Учени са на път да докажат, че не сме славяни

  • 24 329
  • 399
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 4 875
Спри се с тази Великоморавия, азбуката е написана по поръчка на Борис I, след това тръгват на мисии.

zila1, ще пропусна личните нападки. Мисля, че много бъркаш. Специално за Кирил и Методий нещата са доста ясни - има достатъчно документи и т.н.
Опитах се да цитирам енциклопедия Британика, но за съжаление сайтът им нещо гръмна.

Всъщност Кирил и Методий наистина се отправят първо към Великоморавия. Целта им е да популяризират християнството сред западните славяни и тази цел им е поставена от византийския император. Там ползват първо глаголицата и превеждат религиозна литература на славянски. Това е по молба на местния княз - Ростислав.

Ето един словашки линк по въпроса - http://www.fgslovakia.com/2009/7/1/cyril-methodius-day

Ето и един линк от някаква католическа енциклопедия - http://www.newadvent.org/cathen/04592a.htm

За Wikipedia вече писах.

Чак след смъртта на Кирил и Методий и погрома върху учениците им, няколко от тях стигат до България. Тогава Климент Охридски създава кирилицата.

Не вярвам, че има световен заговор всички масово да лъжат за великоморавската история.

# 241
  • Мнения: leet
Уф, вярно, голяма глупост съм написала.
Припокриват ми се нещата, явно. Извинявам се.
Но и твоите данни не са вярни, Моравската мисия е едва третата.
Ето един хубав сайт: http://soubeloslav.atspace.com/

П.С. Изключителено интригуващ е фактът, че учениците им се насочват именно към България.

# 242
  • Мнения: 5 710
Е , Методи е бил архиепископ на Моравия, каква конспирация.

# 243
  • Мнения: 4 875
Уф, вярно, голяма глупост съм написала.
Припокриват ми се нещата, явно. Извинявам се.
Но и твоите данни не са вярни, Моравската мисия е едва третата.
Ето един хубав сайт: http://soubeloslav.atspace.com/

Е, аз не помня да съм броила мисиите им, но няма значение. Wink

А и предните две нямат отношение към спора ни. Който пък няма отношение много-много към темата...

Тъй че след като разнищихме въпроса с глаголицата, аз ще спра спама за малко и ще погледам мача...

# 244
  • Мнения: leet
Защото написа, че първо се отправят към Великоморавия, затова споменах, че преди това имат други две мисиии.
Защо да нямат отношение към спора?
Че е спам, спам е.  Mr. Green

# 245
  • Мнения: 4 875
Защото написа, че първо се отправят към Великоморавия, затова споменах, че преди това имат други две мисиии.
Защо да нямат отношение към спора?
Че е спам, спам е.  Mr. Green

"Първо" - само по отношение на славянския въпрос. Мисля, че хазарската мисия например няма много общо с разговора?

# 246
  • Мнения: 3 835
Кирил и Методий са били българи точно толкова, колкото е българин Симеон Сакскобурготски  Laughing
Хубаво е човек да е патриот, но е добре и патриотизма му да се опира на реални неща.


Не, не са, Симеон по кръвна линия е доста спорно колко е бълагарин. Кирил и Методий, при  майка и баща българи, какви са според теб?

Аз не съм патриот в смисъла, в който ти го употребяваш. Патриот трябва да е всеки българин, и това е нещо повече от нормално. Това, което пиша е логичното, това, което почива на реални факти, и най-важното има логика, връзва се. Винаги съм обичала историята, но още в училище не можех да се начудя на глупостите, които пишеше в учебниците ни, дотолкова беше лишено от логика, глупости съшити с бели конци.

# 247
  • Мнения: 2 045
Тео, къде прочете, че майката и бащата на Кирил и Методий са българи? Искам и аз да го прочета.

# 248
  • Мнения: 4 806
Интересен е разговорът за Кирил и Методий.
Jp, благодаря за линковете. В първия не е казано нищо за произхода им, но прави впечатление, че хората
не рипат да се отричат от Кирил и Методий, по-точно от делото им.
Във втория също не прочетох нищо за произхода.

Обаче има нещо да ме гложди. http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/05/23/905519_borisov_poseti_v_r … ni_s/?forumsort=1 - значи, според първата хваната статийка по въпроса ...
Цитат
Това е третият ден от неговото посещение в Италия, Ватикана и Малтийския орден във връзка с най-големите извън България чествания по случай Деня на славянската писменост и на българската просвета и култура, 24 май, посочва БТА.

Ватиканът чества 24 май. Приема ... представители на българската държава и македонската държава. Защо тях?
Защото не словаци? Вярно, те празнуват на друг ден, но все пак ... А може би гърци? Щото те нали са оттам? Си-
гурна съм, че мераклии да приютят Кирил и Методий по произход ще се намерят. Но няма да е Бг, нали? Щото нас
пък ни е срам, че някой ще ни помисли за славяни, пък и колко по-гот е да развиваш всякакви теории, "уж" обективни,
"уж" научни ...

# 249
  • София
  • Мнения: 62 595
Май накрая излиза така, че не е важно какъв си по рождение, а дали си допринесъл с нещо за обществото, в което живееш! Произходът сам по себе си не означава нищо, а като как си живял!
на мен лично ми е все едно Кирил и Методий какви са про произход. Важното за мен е, че са измислили една азбука, която макар и след доста модификации от други техни последователи, е нашенска азбука.

# 250
  • Мнения: 2 045
Чакайте сега  Stop Никой не отрича делото на Кирил и Методий за българския народ и българската писменост. Старобългарският език е стъробългарски, а не староруски, или, пази Боже, старомакедонски  Mr. Green, както се опитват много чужди учени да си го приватизират  Laughing
Именно лингвистичните проучвания дават солидна основа на твърдението, че българите сме славяни, и експедиция Тангра трудно би подкопала тези доказателства.

Въпросът е, че произходът на  двамата братя няма нищо с България. Ако някой твърди, че има- моля да ми каже от къде черпи тази информация!

# 251
  • Мнения: 118
Не че разбрах ,какво общо имат лингвистика и генетика.
Просто ми стана интересно.

# 252
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, ама видът език се придобива вторично, не е генетично заложено какъв точно език ще говори бебето! Дори в сегашно време могат да се дадат примери. Едно дете може да е българче, ама като е родено или на съвсем малка възраст е отишло в Германия, то ще владее немски. Има българчета, които така и не научават български, дори не се възприемат като българи! Ама генетично са българи! Съвсем спокойно цели етноси изгубват своите езици поради преселения, и с поколенията припознават друг език за роден! Между лингвистиката и генетиката няма нищо общо!

Според мен е възможно генетично да излезе, че българите сме по-рода с хората някъде от Иран, а не от Кавказ или Монголия (все едно).  Лично аз, най-субективно, не виждам някакви славянски черти във външния вид по нашенско. Повечето българи са с тъмни очи, тъмни коси, хайде, не чак по-тъмна кожа, ама не са и бели като сирене! Дори чертите на лицето не изглеждат кой знае колко славянски. Може би не е толкова случайно, че като българи отидат в чужбина ги бъркат с турци, араби и прочие, дори се случва с италианци и испанци.

# 253
  • Мнения: 2 045
О, аз нямах предвид генетиката, а етническото самосъзнание. Сериозни генетични изследвания има ли /изключвам експедиция Тангра/  Thinking

Къде ги видяхте тези тъмни хора, ми е много чудно, или аз живея в друга България? Масово хората са с кестеняви коси и кафяви очи, естествено чернокоси се срещат толкова често, колкото и естествено руси и синеоки.  Пък и славянските племена са били толкова много- на нашите земи се заселват южните славянски племена- и те многобройни и различни. Да не би да има нещо общо в чертите на един руснак и един сърбин, примерно?
 Да не говорим какво влияние за антропологичния облик на населението е оказало и кръстопътното положение на България...
Учила съм, че наследници на прабългарското население  има в селищата в Североизточна България, там където са живели на времето управителите на новосъздадената държава- Аспаруховите наследници.

Последна редакция: сб, 19 юни 2010, 13:44 от елиас

# 254
  • София
  • Мнения: 62 595
Етническото самосъзнание идва вторично, защото самосъзнанието се възпитава от средата.
не знам и аз да има, ама някой по-назад беше пуснал линк с изследване, от което, честно, нищо не разбрах.

Общи условия

Активация на акаунт