Примерна схема за захранване- 27

  • 25 334
  • 731
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 277
Тук съм   Grinning

# 16
# 17
  • Мнения: 334
Здравейте. Аз искам да питам защо не трябва да се захранва бебето със сок ? Не е ли сока по - лесно смилаем от пюретата ?

Едно време са започвали със лъжичка сокче.Защо сега това се отхвърля?

Преди - да
Причината да се наложи практиката на захранване със сок е следната: преди 20-30 години (когато много от нашите педиатри са получили дипломите си) продължителното кърмене не е било толкова подкрепяно, а изкуствените млека са били много далеч като състав и качества от сегашните АМ. И ако едно дете не получава (достатъчно) кърма и се храни с изкуствено мляко, на възраст 2 месеца това мляко няма нужната хранителна стойност откъм желязо, мазнини, въглехидрати и пр. Затова тогавашните млечни смеси се допълват със сокове и бульони, тъй като това е единственото нещо, което едно бебе на 2-3 месеца може да яде. Вредата от сокове на тази възраст е ясна.

Сега - не
Сега ситуацията е друга: ползите и насърчаването на изключителното кърмене първите 5-6 месеца са безспорни и много популярни. Ако едно детенце е на кърма 5-6 месеца, то няма нужда от допълните калории и витамини на сока. Кърмата е изключително балансирана и достатъчна като състав. От 6 м. нататък детенцето вече е физиологично готово да приема твърда храна, вкл. плодови пюрета. От 8 м. може и пасирани пресни плодове. А плодовете имат по-важна хранителна ценност от соковете (заради фибрите, пектина, повече витамини и пр.)

Сок 6-12 м.
Соковете съвсем не са забранена храна за периода 6-12 м., напротив. Все пак в доста схеми на захранване присъстват като препоръка, макар и в неголямо количество и до един път дневно. Но тъй като в началото на захранването е по-важно детенцето да свикне с истинска твърда храна и всяка негова хапка е ценна, за да покрие повишените му енергийни нужди, сокът не е толкова важен елемент от детското хранене за тази възраст.


==> Така логически мястото на сока като продукт с важна хранителна стойност идва някъде около 9-12 м., когато вече не може да бъде за сметка на кърмата или другата храна, а е полезно допълнение към тях. Дечицата вече упражняват дъвкателните си умения и 'тренират' храносмилането с плодове и други храни, така че сокът не може да обезсърчи детето да яде повече твърди храни или да увреди стомахчето му.

Източник: http://september2008.multiply.com/journal/item/66/66

Също -
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=119547.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199

# 18
  • Мнения: 1 125
Преди - да
Причината да се наложи практиката на захранване със сок е следната: преди 20-30 години (когато много от нашите педиатри са получили дипломите си) продължителното кърмене не е било толкова подкрепяно, а изкуствените млека са били много далеч като състав и качества от сегашните АМ.


Н Е! От 1992 година насам СЗО съветва преди 4 навършени месеца да не се дава НИЩО, включително сок. А от тогава почти 20 години са минали! Историята на сока е доооста по-стара, от края на 19 век датира, когато вече е имало техническа възможност да се приготвя сок (както и пюрета) и педиатрите просто са започнали да си правят експерименти: "може ли на едно бебе на 1 месец да му бутнем сок, а можем ли да бутнем пюре и кога, че то кравешките млечни смеси са непълноценни ...(наистина такива са били де) - и в резултат на експеримента са установили, че то всъщност нищо видимо и фрапиращо не им се случва (поне на пръв поглед) на бебетата ... И тая порочна практика е продължила няколко десетилетия, навсякъде по света ...

# 19
  • Мнения: 23 107
И аз тук с моето злоядо кърмаче . Simple Smile

# 20
# 21
  • Мнения: 152
Преди - да
Причината да се наложи практиката на захранване със сок е следната: преди 20-30 години (когато много от нашите педиатри са получили дипломите си) продължителното кърмене не е било толкова подкрепяно, а изкуствените млека са били много далеч като състав и качества от сегашните АМ.


Н Е! От 1992 година насам СЗО съветва преди 4 навършени месеца да не се дава НИЩО, включително сок. А от тогава почти 20 години са минали! Историята на сока е доооста по-стара, от края на 19 век датира,
Чак пък края на 19 век newsm78 Rolling Eyes, нещо не ми се връзва. Май по-скоро- след въвеждането на соц порядките и  на колхозната работническа класа. Пък и в края на 19 век- кой знае какви педиатри в България  Thinking Баба ми е родила първото си дете в края на 40-те и казва, че тогава  акушерките са давали напътствия- кърмене до 1 годинка задължително, въвеждане на сдъвкана  Mr. Green храна към 4 месец, соковете не са влизали в менюто. Така, че дори и да е имало някакви опити със сок, те едва ли са били толкова рано и едва ли в цяла България.

# 22
  • Мнения: 1 874
ХАХ   Crazy

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Здрасти и от мен! Явно е вярно, че около годинката вече човек спира да се втелява със захранването... На бърза ръка въведох свинско, извара и домати, от които ме беше толкова страх Simple Smile
А педагогически започнах да давам кашкавал и миниатюрни парченца от нашата храна.
Напоследък Дидето започна да не иска да яде пюрета. Хрупа корички хляб, праскови, кайсии, солети... А аз се опитвам да я тъпча с пюрета. Явно е готова за нещо "по-така". Simple Smile

# 24
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 468
Включвам се в новата тема с въпрос. Вчера бубичката яде 5-6 лъжички пюре от морков и пак толкова оризова каша. Нещо нямаше желание за лъжицата и не съм настоявала. Снощи на късно, към 22 ч., се събуди и се изака, нещо много нетипично за нея( че се буди по това време, изхождането пък съвсем). Установих, че има слуз в акото  Confused Днес е акала само веднъж, имаше съвсееееем мъничко слуз.
Та. При положение, че оризова каша яде вече 15 и повече дни, а морков- от седмица, към какво би било реакция  newsm78 Днес да давам ли да яде или да я оставя на гола кърма  Mr. Green ? Как да подходя нататък- да давам известно време само каша отново, после само морков или? Уф, и без това сме наникъде с това захранване, сега и това.

# 25
  • Мнения: 334
 Joy  Не мисля, че захранването със сок като масова практика датира преди времето, когато сме били захранвани ние преди около 30 години. Със сигурност е от времето на нашите майки, но не и на бабите ни. Възможността да се ползва сокоизтисквачка от широките народни маси и точно от времето на зрелия социализъм. Баба ми не помни да са имали ток по онова време камо ли домашни ел. уреди.  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 1 125
 Mr. Green Е в БГ историята със сокчетата няма как да е от преди соц. миналото ни, щото в БГ преди това повечето бебета са се раждали по къщите и никой никакви съвети не е давал - то това е ясно. Добре че по онова време лекарите "не са били в час" все още със световната мода  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 9 814
Тарт, за твое спокойствие, не давай два-три дни твърда храна и следи изпражненията. Имам неприятни спомени за слуз в изпражненията с каката.  Peace

Защо си мислите, че прабаба ви не е пасирала? Захранването със сок се е явило естествено продължени на ранното отбиване на бебето И не е явление само в Източния блок.
Втората Световна война изважда домакините от досегашната им роля. Те заемат местата на мъжете си в заводите и фабриките. Което пък довежда до ранно отбиване на бебетата, а често и почти некърмени деца....

# 28
  • Мнения: 183
Здравейте в новата темичка  Hug

...Установих, че има слуз в акото  Confused Днес е акала само веднъж, имаше съвсееееем мъничко слуз.
....

Би могло да има причина за тази слуз от нещо, което ти си яла! Помисли! Аз така установих, че моята буболечка не понася никак добре, когато ям сушени плодове. Не знам с какво ги обработват, но ако хапна даже малко, дупето се разранява - съвсем буквално, а бубата се съдира да реве. Тези лакомства вече половин година не съм хапвала и проблем няма!
При теб може нещо друго да е newsm78

Аз вече захраних с глутен - съвсем бавно и предпазливо. Каша на ХИП чист овес - от нея прибавях малк по малко в другите каши, които вече хапвахме (бебка е на 10 навършени месеца), след 2 седмици овес, сложих 1 л. каша на нестле пшеница с 4 плода и така за 5 дни стигнах до цяла порция. Проблем нямаме  Laughing

# 29
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 468
Честно казано, първо за това си помислих. Понеже все пак не съм давала от дни нищо ново тя да яде. Не открих обаче и нищо интересно от нещата, които аз съм яла. Съвсем ежедневни и обикновени неща, с които бебето трябва отдавна да е свикнало  Simple Smile- овесени ядки с прясно мляко на закуска, наденички и задушени картофи за обяд, диня и сладолед за вечеря  Thinking

Днес няма да яде бебето дажбата си от каша и пюре и ще следя нещата, пък дано е било нещо инцидентно и да не го мисля повече  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт