш с парите, като изрично й кажеш, че това наистина е последният път, когато й помагаш. Но, ако тя просто всеки път разчита някой друг да й оправя кашите - от тук насетне в живота неприятностите й ще стават все по-големи и по-големи.

Общи условия

Активация на акаунт