Как отбих моето дете?

  • 5 667
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • California
  • Мнения: 264
При мен стана лесно:  разредиха се кърменията, от това намаля кърмата, от това се разредиха кърменията... и така до успешния финал на 1 годинка. Simple Smile Успех на теб, стискам палци. Щом и без това няма кърма....

Анета, колко време ти отне това постепенно разреждане на кърменията? И аз искам до към годинка да сме приключили, та се чудя дали не е време вече да започна да разреждам  newsm78

# 31
  • Видин
  • Мнения: 4 921
При мен стана за 2 седмици, но може би и бременността подпомогна намаляването на кърмата. Все пак не съм се изцедила нито един път  Grinning

# 32
  • Мнения: 639
Gest, сигурно често ти се е случвало ти да планираш едно, а малкото човече да си отстои своето и в крайна сметка ти да се водиш по него – било то за хранене, за спане, за игра ...  GrinningМисълта ми е – дали той ще е готов за отбиване през тези 4 месеца? Мислила ли си за вариант да продължиш да кърмиш и след като започнеш работа? Не зная какъв ви е „режимът”сега, но може да поискате да го организирате така, че да не пречи на работния ти ритъм - да намалите броя на кърменетата, като запазите тези в приятно и удобно и за двама ви време. Тялото ти би могло да се пригоди към тази „схема”. По лентичката ти виждам, че вероятно ще започваш работа, когато детенцето ти навърши една година. На тази възраст млякото продължава да е много важно за него – препоръчва се около 50% от храната между 1 и 2 години да е млечна (а майчината кърма е важна част от нея).
Кърменето и ходенето на работа си има своите ползи и плюсове, които не са за пренебрегване - детето продължава да получава най-добрата естествена храна, която му дава допълнителен имунитет, предпазва го от алергии в различна степен, дава му уют и сигурност, можете по-дълго да се наслаждавате на взаимната близост в миговете на кърмене, спестявате пари ...
Каквото и да решите с детенцето – отбиване или кърмене и работа – важното е да се чувствате добре и двамата, а и ти да не се обвиняваш, ако избереш втория вариант - времето, през което си го кърмила, му е било от полза, колкото и да е продължило то.
Надявам се да не приемеш поста ми като намеса в намеренията ти, имаш достатъчно време да прецениш, а тук да намериш подкрепа, съвети и споделен опит от други майки, минали вече по този път.  Hug

# 33
  • Мнения: 65
Amorevole благодаря ти за отговора   bouquet
Аз мисля едно, но нали знаеш всичко е толкова относително.
Мисля да го кърмя до една година. Засега сме на поискване и аз се опитвам да му направя през 3 часа/горе-долу/, но естествено трудно се получава. Ние имаме 2 заместени хранения с твърда храна. Та мислех след 1 година да кърмя само сутрин рано преди работа и късно вечер. Проблем ми е , че не иска АМ изобщо или аз още не съм открила такова.Искам да отбиването да стане плавно, а не рязко. Ако не открия АМ , което да харесва, през деня кога ме няма да пие или кисело мляко , като поотрасне или аз не знам.Може би да не се връщам точно на една година.  Но както и ти пишеш едно е аз да искам и да планирам  , пък то друго да се случва.  Grinning
Интересно ми как разреждате плавно кърменията, аз ако не му дам да суче става супер нервен, въпреки , че се случва да го баламосвам?

# 34
  • Мнения: 2 401
gest, на годинка детето спокойно може да изкара и без АМ, ако няма желание да го пие(може да се замести от сирене, кисело мляко,извара, може да се пробва и да се добавя АМ в кашите и пюретата), ако пък и след тръгването на работа продължи да суче сутрин и вечер още по-добре!Иначе разреждането на кърменията на сегашната възраст, в някои случаи, може да стане като се увеличи твърдата храна, но пак зависи от детето.
Ако имаш някакви притеснения относно това, че може да не успееш да отбиеш докато тръгнеш на работа, не се тревожи за това, тъй като на тази възраст детето спокойно може да прекара целия ден без да суче  щом ти не си наоколо, най-вероятно обаче сутрин и вечер, когато ти си при него, ще си наваксва!

# 35
  • Мнения: 639
Gest, може би кърмата на мама сега му е най-вкусна и затова не харесва АМ.  Grinning След няколко месеца, ако решиш все пак да даваш АМ, може да се консултираш с педиатъра си или да пробваш и други варианти за предлагане.
Mного от работещите майки, които кърмят, избират варианта сутрешно и вечерно кърмене – кърменето преди работа ще помогне да не чувстваш напрежение в гърдите през деня, а вечерното може да е за приспиване, или просто приятен гушлив момент само между мама и детенце.
На тази възраст бебетата все още имат нужда да сучат често /по различни причини/ и е разбираемо защо се изнервя, ако му се откаже. Възможно е и да изпитва дискомфорт поради зъбоникнене и това да провокира тази нужда.
Що се отнася до намаляване броя на кърменетата - инстинктът и знанията ти подсказват правилно – че най-добро и за двама ви е това да става плавно. По-нататък във времето може да проработят различни методи за това - "баламосването", както го наричаш; методът "Не предлагам, не отказвам" /тоест, ти не предлагаш на детето да суче, а се опитваш да успокояваш по друг начин; когато поиска да суче, опитваш да отложиш във времето, но не отказваш/; както и създаването на различни ритуали, с които да заместваш кърменето /за игра, миене на зъбки, къпане, четене на книжка, песничка, предлагане на течност или храна и т.н./.
При всички случаи, близостта, гушкането и общуването с него, си остават много важни и за двама ви в периода на намаляване на кърменетата.

# 36
  • Мнения: 34
здравейте! Реших да отбия малкия и затова се поразрових из форума. Казвате че постепенно сте разредили къменията и кърмата е намаляла. При мен от месец и нещо вече кърмата сама си намаля драстично и се дохранваме. Сега на хранене има по 40мл кърма. Ако започна да разреждам за колко време ще успея?

# 37
  • Мнения: 1 291
Колко кърмения имате на ден? На око си мисля, че към месец...

# 38
  • Мнения: 2 022
И моята кърма беше много намаляла, когато девойката беше на 2-2,5 години, но това не й попречи да суче още половин година. И щеше да продължи и до днес, ако не бях измислила следната история (копирам си поста от една друга тема Embarassed):

От известно време насам започнах да й казвам, че щом стане на 3 годинки "макото" ще стане гадно. Бях решила да се намажа с някаква гадост, за да я откажа, даже си купих така хваления Даум Ексол, до който така и не стигнахме. Обаче дЕтето се оказа умно - още от сутринта щом се събуди, видя подаръците и беше надлежно нагушкана от цялото семейство, тя ме погледна и каза: "Макото е гадно". Дори не е искала да пробва. Просто от този момент нататък си иска мляко от шише и толкова. За сметка на това разказва на всеки срещнат, че "макото" вече е гадно и го няма. Който разбрал за какво иде реч, разбрал!  Mr. Green Видимо е доволна, не се опитва да суче пак, само от време на време ме погалва, докато се гушкаме. А единия ден направо ни съсипа от смях. Поглежда в пазвата ми и пита: "Къде е макото?" После си отговаря сама: "Аааа, знам, на тавана е, нали? А тук са само опаковките......"  Joy Joy Joy Още се кискам, като се сетя. По всичко личи, че не се чувства обидена, ощетена, пренебрегната. Значи за нея всичко е минало гладко.
По-интересното е, че и за мен всичко е ОК. Нито ми се подуват гърдите, нито усещам дискомфорт – все едно никога не съм кърмила. Дори не ми липсва кърменето, както си мислех. Вероятно защото компенсирам с повече гушкане – докато си играем, докато се обличаме, докато си пие мляко от шишето нощем… С една дума – всичко си е постарому, само дето "макото" вече идва от шишето, а не от мама.


Това стана преди близо месец, а от около седмица насам девойката започна да спи по цяла нощ и не се буди за мляко, което беше немислимо, докато я кърмех.
Така се отбихме. При това, учудващо безболезнено и за двете страни. А доскоро не можех да си го представя. Хем ми се искаше вече да спрем с кърменето, защото много се съмнявах, че имам кой знае каква кърма и подозирах, че девойката ме използва за биберон, хем пък ми се свиваше сърцето, като знам колко обича да суче и как аз обичам да я гушкам и гледам през това време….
Щом ние успяхме, значи и другите, които имат желание да спрат с кърменето, ще успеят. Hug 

# 39
  • Мнения: 639
Kiflichka, вероятно ще можем да сме ти по-полезни, ако споделиш колко голямо е детенцето ти. По колко храненета имате на денонощие? Как определяш, че имаш по 40мл кърма – цедиш се и го храниш с изцедена кърма, или го кърмиш, но си решила да провериш колко можеш да изцедиш? Удобно ли е да попитам – какво налага отбиването?

Пролетната Фея,
много мил разказ, радвам се, че се получило така плавно и безболезнено и за двете ви.  Hug

# 40
  • Plovdiv
  • Мнения: 174
И аз започнах да отбивам  малкият-най-вече от нощното кърмене.Кърмихме се само за приспиване,но от доста време вече го взима на игра и си иска постоянно.И като сме навън и се сети за това започва да ме дърпа да реве да хапе.едвам го усмирявам по улиците.През ноща по цяла нощ иска-как усети че се дърпам и протестира. Rolling Eyes  Много е нервен щом не му дам.2 нощи вече не съм му давала.Събужда се и се приспиваме с гушкане и обикаляне на стаята.Надявам се скоро да спре да търси, и да се наспиваме.

Общи условия

Активация на акаунт