Деца с увреден слух - 9

  • 183 999
  • 608
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 1
Здравейте! Момиче съм и съм ученичка,  със слухова загуба на двете ми уши. Уча в гимназия, не там в по-специалните училища, ако е от значение. Имам няколко въпроси, на които не успявам да намеря отговори. След няколко години ще завършвам 12 клас и трябва да помисля какво мога да правя по-нататък. Не искам да съм безработна и не искам да харча парите на майка си след завършването. Та, въпросите ми са: как мога да разбера кои специалности в университети са допустими за като мене, т.к хора със слухови проблеми? Защото търсих в нета и нищо не намерих. От значение ли е колко е слуховата ми загуба? Вие и порасналите ви деца продължихте ли след 12 клас някъде? Ще се радвам да отговорите каквото и да е. Благодаря!


Здравей,
Аз отскоро завърших и веднага след университета работя. Историята ми е дълга, но накратко-от 2-годишна носех слухови апарати, но след 7-ви клас загубата ми стана около 80-90 процента и на 8-ти клас сложих кохлеарна имплантация. След това завърших гимназията и следвах в СУ. Там прекарах най-готините си години, запознах се с позитивни студенти и най-добрите преподаватели. Те бяха учудени,че съм с увреден слух и не си личи, че имам увреждане. Ще имаш много облекчения, ако ще учиш в държавен университет. Когато бях студентка в СУ - таксата в СУ е нулева(0лв!), получавах социална стипендия 120 лв месечно и още  облекчения. Издържах много изпити наравно с колегите. След университета работя по специалността. Разбрах,че имаш много въпроси и ми пиши следния имейл: ina.dev@abv.bg

# 496
  • Мнения: 728
Здравейте. Дъщеря ми е родена в 31г.с. 950гр...вече е на 5г. Минали сме през много неща изследвания и тн.. Тя не говори.. казва опеределени думи и звуци... ходим на логопед. Хиперактивна е, изпълнява команди. Напоследък се замислих.. защото само изследване на слуха не сме правили.. само са гледали тъпанчетат и са наред.. та се замислих дали има вариант тя да не чува определени звуци и тн.. един унг ми отговори че го има като вариант. Но такова изследване се правело само в ИСУЛ и ВМА.. не ми каза как се казва самото изследване, но каза че при деца като нея с проблеми.. хиперактивно и с умствено изоставане можело да се направи с упойка. Моля ви, бихте ли ми казали това изследване БЕРА ли е? Може ли да се направи с упойка. И бихте ли ми препоръчали лекър във ВМА при който да запишем час? Благодаря ви много.

# 497
  • Мнения: 164
Във ВМА след изследване под упойка изкараха детето ми със 100 процента вродена глухота, в ИСУЛ със социално адекватен слух Sad Бог да е с вас дано вземете правилното решение. Hug

# 498
  • Мнения: 30
Здравейте  имам питане от името на майката на дете ,което е имплантирано от 3 години и  с КИ на Медъл Опус 2 . Падат ли много  бързо  батериите на КИ ? В случая падат   и след ремонт се оправя и след около 2 седмици отново същото. Изчерпва батериите в рамките на 10 минути. На КИ е сменена кутията на батериите ,но въпреки това отново прави същия  проблем. Моля  отговорете ми ,за да може тя да знае какво  да изисква от фирмата.
Благодаря  Ви !

# 499
  • Мнения: 1 401
Здравейте! Прочетох тази тема, защото синът ми, на 2 години и 10 месеца, не говори. По препоръка на педиатъра, трябва да започнем с изследването на слуха му.
Той ме насочи към ИСУЛ, склонна съм и на преглед (ако трябва и с анестезия) и във ВМА.

Как да се свържа с тези УНГ-светила? От миналата седмица звъня по телефоните, никой не вдига. За д-р Попова в ИСУЛ ми обясниха по тел, че е много зета, от обяд провежда и лекции и да съм звъняла "до откат"...
Вие как сте процедирали? Направо на място ли отивате и който ви обърне внимание (и става ли така въобще), или...?

Пътуваме от друг град, но ако трябва ще ходим и на място без уговорка, педиатъра твърди че всяка седмица е от значение...

Благодаря предварително ако някой се включи Simple Smile

# 500
  • Мнения: 32
Здравейте!Моето дете не чува. Правила съм изследване и в ИСУЛ и във ВМА,много по-доволна съм от ВМА. Първо ходихме на платен  преглед при проф.Цветков(от ВМА) и той ни насочи към отделението(но не си спомням контакти за записване на час). А също правят БЕРА и в Стара Загора и в Плевен.

# 501
  • Мнения: 164
Здравейте! Прочетох тази тема, защото синът ми, на 2 години и 10 месеца, не говори. По препоръка на педиатъра, трябва да започнем с изследването на слуха му.
Той ме насочи към ИСУЛ, склонна съм и на преглед (ако трябва и с анестезия) и във ВМА.

Как да се свържа с тези УНГ-светила? От миналата седмица звъня по телефоните, никой не вдига. За д-р Попова в ИСУЛ ми обясниха по тел, че е много зета, от обяд провежда и лекции и да съм звъняла "до откат"...
Вие как сте процедирали? Направо на място ли отивате и който ви обърне внимание (и става ли така въобще), или...?

Пътуваме от друг град, но ако трябва ще ходим и на място без уговорка, педиатъра твърди че всяка седмица е от значение...

Благодаря предварително ако някой се включи Simple Smile
ИСУЛ!

# 502
  • При семейството си
  • Мнения: 6 569
Здравейте,
Не е писано в темата много време, но не знам в коя друга да си задам въпроса. Имам бебе на 1.2 година. Поради това, че има забавено двигателно и нервно-психологическо развитие, освен рехабилитациите започнахме и посещения при логопед. Още при първата консултация на 5-6 месечна възраст те откриха, че детето не реагира на звуци. Ако му дрънчиш с някакъв предмет зад гърба, не се обръща без да те види. Тогава направихме отоакустичен емисионен тест в Токуда и въпреки, че на едното ухо не можаха да го направят съвсем прецизно, казаха че детето има слух. Тези дни логопедите отново го тестваха и отново същото. Моля за съвет. Консултация с УНГ, с невролог или с какъв специалист да направя? Евокирани слухови потенциали ли да направим (преди ми бяха казали, че трябва да навърши определена възраст, но той вече я има). Предварително благодаря.

# 503
  • Мнения: 32
Здравейте,Elpis! Моето дете е на 3,5год и е с ДЦП тежичка форма,съпроводена с глухота и разни други. Правена му е два пъти слухови евокирани потенциали с обща анестезия (това е най-точният метод) в ИСУЛ, и във ВМА,аз лично съм по-доволна от вторите . Свързах се с проф.Цветков http://zdravenportal.com/%D0%B4%D0%BE%D1%86-%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D … 1%84%D0%B8%D1%8F/ От там на сетне той ще те насочи.

# 504
  • При семейството си
  • Мнения: 6 569
Много благодаря за информацията.

# 505
  • Мнения: 8
Здравейте!
Бих искала да попитам тези от вас, които си били хоспитализирани в ИСУЛ за тест на слуха/ с упойка/, как е минал престоя там? С направление ли е било и искали ли са някакви придварителни изследвания?

# 506
  • Варна
  • Мнения: 39
Здравейте!
Бих искала да попитам тези от вас, които си били хоспитализирани в ИСУЛ за тест на слуха/ с упойка/, как е минал престоя там? С направление ли е било и искали ли са някакви придварителни изследвания?
Днес ни изписаха с детето от там. Ние бяхме с направление за УНГ, това по телефона ми казаха. На място се оказа, че искат талон за хоспитализация, намериха там, кой да ни го издаде. Най-добре звънни и попитай за това. Предварително имах пуснати кръвни изследвания, ПКК, СУЕ и ЦРП. Ако нещо не е наред и покаже инфекция или възпаление ще ви върнат. Иначе приемат сутринта, първия ден нищо особенно, има вечеря за детето. Стаята чиста, с детето се спи на едно легло. Има мивка, телевизор със заплащане, тоалетна и баня са на етажа, даже извън отделението. На втория ден детето трябва да е гладно и жадно, около 10:30-11 ще го направят изследването. Слагат абокат и е под пълна упойка, придружителя не присъства. След това се прибирате в стаята и следиш детето. Има вечеря в този ден. На другия ден си получавате документи, епикриза и си тръгвате. Ако нещо излезе, вече ще обсъди и реши как да действате. Понякога се налага да се прави и скенер. Пускат да си излиза за малко от отделението, колко да си вземете вода или храна от района.

# 507
  • Мнения: 8
Keisi, много ви благодаря за отговора. Писах ви на лични. Надявам се да не съм ви досадила

# 508
  • Варна
  • Мнения: 39
Здравейте, наскоро откриха на детето ми невросезорна загуба на слуха и на двете уши. Има останал слух и сега е с апарати. Може ли ако в групата има деца от Варна, да ми пишете, имам въпроси и ми се иска да поговоря с някой в нашето състояние. Благодаря ви, предварително.

# 509
  • Мнения: 10
Здравей, keisi! И синът ми е с такава диагноза от 2016г. От Варна сме. Ще се радвам да отговоря на въпросите ти. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт