Турската кухня *4*

  • 219 858
  • 761
  •   1
Отговори
# 75
  • Истанбул
  • Мнения: 307
Бурма =кадаиф се продава в готов вид във всяка сладкарница,затова никой не се наема да го приготвя или се купува неопечен такъв ,но отново навит в пакети.
Кадаиф =долма е друг десерт.Характерен е за Ерзурум и може да се приготви в домашни условия,кадаифът се разтила на малко квадратно парче ,вътре се слагат орехови ядки,завива се като сърми и се слага в съд,в който има разбито яйце с 250 мл мляко.Изтисква се лего и се пържи в сгорещена мазнина .След това се сиропира със студен сироп.
долма кадаиф  http://www.resimcenter.com/data/media/20/Kadayif_Dolmasi_resimleri.jpg
бурма кадаиф  http://www.yasarusta.com.tr/upload/resimler/galeri/Urunler/b_cevizli_tabak.jpg

# 76
  • Мнения: 398
Бурма =кадаиф се продава в готов вид във всяка сладкарница,затова никой не се наема да го приготвя или се купува неопечен такъв ,но отново навит в пакети.
Кадаиф =долма е друг десерт.Характерен е за Ерзурум и може да се приготви в домашни условия,кадаифът се разтила на малко квадратно парче ,вътре се слагат орехови ядки,завива се като сърми и се слага в съд,в който има разбито яйце с 250 мл мляко.Изтисква се лего и се пържи в сгорещена мазнина .След това се сиропира със студен сироп.


Ох, ако имаше и тук навсякъде  Crazy ама няма.Ако ходим до Лондон ще проверя тамошните сладкарници.
А някакъв жокер какъв кадаиф да търся.Тук при едни пакистанчета намерих само този, който е в кръгла тавичка и направо се сиропира.
haksev мерси

# 77
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Ох, ако имаше и тук навсякъде  Crazy ама няма.Ако ходим до Лондон ще проверя тамошните сладкарници.
А някакъв жокер какъв кадаиф да търся.Тук при едни пакистанчета намерих само този, който е в кръгла тавичка и направо се сиропира.
haksev мерси

Трябва ти суров кадайф!

# 78
  • Мнения: 398
drize Благодаря

# 79
  • Мнения: 110
Малееее,защо никой не пише има няма 1/2 месец Thinking EmbarassedПочти всеки ден проверявам за нещо ново,ама.....НЯМАААА Crossing Arms

# 80
  • София
  • Мнения: 1 832
Записвам се да ви следя. Била съм на турски ресторант в София, много ми хареса. Миналата година бяхме на почивка в Турция, но нямаше много спицифични техни ястия. Повечето кремове и грис-халва, които не ми харесаха.

# 81
  • Мнения: 5
Прочетох в темата за кремчето с пилешки гърди. Преди година намерих някъде в нета рецептата и я направих(бях го опитвала в Истанбул и бях очарована). Явно обаче прекалих с пилешкото месо, защото се усещаше вкуса му и ме притесняваше. Може би трябва да се изкисне хубаво или при варенето да се сменят няколко води - не знам. Бульон не съм слагала. А упражнението да се раздели на фини влакна беше истинска мъка.

# 82
  • Мнения: 1 934
Видях да продават Казан диби, производство на великотърновска фирма  Simple Smile

# 83
  • Мнения: 539
търсих в рецептите  рецепта за сусамова тахан халва с шам фъстък,но не намерих,много я харесвам,дали някой знае как се прави че точно имам сусамов тахан?

# 84
  • Мнения: 383
Кадаиф =долма е друг десерт.Характерен е за Ерзурум и може да се приготви в домашни условия,кадаифът се разтила на малко квадратно парче ,вътре се слагат орехови ядки,завива се като сърми и се слага в съд,в който има разбито яйце с 250 мл мляко.Изтисква се лего и се пържи в сгорещена мазнина .След това се сиропира със студен сироп.
долма кадаиф  

 в Ерзурум най популярен е кадаифа на Муаммер Уста, може да се поръчва и онлайн, правил е пратки чак до Германия,

ето как се приготвя


търсих в рецептите  рецепта за сусамова тахан халва с шам фъстък,но не намерих,много я харесвам,дали някой знае как се прави че точно имам сусамов тахан?

много е труднапри домашни условия , при приготовката се ползва сока от корените на едно растение което е много трудно да се намери в Бг,  има разни рецепти в нета но резултата не е същия, затова ви препоръчвам КОСКА ХЕЛВА



Последна редакция: сб, 02 окт 2010, 16:09 от Ердинч

# 85
  • Мнения: 573
Ердинч, чувен ли му се казваше на това растение?

# 86
  • Мнения: 383
Ердинч, чувен ли му се казваше на това растение?

да  Hug (çöğen kökü)

# 87
  • Мнения: 398


 в Ерзурум най популярен е кадаифа на Муаммер Уста, може да се поръчва и онлайн, правил е пратки чак до Германия,

ето как се приготвя


Малеле как да спя сега.Невероятно изглежда.
Всъщност аз се отказах от идеята да го приготвям в домашни условия.Някак му се губи чара.Друго си е да посетиш любимия Истанбул и там да си похапнеш сладости.Надали скоро ще можем да отскочим, но пък тръпката ще е по-голяма така.

# 88
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Момичета, а как се приготвя есме (не знам дали това е точното му име) - червено, гъсто и много люто. Бяхме на почивка в Истнабул и толкова ми хареса там - и градът, и кухнята - имам прекрасни впечатления. Това есме го идях всяка вечер на салатения бар, прилича на нашата лютивка, но е много по-гъсто. Моля за рецептата.

П.С. А как се влюбих в баклавите и локума (но не е истина колко пари струват!) - разбрах, че ги правят с мед, а ме със захар. Дали има и друга тайна?

# 89
  • Мнения: 383
Ezme (Мачкана салата или Мачканица)

Продукти:
3 домата, обелени и семената отделени
1/2 лук нарязан на мн ситно
1 чч магданоз на ситно
2 сл зехтин
1 чл Нар екшиси / кисело от Нар (nar ekşisi)
2 сл пресен лимонов сок
1 чл сух лют пипер(на люспи)
1 чл сумак
Сол на вкус

смесете много добре първо лука и сумак'а(натрийте ги много добре с лука). Смесете и останалите продукти, оставете да поотпочине час и половина преди да сервирате.

препоръчвам да се добави още и малко мента, малко мащерка, 2 скилидки чесън нарязани ситно, пресни пиперки(червени и зелени, нарязани на ситно), малко лютеница (2сл)



Nar ekşisi как се приготвя:



трябват ни само 10бройки много добре узрели плодове от Нар (за ориентировка: от един Нар излиза горе долу 2сл нар екшиси)

отделяме внимателно зърната на плода, като внимаваме обезателно да не остават  ципите (за по лесно отделяне на зърната ви препоръчвам следното: нарежете плода на 4 парчета, и със една супена метална лъжичка я потупайте по гърба/кората)

мачкаме зърната и отделяме сока(може да се използва и сокоизстисквачка)

отделеният сок го варим до консистенция на мед(даже малко по гъст) (като капнем капка върху някой порцеланов съд, не трябва да протича)

пълним в шишета и оставяме на слънце/светло до като почернее и готово(готова е за консумация, може и без тази стъпка)

може да се ползва във всички салатки като подсладител

много е здравословно, препоръчвам

нар:
• Регулира кръвното налягане
• Защитава мускулната тъкан срещу инфекции
• Дава енергия
• със диуретичния си ефект отделя токсините
• Укрепва имунната система, предпазва срещу болести
• предотвратява повишаване на холестерола и регулира концентрацията на гликоза циркулираща в кръвообращението(кръвната захар)
• враг е на чревните паразити, подпомага добрите бактерии
• предотвратява диарията, осигурява подкрепа в лечението и,
• Има положителен ефект върху кожата, осигурява гладък външен вид
• Има положителен принос срещу кожните инфекции

Последна редакция: пн, 04 окт 2010, 11:08 от Ердинч

Общи условия

Активация на акаунт