Детето, което винаги е длъжно на целият свят

  • 2 897
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Озаглавих така темата си, защото не искам да повтарям една подобна тема.
Търсих я, но не я открих, това обаче няма значение, защото исках моята тема да премине в дискусия, а не в оплакване.
Съжалявам, че не пиша със собственият си ник и няма да дам подробности за личноста си, причините ги знаят някой от вас.

Става въпрос за следбната ситуация, когато има две или повече деца, родителите възпитават едното така, че да е длъжно на другото и на тях самите. Когато това дете срещне половинката си му се отварят очите, а и парите не достигат така, помоща се спира. Тук не става въпрос за нуждаещи се родители или пенсионери, на такива би помогнал всеки. Новата снаха се намразва и се обвинява за случилото се.
Другото дете на семейството, което е свикнало да получава също не се примирява лесно със ситуацията, въпреки че то няма толкова голяма вина, така е възпитано.
Години помагащото дете едва ли не се отритва от семейството, обвинено, че не доказва финансово любовта си.
Контактът става все по-малко, докато накрая съвсем се прекъсва.
Всички участници се чувстват предадени и от двете страни. Родителите дори не разбират какво са сторили с поведението си.

Темата е по-скоро за причините, поради които се случва това.
Следващия въпрос е, дали родителите някъде далеч във времето преоспмислят поведението си и се опитват да поправят всичко.
Бих искала да вземат участие повече жени, които преди много години са преживели тази ситуация и да споделят как е
в момента, наистина ли всичко се оправи и този кошмар остана в миналото?

# 1
  • Мнения: 194
Почти нищо не схванах.

# 2
  • Мнения: 0
К-А-М написах го нарочно доста теоретично за да избегна подробности.
Става въпрос, когато едно семейство има две или повече деца и едното дете така бива възпитано от родителите,
че да се чувства длъжно да помага на тях и на братята и/или сестрите.
Това е детето, което е длъжно на всички, очаква се от него семейството да е на първо място, жената и децата да са на второ.
В момента, в който това дете се осъзнае, или по някакви причини не може да помага вече на родителите си, например безработица или болест, бива отритнато от семейството си, защото е ненужно.
Към другите деца отношението е различно, те имат прави да живеят личния си живот и той да е най-високия проиритет в живота им, родителите се чувстват длъжни да им помагат, но никога да не поискат помощ от тях, дори и да се нуждаят от нея.

# 3
  • Мнения: 194
Аз не съм го изпитвла, но да кажем, че мъжът ми е в подобна ситуация....ами какво да ти кажа....усети се , макар и късно Laughing

# 4
  • Мнения: 2 960
Порастналото"длъжно на мама,тати ,брат и сестра" дете ако има волята и акъла на един голям мъж/жена много ясно ще разбере докъде се простират задълженията му.
Ако има жена/мъж е деца-то те стават неговото семейство,те са неговия дом.
Що се отнася до родители,решили така да "възпитават"децата си и да ги делят...просто са направили една огромна грешка.
Децата не трябва да се делят!!!
А родителите/както ги описваш/изглеждат егоисти на квадрат.
Отношенията с тях трябва да са много пестеливи,внимателни и не толкова раздаващи.
Едно дете съм и никога не са се отнасяли по такъв начин с мен.
Аз обаче имам две деца.Ще дам всичко от себе си ,за да се чувстват еднакво обичани,обгрижвани ...

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

Това е детето, което е длъжно на всички, очаква се от него семейството да е на първо място,

не познавам такова семейство и такова дете.

# 6
  • Мнения: 4 916
Това дете е пълнолетен човек, прави тези неща по собствена воля. Вероятно на жената на това дете не й харесва положението, но не обвинява милото, а свекърите, т.е. грешните хора.

# 7
  • Мнения: 431
Това пак ли е темата за брата, който не можел да учи висше, защото трябвало да издържа сестра си и гаджето й, но завъдил свое гадже и му се отворили очите?

# 8
  • Мнения: 0
При нас се развиват нещата в следната тенденция, иска ни се услуга или пари, когато не можем да помогнем ни се фръцват и
дори не ни канят на семейни празненства, един вид показност, че не принадлежим към семейството. И така докато не дойде следващата услуга, ако я направим ни поканват отново.
Следва следващата услуга, пак не можем да помогнем, пак контактът се спира и започват обвинения, ти не обичаш брат си/сестра си, не обичаш родителите си, вмъква се вина.
Преди няколко месеца имахме нужда от помощ, всички се скриха и покриха, дори и телефоните не вдигаха, от тогава услугите се отказват от наша страна, не защото не можем, а защото не искаме.
Всяко нещо, което е еднопосочно е чисто лицемерие и вид използване.
А държанието към нас прелива от безразличие до вина, радост че сме им помогнали, която трае не повече от седмица, след това всичко се забравя, все едно никога нищо не сме сторили.

Няма ли начин да се подобри тази ситуация без да се прекъсват контакти, ще е жалко, ако всичко се захвърли само заради пари и изгоди. Но ми е пределно ясно, че на това мнение, трябва да са и двете страни, усилия само от едната страна не водят до резултати.
От разговори няма смисъл, всичко се отрича. Трябват ми съвети за действия.

# 9
  • Мнения: 4 916

Вчера някой спомена предните пет теми от името на различните участници, и ето резултата.

# 10
  • София
  • Мнения: 8 932
Почти нищо не схванах.
Защото не си чела темата за мъжът, който давал пари на уж безработният си баща, последният обаче ги давал на другият син - студент. И след две години схемата се разкрила.  Laughing

# 11
  • Мнения: 0
argun не обвинявам никой, ако оставя съпругът ми да се разправя, съвсем ще се отдалечи от родителите си, след което ще се чувствам виновна, че е станало, защото съм се появила в живота му.
Аз съм тази, която склонява все още и прави понякога услуги. Получавам и от двете страни упреци в момента. Съпругът ми твърди, видя ли, че съм прав, аз те предупредих за тях, сега не се тормози.
От другата страна са родителите, които видиш ли, пак ме набеждават, че съм виновна и го спирам да им помага, въпреки че той им каза, че решението си е негово. Те обаче твърдят, е как се усети чак сега, след като я срещна тая, преди винаги си ни подкрепял.


Лизбет съвсем друг е проблемът, ако беше издържане щеше да е поне еднократно или за определен период от време, това при нас е начин на живот.

# 12
  • Мнения: X
Няма как да промениш възрастни хора.
Дистанция му е майката.Контакти,когато ви поканят.
Помощ,зависи.Ако видите,че съвсем са го закъсали,т.е. нямат дори какво да ядат.
Цитат
От разговори няма смисъл, всичко се отрича. Трябват ми съвети за действия
Действия за какво?
Как да ги накараш да са благодарни?
Ако не го усещат така,нищо не може да ги промени.
Приеми,че винаги ти ще си кривата и това е.
Гледай вашето семейство да е добре.

# 13
  • Мнения: 4 916
Не виждам проблем - мъжът на "авторката" не иска да дава пари, а тя е тази, която "склонява все още и прави понякога услуги."
Съвсем се оплете.

# 14
  • Мнения: 2 457
Аз да разведря малко- хубаво е, че в ника ти има паричен знак  WinkLaughing. Това предполагам означава, че парите са важни за теб и не разбирам защо "натискаш" мъжът ти да прави жестове към родителите си, при положение че самият той не иска Confused. В случая ти грешиш, не той Peace

Общи условия

Активация на акаунт