Седмокласник смел на старта е застанал и целта на мушката е "хванал"

  • 41 067
  • 725
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 5 169
Заглавията на темите в този под форум са невероятни... hahaha Joy


тук не ти е силта, уверявам те.. няма да ти е интерено Wink

ето тиз сборник ще ползваме ние:
http://www.lettera.bg/bg/publication.php?publicationSid=22

ganis, какво мислиш? ако си ги виждала, де..
Значи, за мен това е най- хубавият сборник по мат, още от време оно:)
Сега е редактиран по новата програма, но има чудесни задачаи.
Не са в тестова форма. На групи е а и б и има страхотни задачи, особено за модул 2.
Аз на моите 7-класници го искам:)

Последна редакция: нд, 19 сеп 2010, 12:39 от ganis

# 76
  • Мнения: 939
Момичета, докато моето гардже се поти над "На прощаване", се замислих защо от време оно учебната програма за 7-ми клас набляга на това стихотворение на Ботев?

Аз не съм литератор, филолог или методист и затова в никакъв случай не оспорвам този избор. Само се чудя защо точно "На прощаване", а не например "Майце си", "Хаджи Димитър", "Обесването на Васил Левски", "Моята молитва" или което и да е друго от стихотворенията на Ботев.

# 77
  • Мнения: 62
Защото е много хубаво стихотворение, при това доста съпоставимо с днешния ни начин на живот, когато много деца си отиват от майките, роднините, търсеики шанс и реализация далеч от дома.
Разбира се, не са едно към едно нещата, различни са мотивите и целите на децата ни. Общия нюанс е раздялата с майката.  Харесвам това стихотворение на Ботев. Другите също не са лоши, особено онази част с настане вечер, месец изгрее... но все пак асоциацията с падналия в бой за свобода, макар и вечно жив, някак ми се струва неподходяща за тинейджърите ни още в началото на уч. година.
И моето гардже днес си взе книжката /стихотворения на Ботев/ и отиде да се поти над същото произведение. /Май сме в една школа Simple Smile/

# 78
  • София
  • Мнения: 140
Когато синът ми ходеше на школа по български език, госпожата им разказала как един дванадесетокласник я попитал защо Ботев има такова самочувствие, та смята юнаците за свои ЛИЧНИ.

Историята е колкото смешна, толкова и трагична. Децата днес не познават фолклора. Не само в това стихотворение, но и в останалите произведения, които се изучават в седми клас има много

архаични и много руски думи. Нашето поколение поне изучаваше руски език. Сега се налага да обясняваме и значенията на думите, което още повече усложнява задачата на учителите, а и на

родителите.

# 79
  • Мнения: 939
Историята е колкото смешна, толкова и трагична. Децата днес не познават фолклора. Не само в това стихотворение, но и в останалите произведения, които се изучават в седми клас има много

Като гледам "битката" на дъщерята с това стихотворение, и аз си мисля същото - стихотворението е в стилистиката на народното творчество (ако има литератори, нека не се смеят на лаишките ми изрази), а тази стилистика й е изцяло чужда. Другият проблем за нея е, че стихотворението е доста дълго и многопластове и тя направо се губи в него.

Но каквото за нея, такова и за другите...

Децата се опитват да си преведат тези произведения на свой език и се стига до лафове като този от поста на .hope. или като обяснението, че превземането на "Радецки" от четата на Ботев е PR акция в полза на България (което може да е вярно, но звучи странно в час по БЕЛ)

# 80
  • Мнения: 8 849
Защото е много хубаво стихотворение, при това доста съпоставимо с днешния ни начин на живот, когато много деца си отиват от майките, роднините, търсеики шанс и реализация далеч от дома.
Разбира се, не са едно към едно нещата, различни са мотивите и целите на децата ни. Общия нюанс е раздялата с майката.  Харесвам това стихотворение на Ботев. Другите също не са лоши, особено онази част с настане вечер, месец изгрее... но все пак асоциацията с падналия в бой за свобода, макар и вечно жив, някак ми се струва неподходяща за тинейджърите ни още в началото на уч. година.
И моето гардже днес си взе книжката /стихотворения на Ботев/ и отиде да се поти над същото произведение. /Май сме в една школа Simple Smile/

Я виж ти какво интересно виждане за "На прощаване"! Как не съм се сетила досега?!! newsm78 Simple Smile Simple Smile Ще го запомня! Явно ще научавам по нещичко интересно из темите на кандидатстващите и тази година Grinning И все пак да отговоря на питането на Obsolete..."На прощаване" не случайно е избрано да се учи сега, цялостната концепция е да се разглеждат последователно творбите, които да дадат представа за духовното израстване на Ботевия лирически герой, от хайдутин(Чавдар войвода), през бунтовник("На прощаване") до завършен революционер(Хаджи Димитър).И това става не за един месец, а за няколко години от обучението по литература. Накрая  може да им се падне такава тема: Духовното израстване на лирическия герой в поезията на Ботев. На мен точно това ми се падна на кандидат-студентския изпит по БЕЛ преди....повече от 20 години Laughing Отделно стои въпросът, че тази стилистика за децата е архаична, непонятна и странна. Но някак без Ботев не иде.... newsm78

# 81
  • София
  • Мнения: 5 169
Аз по БЕЛ и особено по Литература съм много зле  Embarassed
Единственото свястно изречение, което мога да напиша е "Вали дъжд" Simple Smile
Че даже и пролетен дъжд вали, няма да напиша:)
Но, направи ми впечатление, че преди няколко дни, когато малката учеше това стихотворение наизуст, се просълзи, докато го казваше.
Значи по някакъв начин я е докоснало.

# 82
  • варна
  • Мнения: 1 395
 И моя син се поти над същото. Остана му едната колонка - учи го наизуст.
 Да ви почерпя,че днес е рожденник -става на 13г

# 83
  • София
  • Мнения: 5 169
Да ти е жив и здрав и нека тези две гирички до края на учебната година бъдат вдигнати успешно, като знак за победа Simple Smile  bouquet

# 84
  • Мнения: 11
Честито на рожденика!
Да ти е жив и здрав и много късмет!

# 85
  • Мнения: 428
orhid,да ти е жив и здрав рожденника и само да те радва. nbirthday


Здравейте,мили мами.Позволете ми да се цопна в темата,тъй като имам седмокласник тази година.Не съм ви чела изцяло,но сега се връщам и почвам.Покрай вълненията за бала на големия,после изпити в университет,записване.....не остана време за малкия.Утре батко заминава и вече ще отделя време и за тазгодишните вълнения.
Между другото големия син днес става на 19. cook beer3 beer3 beer3
Да пием по биричка-две с мезенце за негово здраве.

# 86
  • Мнения: 939
"На прощаване" не случайно е избрано да се учи сега, цялостната концепция е да се разглеждат последователно творбите, които да дадат представа за духовното израстване на Ботевия лирически герой, от хайдутин(Чавдар войвода), през бунтовник("На прощаване") до завършен революционер(Хаджи Димитър).И това става не за един месец, а за няколко години от обучението по литература. Накрая  може да им се падне такава тема: Духовното израстване на лирическия герой в поезията на Ботев. На мен точно това ми се падна на кандидат-студентския изпит по БЕЛ преди....повече от 20 години Laughing Отделно стои въпросът, че тази стилистика за децата е архаична, непонятна и странна. Но някак без Ботев не иде.... newsm78

Благодаря за обоснованото мнение. Така погледнато, изборът е абсолютно логичен.

# 87
  • Мнения: 41 645
И аз да благодаря на unadaptable за логичното обяснение. И да добавя, че ми хареса, че най-после темата заряза "спам фазата" с поздравите, записите и честитките и се стигна до обсъждане на нещо реално свързано с усилията и целите на децата в 7 клас. 

# 88
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Духовното израстване на лирическия герой в поезията на Ботев.

да, хубава тема за кандидат-студенти, а не за зайци-седмокласници. Тъй, че излишно задълбавате нещата и търсите все сложното.

Поезията на Ботев е много хубава и според мен - вечна. Ние сме го учили, нашите родители също, сега и нашите деца. Няма да им навреди.

орхид - честит ти 13 годишен Филип!   bouquet Да постигне всичките си цели и да стане достоен човек  Peace
Тортата е повече от убийствена. Домашна ли е и може ли една за след месец  Laughing

# 89
  • Мнения: 41 645
Духовното израстване на лирическия герой в поезията на Ботев.

да, хубава тема за кандидат-студенти, а не за зайци-седмокласници. Тъй, че излишно задълбавате нещата и търсите все сложното.

Поезията на Ботев е много хубава и според мен - вечна. Ние сме го учили, нашите родители също, сега и нашите деца. Няма да им навреди.


Е, въпросът не беше дали да се учи Ботев, а защо се почва с това, а не с друго стихотворение. Аз лично бих предпочела Хаджи Димитър, но получихме логично обяснение защо.

Общи условия

Активация на акаунт