Къде направихте кръщенето?

  • 18 468
  • 88
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Дъщеря ми е кръщавана в една от църквите в Стария град в Пловдив. Същата, в която сключихме църковен брак. Момчетата са кръстени в Троянския манастир. Разлика в ритуалите не мисля, че имаше. Е, друга беше атмосферата в манастира. Но чак пък толкова да имаше разлика... не мисля.

Стана ми интересно: какво ще рече "индивидуално кръщене"? Да не би да ги правят вече групово??? Защото моите деца винаги са ги кръщавали "индивидуално". В смисъл, ритуалът е бил само и единствено за моите деца и с нашите си гости. Никога не сме били включвани в групово мероприятие. Сега така ли ги правят? Момчетата ги кръстихме през 2003. Явно има някаква нова мода сега...

# 16
  • Мнения: 27 524
Стана ми интересно: какво ще рече "индивидуално кръщене"? Да не би да ги правят вече групово??? Защото моите деца винаги са ги кръщавали "индивидуално". В смисъл, ритуалът е бил само и единствено за моите деца и с нашите си гости. Никога не сме били включвани в групово мероприятие. Сега така ли ги правят? Момчетата ги кръстихме през 2003. Явно има някаква нова мода сега...

Да, не знам дали навсякъде, но сега са групови - по 20-тина деца. Може би само в манастирите  :thinking, а може би само в някои...

# 17
  • София
  • Мнения: 39 771
И при двете ми деца бяха индивидуални кръщенетата. И двете са кръстени в църкви, Алекс в Бургас, а Дияна в "Света Неделя" (в самия храм) в София.
Присъствала съм на кръщене в Рилският манастир. Бяха повече деца.
Може би по някои от големите манастири е така. Ако има много желаещи. Знам ли.

# 18
  • Мнения: 577
Преди години когато питах (за моето кръщене) в Рилски манастир беше със записване и си бяха индивидуални.
А преди 2 месеца ходихме до там и питах може ли да запишем да кръстим детето ми каза когато си изберете идвате и правим кръщене не е нужно записване.
Затова се случва няколко деца да ги кръщават накуп.

# 19
  • Мнения: 27 524
На натоварените места и със записване, пак са групови.

# 20
  • София
  • Мнения: 30 142
наши приятели си кръстиха детето в "Рилския манастир" и беше групово:
Отиваш, събират 20-на деца. В една редица са родителите в другата кръстниците. Минава детето, майката го подава на попа, той го потапя и го предава на кръстника и така си върви опашката. Струваше 20лв.
На мен лично не ми хареса:
1. Беше много тясно
2. всичко е супер притупано
3. ако имаш роднини-гости, те просто няма къде да застанат, за да видят нещо, камоли да се направи снимка.
Но всеки решава сам.

# 21
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 581
В кварталната църква. Индивидуално е и достатъчно тържествено.

# 22
  • Мнения: 11 818
Съвсем скоро на открито, в къщата на свекърите в градината. Пристигна любимият ни отец (същият и ни венча на открито в един столичен клуб, като пристигна специално. За кръщенето на малкия донесе купела и всичко необходимо, кумовете набавиха останалото, от нас също каквото беше казал, направихме и украса. Получи се прекрасен празник, имахме около 40 души гости.
Дъщеря ни също той я кръщава, но в неговата църква във Велинград.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 060
Не мисля, че мястото, само по себе си има кой знае какво значение. Избрахме църквата, в която кръстихме сина ни, заради свещенника. Млад, ненатрапчив, не задушаващ ни с моралничене и нравоучителстване. Човек, при който бих отишла за съвет или просто да си поговорим. Не е близо до нас и за съжаление не ходим често.

# 24
  • София
  • Мнения: 5 079
Баткото в малка квартална църква.
Бебка още не сме кръстили. Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 6 206
какво доживях да разбера, че има - индивидуално кръщене  ooooh!
това е направо гротеска - това е уж свещен акт за всеки човек и всички светски подробности нямат значение...
иначе - аз съм се омъжвала в една църква, детето ми е кръщавано там и другото, живот и здраве, ще бъде кръстено там
ще гледам да си издействам индивидуално  Joy
знам ли пък - може да изгъзарея и да си го викна на моравата в двора, има време, ще се осведомявам за модните тенденции

# 26
  • Мнения: 1 677
И двете ми деца са кръстени в Бачковския манастир.

# 27
  • Мнения: 9 814
какво доживях да разбера, че има - индивидуално кръщене  ooooh!
това е направо гротеска - това е уж свещен акт за всеки човек и всички светски подробности нямат значение...
иначе - аз съм се омъжвала в една църква, детето ми е кръщавано там и другото, живот и здраве, ще бъде кръстено там
ще гледам да си издействам индивидуално  Joy

Ами иначе те грози опасността детето ти да бъде кръстено с още 20-25 деца.
Ходих на такова мероприятие в манастира Св.Мина. 23 деца на възраст от около месец до 10-на години. Пищят, плачат, истерия, от всякъде роднини, блъсканица.....

И двете ми деца са кръстени в църква с индивидуални  Wink кръщенета.

# 28
  • Мнения: 16
Параклиса в двора на Софийската духовна семинария "Свети Иван Рилски"

# 29
  • Мнения: 70
На Дряновският манастир.Малко гости ,страхотен ритуал (около 40 минути),с предварително записване,но си бяхме само ние с гостите,после в близкото заведение.

Общи условия

Активация на акаунт