Повивате ли бебето си по метода на д-р Карп?

  • 18 356
  • 104
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Значи, това което ми каза тя е, че през първите си три месеца бебто продължава да има нужда от уюта на майчината утроба. За това всичко трябва да се прави така, че да напомня на бебето за утробата - тясно пространство около тялото му, шум, люлеене. Това е идеята на повиването - ръчичките да са долепени до тялото, а крачетата може по-свободно  се оставят. Носене в слинг - тук ми даде за пример някакви племена в Африка, чийто деца не знаят какво е колики и децата в Мексико, които също нямали колики, въпреки че кърмещите им ги майки не спирали да ядят боб и лютиви подправки.

Същото правех и аз, но не срешу колики, а просто, за да заспи бебето.

# 16
  • Мнения: 397
Не е лошо преди да се отрича нещо, първо да се запознаете с него!  Peace
Според правилата на Д-Р Карп, "повиването" съвсем не е това, което си представяте и да, в повечето случаи помага да се успокои бебето!
Peace
И аз съм прибирала ръчичките на малкия към тялото и имаше ефект  Mr. Green.

# 17
  • Мнения: 2 457
Да, повивала съм  бебето си, но само по време на колики. Като повиването беше само една от петте стъпки на успокоителния рефлекс на Д-р Карп. Единствено този метод от всички използвани успокояваше сина ми. Даже мислех да му пращам благодарствено писмо на този човек  Grinning.
Жалко за мен, ако го знаех това, щях сигурно да си спестя 3-4 месеца мъка и рев по цели нощи Sad. Нека темата поне да е полезна за момичетата, които тепърва чакат бебе Simple Smile.

# 18
  • София
  • Мнения: 39 782
Shantalche, най-вероятно приятелката ти говори за методите на д-р Карп. Сън в лятна нощ е писала и дала линк.
Ето и една тема от форума Да поговорим за коликите и петте правила на д-р Карп!

Синът ми го повиваха само в родилното. След това не съм го повивала.

# 19
  • Мнения: 2 478
Не, не съм. Педиатърът и детският ортопед ме посъветваха да не го правя.
Заинтригувахте ме с д-р Карп и ефектите му върху коликите, ще прочета!

# 20
  • Мнения: 2 457
AnMary, да точно за това става въпрос Peace. Учудвам се обаче, защо никой не ни го обясни това поне в училището за бременни където посещавахме с мъжът ми Confused

# 21
  • София
  • Мнения: 39 782
Не знам  Laughing Може би, защото не е бг лекар. Simple Smile
Както и да е. Темата е полезна. Мисля, че преди време имаше в продавалника обяви за въпросните пелени. Но не съм сигурна, защото в Продавалника влизах рядко.

Всъщност в родилното повиваха сина ми по подобен начин, но с обикновени бархетни пелени. Едва ли са имали предвид някакви си правила на д-р Карп Simple Smile
Какво представлява повиването в повечето родилни отделения - памперс, пелена от кръста надолу, в/у крачетата. След това друга пелена, която обхваща и ръцете. Така се повиват бебетата може би през първите 24 часа (а може и по-малко). След това се слагат пелени, но ръцете са свободни, пелените минават под мишниците.

Последна редакция: вт, 10 авг 2010, 14:57 от AnMary

# 22
  • Мнения: 383
Не е повивана нито веднъж, имаше колики и само гушкането й помагаше.Ортопедът изрично подчерта да не се повива бебето и дори не съм си го помисляла Peace

# 23
  • Мнения: 2 631
Аз повивах с одеалце, когато го кърмех първите седмици, защото много си размахваше ръцете и се разсейваше Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 39 782
Не е повивана нито веднъж, имаше колики и само гушкането й помагаше.Ортопедът изрично подчерта да не се повива бебето и дори не съм си го помисляла Peace
Да, ортопедите предупреждават. Но има разлика от повиване до повиване.

В повечето случаи ортопедите предупреждават за повиването, при което тялото на бебето се овръзва с връв (въже, вързанки и т.н.). Колкото и невероятно да звучи все още в някои части на страната децата се повиват по този начин. Майките го правят под давление на някой роднина от по-старото поколение. Или пък не са достатъчно информирани.
Това повиване е опасно, в смисъл могат да се получат изкривявания на краката, тазобедрените стави. И то в случай ако бебето е с памперс. Памперсите са твърди, държат крачетата разделени. С повиването и овръзването краката насила се свиват.
Ако на бебето се слагат обикновени пелени, а не памперси може би няма да е толкова фатално това повиване по отношение на ставите. Но пък е тормоз за бебето.

# 25
  • Мнения: 1 424
Не съм повивала сина си...дори не ми е минавало през акъла. В болницата, в която раждах също няма практика да се повиват бебетата - беше си по ританки и ризка. Относно коликите...не мисля, че има особена връзка... Томи имаше колики от 10-тия ден до края на 1-вия месец.

# 26
  • Мнения: 158
Включвам се отново, за да поясня, въпреки че и преди мен някой уточни - "повиването" на Д-р Карп няма нищо общо с инквизиторското повиване от едно време. За тези, които се интересуват има видео материали, където се вижда конкретно за какво става въпрос (в youtube например).
А аз научих за него от моята акушерка по време на курсовете за възстановяване след раждане (живея в чужбина), след като й се оплаках, че нито едни от капките, които беше изписал педиатъра не помогнаха.
Въпросният успокоителен рефлекс може да се използва не само за колики, а и за успокояване на силен плач или за приспиване. И действаше до към 3 месеца и половина.

# 27
  • Мнения: 9 444
Да,повивана е първите 4 дни,но защото така процедираха в болницата.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 011
Аз затова предлагам авторката да промени заглавието си - например "Повивахте ли бебето си по метода на Карп?", защото така въпроса на практика е доста подвеждащ - не вярвам някоя съфорумка да си е повивала детето като в миналото - стегнато, с въжета и т.н. Но пък за сметка на това познавам доста момичета, които много успешно прилагаха методите на Карп, включително и аз.  Peace

# 29
  • Мнения: 8 903
Бях си изтеглила филмче с повиването и другите правила на д-р Карп. Беше ми интересно и полезно, макар че повивах само няколко пъти. Просто сериозен период на колики при моето бебе нямаше. Имам клипче от първоначалното повиване на дъщеря ми в болницата - като на д-р Карп е.
То и сешоара ми беше странно как помага на коликите, но него май никой не го отрича.

Да Peace, хвърлете един поглед на методите на д-р Карп, пък тогава пак отричайте ...

Общи условия

Активация на акаунт