Не мога да се отърва от колита

  • 378 485
  • 1 018
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 11 757
Днес ми излезе резултатът на Х. пилори и е 1.1 ( реф. ст-ти са 0.9-1.1).
Това дали означава, че всичко е ОК или съм почти на границата?
Кръвен тест ли пусна?
Ако си пуснала кръвен, опитай с фекален тест.

# 961
  • Мнения: 735
Днес ми излезе резултатът на Х. пилори и е 1.1 ( реф. ст-ти са 0.9-1.1).
Това дали означава, че всичко е ОК или съм почти на границата?
Кръвен тест ли пусна?
Ако си пуснала кръвен, опитай с фекален тест.

Да, кръвен е. Ще пусна и фекален.

# 962
  • Мнения: 1 078
При проблеми с храносмилателния тракт и в частност при колит, диета съчетана с правилно подбраното лекарство води до облекчаване на симптоите и ремисия на заболяването. За всеки  човек е индивидуално коя храна не му понася За съжаление това се постига с експерименти. В никакъв случай не трябва да се допуска преяждане или гладуване, или пък прием само на един вид храна през целия ден с цел проверка дали понася.Ако понася или не, то до 1 час след приема обикновено си проличава.
В общи линии важи следното : спира се газираното, алкохолът се ограничава, особено твърдия; не се приемат бобови храни, високо целулозни храни в сурово състояние, пикантни подправки. Плодове и зеленчуци, когато са сурови, задължително се отстраняват от тях люспи и кора. Храната се вари или пече.Не се приема гореща храна. Изключват се всички т.нар. джънк храни. Плодов/ цитрусов  сок на гладно не! Нес кафе също е забранено.
Твърди се, че млечните и месото трябва да се изключат. Но това не е съвсем вярно. Едни млечни на конкретен човек не му понасят, а други напротив. Прясно сварено или леко запечено месо е полезно, докато салами, луканки и пушените меса е по-добре да се изключат или максимално ограничат от менюто. Познавам вегани, стигнали до хроничен колит, именно поради това, че са вегани. Не казвам, че това е валидно за всички вегани/вегетарианци.
Просто трябва да опознаете своето тяло.  Аз съм с колит в ремисия от 4 години, почти. За тези 4 години един/два пъти да съм имала кризи и то по моя вина, понеже съм приемала абсолютно противопоказни ми храни от лакомия.
Докато бях с обострен колит обаче, колкото и странно да прозвучи на някого, студено прясно мляко и млечен сладолед с мед облекчаваха болките ми, докато кисело мляко,кашкавал и сирене ги предизвикваха.
Поста ми стана прекалено дълъг, за което се извинявам, но исках да споделя и да бъда полезна на някого.

# 963
  • Мнения: 735
Във всеки един пост може да се открие полезна информация. Аз почти прочетох всички коментари от 1-ва страница до тук. Моето положение със стомаха си го навлякох с веганството- суровоядството. След това се опитах да включа дом. Кисело мляко като по-лека храна,но пак ме болеше. Забелязала съм и че като прегладнея се появява тъпа болка. А преди време ядях веднъж на ден от суета и нищо ми нямаше. Колкото и да не искам да си признавам, но проблемът ми дойде от манията за прекалено здравословно хранене и от суета да съм определени кг.

# 964
  • София
  • Мнения: 38 704
Ох, тия дни от пролетни манджи и от нерви съм много зле. Ще взимам мерки.

# 965
  • Мнения: 11 757
Ох, тия дни от пролетни манджи и от нерви съм много зле. Ще взимам мерки.
Всеобщ проблем. То и без пролетни манджи, сезонно си знаем болежките. Пролет и есен най-вече. И като хване, месеци ме държи.

# 966
  • Мнения: 685
При мен преяждането със салата от маруля не се отразява никак добре  Confused
а се случва да не мога да се спра като направя огромна купа и ми е вкусна  Embarassed Embarassed

# 967
  • София
  • Мнения: 38 704
Аз взех 2 Имодиума и после си направих една салата Цезар с айберг. Мислех да оставя малко на другите, ама...

# 968
  • Мнения: 344
Някои от вас да има проблеми с диария кояъо се обостря пролетта? Виждам че сте писали за имодиум.

# 969
  • София
  • Мнения: 38 704
Точно за това си говорим.

# 970
  • Мнения: X
Не знам дали би подействало на всеки в подобна ситуация, но аз да си кажа какво открих за себе си, само преди няколко дни. Както съм писала тук и друг път, моят колит е главно на нервна почва. Притесня ли се, изпадна ли в стресова ситуация и болките и подуванията започват. Ад е. За успокоение взимах симпатил и ми помагаше доста, но само за успокоение. За сън не. Тъй като мналата седмица ми свърши, както всеки пък се зпътих към аптеката да си взема пак, и с ужас установих, че не само няма, ами го изтеглили от продажба. Не знам по какви причини. Аптекарката започна да ми препоръчва разни успокоителни на билкова основа, докато стигна до едно-Дормиплант. Сети се, че преди години го бях вземала за кратко, но съвсем бях забравила за него. Купих си го, а вечерта ме чакаше нова иненада, авария вкъщи, която ни създаде много ядове. Та разбира се, болките в корема почнаха моментално, надух се като балон. Взех две хапченца от Дормипланта, и о чудо, след около 20 минути болката ми почна да отшумява, успокоих се, доспа ми се. А такова нещо да ми се доспи, не знам какво е, лягам си буквално на сила и спя по три -четири часа.
Спах си цяла нощ непробудно. Започнах да го взимам сутрин и вечер и сега ми е едно такова спокойно, а оттам и коремът не ме боли, не ми се подува, чувствам се добре. За сетен път се уверих, че всичко е в главата, а не в корема. Laughing

# 971
  • Мнения: 1 726
Рецепта нужна ли е за това успокоително?

# 972
  • Мнения: X
Не, то е на растителна основа. Съдържа маточина и валериана.
Бях доста скептична, тъй като съм взимала комбинацията от валериан, глог и мента и не ми действаше много.
От симпатила бях доволна в началото, дава общо успокоение, но не помага при заспиване.
А сега сякаш заспивам отпусната и спя цяла нощ. Преди се събуждах посред нощ и нали тогава проблемите ти се виждат най-черни и страшни, започвах да мисля и болките ме почваха отново.
Някак си ми е по-спокойно. Разбира се, не твърдя, че на всеки би помогнало, но на мен ми действа. Ако имате проблеми и със съня, може да опитате, аз лично първо си взех само един блистер, да го пробвам.

# 973
  • Мнения: 8 828
Някои от вас да има проблеми с диария кояъо се обостря пролетта? Виждам че сте писали за имодиум.

При мен започна. Почти не съм спала тази нощ, ще умра Sad

# 974
  • София
  • Мнения: 256
Момичета включвам се, но не знам дали съм за тук - януари ме хвана стомашен вирус с Т,разтройство, отпадналост. Типични грипни състояния. Може би 2-3 месеца стомаха ми не беше Ок- имах светли изпражнения,понякога със слуз и болки в стомаха безпричинно,непровокирано от храна и за секунди   С храната съм Ок- ям всичко,имам апетит. 
При стрес (като на изпит) направо го обръщам на нещо подобно на разтройство, но се случва рядко - само при притеснение. Иначе съм склонна към запек. Но най притеснителното за мен е че че януари за 3 седмици свалих около 5 кг. После още 1 кг. Сега края на май съм -1кг. И съответно съм 57/58кг.... Всичко това свързваме с вируса,защото започна след него. Още февруари си пусках кръв, чернодробни, кръвна захар, фекален секрет, хормон на щитовидната... И нищо. Всичко изглежда наред...  Ако някой може да ме насочи към кого да се обърна ще се радвам. Иначе се чувствам добре, нормално,имам апетит....

Общи условия

Активация на акаунт