ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 11

  • 105 005
  • 751
  •   1
Отговори
# 75
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Цикламите в гората са защитени, ако те хванат , ще отнесеш глоба Wink Тези в саксиите са други. Аз си купих от Баумакс малки, градински, обаче още не съм ги видяла цъфнали Confused

кия, остави тази работа за пролетта. Сега можеш да ги подрежеш колкото да не ги скърши някоя есенна или зимна буря. Пролетта става ясно кое е измръзнало, кое не, и тогава чайните се подрязват на 2-3-4 пъпки от основата, а останалите колкото да се оформят. Катерещите са два вида, пролетта се режат само тези, които цъфтят и през лятото, а не само еднократно. Като ги гледаш 2-3г вече ще ти се изясни коя колко расте и колко позволява да я подрежеш. Моите досега не са измръзвали от студ и мога и есента да ги подрязвам, гледам , че из градинките по парковете и улиците го правят сега. Но ако ти е за пръв път, остави ги за пролетта.
Тук има инфо, можеш да потърсиш и още http://www.rozite.info/griji/podriazvane.php . Ако се чудиш над коя пъпка точно да подрежеш - режи над тази, която е външна за храста, представяш си в каква посока ще тръгне да расте.

# 76
  • Мнения: 3 091
В София времето е отвратително, застудя и е ужасно влажно.

Съседката ми ми взе http://agrosaveti.com/agro/ovostarstvo/1582-kitajski-limonnik-shizandra.html и тъкмо исках да я посадя, и заваля...

Как и кога смятате да "зазимите" градините? слага ли се тор, прави ли се нещо специално?

# 77
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Ламята неСпаска , честита ти фиданка! Знам, че е от семейството на магнолиите и расте доста бавно. Аз се мъчих да я хвана от семе, но не се получи. Съседката ти откъде я е взела?

Моята градина не я правя нищо особено. Доколкото си спомням, миналата година окосихме тревата за последно в края на октомври, но в София вече може и да не се наложи, нали е по-студено Rolling Eyes Розите ми да прекалено пораснали и като спрат да цъфтят /миналата година имах цъфнали рози по Коледа/, ги режа на около 0,80-1м , тази година ще натрупам шума около цезалпинията, защото зимата ми измръзна, нищо друго не режа и не загърлям. Повечето храсти цъфтят на миналогодишни клонки, затова ще ги режа след като прецъфтят. Другите - пролетта, когато е ясно какво е измръзнало и какво не.Може би ако се сложи оборски тор или бавноразтворим е добре, но чак когато всички листа окапят. Пролетта нахвърлихме бързоразтворим тор през февруари - март, когато се образуват пъпките по клонките.

# 78
  • Мнения: 1 710
Люб, не знаех, то аз и не знаех, че съществуват  Blush Ама аз мисля от алеята в болницата да си дръпна някоя... Там така или иначе ги тъпчат, един вид спасявам им живота  Laughing Ако не са прецъфтели вече, де, защото не видях листа и не вярвам без цвят да ги открия...

# 79
  • Мнения: 0
Розите се зазимяват втората половина на Октомври-началото на Ноември, като се избира сухо време.Стандартно се подрязват на 30см исе зариват на тази височина с почва, а най-добре да се използват сухи листа, клонки от смърч(бор) за допълнителна изолация.Това което не се затрупа може да измръзне, но затрупаното- не.Високите рози, които не искаме да режем се увиват със слама и се покриват отвън със зебло( или друго подобно с което да може да диша).Ако са засадени на гъсто в масив между тях се нахвърля шума на 20-30см и за да не се раздуха от вятъра и клонки. Да не забравите да ги отзимите междусредата на Март -средата на Април, но внимателно, че може да има вече покарали пъпки и да не ги обрулите.

# 80
  • Мнения: 3 091
Любознателна, в сайта, който пуснах има координати на човека, който я развъжда. Случайно е бил в София, когато съседката ми му се е обадила и са се видели - останали му били две растения, затова е взела и за мен.

# 81
  • Мнения: 1 091
Благодаря за съветите! Засега ще послушам  Ljuboznatelna, че ми е първа зима в отглеждането на рози, начинаещ градинар съм.
За зазимяването - аз трябва да си завия магнолиите и албицията, не знам обаче трябва ли да чакам да опадат листата newsm78 Още са си едни зелени...особено албицията. И си мисля дали ще стане завиването с това, дето се ползва за подложка при слагането на ламиниран паркет ThinkingДобре изолира, обаче пък няма да могат да дишат растенията. Има ли нещо специално за целта и откъде се купува /за зеблото прочетох/?
Ламята неСпаска, това растение много интересно звучи, пък и можело да се ползват плодовете, ама не можах да се сетя кое е, не ми е хич познато. Красиво ли е на външен вид?

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 115
. Има ли нещо специално за целта и откъде се купува /за зеблото прочетох/?
В  Баумакс и Бриколаж продават специални "наметки" Peace-дишащи?

# 83
  • Мнения: 1 710
Аз не съм завивала моята албиция. Но пък ще си завивам лъжежасминчето и се чудя кога да стане това?

# 84
  • Мнения: 2 643
Какво дърво с червени листа да засадим? И от къде да го купим? някакъв японски клен по спомен ми се върти в главата бяхте препоръчали.

А рози все още можем ли да засаждаме?

# 85
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
За розите точно сега е времето  Wink Японския клен е по-скоро храст, и расте бавно. Докато стане малко дръвче ще му трябва мнооого време. Ако искаш дърво - може червенолистна слива или ябълка. Не стават големи, цъфтят пролетта, поне моята слива няма почти никакъв плод /в този смисъл не цапа/, и са червени винаги.
Тук в дясно се вижда:

# 86
  • Мнения: 390
Аз пък миналата седмица си отрязах 10-ина пръчки от рози, които ми харесват и ги боднах да експериментирам дали ще се хванат. Миналата година направих същото и над 50% оцеляха, не съм ги загърляла, но ги покрих с пластмасови шишета, така изкараха цялата зима, дано и този път да имам успех.
Също сложих в началото на септември и малки клонки от чимшир, много се съмнявам да тръгнат, но тъй като сега започвам да развивам умения по градинарство, експериментирам, каквото не се получи, напролет ще си го купя.

# 87
  • Мнения: 1 296
А аз утре си чакам поръчката от лагерстремията /лилава/ и мирта Peace. Помня, че Ljuboznatelna имаше лагерстремия в градината си.
Още не съм решила в кой ъгъл на двора да я садя, но и в тази кал се съмнявам, че ще е възможно въобще да се копае. Имам толкова неща за садене - и луковици, и коренища и рози....Така си седят, като е заваляло не спира вече 2-ра седмица ooooh!

# 88
  • Мнения: 1 091
Nivea Simple Smile, ацерът е с червени листа и е доста красив /дали пък това не е японски клен newsm78/. Не знам дали расте бързо, но според мен може да се оформи като дърво с подрязване. Само не трябва да се сади на пряка слънчева светлина.
Ето го:
http://www.google.bg/imgres?imgurl=http://zeleno.bg/uploadfiles/ … tx=109&ty=103
Дааа, японски клен било.

# 89
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Гледала съм два червени клена и един, който е червен пролетта и с червени нови листа. Чисто червените наистина са много красиви, но растат много бавно. Освен това са на ярко слънче и от юни нататък много страдат заради това. Върховете на листенцана съхнат, а оцветяването става по-скоро оранжево, при това не е красиво. Ако пък са на сянка, няма да са съвсем червени. Трябва точно да им се улучи мястото. Капризни са и за поливане - нито да са преполяти, нито да им е сухо, веднага им проличава. Единия ми умря след две години , по неизвестни причини  Sad Писах, че е по-скоро храст, защото за дърво им трябва много време, а един еднометров рехав храст струва поне 60лв ooooh! Този, който става зелен обаче си расте прилично, има шансове да стане дърво, обаче не е чак толкова красив. Имам и зелен с много фини листа, той също нараства адски бавно. Възможно е да е заради това, че почвата ми е по-скоро алкална, а те обичат неутрална или кисела.  Rolling Eyes
Ако искаш червен акцент, можеш да използваш и червен кисел трън /берберис/, но си боде Wink Има го в различни нюанси на червено.

Общи условия

Активация на акаунт