Отговори
# 30
  • Мнения: 4 275
Явно няма да мине без да разберат нашите. И определено ще има сътресения ...  Confused
ОБмислям да си взема кола и съм преценила да дам 4000 лв ... Та тези 2000 лв са пари за половин кола ... Как да й ги дам?

Нашите не искат от нея да работи. Искат само да учи, да си взема изпитите и да завърши. А нейното обучение е 5-годишно, т.е има още едина година. Живеем в малък град и може да си намери работа единствено като сервитьорка или шивачка ...

Още не съм се чувала с нея. Неудобно ми е да й отказвам, сърцето ми се къса, но ... да е мислила на времето ... Confused

Лошото е, че нашите за пореден път ще бъдат разочаровани.

# 31
  • Мнения: 466
Тя какво завършва?

# 32
  • София
  • Мнения: 8 044
Няма значение за какво си решила да дадеш парите, твои са. Въпросът е, че сестра ти не умее да носи последствията от действията си и прикривайки я, не й помагаш. Родителите ти трябва да знаят какво се случва, тъй като завършвйки университета не е редно да разчиташ, че тате носи, мама меси. По време на цялото следване съм работила като продавачка, така че не виждам какъв е проблема да стане сервитьорка или шивачка. Няма да го прави доживотно, а ще научи цената на парите.

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Мишелин,
Това, което описваш са отношения между сестра ти и родителите ти. ОставИ ги да си ги бистрят сами. И без това родителите ти са заели своята позиция, решили са да я издържат, редно е те също да понесат последствията си като родители. Те не са малки деца, които да пазиш и да обгрижваш, не ти си техен родител, а те са твои родители. разбираш ли, всяка роля си има отговорности! Ако теб те нямаше, какво щеше да прави сестра ти? Нали пак в един момент щеше да се наложи тя да се изправи срещу родителите си! Ти и сестра ти сте съвсем отделни хора. Тук не става въпрос за прикриване на някоя детска глупост като да сте изяли скришом бонбоните, а за нещо много сериозно, направено от пълнолетен човек!

# 34
  • Мнения: 2 556
И аз съм работила през цялото си следване. Това, че някой не може да работи в 4 курс, за да си взима изпитите е просто смехотворно за мен  Laughing

# 35
  • Мнения: 420
Болна тема са ми кредитите на близки. Изплащам едни такъв, пак похарчен за глупости. Докато не "врътнахме кранчето" на въпросната персона всички от раз, тя дори не благоволи работа да си намери. Сега бачка и ушите и пукат, защото няма вече от никъде благодеяния. Та за сестра ти, врътвай кранчето щом не е за първи път, да се научи как се изкарват и тогава да харчи.

# 36
  • Мнения: 24 467
...Живеем в малък град и може да си намери работа единствено като сервитьорка или шивачка ...

Още не съм се чувала с нея. Неудобно ми е да й отказвам, сърцето ми се къса, но ... да е мислила на времето ... Confused

Лошото е, че нашите за пореден път ще бъдат разочаровани.

Напротив- добре е Вашите да се огледат и да прозрат някои истини. Дано е навреме, да не е вече твърде късно. Тя е техен продукт.
А шивачките и сервитьорките си хранят децата, работейки на подобни позиции. Тъкмо за студент е работа, като тази. Тя не е квалифицирана,т.е. не е в позиция да избира "хубава и платена" работа, а следва да се стегне в кръста и да бачка, за да върне туй, що е изхарчила с лека ръка, без да го спечели.
Като вземе заем, пак ще го похарчи.
Искрено се надявам да не й дадат такъв- било банка, било близки. За нейно добро е.
Само дано, както вече писах, не е твърде късно.

# 37
  • София
  • Мнения: 71
Мишелин, купи си колата с чиста съвест, а на сестра си кажи, че нямаш излишни 2 хиляди. Peace

Истината на родителите няма как да я спестите, по-добре да им кажете сега, защото следващият път "сътресението" ще е още по-голямо. А те рано или късно все ще разберат, така или иначе.

Нашите не искат от нея да работи. Искат само да учи, да си взема изпитите и да завърши.

А искат ли да затъва в дългове, да не може да се оправя и да е финансово зависима от близки и познати? На това кой знае къде може да му излезе края един ден. Идва лято - може преспокойно да си намери работа за няколко месеца. Че и докато учи пак. Нищо няма да й стане ако поработи като сервитьорка една година. А ако се поразтърси може и по-добра възможност да намери, но за това трябва желание! Peace

# 38
  • Мнения: 4 275
Ох, дано Гугъл не я прати да чете тук, че като се потърси "кредит за студенти", темата излиза като последен резултат на втора страница.

Преди малко ми хрумна друго. Тя има и изпити за взимане, не един-два. Чудя се дали да не й поставя условие - взима Х изпита, а аз й давам определена сума. Поне ще има стимул да седне да чете. Така хем ще си е взела изпитите и ще запише, хем ще се издължи (макар и малко късно), нашите ще са доволни и няма да разберат в каква се е забъркала ...  Thinking

# 39
  • София
  • Мнения: 71
Ами аз не мисля че това е особено добра идея, и хич не е възпитателно. Тя не е малко дете, че да я подкупваш с бонбони да седне да си напише домашното. Confused

Човек не трябва да учи заради другите, а заради себе си. В този ред на мисли, единственият стимул (и награда) за усилията й трябва да са оценките, които ще получи и професионалните възможности, които те ще й носят. Peace

# 40
  • Мнения: 373
Само да ти кажа, не е добра идея кредитната карта. Особено ако е у сестра ти самата карта и може да я ползва. Ние уж сме разумни, и двамата работим, с две деца вечно си правим сметката с месеци напред, но въпреки всичко една такава кредитна карта я влачихме 3 години все на червено, докато не я закрихме.
Кредитната карта е голямо удобство, но когато си си направил перфектно сметката с нея. И трябва да можеш да я захранваш ежемесечно, ние понякога с месеци изплащахме само лихвите по нея. Ако е неразумна, може да вкарва някакви пари в нея, и после да отиде да ги профука за глупости, и пак ще тръгне от нулата, че и на минус.

П.П. Не й плащай за изпити, тя не е малко дете вече, много добре трябва да знае за какво е там.

Ох, много не-та станаха....

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 4 136
Ако решиш да и помогнеш наистина - отиди с нея и платете наемите - поне ще си сигурна, че парите не са изхарчени за друго.

Последна редакция: вт, 08 юни 2010, 22:04 от vaflichka

# 42
  • Мнения: 4 275
Явно така е трябвало да постъпим още в самото начало, но вече е късно.
Става въпрос за наеми за миналата учебна година. Те са били платени, взимайки заем от близки хора. Сега вече хората си искат парите. Заплашват, че ако се издължи, ще кажат на нашите.

Васенце, това, което казваш за кредитната карта е вярно. Имам колеги, които имаха овърдрафт и при положение, че взимаме добри заплати, едва си го върнаха. Представям си, ако й попадне една кредитна карта в ръцете ... ще затъне още повече.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво, ти си готова да платиш като поп, пък вашите да не знаят и така да се превърнеш в удобна хранилка за сестра си?а Можеш ли да живееш така цял живот? Защото който веднъж е започнал на млади години да играе такива игрички като сестра ти, не се отказва доброволно. Щом номерът минава, защо да не го направи и другия път? Ти ставаш заложник и на двете страни. Познай какво ще се случи един ден, като нещата излязат наяве. Кой, мислиш, че ще излезе виновен? Сестра ти? Родителите ти? Точно ти ще си виновната, защото си крила и не си казала!

# 44
  • Мнения: 9 990
Ма моля ви, не разигравайте Лисптопад на местна почва.Па криене, па тюхкане.
Сгафилата сестра е пълнолетна-какво значи че родителите не искат да работи?Защо?Ще се прекърши ли що?
Моля, помогнете на младата жена да започне работа.Това ще е най-доброто, което можете да направите.Тя какво прави по цял ден, след като не работи, а е и на квартора, която друг и плаща...аман от търтеи, не възпитавайте поредния търтей...

Общи условия

Активация на акаунт