Църковен брак между католик и православна

  • 29 720
  • 127
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 545
Признавам, че не успях да прочета всички постинги внимателно, но от прочетеното направо се вбесих - ненормален брак, щом е смесен, две различни религии, вероостъпничество.... Защо обсъждате термини, от които и понятие си нямате?!?
Не познавам авторката на темата, но доколкото схванах, дъщеря ѝ скоро е била абитуриенка, от което предполагам, че майката е между 40-те и 50-те, тоест родена и израсла в комунизма, както повечето от нас, и следователно само кръстена в църква, а не възпитана в православна вяра. Едва ли и дъщеря си е успяла да възпита като вярваща, самото кръщене не те прави религиозен. И аз съм кръстена, ама от православие хич не отбирам особено, не чувствам и липсата на такова възпитание, само съжалявам от чисто научна гледна точка, че не знам повече за вярата.
 Както и да е, женена съм за католик, но нямам църковен брак. Не съм се и замисляла в коя църква да се венчавам, защото няма никакво значение, и двете са еднакво християнски и брака би бил еднакво валиден и в двете от гледна точка на християнската религия. Но ако не вярваш истински в тайнството на бракосъчетанието според църквата, си е пълен фарс, и няма никакъв смисъл.
Ако пък двама се обичат истински, създават семейство и от различни религии да са, правейки взаимни компромиси /които във всеки брак, и "нормален" според авторката, са абсолютно задължителни/, та най-малкия проблем е кой поп да ги венчае. Брака започва от деня след венчавката.
Колкото до въпроса за халката и къде кръщаваме децата ние, от "ненормалните" бракове, аз лично я нося на лявата ръка, както всички тук, а големият ми син е кръстен в местна католическа църква /носи чисто българско име/, а малкия - в българска католическа от православен обряд - т.е. кръщенето е абсолютно идентично с останалите православни църкви /носи не-българско име/. Не съм водила, нито имам намерение да водя по църкви и неделни служби нито един от двамата, но предполагам, че няма да ги спирам от първото причастие и прочие по католически, така или иначе живеят в люлката на католицизма и всичките им приятелчета ще следват традицията, не ми се ще да ги карам да се чувстват различни. А това също няма да ги направи ревностни католици, освен ако сами не го изберат един ден, но мозък в главата имат, надявам се да го използват добре.

# 106
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Според мен няма никакъв проблем католик да се венчае в православна, ...

Има проблем. Днес видях, че са залепили надпис в нашата църква "Младоженците трябва да са пълнолетни и кръстени в православна вяра... За други случаи, се обърнете към Митрополията."

Доколкото знам, иска се специално разрешение от митрополията или епископията /и за ортодоксалната, и за католическата /. Преди време , и едните, и другите правеха компромис и бракосъчетаваха всякакви християни/от опит за София знам/, но сега, явно не е така.

Съветът ми е всеки от двамата проектомладоженци да говори със свещеника си и да разбере какво губи и каво печели ако се венчае в другата църква.

За вярващите догматично хора не е възможно да приемат другата църква и ги разбирам, че не могат да се венчаят в другата църква. Погледнато така двете църкви са две отделни религии, въпреки че и в двата случая говорим за християнство.

Със сигурност знам, че аз, като православна християнка, мога да се моля в католическа църква например, но не мога да се моля за католици. За мене лично, логика- няма, въпрос на канон е обаче.

Последна редакция: чт, 16 сеп 2010, 17:44 от InaDot

# 107
  • Мнения: 1 849
Цитат
Даваш ли, даваш, балканджи Йово,
хубава Яна на турцка вера?
- Море, войводо, глава си давам,
Яна не давам на турцка вера!
Отсекоха му и двете ръци,
та па го питат и го разпитат:
- Даваш ли, даваш, балканджи Йово,
хубава Яна на турцка вера?
- Море, войводо, глава си давам,
Яна не давам на турцка вера!
Отсекоха му и двете нозе,
та па го питат и го разпитат:
- Даваш ли, даваш, балканджи Йово,
хубава Яна на турцка вера?
- Море, войводо, глава си давам,
Яна не давам на турцка вера!
Избодоха му и двете очи
и го не питат, нито разпитат,
туку си зеха хубава Яна,
та я качиха на бърза коня
да я откарат долу полето -
долу полето, татарско село.
Яна Йовану тихом говори:
- Остани сбогом, брате Йоване!
- Хайде със здраве, хубава Яно!
Очи си немам аз да те вида,
ръце си немам да те прегърна,
нозе си немам да те изпрата!


И аз си я не давам на чужда вяра. Crossing Arms Sick Naughty #Cussing out

Делужън, бих те разбрала, ако ти малко или много разбираше какво е то християнство. Християнин не си като си сложиш табелката такъв, както правят огромна част от българския народ! За да си християнин трябва да разбираш, защо умря и възкръсна Христос, какво те ползва това и какви са последиците за теб, т.е как трябва ти да живееш. За каква чужда вяра говориш!? Когато ти не схващаш "своята"!? Християнин ли си когато се занимаваш с астрология, когато имаш връзки извън брака и си мислиш как да зарежеш съпруга си на стари години... Дъщеря ти християнка ли е като има секс преди брака? Вие сте отстъпили от вярата мноооого отдавна. Един ритуал не те прави християнин! В която и църква да се венчаеш това не те ползва пред Бога, ако продължаваш да живееш против това което Бог е казал, в очите на Бога ти си неверник. Нали беше важно брака да е пред Бога, а според твоите изказвания всъщност е важно ритуала, църквата, хората, кой ще отстъпи. Как мислиш, Бог като ни погледне отгоре дали ни дели на православни, католици и протестанти? Повярвай ми, той вижда такива които вярват в Него и такива които не вярват и не живеят както Христос. Но ми е много странно хора които живеят като атеисти, които не са отваряли Библията и дори да са го правили не я вземат на сериозно, после се тръшкат да не би да се отрекат от вярата си. Ти си се отрекла от вярата си с живота който водиш и това е най-важното, защото за Бог не е важна твоята показност, а това което е в сърцето ти.
А относно брака не си схванала най-важното. Бог когато създаде Ева каза " Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си, и те ще бъдат една плът" Това важи не само за мъжа, а и за жената. Ако една жена е вярваща, тя ще приема като авторитет съпруга си не майка си. Твоята дъщеря още от сега показва, че бъдещият и съпруг не е авторитет за нея.
Моят съвет е да не се занимавате с църкви, ако преди това не вземете решение да промените радикално живота си и да живеете така както Христо е казал.

# 108
  • Мнения: 73
От твойта секстанска вяра със сигурност сме отстъпили. От своята си не сме. Гледай си сектите и не се бъркай в християнство и православие ако обичаш!  Naughty

# 109
  • Мнения: 226
migito,всички хора сме грешни.Бог стига до всеки от нас по различни пътища.Да,права си за описаните грехове,но нали знаеш,че е грях и да съдиш другите.Delusion има нужда от подкрепа в този момент,а не от порицание.Да,католиците и разните видове протестанти(бая "породи" има  Wink ) са християни,но не е редно да се поставят под един знаменател.Различията съвсем не са повърхностни и пренебрежими.Да,Бог е един,но няма как всички християни да му служат правилно,при положение,че служат различно. Naughty
   От поста ти разбирам,че Delusion се интересува от астрология,но ти самата в друг пост признаваш,че си се занимавала също с окултни науки и по-късно си разбрала ,че това е страшен грях.Би трябвало да бъдеш по-толерантна, а вместо това казваш,цитирам:"В очите на Бога ти си неверник."Според мен не е,щом толкова държи на вярата си.

# 110
  • Мнения: 1 849
Библията е една и там много добре е написано кое е грях и кое не. Познавам много добре повечето от разпространените религии, както и православието и католицизма. Говорила съм с едни от ерудираните преподаватели от Богословския факултет точно за разликите в протестантството и православието и те не са толкова големи. Но нито православен, нито католик, нито протестант не може да каже, че секса преди брака не е нещо което те отделя от Бога или астрологията. Ти си християнин (според всичките деноминации), ако си разбрал, че си грешен, ако искаш да се промениш, ако си разбрал какво направи Христос на кръста за теб и се покаеш за греховете си. Друга последователност няма. Христос казва, че не може да си и в света и при Бога. Не може да служиш на двама господари.
Но днес свещениците от всичките деноминации са много по-загрижени да приберат париците от кръщенета и сватби, от даренията и помените, та се страхуват да кажат на хората в очите "Трябва да се покаеш и  да промениш живота си." Жалко, защото онзи свещеник който ви е казал, че заради такива хора днес исляма настъпва с пълна сила е напълно прав. Познавам една от най-радикалните мюсюлманки в България. Приела е исляма точно, защото е била отвратена от двойните стандарти в църквата, от разминаването между това което Бог говори и това което хората правят и се смятат за вярващи.
От поста ти разбирам,че Delusion се интересува от астрология,но ти самата в друг пост признаваш,че си се занимавала също с окултни науки и по-късно си разбрала ,че това е страшен грях.Би трябвало да бъдеш по-толерантна, а вместо това казваш,цитирам:"В очите на Бога ти си неверник."Според мен не е,щом толкова държи на вярата си.
След като аз съм разбрала, че това което съм правила е грях, не съм го правила повече. Но и на мен някой ми е казал и показал, че това не е добро и няма начин да се наричам християнка, ако продължавам така.
Бог не е толерантен към греха и никога не е бил и няма да бъде.
Загубих съквартирантката си на 21 години и тази жена не се беше покаяла за греховете си, дали е отишла при Бога. Никой не знае кога ще си тръгне от тук и за това е толкова важно да се говори истината на хората, а не криворазбрана толерантност.
Само, че хората не могат да разберат, че можем да ги обичаме, въпреки, че не одобряваме нещата които правят.
Делужън, ти наричаш Мартин Лутер и Ян Хус сектанти, хората донесли Реформацията в Средновековието. Мартин Лутер е първия (след Кирил и Методи) превел Библията на различен език от латински, гръцки и иврит. Наистина жалко ....

# 111
  • Мнения: X
Delusion, migito - и двете сте от християнки по-християнки. Такова смирение и доброта лъхат от писанията ви, че ум да ти зайде.

Иначе, при положение, че младите вече са опорочили нещата - демек, съгрешили са преди брака, не виждам какво значение има в коя църква ще ги венчаят. И православната, и католическата винаги имат нужда от пари, тъй че срещу съответната сума си затварят здраво и двете очи, за да се радват младоженците, че имат Божията благословия.

# 112
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Какво общо имат Торонто и Монреал и защо пък да са неутрална територия? Shocked Неутрална на какво?

Не ме интересуват места за църковен брак, а психологическата и техническа страна на казуса.
Ами по пътя на логиката да е на неутрална територия Grinning, защото явно не е възможно за него да се ожени в православна, а с дъщеря ти не искате тя да отстъпи. Униатската църква предлага компромис за двамата, без да им бъдат напрапвани смущаващи ги, чужди обичаи. Странно че за толкова години тук не си развила толерантността и уважението към различните от нас за да видиш елегантността на това решение.
За психологическата страна на въпроса питай младоженеца, явно на него е отредено първи да се научи да се подчинява в това семейство.
За техническата страна мога да ти предложа два плана, първо издирваш представители на митрополията и се разбираш с тях как да го ожените католик в българска църква, каквато незнам да има в Квебек Simple Smile, само македонски и украински. Колко пъти сте били там, участници ли сте в църковния живот, присъствате ли на празници, давате ли пари като настоятели? Ако Момчето и родителите му са активни в техния църковен живот и имат определени очаквания отдавна за това, не трябва ли да уважите някакси и техните психологически терзания?
Второ - да сменя вярата момчето, преса докато поддаде  Peace ...

Последна редакция: пт, 17 сеп 2010, 16:34 от eli_c

# 113
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
На мен пък постовете на Мигито ми звучат сковаващо фанатично. Не ми лъха нищо божествено от такива хора Rolling Eyes
А и отдавна съм се убедила, че църквата, като институция няма почти нищо общо с Бога. Библията също е писана от хора, които през поколенията са си добавяли и изваждали, на който както му е изнасяло. Така че, за мен, не усещаш ли самият ти кое е доброто....цитирай си евангелия, колкото и каквито искаш.
Дали била спала с мъже преди брака и дали се интересува от астрология, това ли определя добрия и лошия човек?

# 114
  • София
  • Мнения: 295
Признавам, не съм чела всичко по темата, но ей ме нА и мен - източноправославна, женена за католик. Признавам, съпругът ми не е... ревностен християнин. Аз съм тази, която почита християнските празници, ходи на църква и т.н. Църковен брак сключихме в стандартна източноправославна църква. За психологическата част просто не знам какво да ти кажа - аз не съм имала този проблем, като дъщеря ти, не деля католици и източноправославни. Относно техническата част, ето какво ни казаха в католическатата църква:
Първо, да си призная, свещеникът не беше никак щастлив, че за последните 20г. не е виждал мъжа ми никога в църквата. Така е, той не е влизал там от първото си причастие. След това ни каза, че е необходимо поне 2 месеца за подготовка - иска да ни опознае и двамата, семействата ни, да ни вижда по-често на литургии, празници и т.н. Трето - не е никакъв проблем това, аз съм си християнка, било то и източноправославна, каза, че неговата църква е отворена за всички. (Наистина не всички, които бяха тогава на литургията, бяха католици). Но! Кумът трябва да е католик, както и децата, които ще имаме в бъдеще. Това е.
В първата източноправославна църква, в която попитахме след това, казаха - ок, но с декларация, че децата ви ще бъдат източноправославни. Във втората църква - изобщо не ни искаха ни декларации, ни нищо, казаха, че няма проблем разликата и така... Опитвам се сега да си спомня казаха ли нещо за религията на децата... както и да е, дъщеря ни стана източноправославно християнче.

# 115
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 265
Не нападайте така Мигито. Ако се зачетете без предубеждения в постингите й и отхвърлите това, с което не сте съгласни, ще видите , че има читави неща.

А и отдавна съм се убедила, че църквата, като институция няма почти нищо общо с Бога. Библията също е писана от хора, които през поколенията са си добавяли и изваждали, на който както му е изнасяло. Така че, за мен, не усещаш ли самият ти кое е доброто....

Напълно подкрепям това мнение.

# 116
  • Мнения: 1 849
Дали била спала с мъже преди брака и дали се интересува от астрология, това ли определя добрия и лошия човек?
Това определя вярващия от невярващия. Писано е "Вяра без дела е мъртва вяра". А дали е добро и дали не, мога да обясня но не е това темата, ако държиш бих го направила лично.
Наричайки себе си християнин обаче човек трябва да знае какво съдържа това понятие дори само от обща култура, да познава основните библейски доктрини и поне кой и какъв е Бога в който вярва. Ако си решил да следваш някакъв свой стандарт на живот със своя ценностна система просто не се наричаш християнин и не държиш толкова много църквата да те венчае.

# 117
  • Мнения: 2 022
......Кумът трябва да е католик, както и децата, които ще имаме в бъдеще. Това е.
В първата източноправославна църква, в която попитахме след това, казаха - ок, но с декларация, че децата ви ще бъдат източноправославни. Във втората църква - изобщо не ни искаха ни декларации, ни нищо, казаха, че няма проблем разликата и така... Опитвам се сега да си спомня казаха ли нещо за религията на децата... както и да е, дъщеря ни стана източноправославно християнче.

Това ми напомня нещо от българската история.
Навремето цар Фердинанд е поел ангажимент пред папата, че децата му ще бъдат католици (какъвто е и той самият). Но той е разбрал, че политически е по-изгодно бъдещият цар на България да бъде покръстен във вярата на страната. И така бъдещият цар Борис III е станал източноправославен християнин.
Когато идва неговият ред да иска разрешение за женитба, папата се запънал: не може ти като източноправославен, да се жениш за католичка. Борис обещава (както по-рано баща му), че децата от този брак ще бъдат католици и папата склонява.
Останалото го знаете: обещанието е нарушено и следващият български цар отново е покръстен в източноправославната религия.....
Та мисълта ми е, че в наши дни (а и още в началото на миналия век) църковните обреди се комерсиализират твърде много и във всяка църква ще си затворят някое и друго око, ако им обещаеш, че децата ти ще последват тази или онази вяра и ако си платиш таксата...

# 118
  • София
  • Мнения: 12 501
Католиците и православните няма нужда да се покръстват и да обещават каквото и да е, за да сключат църковен брак в една от двете църкви. При католиците се ходи на курс преди брака така или иначе, независимо дали единия от бъдещите съпрузи е православен или не. Идеята е бъдещите младоженци да разберат за какво става въпрос при църковния брак. Изповядват се и се венчават. католиците и православните са християни и дума не може да става за покръстване и прочее, защото са "кръстени в Христа".  При протестанти и други вече нещата са различни, но православен не може да бъде кръстен втори път като католик и обратното. Нито има значение дали децата ще са католици или православни, защото ще са християни според разбиранията и на двете църкви.

Колкото до конкретния сюжет- онзи, който не е присъствал на петминутна сватба в православен храм и не е виждал опашка от други младоженци, вероятно ще лелее по това бракът му да се сключи в православен храм в днешни дни. А за цирка в католическите храмове- повечето сватби, на които съм била и у нас, и в други страни протичаха съвсем нормално и без излишни чупки в кръста. Поне може да се усети тържествеността на момента, да се сподели с близките вместо да се тича и препуска, защото идват други, от които попа трябва да вземе пари.

И Делюжън, кажи на двамата хубавци да попрочетат малко история на религиите преди да влизат в безсмислени спорове.

# 119
  • Мнения: 1 788
Аз съм православна и да, бих сключила брак в католическа църква.
Бояна го е обяснила достатъчно добре, а и на мен реално не ми пречи.

Общи условия

Активация на акаунт