Храната от гората

  • 50 291
  • 185
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 614
Вълкът с дългия ник  Благодаря ти за разясненията ще опитам и аз  компота Peace

ДЕДО сърнелата се измива на струя вода да и паднат боклучетата и се начупва на едри късове.Разтапям масло в зависимост от количеството гъби /носи на масло/ аз слагам повечко .Сипваме сърнелата да се пържи и посоляваме .Тя пуска вода така ври докато нацяло изври водата и остане на мазнина само ..още топли  се слагат в буркани и  се стерилизират не по малко от 30 минути.По този начин когато е направена сърнелата можеш да я консумираш направо така чиста и да я пребавяш в други ястия или с оризче или супичка ..абе става всякак  Hug Hug

Последна редакция: пт, 22 окт 2010, 19:47 от ЗИЧЕ

# 76
  • Мнения: 803
ЗИЧЕ, много благодаря!  bouquet
Разбирам, че стерлизираш не по-малко от 30 минути запържени сърнелки, може би без подправки.
Добре звучи.
Дайте и малко рецепти за мариновани Hug

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 614
ДЕДО само сол се слага това е  PeaceАромата на сърнелата с никаква подправка не може да се разваля Wink Wink
Когато я готвиш тогава може да сложиш ,аз лично никога не слагам ,обичаме аромата на сърнелата да си е автентичен. Peace
За мариновани аз никога не съм правила не ги обичаме ...стоят ни лигави нещо .. CrazyНо тези пържените ако знаеш колко винце носяттт Crazy Crazy Joy

# 78
  • Мнения: 803
Ох, недей! Че ме съветват да спра виното. Как без вино зимъска?
Аз съм от винарски край и то ни е и водата, и въздухът, и слънцето.
А утре сутринта излизам за сърнели. Ще сторя една доза по твоята техника Grinning

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 614
Само по една чашка няма нищо да ти стане Wink
Успех утре  Peace тази година е много благоприятна за гъбите има навсякъде  Hug

# 80
  • Мнения: 1 712
Мммммм, гъбки.... Как ми се прияде, но никога не бих се осмелила сама да си бера. Чакам наготово от баща ми, дано да се е сетил да ходи, както е дъждовно и мокро.
А срещали ли сте сярна гъба, жълта една, дървесна, не знам как й е официалното име  Blush Страхотна е, много ми е вкусна. ( Уикипедията казва, че така си й е името  hahaha )

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 614
Никога не съм яла такава гъба Peace аз бера само сърнела ,манатарка,режийка,пачи крак,кавачка,виолетка.

# 82
  • Мнения: 5 001
Никога не съм яла такава гъба Peace аз бера само сърнела ,манатарка,режийка,пачи крак,кавачка,виолетка.
Брях!....Много бре! Hug

Аз познавам само печурки,масловки,сърнела.........Пачи крак не съм брала от дете и не бих рискувала сама.....Както и за манатарката(че оня двойник - дяволската гъба дебне..... Mr. Green ooooh! Whistling)...
мА ше идвам на уроци при тебе май.... hahaha hahaha hahaha hahaha

# 83
  • Мнения: 4 586
Никога не съм яла такава гъба Peace аз бера само сърнела ,манатарка,режийка,пачи крак,кавачка,виолетка.
На какво викате кавачка? Ако разсъждавам правилно, от кавак - топола, би трябвало да е сиви кланици, на колонии по суха, загнила топола.

Дедо, така мариновам припънки. Обичам ги точно, защото са лигави, направо се плъзгат. И слагам една скилидка чесън на бурканче от около половин литър. Рецептата я копнах от рибарите, тe пък от друго място, но е добра. Рибарите са най-сладкодумни, при тях темата за гъбите е сто страници, със снимков материал и много разяснения и коментари.


"Веднага след беритбата гъбите трябва да се почистват от пръст, пясък, по-лепнали сламки, треви и др. Пънчетата се изрязват с остро ножче на 1 см под шап-ката. Набраните гъби се пренасят в подходящ съд (кошница, щайга).
За да можем през цялата зима да консумираме гъби, трябва да ги консерви-раме. За тази цел предлагаме няколко рецепти, които са лесно изпълними.
Мариновани гъби. Гъбите се почистват основно от полепналите по тях листа, сламки, пръст и др., без обаче да се измиват. Почистването става с ръка или четка. След това се попарват (бланшират) за около 15—20 минути (това се отнася за ма-натарките, брезовките, масловките и други тръбести гъби). Пластинчестите гъби (рижика, пачи крак, печурка и др. с ламели под шапката) се попарват по-кратко време (не повече от 10—15 минути). След това се изстудяват в чиста вода.
Продукти за маринадата (рецептата е за 1 кг гъби): 150 г вода, 2 г сол (или сол на вкус), 15 г олио и 70 г оцет. Всичко това се разбърква в един съд и се сварява до кипване. След това разтворът се оставя да изстине до стайна температура.
Гъбите, нарязани на парчета, се нареждат в буркана на пластове, като на всеки пласт се поставят късчета дафинов лист, счукан чер пипер, бахар (за 1 кг гъби са необходими 1—2 дафинови листа, 4—6 зърна чер пипер и 2—3 зърна бахар). След като се напълни бурканът с гъбите (обикновено за целта се използуват бур-кани 08) и се сложат всички подправки, се залива с маринадата, която вече е из-
154
студена. Бурканът се разклаща внимателно, за да излезе въздухът от него, долива се отново с маринада до повърхността и се затваря с капачка.
Ако желаем да запазим за дълго време маринованите гъби, трябва да ги стери-лизираме за около 20 минути в кипяща вода. Ако са за скорошна употреба, до-статъчно е да ги завържем с найлон и канап, като преди това долеем буркана с олио около 0, 5 см. При консумация на част от гъбите от буркана винаги се долива отново олио на повърхността.
Целта на мариноването е да бъдат запазени естествените мирис и вкус на гъ-бите, допълнени с пикантния вкус на маринадата. Поради това не бива да се сла-гат подправки, напр. чесън, които могат да изменят коренно вкуса на гъбите. Но при желание може да се постави и чесън или стръкчета магданоз. Особено пикантни са маринованите гъби «букет», които се правят от 4—5 вида гъби (между тях задъл-жително е и манатарката).
Маринованите гъби се поставят в хладно помещение и след около две седмици са готови за ядене. По такъв начин те могат да бъдат запазени през цялата зима."
                                      копнато-пейстнато от naRiba.com

Последна редакция: пт, 22 окт 2010, 23:14 от Вълкът с дълъг ник

# 84
  • Мнения: 402
 Вълчо, може ли една снимчица на тези гъби - и на мен мн ми харесват именно щото са ми лигавички.Яла съм ги преди много години и сега си спомних. Искам да си ги купя и да ги направя мариновани.

 Зиче поради липсата на гъби ,чашката червено вино аз тия дни си я пийвам с печени кестени Hug Много ги обичам.
Някой знае ли обаче как се варят newsm78.дупчат ли се предварително и кога се белят ?
И въобще ,искам да ги замразя обелени ама незнам как да процедирам.Миналата година ги замразих заедно с обвивката ,ама нищо не стана.

Вчера си набрах глог,но май само на чай ще го правя - не ми хареса суров   Sick а може би и нашия да не е хубав имайки предвид, че расте в парк и доста замърсен въздух Sick

# 85
  • Мнения: 1 712
Аз пък снощи, докато си просех да ми се запазят гъби, ако тати ходи за гъби, с голяма мъка научих, че находищата почти са се довършили  Sad Ходила съм с тати и съм гледала как внимателно се режат с ножче, ама не всички са така съвестни, отделно като изчезват тополите и пъновете им, и край с тополовките, така ги обичам  Sad Дожаля ми...

# 86
  • Мнения: 168
Кестени варих снощи - слагам ги в тенджерата под налягане и след 40-50 мин. са готови. Няма нужда от дупчене или каквото и да било друго. После ги беля, повечето от тях се отварят сами при варенето.
 А сърнелите са ми една от любимите гъби - панирани за мен са най-вкусни.

# 87
  • Мнения: 4 586
Не мога да си представя кестенова горичка. Да отида там с мешката си, да си събера.
Сложих да се вари ошав от трънки. Като се сварят, ги прецеждам с кевгир и слагам захар на сока. Не го съхраняваме за зимата, а пием сега, като изстине.
Левурда не знам дали сте споменали, става чудна салатка. По твърдост листата са долу - горе като на маруля, но мирише на чесън, без да са люти. Със сол, оцет и зехтин, ако постои 4-5 часа, става чудна салата. От средета на април, до средата на юни, става.
Вижте какво пише в уикипедия
"съдържа значително количество Витамин C (особено в листата) и високоактивни фитонциди със силни бактерицидни и фунгицидни свойства, превъзхождащи тези на чесъна и хряна."

# 88
  • Мнения: 413
Бремелинка Hug с тия кестени така ме подсети , че сега е сезона и на кестените и на лешниците........... Party
Така ми се приядоха.................. eat Кой знае кога ще имаме възможност да отскочим да наберем ooooh!

# 89
  • Мнения: 5 001
Днес бяхме малко на разходка и О,ИЗНЕНАДА!



И ги панирах... Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт