ИМА ЛИ МАМИ ОТ СЛОВЕНИЯ

  • 98 753
  • 172
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 64
И ние се интересуваме от Словения и всяка информация в повече ще ни е добре дошла. Особено ако става дума за живота в малки китни селца.

# 16
  • Мнения: 67
Здравейте
На нас със сина ми който е на 6м също ни предстои да заминем за Словения през Януари 2012.Нашия тати работи там от 1 година и решихме че е вече време да отиваме и ние.Ходила съм 2 пъти и много ми хареса като държава единственното което не харесвам е езика им-поне на мен ми се струва доста труден.За работата мога да кажа че стига да ти се работи има работа,естественно ако се знае езика е предимство.За заплащането са много точни.Квартирите са много относително-зависи в кой район искате да живеете но някаде средно около 350 евро е наема на 2-стен апартамент, отделно се заплаща вода,парно,годищен данък и др.Климата е малко различен от Б-я-зимата си е доста студено(нали са в Алпите Simple Smile) но лятото си е както тука.На юг до Копер зимата е по-мека но е много ветровито заради морето.Попитахме за здравни осигуровки за малкия и ни казаха ,че може да се ползват осигуровките на таткото.За детска градина и училище трябва поне единият родител да представи трудов договор.Като цяло страната е много подредена и селцата са много красиви.Със езика ще се справяме някак си Simple Smile лошото е че никъде немога да намеря българо-словенски разговорник.
Пожелавам на всички които са избрали Словения за страна в която да живеят успех и дано да им хареса Simple Smile

# 17
  • Варна
  • Мнения: 64
Доколкото разбирам оттук

http://www.mfa.bg/bg/64/news/view/30307

разговорник има издаден, но в Любляна. Може би съпругът ти ще може да го купи и да ти го прати.


Аз пък търся да прочета словенския закон за движение по пътищата, че ще ходим с малко особено возило и ми трябва да погледна конкретно за някои неща. Някой дали може да изрови линк?

# 18
  • Мнения: 324
вариант на разговорник онлайн - http://www.goethe-verlag.com/book2/BG/BGSL/BGSL002.HTM

# 19
  • Мнения: 14
много се радвам че има и др мами които ще са тук в словения lipss здравните осигуровки се плащат от работещия родител като неговите шефове се разправят с това но тук е малко трудничко с детските градини възможно е и да се наложи да почакате

# 20
  • Мнения: 0
Здравейте на всички, аз също се интересувам от Словения.Искам да знам къде е по-лесно да се намери работа - в Любляна и в някой по-малък град, аз говоря английски и в момента уча словенски. Ще съм благодарна за каквато и да било информация Simple Smile

# 21
  • Мнения: 8
Здравейте мили мами  Simple Smile ,
побърках се да чета из форуми всякакви и разни такива теми. Много ме привлича Словенската част!!! В момента живея в Испания с моятата прекрасна дъщеря, но тук не намирам развитие нито за нея нито за мен. Моля само за инфо относно документите за пребиваване и работа, с езика и адаптацията ще се справим, минали сме през доста подобни трудности!Не вярвам словенския да е толкова труден!Искам само най доброто за детето си.Ще съм много благодарна за свежо инфо и съвети относно тази прекрасна страна!И още един ГОЛЯМ ВЪПРОС КОЛКО ПАРИ СА НЕОБХОДИМИ ЗА ПЪРВИТЕ 6 МЕСЕЦА ПРЕБИВАВАНЕ.Извинявам се ,че пиша с големи букви ,но въпроса наистина ми е важен!!!
Много благодаря   bouquet дано скоро си пишем от Словения!!!  Grinning

Последна редакция: пт, 30 сеп 2011, 02:47 от зелен боб

# 22
  • Мнения: 8
Нещо темата замря ,какво се случи със Словенските мами ,дали ще кажат нещо по интересно.
Аз намерих сума ти сайтове за жилища и то на супер изгодни цени.Само наистина ме интересува ако може д а ми кажете колко парички месечно са необходими на 2 или 3 членно семейство.Да се ориентирам с колко трябва да разполагам поне първите 6 месеца докато търся работа.
Благодаря   bouquet

# 23
  • Мнения: 97
 Здравейте и от мен!!! И Аз живо се интересувам от Словения, с интерес ще следя развитието на темата. Имам син на 8год. ( свири на цигулка), надявам се да се решим да се преместим в Словения за по добро бъдеще на детето.
 Ако някой знае за музикалните им школи  - нека пише Praynig
 smile3525

# 24
  • Мнения: 0
3draveite,ka3vam se didi intreresuvamm se ot rabota vav Slovenija.Valerija pro4etox vav foruma,4e po3nava6  balgarin,koito predlaga rabota i saitove.A3 6te ti bada mnogo blagodarna,ako mi i3prati6 njakakav tel.na to3i 4ovek.Yiveja vav Novo mesto Sloveniya i si tarsja rabota,a imam i 2ve de4iza.Blagodarja predvaritelno.email mi e Dideto_667@.abv.bg

Моля, пишете на кирилица!

Последна редакция: пн, 17 окт 2011, 02:21 от Дивиана

# 25
  • София по рождение
  • Мнения: 322
Здравейте, бих искала да ми помогнете с информация за Словенските университети и по-конкретно има ли такива, в които преподаването да е на немски или английски език?

Ако ме ориентирате за таксите и изобщо за студентския живот там, ще ви бъда много благодарна!

# 26
  • Мнения: 0
Здравейте Simple Smile
В други ден пътувам за Любляна Simple Smile
Има ли други момичета там ? Ще уча в университета 4 месеца, заминавам със стипендия по програма еразъм Simple Smile Ще се радвам да се видя с някого Simple Smile
Хубава вечер

# 27
  • Словения
  • Мнения: 32
Ето списък на университетите в Словения:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Seznam_univerz_v_Sloveniji

helli_sun , в държавните се преподава основно на словенски, някои предмети се преподават и на английски. Най-добре е да се свържеш с тези, които те интересуват. Таксите са различни. В държавните университети до 26-годишна възраст можеш да се запишеш редовно, таксите и за чужденците от ЕС са низки - за някои специалности са по-ниски и от тези в Бг. Задочното си е солено излиза към 2/3 000 евро на година. Частните също са скъпи.

sanitkata, лек път и приятен престой в Словения  bouquet Обикновено всеки семестър идват доста български студенти, но на тях човек трудно може да им хване дирите  hahaha (От личен опит знам, понеже и аз бях един семестър със стипендия по Цеепус. Малко след като пристигнеш ще се запознаеш с хора от цял свят, ще се започне купонът и въобще няма да ти липсва компания.) Иначе аз живея близо до Любляна, също и Валерия, но сме с малки дечица и не сме съвсем мобилни. Има и две момичета българки в Любляна, които учат редовно тук. Все пак не е невъзможно да се видим Heart Eyes

# 28
  • Словения
  • Мнения: 32
helli_sun, още нещо се сетих. Всъщност невладеенето на словенски не е пречка. Така или иначе за студентите чужденци, които учат редовно е задължително първата година да държат изпит за владеене на словенски на основно ниво (явяването на изпита струва около 150 евро и за съжаление трябва или сам да се подготви кандидатът или да посещава курсове). А език все пак най-лесно и ефективно се учи в средата, така че стига да харесате университет - не е проблем. Кандидатства се с документи - признават българските дипломи, естествено трябва да са преведени на словенски и легализирани в консулски отдел на МВНР  bouquet

# 29
  • Мнения: 0
Хей, мерси за отговора Simple Smile
Ами аз съм космополитна личност, но все пак знам ли за първи път ще излизам от България за толкова дълъг период Simple Smile Иска ми се да разгледам на всякъде и да обиколя, а пък знам че в Словения всичко е близкичко, защо пък не - някой път може да дойда до града ви Simple Smile)))
Утре тръгвам ще пиша пак като пристигна Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт