Какъв е закона

  • 11 511
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • София за сега
  • Мнения: 194
Цитат на: alegra
Да само не трябва да надвишаваш максималния месечен осигурителен доход.Но това се води не майчинство а бременност и раждане.Нямам време да цитирам но прочети Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите ,върху които се правят осигурителни вноски и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане.Приет с ПМС №263 ДВ бр.21 от 2004/последна промяна/ чл.6 А на всичките ти технически въпроси по теглене ще ти отговорят ревизорите в НОИ


какво означава да не надвишаваш максималния месецен осигурителен доход, ако имаш по-висок доход си длъжен да се осигуряваш на 10 МРЗ. Правлино ли си мисля че ако си го правил впоследствие те трябва да ти изплащат за 4 месеца и половина 90% от 1500 лева и наистина ли ще го направят Wink[/quote]Максималният размер е 1200лв тоест ако си внасяла 6м всеки месец по 29%-348лв фонд Пенсии/от тях 26%фонд пенсии и 3%общо заболяване и майчинство/ 3%ДЗПО-36лв и 72лв здравна осигуровка тоест по 456лв на месец тоест през 135-те дни ще получаваш по 1080лв на месец а след това по време на отпуск по майчинство 120лв месечно.

# 31
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 738
Цитат на: alegra
Да само не трябва да надвишаваш максималния месечен осигурителен доход.Но това се води не майчинство а бременност и раждане.Нямам време да цитирам но прочети Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите ,върху които се правят осигурителни вноски и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане.Приет с ПМС №263 ДВ бр.21 от 2004/последна промяна/ чл.6 А на всичките ти технически въпроси по теглене ще ти отговорят ревизорите в НОИ

какво означава да не надвишаваш максималния месецен осигурителен доход, ако имаш по-висок доход си длъжен да се осигуряваш на 10 МРЗ. Правлино ли си мисля че ако си го правил впоследствие те трябва да ти изплащат за 4 месеца и половина 90% от 1500 лева и наистина ли ще го направят Wink


В КОДЕКСа за социално осигуряване е написано:

Обезщетение при бременност и раждане
   Чл. 49.  (1) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41.
   (2) Дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението

alegra аз лично не познавам човек който е имал такъв случай, но мога да ти кажа как тълкувам цитираното по-горе:
Минималната РЗ мисля че е 120 лв. и следователно минималният месечен осигурителен доход е 1200 лв. 90 % са около 1080 лв. за месец. Не са точно 1080 тъй като 90% се изчисляват на ден а броят на дните в месеца е различен в различните месеци но сумата е приблизително такава. Дневното парично обезщетение обаче не може да по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението. Предполагам че за свободните професии това означава че на база декларации за дохода се изчислява среднодневното нетно възнаграждение за периода, т.е. дохода след като е обложен с данъци, кото в случая може да е по голям от 90% от минималния осигурителен доход, а може и да е по-малък най-много с размера на удръжките за данък. При това положение ще се вземе по-малката сума.

Това е моето мнение, но е възможно да греша или да пропускам нещо.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 121
На мен ми бавеха сключването на трудовия договор, а работя от май месец. Сега не знам какво да правя - мога ли сама да се осигурявам и да получавам цитираните по-горе пари? Защото не вярвам при положение, че съм бременна да сключат трудов договор с мен. Или да търся познат да ме назначи, но така няма ли да предизвикам проверки за фирмата и да му направя кал? Не знам какво да правя.

# 33
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 738
Все още ли не си сключила договор?

Знам че ако се водиш безработен и не получаваш обезщетение за безработица от бюрото по труда дори си задължен да си внасяш здравните осигуровки 6 % на база 200 лв. Но не съм сигурна дали можеш да си внасяш социални осигуровки без основание, т.е. без да имаш доказателсва че получаваш някакъв доход. Дори и да може това става от следващия месец, т.е. не може да стане със задна дата, защото така един вид си купуваш стаж. Защо не провериш в НОИ.
Относно варианта да те назначи познат, не мисля че ще му направиш кал, стига той да се навие. Само че и това не може да стане със задна дата защото трудовите договори се регистрират в НОИ в определен срок /мисля че беше 3 дни от сключването/. А проверките обикновено се предизвикват при обратния вариант - какъвто е твоят настоящ случай, да наемат работници без да ги осигуряват.
Във всеки случай трябва да знаеш че ако искаш да се осигуряваш на максималния осигурителев доход по какъвто и да е начин, ще трябва през тези месеци да внасяш освен удръжките за осигуровки и данък върху дохода който никак не е малко и трябва добре да си направиш сметката кое ще ти е изгодно. Знам това защото по трудов договор мен ме осигуряват на реалната заплата и всеки месец се изривам като си видя фиша и 1/3 от заплата са ми удръжки /при това осигуравките за сметка на работодателя наистина са си за негова сметка, а ако теб те назначи познат едва ли ще се навие да са занегова сметка и ще трябва и тях да извадиш от джоба си.
Абе в заключение мога да кажа че държавата така лесно пари не дава Twisted Evil

# 34
  • Мнения: 910
Цитат на: Ani111
На мен ми бавеха сключването на трудовия договор, а работя от май месец. Сега не знам какво да правя - мога ли сама да се осигурявам и да получавам цитираните по-горе пари? Защото не вярвам при положение, че съм бременна да сключат трудов договор с мен. Или да търся познат да ме назначи, но така няма ли да предизвикам проверки за фирмата и да му направя кал? Не знам какво да правя.


Potursi poznat da te naznachi, no ne triabva da si v bolnichni, dokato go pravi. Triabva da te naznachi na bezsrochen trudov dogovor. Kolko ti ostava do rajdane, vlezna li veche v 45te dni predi termina? Ako da, togava ne znam tochno kak shte stane... Doktorite sa mnogo striktni otnosno datite na bolnichnite, zashtoto zdravnata kasa taka gi zaduljava i gi goni... Samo doktor moje da te posavetva kakvo da napravish s bolnichnite, ima izhodi, az sum gi polzvala.

# 35
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 738
Kisha тя е в 6 г.с. според лентичката й

# 36
# 37
  • София
  • Мнения: 1 121
Да 6та седмица съм. За осигуровките при познат - то е ясно, че аз ще си плащам осигуровките. Иначе всеки месец си плащам 12те лева здравни за безработни. Но това не знам дали ми дава право на майчинство 2 години - май не.

# 38
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 738
НЕ, здравната осигуравка ти дава право на личен лекар и безплатно здравно обслужване в рамките на това което поема здравната каса и няма нищо общо с обезщетенията.

3 % за общо заболяване и майчинство ти дават право на обезщетение при бременност и раждане 135 дни.

А това за 1 или 2 години ще се получава обезщетението за отглеждане на малко дете може би е вярно, но аз лично никаде не съм го чела в законите.

Може би някой друг може да каже Neutral Face

# 39
  • Мнения: 7 837
Цитат на: Ani111
Да 6та седмица съм. За осигуровките при познат - то е ясно, че аз ще си плащам осигуровките. Иначе всеки месец си плащам 12те лева здравни за безработни. Но това не знам дали ми дава право на майчинство 2 години - май не.


В случай, че си безработна, социалните служби изплащат майчинство само 1 година.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 121
Момичета, днес бях до НОИ да поразпитам финансовите ревизори и там ми отговориха на питанията така:

Трябва да сте имали трудов договор 6 месеца, независимо как във времето е разположен, т.е. към момента на забременяването може и да нямате трудов договор и тези 6 месеца да сте ги изработили предишни години. Това е, за да ползвате майчинство 2 години, така че ако не работите в момента, не се притеснявайте! За да ползвате обаче 135 дни болнични за раждане, 45 от които преди предполагаемия термин, трябва към момента на излизането в болнични да работите (за да имате все пак на кой да представите болничния). През тези 135 дни получавате 90% от заплатата, която работодателят ви е посочил в трудовия договор.
Аз не си бях виждала договора, но във фирмата твърдяха, че имам такъв. Първия път като ходих в НОИ ми казаха, че няма начин да разбера дали ме осигуряват наистина, но този път ревизорът беше много учтив, поиска ми личната и карта и провери в компютъра. Оказа се, че ме осигуряват на половин работен ден на 65 лв. заплата, което много ме притесни. Но за онези, които са в моето положение - при болничните получавате 90% от заплатата само, ако е над минималната, т.е. ще получавате 120 лв месечно, а не 90% от 65 лв. примерно.
Съжалявам, че се получи толкова дълго, но се надявам да съм помогнала на други момичета. Успех!!!

PS: Тук възниква въпросът ако само последния месец преди излизане в болничен се осигурявам на друго място на максималната заплата, това дава ли ми право след това да получавам 90% от максималната заплата? Защото така сама ще си платя осигуровките само за един месец. Вие как мислите?

# 41
  • Мнения: 485
Момичета новия закон/01 08/ защитава бременните , доколкото разбрах и ще ползвате 2 години  платено майчинство.Жалко ,че аз не можах да вляза в тая категория.

# 42
  • Мнения: 466
Току що разбрах, че имам право на платена отпуска след като ми свърши майчинството.Някой има ли повече информация по този въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт