ПОМОЩ!Бебето ми иска да суче на 1.30-2 часа, а е на 4 месеца...

  • 2 167
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 38
Здравейте!  Simple Smile
Синът ми е на 4 месеца, изцяло е на кърма, дори вода не пие /не иска и аз не го карам насила/, не давам сокове, нито съм предприела захранване!До сега се справяхме чудесно само с кърмата, роди се 3800 гр./изписаха го 3550 гр./, сега е 6700 гр. Изключително жизнен, развива се прекрасно, изхожда се без никакъв проблем! Проблемът ми е, обаче, че от десетина дни иска да суче на 1.30-2 часа. Нощем се буди по два-три пъти за кърмене!Притеснявам се дали ми спира кърмата или е нормално в тия жеги да суче по-често /може би така си утолява жаждата/. Давам само едната гърда на ядене, просто защото в повечето случаи не иска втората!Като цяло давам на поискване, без да следя колко време суче и пр. Та най-голямото ми притеснение е нормално ли е да суче на толкова често, и ако не е, какво да правя?  Simple Smile
Педиатърките ми препоръчват да давам сокове още от 40-тия ден, а също така според тях е вече време да давам пюрета, каши и кисели! На мен обаче не ми се иска още да започвам захранването! Ще съм ви много благодарна да ми дадете съвет, защото съм страшно раздвоена и притеснена да не би да бъркам нещо!  newsm78
Предварително благодаря!  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 4 406
Здравей, Роси,
така, както описваш ситуацията, вероятно синът ти преживява т. нар. скок в растежа. Тогава нуждите му от енергия рязко нарастват и бебето се стреми да си навакса с по- често сукане. Комбинирано с големите жеги наистина бебетата могат и да искат да сучат на по-кратки интервали. За да си спокойна, че получава достатъчно кърма, ти постъпваш по най- правилния начин, като му предлагаш и втората гърда на всяко ядене. Друг добър вариант е нощното хранене- често бебетата в жегите избягват да сучат активно през деня и действително изпиват само предното мляко, но пък си наваксват нощем, когато е по- хладно и са по- склонни да напълнят коремчето.
Би ли споделила дали детето има признаци за недохранване? колко често ака, пиша? урината тъмна ли е, с миризма? детето спокойно ли е, с добър тургор на кожата?
Както предполагам знаеш, кърмата се образува на принципа на търсенето и предлагането, така че само за няколко дни твоята лактация ще се регулира според нуждите на бебето. на възрастта на твоят син бебетата обикновено са задобряли достатъчно, че да изсукват нужното им количество за съвсем кратко време. Затова и времето, прекарано на гърдата, не може да бъде категоричен показател за това колко са изяли.
Относно захранването- много майки избягват да говорят за намеренията си относно късното захранване с педиатрите. Когато се престрашат обаче, се оказва, че педиатрите могат и желаят да ги подкрепят в избора им. Мислиш ли, че би могла да обсъдиш схема за захранване, която си избрала, с лекаря на бебето, без да се притесняваш? по- добре би било да се знае твоята позиция, отколкото лекарят да е с погрешно впечатление, че ти вече си предложила и друга храна, освен кърмата.

# 2
  • Мнения: 38
Здравей, Бумеранг!  Simple Smile Благодаря за бързия отговор...  Simple Smile
Не мисля, че малкия има признаци за недохранване. За последния месец /негов 4-ти/е качил 600 гр. и 3 сантиметра. Нормално се изхожда по един до три пъти на ден, сменям по около 5 напишани памперса през деня, урината не е тъмна и не мирише неприятно. А колкото до това дали е спокойно, бих казала да, рядко започва да нервничи като е гладен, просто защото веднага разбирам и му давам да яде. Инъче е доста активен, усмихнат, не е ревливо бебе. Просто има моменти, в които ще си изяде ръцете, играчките, чуждите ръце, дрехи или каквото му попадне - чак прилича на гладно зверче! Инъче почти след всяко ядене повръща лекичко - не знам дали това показва, че му е дошло в повече. Ще изчакам сега по-хладните дни да видя дали е от жегата и ще следя колко на често и с какъв хъс търси ядене. После ще му мисля! Но със захранването ще изчакам поне докато навърши 5 месеца, т.е. още месец ще го храня толкова често, колкото иска!  Simple Smile
А колкото до педиатрите - за сина ми се грижат двама лекари и една медицинска сестра, просто защото работят заедно. Не се притеснявам да споделям нищо с тях, тъй като аз също работя там, макар че нямам медицинско образование. Те са наясно, че не давам нищо освен кърма. Проблема е, че доктора е на 50 год. и преди повече от 20 год. е завършил медицина в Москва, съответно е привърженик на руската школа /да не кажа съветската/, сестрата по същия начин, а докторката е млада, но тя все пак има за пример двамата си по-възрастни колеги. Онзи ден като ходих чух реплики от рода на "горкото дете", "тя го гледа по американската школа" или "гледа го като циганите" /с извинение/, за това че го караме само на кърма!
Споделих това, просто за да разберете защо се чувствам сама в това начинание. Те са ми близки, но все пак детето си е мое и искам най-доброто за него! Simple Smile

Поздрави,
Роси

Последна редакция: нд, 29 авг 2010, 11:16 от Rossi_84

# 3
  • Мнения: 4 406
Роси, напълно те разбирам! Все пак можеш да бъдеш сигурна, че не си сама- най- малкото имаш си цял форум, в който можеш да намериш хиляди съмишленици  Grinning
Синът ти е във възрастта, когато активно изучава околния свят, и то по най- удобния начин - с език. Ръце, играчки, кърпи, памперси, всичко минава за обследване през устата.
Връщането на мляко в малко количество не е притеснително. Определено си отглеждаш здраво дете, и то е щастливо, защото има грижовна майка!

# 4
  • Мнения: 38
Здравейте отново!  Simple Smile
Позволявам си да продължа темата, защото при нас положението вместо да се подобри става по-лошо!Вече суче на един час, вкл. и нощно време!Става все по-нервен и вероятно са зъби. Но дори и така да е, просто е ужасно да стои постоянно на гърдата!  Sad Всичко що докопа му е в устата и го лапа с такова настървение, сякаш не е ял с дни!
Другото ми притеснение е, че от известно време забелязвам на бузката му бяло петно, което се притеснявам да не е признак за анемия. Тъй като аз съм с нисък хемоглобин и по време на бременността ми беше около 90. А съм чувала да казват, че щом майката е анемична и детето ще е такова!
Започна вече 5-тия си месец и се чудя дали все пак не е време да вкарам в менюто му и нещо друго освен кърма! Доста изчетох по въпроса и реших да пробвам да му дам оризова безмлечна каша или някакво зеленчуково пюре. Разбира се само за да започне да свиква и с други вкусове, освен с кърмата!Инъче пак ще е основно на нея!
Та въпроса ми е - подходящо ли е това за начало и как да му го давам (на кое хранене и по колко)?

# 5
  • Мнения: 4 406
Здравей,
изглежда, че твоето дете е от пристрастените кърмачета. Би ли споделила дали има признаци да не му стига кърмата? по колко напишани и наакани памперса има за денонощие? Как намираш тургора на кожата, поведението му? Будува ли повече, заиграва ли се? Търси ли контакт с теб, когато си наоколо? Възможно е да иска да суче само за да е сигурен, че си наблизо, един вид си маркира територията, като те държи на " една гърда разстояние". Наблюдаваш ли го, когато се храни- активно ли суче или предимно си играе със зърното?
мислиш ли, че личният лекар на детето би ви дал насоки да изследвате хемоглобина? Би могла да коментираш притесненията си по този въпрос с него и действително, ако се налага, да се предприемат мерки.
За захранване монокаша или зеленчуково пюре са добър избор. Обикновено се започва с предлагане на 1-2 лъжички, като стъпка в обедното хранене. Често майките предлагат новата храна между кърменията- например около 40 мин след последното сукане, когато бебето още не е огладняло. По време на неколкодневно захранване с определена каша или пюре се следи за алергични реакции у бебето. Ако се появят такива, то тази храна се отлага за по- късен етап от захранването или въобще се изключва от менюто на бебето.

# 6
  • Мнения: 38
И аз не знам вече какво да мисля!Сменям по около 5 напишани памперса и по 1-2 наакани на ден!Не виждам промени по кожата, освен едно изриване по лицето от няколко дни, за което се притеснявам, да не е АД, но в събота ще ходим на лекар и ще разберем!
Спи по два пъти на ден преди и след обяд по около 40 мин., вечер заспива към 8-9 часа до 6-7 сутринта, като през това време се събужда и суче през 1-2 часа!От няколко дни вече яде през час, като след като хапне е весел, много се смее, играе, но като минат 40 мин. започва да нервничи, хленчи и дори реве, като с това показва, че скоро пак ще трябва да давам да яде!
Определено си търси контакта с мен, малко да му изчезна от погледа и започва да нервничи и да ме привиква, не обича да стои сам и смятам, че макар и малък вече проявява сериозна привързаност към мен!
В повечето случаи като му давам да яде с такова настървение лапа гърдата, че чак ми става жал!Има случаи и на заиграване, но са по-малко!
Вече пробвахме картофено пюре, но опита се оказа повече от катастрофален. Даже две лъжички не можах да дам, като накрая се задави! Което ме кара да мисля, че не е готов още. Да не говорим, че често се дави от собствената си слюнка!Ще изчакам няколко дни и ще пробвам с морковено пюре, а след това евентуално с каша и ще видим!Но вероятно постепенното захранване с увеличаване на количеството явно ще стане през 6-тия му месец!

Благодаря ти за коментарите, радвам се, че има с кой да споделя!  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 4 406
да, наистина, захранването е голямо предизвикателство.
Може би си струва да опиташ с някакъв сладък плод или зеленчук. Бебетата имат афинитет към сладкото, тъй като околоплодната течност и кърмата са със сладък вкус и той им е познат. Затова са по- склонни да приемат сладките храни. На добър успех като първа храна се радва добрата стара тиква  Simple Smile
Друг вариант при захранването е новата храна да се поднася смесена с кърма, първоначално с преобладаващ състав- майчино мляко, а после, ако детето започне да приема новото, консистенцията се сгъстява постепенно.
Трябва разбира се, да се има предвид, че много често преди първата година, детето предпочита само да опитва новите вкусове, но не е склонно да замести цяло хранене. Нужно е само малко търпение  Hug

Общи условия

Активация на акаунт