Ваксиниране на недоносени деца

  • 32 460
  • 172
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 22 452
Хеликаза, аз не говоря за съобразяване след това на педиатъра с детето.
А за грижите и ваксинациите още в неонатологията.
И как точно преценяват на кого да поставят ваксини и на кого не?
При положение, че деца родени с тегло под 2кг. почти задължително са на антибиотици и какво ли още не.

# 166
  • Мнения: 499
Моето дете е родено 1470 гр, беше на 3 антибиотика, стоя 1 месец в болницата. БЦЖ и противохепатитна й направиха в деня преди изписването от болницата. Според мен се съобразяват с конкретното състояние на детето.

# 167
  • Мнения: 1 572
Какви ваксини са поставени на конкретно недоносено дете не създава правило. Това, че някой недочели педиатри си позволяват да ги слагат в разрез с наредбите не бива да води до заблуди тук!
Има наредба #15 и там ясно е казано. В Токуда не я спазват, вече писах безброй пъти. Аз им се доверих, повярвах, че водеща е грижата за децата, но не е. Пазят си договора със ЗК  и слагат на всички при изписване, без оглед достигнали ли са тегло и има ли други противопоказания.
За мен е безумие на 2кг мръвка дето до онзи ден е била между два свята да се нахакат химии. И не говорим за хипи заблуди, а за елементарно неспазване на наредбите.
Другата всеобщо налагана заблуда е поставянето на пентаксим на деца с рожденно тегло под 1500г.  Не помня името на новата,  която е по календар, но така или иначе покрива същите болести /уж/.  Нашия педиатър до последно натискаше да я слага и отричаше наредба #15. Като видя, че няма да склоня ми каза сама да ходя до РЗИ да си искам безкоклюшна, т.е. 4 валентна.

# 168
  • Sofia
  • Мнения: 72
Ние сме с БЦЖ и хеп Б по рождение. Теглото ни беше 2550 - 34 г.с. Сега сме за Морбили Рубеола и ..., педи ми каза още ноември да го водя, но аз отказах и сега на 1,3 м. ще го заведа. Малко по-късно. Иначе на 4-5 м. му би 2 в. на веднъж и той рева, беше неспокоен, а от пентаксим /втория прием/имаше Т. и втрисания. Направих му забележка и той спря да бърза. После лятото не сме ходили на консултация мисля 3 м. Беше се притеснил, че ще го сменим и беше много любезен. Не са ни били ваксини от 4-5м. и сега много ме е страх от тази за морбили...Въобще, като цяло съм против ваксините и това да бъдат задължителни. Недоносените би трябвало да изчакат с ваксинирането, но повечето педиатри си мислят само за това да бъдат сложени ваксините на време и като че ли друго не ги интересува. 

# 169
  • Мнения: 1 572
Ние сме с БЦЖ и хеп Б по рождение. Теглото ни беше 2550 - 34 г.с. Сега сме за Морбили Рубеола и ..., педи ми каза още ноември да го водя, но аз отказах и сега на 1,3 м. ще го заведа. Малко по-късно. Иначе на 4-5 м. му би 2 в. на веднъж и той рева, беше неспокоен, а от пентаксим /втория прием/имаше Т. и втрисания. Направих му забележка и той спря да бърза. После лятото не сме ходили на консултация мисля 3 м. Беше се притеснил, че ще го сменим и беше много любезен. Не са ни били ваксини от 4-5м. и сега много ме е страх от тази за морбили...Въобще, като цяло съм против ваксините и това да бъдат задължителни. Недоносените би трябвало да изчакат с ваксинирането, но повечето педиатри си мислят само за това да бъдат сложени ваксините на време и като че ли друго не ги интересува. 
Защо ще слагате такава тежка ваксина в най-вирусния сезон? Зависи от теб, не от педиатъра.  Ако не я сложите по график какво ще стане? Имайте малко повече вяра в правата си на родители. Бих задържала до 2г на детето, да е по-укрепнало.

# 170
  • Мнения: 967
И ние задържахме до 2 години! Обаче ваксинирах февруари, март и април! После почват алергиите и за имунната система е странно!

# 171
  • Мнения: 1
Здравейте мами,сега се интересувам за ваксините при недоносени деца и разбрах,че има изменение в наредба 15 от октомври 2012г.
Чл. 20. (1) Задължителните имунизации и реимунизации могат да бъдат отлагани при наличие на медицински противопоказания съгласно приложение № 10.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2012 г., в сила от 09.10.2012 г.) Отлагането по медицински противопоказания се извършва от лекарите по чл. 15, ал. 1 след консултация и становище от лекар специалист по основното заболяване, с изключение отлагането при остри инфекциозни заболявания, включително в периода на рековалесценция или фебрилни състояния, при които не се изисква мнение от лекар специалист. Отлагането се отразява в обменната карта на новороденото и в ЛАК на лицето, отложено от имунизации. Отлагане от имунизации се допуска за не повече от три месеца.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2012 г., в сила от 09.10.2012 г.) Отлагането по медицински противопоказания за срок, по-дълъг от три месеца, се извършва с решение на областна специализирана комисия.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2012 г., в сила от 09.10.2012 г.) Комисията по ал. 3 се определя ежегодно със заповед на директора на РЗИ и включва епидемиолози от РЗИ, педиатри, невролози и инфекционисти. Председател на комисията е представител на РЗИ. В работата на комисията председателят има право да привлича за участие и други специалисти по профила на заболяването, по повод на което се предлага отлагането.

IV. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2012 г., в сила от 09.10.2012 г.) Противопоказания при имунизации на новородени деца
1. Противопоказания за отлагане на имунизации срещу хепатат В и туберкулоза:
1.1. Остри инфекциозни заболявания.
1.2. Фебрилни състояния.
1.3. Хеморагичен синдром.
1.4. Съпътстващо лечение с кортикостероиди.
2. Противопоказания за отлагане на останалите имунизации:
2.1. Неонатални гърчове с изключение на тези, дължащи се на преходни електролитни или метаболитни нарушения.
2.2. Перинатална асфиксия и хипоксично-исхемична енцефалопатия II, III степен на тежест, интравентрикуларни кръвоизливи III и IV степен и вътречерепни кръвоизливи с друга локализация.
3. Недоносеност:
3.1. Имунизации срещу хепатит тип В и туберкулоза се започват при достигане на тегло 2000 г, стабилно клинично състояние и липса на противопоказания по т. 1.1, 1.2, 1.3 и 1.4.
3.2. В случаите, когато майката е с позитивен HBsAg, имунизацията срещу хепатит тип Б се провежда в първите 12 часа след раждането независимо от теглото и гестационната възраст на недоносеното дете.
3.3. Всички останали имунизации при недоносени деца се провеждат след навършена коригирана двумесечна възраст, т.е. два месеца след определения термин за раждане (например при термин за раждане 20.IХ.2012 г. и раждане на 20.VII.2012 г. детето може да се имунизира след 20.ХI.2012 г.).
Времето за провеждане на имунизации при децата по т. 2 се определя след консултация с педиатър от специализирана практика и при необходимост с детски невролог. Когато се касае за отлагане на имунизациите за срок до 3 месеца, отлагането се извършва по реда на чл. 20, ал. 2. Отлагането на имунизациите за срок над 3 месеца се извършва по реда на чл. 20, ал. 3, като в областната комисия освен педиатър се включва и неонатолог.

# 172
  • София
  • Мнения: 327
Добре, искам само да попитам за килограмите, понеже наближава и нашето време за ваксини след някой месец, евентуално на годинка да ги почнем. Има ли значение, ако сме малки все още на килограми. Ние сме на 9 месеца в момента, 7 коригирани, но сме 5,600 кг. на 64 см.

Общи условия

Активация на акаунт