ИМА ЛИ МАМИ ОТ СЛОВЕНИЯ

  • 98 760
  • 172
  •   1
Отговори
# 30
  • Словения
  • Мнения: 32
Действително - тук всичко е близо Simple Smile Лек път ти пожелавам и до скоро!

# 31
  • София по рождение
  • Мнения: 322
helli_sun, още нещо се сетих. Всъщност невладеенето на словенски не е пречка. Така или иначе за студентите чужденци, които учат редовно е задължително първата година да държат изпит за владеене на словенски на основно ниво (явяването на изпита струва около 150 евро и за съжаление трябва или сам да се подготви кандидатът или да посещава курсове). А език все пак най-лесно и ефективно се учи в средата, така че стига да харесате университет - не е проблем. Кандидатства се с документи - признават българските дипломи, естествено трябва да са преведени на словенски и легализирани в консулски отдел на МВНР  bouquet

water4e, благодаря ти много за информацията! Hug
Да попитам и още нещо, как стои въпроса с намирането на квартири или всеки ВУЗ разполага с общежитие? И какви пари трябва да си приготви студентът за месец, да кажем спане, храна...?

# 32
  • Словения
  • Мнения: 32
няма защо Hug

за парите ми е трудно да отговоря. Общежития има, но както навсякъде и тук не са достатъчно. Условията там са доста добри, наемът варира и определено е доста по-изгодно в сравнение с квартирите. Стая под наем май излиза към 200 евро с консумативите. Трябва да се направи проучване, за да се отговори компететно на подобен въпрос Peace

# 33
  • Мнения: 0
water4e - идвам ти на гости  Mr. Green

heli sun
Общежитията в Любляна са държавни т.е. не са на университета. Ще потърся страницата и ще ти я пратя вътре си пише всичко. Аз плащам 75 евро като тавана мисля е 100. Обща баня, кухня и тоалетна, но всичко е що годе новичко Simple Smile Квартирите са по-скъпи.
Храната - скъпа е, поне за мен. Но има и евтини неща, особено за студенти. Има преференция да се храниш за по 2-3 евро в ресторантите Simple Smile

# 34
  • Словения
  • Мнения: 32
water4e - идвам ти на гости  Mr. Green

Заповядай Hug

Ето я страницата на общежитията в Любляна:
http://www.stud-dom-lj.si/en

Но...
не разполагат с достатъчно места за студентите чужденци редовно (т.е. не са по програми ала Цепус, Еразмус...):
http://www.stud-dom-lj.si/en/residence/foreign-students

Евтино не е определено, но благодарение на студентските преференции се ядва. Студентите имат право и да работят през студентските бюра по труда (все още неограничен брой часове). Не им тече стаж обаче... И в повечето случаи става дума за нискоквалифицирана работа или пък за строго специализирана Peace

# 35
  • Мнения: 67
Здравейте
ето че и аз съм в Словения.Живея в близост до Кран и ще се радвам да се запозная с българи които са тук.Все още не съм си взела детето но до 2 месеца и това ще стане.Ще съм благодарна за инфо за детски градини тук и как става записването.От престоя ми тук (5 месеца) ми стана ясно че е трудно да работиш тук и да си с малко дете , защото работното време не съотвества на работното време на градините.Пожелашам на всички желаещи които искат да дойдат тук успех , защото ще име нужен

# 36
  • Мнения: 341
Ей калко време търсех мами и пусках такива теми, пък сега съм я изпуснала. Аз съм от Шкофя Лока, точно между Кран и Любляна. За записването в градините пускам инфо, че е спешно, Шкофя Лока записват тази седмица за набор 2011, lipss, доколкото видях в подписът ти си точно за там. Бързай в градините да подадеш молба за записване. Вярно че работното им време не е съгласувано с работното време на родителите, но се оправяме някак си.
Да отговоря на въпросите.
Работа се намира трудничко, освен за компютърни специалисти и лекари, за тях има доста търсене. Неквалифицирана работа се намира, най-много в Горенска и около Любляна, но също е трудно, всички искат език. Езикът не е труден, необходими са около 3 месеца да ти свикне ухото, иначе е може би най-близкия славянски език до българския. Има някои специфики на граматиката, но бързо се влиза в крачка. Минималната заплата е 600-700 евро, стига за скромен живот, ако са две е напълно достатъчно. Наемите са различни, в Любляна са доста по-високи, в околните градчета са поносими. Доброто е, че наистина всичко е близо, от австрийската граница (тунела караванки) до Любляна се стига за 40 м с луксозен и удобен влак.
За музикалните училища, има почти във всеки град, те са отделени от общообразователните училища, и се посещават паралелно, записването става от 5 г. на татък. Преслушват детето и оценяват в кой клас да го включат, мисля че се плаща някаква сума, но не е невъзможна.
За студентите, освен общежитията, тук често се практикува съвместното съжителство, т.е. няколко студанета (3-4) наемат дву-тристаен апартамент и си делят наема и разходите, така им излиза около 200 евро в Любляна. За самостоятелна квартира е непосилно за студент, въпреки че както вече са писали, студентите имат право да работят и са с предимство при намирането на работа (работодателя не плаща осигуровки и това ги прави особено привлекателни).
За тези които търсите работа, линковете по-напред са най-добрите, българинът който има агенция за работа (ако за същия става въпрос) бил точен и плащал редовно, но намирал само по фабриките работа.
Сега вече ще следя темата, така че давайте въпросите, колкото мога ще отговарям (аз май съм с най-дълъг стаж тук  bowuu).
П.П. моля мамите, които вече са тук да ми пишат на лични, да се свържем и видим  Hug.

# 37
  • Мнения: 67
проблема ми е че детето ми не е тук при мен и нямам никакви негови документи и незнам какво ще правя

# 38
  • Мнения: 341
Само ЕГН ти трябва за детето, иначе не е необходимо то да е при теб, обаче за ЕГН май си е неговото, то и ти нямаш словенско нали. Така че можеш да го запишеш и без да е тук, при всички положения ще започне от септември, тогава се започва учебната година и за децата в градините.

# 39
  • Мнения: 0
Здравейте!
Аз също живея в Словения. От около 4-5 месеца съм в Словенска Бистрица. Бих искала да се срещна с други българи. Словения е малка, така че не би било трудно. Аз съм омъжена тук, все още нямам деца. Сега проучвам как бих могла да запиша магистратура по Психология в университета в Марибор. Също така бих искала да си намеря и работа. Не мога да говоря добре словенски, но се опитвам, иначе разбирам всичко. Говоря английски, но не мисля, че това е от голяма полза, ако незнам словенски. Видях, че пишете, че познавате българин, който намира работа...ако може някакви негови координати да ми дадете?
Благодаря. Желая всичко хубаво на всички. Simple Smile

# 40
  • Мнения: 67
Здравейте!
Аз също живея в Словения. От около 4-5 месеца съм в Словенска Бистрица. Бих искала да се срещна с други българи. Словения е малка, така че не би било трудно. Аз съм омъжена тук, все още нямам деца. Сега проучвам как бих могла да запиша магистратура по Психология в университета в Марибор. Също така бих искала да си намеря и работа. Не мога да говоря добре словенски, но се опитвам, иначе разбирам всичко. Говоря английски, но не мисля, че това е от голяма полза, ако незнам словенски. Видях, че пишете, че познавате българин, който намира работа...ако може някакви негови координати да ми дадете?
Благодаря. Желая всичко хубаво на всички. Simple Smile
Здрасти и добре дошла  Simple Smile
радвам се че има още българи които са в Словения и търсят връзка с нас.За работа предполагам че знаеш-чрез агенция което според мен е най-добре.Знам за една българка която може да ти намери работа но всичко е за пари,което според мен излиза доста солено.Разпитай се за агенциите които са близо и във вашия град и се регистрирай.Ако мъжът ти е словенец той знае най-добре как стоят нещата.А за езика и аз имам същите проблеми  Simple Smile разбирам ги но не се отпускам все още да говоря.Аз също знам англииски но не бих казала че ще ти е от полза за търсене на работа-всички искат поне да разбираш словенски.Пробвай по агенциите нищо няма да загубиш.Пожелавам ти успех  Simple Smile

# 41
  • Мнения: 341
Много е трудно с работата ако не знаеш езика, аз бях писала за някакъв българин, обаче в последствие разбрах, че хич не бил добър. Изобщо избягвай всякакви посредници и агенции. Ако имаш висше образование си сядай на дупето и започвай курс, говори с мъжа си на словенски (ако правилно съм разбрала е солвенец) и опитвай с всички да говориш словенски. За фабрика или ниско квалифициран труд не ти трябва словенски, но пък не ти трябват и агенции, отвори си страницата на бюрото по труда, пълно е с обяви за чистачки или фабрика.
Пожелавам ти успех.

# 42
  • Мнения: 67
Хайде момичета-къде сте?Темичката ни умря  Simple Smile

# 43
  • Мнения: 341
Айде по словенската тема в Меркатор има промоция до 10-ти на сирене, супер е като дунавия и струва 2,60 половин килограм/бучка, продават го насипно при саламите.  hahaha

Много интересно филмче за майките
http://www.youtube.com/watch?v=7QyNj3sOtVA&feature=player_embedded

# 44
  • Мнения: 14
Хайде и аз да се запиша не съм писала от мн време Embarassed подадох документите за детска градина но все ощи чакам  да ми пратят решението ако не я приемат ( 99 % съм сигурна че няма да я приемат тази година защото има мн деца) ще ходя до общината да подам документи за субвенция и ще се наложи да я дам на частна след като започна работа ! оххххх направо ми е мъка като се сетя че трябва да я  пращам на детска според мен детето е още малко но нямам избор майчинството свърши и трябват пари  Cry  

Последна редакция: сб, 07 апр 2012, 14:13 от valeriqq

Общи условия

Активация на акаунт