Да осъдиш общината?

  • 6 821
  • 85
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 39 118
Здравей, Евче!
Дай снимки верно, че хората не знаят за какво чудо говорим.
За съд, ако ти се занимава - действай.
Но мисля че преди това можеш да отидеш при кмета и да поискаш да го махнат това нещо.

# 46
  • Мнения: 9 913
..... и се изискват специални предпазни средства и осигуровки? 1,5 м! Словом: един метър и половина! Е, как е възможно в такъв случай да има катерушки по два метра и нагоре?  ........ За височината на катерушките обаче - със сигурност. Независимо от настилката отдолу, табели и прочие.

и кое по-голямо дете тогава ще ти се качи на такова съоръжение? Поправете ме, ако греша, но тук говорим за по-голямо дете, на което явно метър и половина са му малко.

ако ще съдите, съдете първо Билла - или който там им монтира т.нар. детски кът. Не е възможно да се стигне до пързалката, ако на люлките има деца. За мен това е недомислица и опасност.

# 47
  • Мнения: 1 668
Авторката не пуска детето си на съоръжения, които са от стария тип, защото и се струват опасни, а това и се е струвало безопасно и затова детето и е пострадало  newsm78. т-е. ние чакаме някой от общината да прецени дали една катерушка е подходяща за едно 8 годишно дете по-добре от майка му  newsm78. няма как да стане. Аз си счупих крак пред входа - не е виновна общината, че не е сложила табела за спънатите като мен да внимават, че има стъпало. При всички случаи, дори да има такива табели то те ще оказват примерно, че не е подходящо за деца под 3 години, но надали ще оказват, че една катерушка не е подходяща за 8 годишно дете, заащото те някъде до тази възраст се катерят...  ако и сложат табела, че е подходяща над 18 години надали някой ще я ползва. със сигурност катерушката си има документи, че е изправна и проектирана според ей тези 14 наредби и изхода от подобно дело ще е ясен. Иначе в друга ситуация аз съм първия човек, дето ще посъветва да се заведе дело срещу общината - някакъв пример със старо дърво имаше преди малко, дупки по улиците, сметища. С това не искам да кажа, че децата са по-малко важни, а че не виждам вината на общината за нашата грешна преценка или лош късмет. Също така е интересно това съоражение, дето е повече от 2 м високо. теези 2 метра са от площадката, на която седят краката на детето или 2 метра са от покрива  Sick. всяка пързалка с покрив в този случай е над 2 метра, защото от самата платформа за спускане, до покрива има поне по 1.5 м за да можее да се издправи спокойно детето. Ако е някакъв вид стена за катерене, то родителя си има отговорност за екипировката.

# 48
  • София
  • Мнения: 39 118
Става дума за нещо подобно на училищните катерушки от стар тип, п-образни тръби с пръчки /в новото -обръчи/ за да се хванеш само с ръце за тях. Ако успееш да се покатериш отгоре, и повече от 2 метра ще го докараш.

Всъщност, на същото място имаше една стара и  много опасна катерушка и странното е, че новата е също толкова опасна.

И да, Общината трябва да преценява точно колко са опасни катерушките преди да ги постави.
Това и е работата!
Иначе какво - похарчили са едни пари /между другото - това са нашите пари/ и са направили нова площадка, която е същото качество като старата. Е тогава, за какво, по дяволите са похарчили парите?

# 49
  • София
  • Мнения: 1 508
Става дума за нещо подобно на училищните катерушки от стар тип, п-образни тръби с пръчки /в новото -обръчи/ за да се хванеш само с ръце за тях. Ако успееш да се покатериш отгоре, и повече от 2 метра ще го докараш.

И трябва ли за такъв тип катерушки общината да налага възрастови ограничения? Аз съм се катерила по такива (именно в училищния двор) от 6-годишна, на дъщеря ми съм й позволила от 5-годишна, като естествено на онази възраст съм стояла неотлъчно под нея, и ако има нужда, съм я хващала. От 7 години нагоре вече съм я оставяла да се катери там съвсем самостоятелно, и в никакъв случай не би ми минало през ума, че някой друг освен мен, докато е малка, и самата нея на по-голяма възраст, е отговорен за безопасността й, особено след като тя прави на тази катерушка точно това, за което е предназначена.

# 50
  • Мнения: 22 534
А аз искам някой да ми отговори какво ще да рече - "безопасна" катерушка.
Защото дори и да е 50см висока, то ако се качиш върху нея и решиш да скочиш, пак можеш да си счупиш крак, ръка.
Сантиметрите ли са важни, или нещо друго в случая?
Или децата ни трябва да се катерят с обезопасителни въжета, и да имат дюшеци под тях, за да са безопасни?

# 51
  • Мнения: 758
Или децата ни трябва да се катерят с обезопасителни въжета, и да имат дюшеци под тях, за да са безопасни?
Ами чак до там - не, но поне елементарни обезопасителни правила може да се спазят - като това  люлките да са на въжета или вериги и под тях да има гумена настилка или пясък, или стърготини, а не тротарни плочки и асфалт.

# 52
  • Мнения: 1 569
а какво да пише на точно тази катерушка? Че е за деца на възраст...каква точно?

Ами да, точно! Примерно: "Съоръжението е предназначено за деца над три/пет/седем и т.н. годишна възраст!"


Не ми се спори, не четеш, приличаш на Вилико.

Е, сега вече сядам с пуканки пред компа...  Grinning

 Joy hahaha Joy Чак си се познават по форумско спорене  Joy  hahaha Joy

Ами чак до там - не, но поне елементарни обезопасителни правила може да се спазят - като това  люлките да са на въжета или вериги и под тях да има гумена настилка или пясък, или стърготини, а не тротарни плочки и асфалт.

 newsm10  202uu

# 53
  • София
  • Мнения: 7 212
...Аз си счупих крак пред входа - не е виновна общината, че не е сложила табела за спънатите като мен да внимават, че има стъпало.

Точно пък за това можеш да ги съдиш:

НАРЕДБА № 7
от 22 декември 2003 г.
за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони

Чл. 118. (1) Строителните елементи, конструкции и инсталации на жилищните
сгради трябва да отговарят на изискванията на чл. 169 ЗУТ за създаването на безопасна,
устойчива, здравословна и достъпна среда.
(4) Строителните елементи и конструкции не трябва да създават условия за
нещастни случаи, причинени от:
1. падане от високи над 1,5 м необезопасени места;
2. падане в необезопасени шахти и други отвори;
3. падане на хоризонтални участъци вследствие на прагове в необичайни места
или от проектирани единични стъпала;

4. удари от ниско разположени корнизи, греди, врати и др.;
5. падане вследствие на прекалено хлъзгави или неподходящи подови настилки.

# 54
  • София
  • Мнения: 9 519
Не знам, от къде е паднало детето на авторката, но точно срещу бившия младежки дом Лиляна Димитрова има едно ужасяващо за мен съоръжение за катерене - винаги когато мина от там и ми настръхват косите  Peace

# 55
  • София
  • Мнения: 7 212
Въжената пирамида ли?

http://divishtastlivi.wordpress.com/2009/07/10/hello-world/

Точно тя е много добре измислена (виждала съм я на няколко места извън Бг).
Освен меката настилка долу, ако дете тръгне да пада, колкото по-високо е, толкова повече расте вероятността падането да бъде спряно и омекотено от долните въжета.

# 56
  • София
  • Мнения: 9 519
Да, точно тя и най-вероятно наистина е добре измислена, обаче на мен пак ми настръхват косите - че тя е сигурно поне 8 метра висока (или аз съм много ниска)  Peace

# 57
  • Мнения: 800
Ще потърся наредбата за съоръжения за игра на открито, по спомен казвам, че там не само трябва да има табела за възрастово (килограмово) ограничение, но има и определени изисквания на които трябва да отговарят съоръженията, за да са безопасни за децата. Дали ще осъди авторката общината не знам - в добрия за нея случай ще вземе пари като обзщетение, в лошия - ще загуби пари и нерви по съдилища и адвокати. Но това не решава въпроса с опасните детски площадки. При нас, точно до Била има площадка, на която са спазени всички написани изисквания, има табела и въпреки това е опасна, тъй като разстоянието между люлката (когато е залюляна) и стълбичката за пързалката и на минимума в наредбата (затова я четох тогава), т.е. някакви 50 см. и ударени дечица имаше много пред очите на родителите си, които са плътно до тях в повечето случаи. Тогава подадохме сигнал до общината - обясниха ни че всичко е наред - е просто не си водя децата там, а когато отидем все пак - съм непрекъснато на площадката и аз, независимо, че вече са самостоятелни отдавна.

# 58
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 994

Точно за този тип въжена пирамида писах в предния си пост. "Нашата" е висока около 5-6 метра. Аз също я считам за достатъчно обезопасена. Големият ми син я обожава - качва се до върха.

Знаете ли според общите правила за безопасност на труда над каква височина се смята за "височинна работа" и се изискват специални предпазни средства и осигуровки? 1,5 м! Словом: един метър и половина! Е, как е възможно в такъв случай да има катерушки по два метра и нагоре? 

Защото това не е работно място и строеж, а детска площадка. Катерушки до 1.5 м. Абсурд....

# 59
  • Мнения: 24 467
До метър и половина няма да е катерушка, а висилка и то за деца до и около 3 години.   Simple Smile
Моите се катерят, а ние- след тях, поради липсата на обезопасени катерушки от по- висок тип, които пък децата обожават. Ако смятам, че не мога да се катеря или да хвана падащо отгоре дете, няма да ги пусна.
Децата масово се катерят и по дърветата.
Големият ми син чупи ръка по стълби, не на площадка. Всичко може да се случи на всяко място.

Общи условия

Активация на акаунт