Здравословно хранене за децата - 4

  • 38 751
  • 786
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 94
До колкото знам беления боб е обелен по химичен път, а не механично и май не е много полезен.

# 316
  • София
  • Мнения: 438
До колкото знам беления боб е обелен по химичен път, а не механично и май не е много полезен.
Хм, това не го знаех, благодаря!
Всъщност зърната изглеждаха доста надрани, все едно са се валяли в някаква механична стъргалка... и не бяха 100% обелени, но ще се поинтересувам повече за технологията.

# 317
  • Мнения: 902
Мег, преdи време бях писала на Хармоника, защото бяха сменили производителя на сиренето, дали все още се прави с микробиологичен и те ми писаха, че вече не било така. Дали има промяна от тогава, не знам.
Питах ги тези дни и уви, не са променили технологията. Ползват си животински ензими.
Цитат
1. Маята е микрибиолен сирищен ензим и е разрешена за био продукти. Не
съдържа глутен. (после уточниха, че е животинска)
2. Относно калциев хлорид - при задължителната пастьоризация на суровото мляко се унищожава наличиета на калциев хлорид в млякото, затова го влагаме (в допустимите норми, в течно състояние) при подсирването на пастьоризираното вече млякото. Разрешен е за употреба в млечните продукти, вкл. в новото БДС 15/2010 за саламурени сирена.
Взех си и сирене "Съединение", но козе и нямаше проблем. Не откривам техен и-мейл да ги питам каква мая ползват и дали имат добавен Калциев хлорид, който ми се вижда напълно излишен.

Последна редакция: вт, 08 фев 2011, 03:40 от l`ange

# 318
  • Мнения: 75
До колкото знам беления боб е обелен по химичен път, а не механично и май не е много полезен.
Хм, това не го знаех, благодаря!
Всъщност зърната изглеждаха доста надрани, все едно са се валяли в някаква механична стъргалка... и не бяха 100% обелени, но ще се поинтересувам повече за технологията.

ами ако ти се занимава, просто го накисни за повече време и го ошлюпкай сама... не е кой знае каква играчка, но със сигурност люспите ще подразнят малкото стомахче Simple Smile

# 319
  • Мнения: 2 805
Самсара, кремчето си го правя аз. В 300 мл. био-прясно мляко (уточнявам, защото за мен има разлика във вкуса) слагам 2 суперни лъжици пълнозърнесто брашно (овесено, ръжено, ечемичено, просо, оризово). Варш на бавен огън, обикновено за 15 минутки е готово. понякога добавям плодове и/или канела.

Благодаря   bouquet
Аз и правя такива, но с церевично или пшенично нишисте.
Ще пробвам твоя варинат...не се ли прави така каша всъщност - с брашно?

# 320
  • София
  • Мнения: 438
mandarinkaz  при нас не сме имали проблем с люспите до момента, а давам зрял боб вече почти от година сравнително редовно. Кисна го от вечерта и му сменям 2-3 води, в които е врял дестина минути, след което го готвя в глинен гювеч с повечко зеленчуци. Това е от малкото ни 'семейни ястия' и малкия го харесва.

Самсара дали крем или каша, не съм се замисляла - малко импровизирано го дадох Simple Smile това успях да измисля като вид следобедна закуска, която да приготвям сутрин и да оставям на бавачката. Но Ники много си я харесва и си я хапва с охота дори в съвсем чист вид - без плодове и канела, за ужас на всички около мен, които са силно притеснени защо го храня с такива безвкусици, поне малко захар да има... А то реално си сладни от млякото Simple Smile

И отново да попитам - добавяте ли (и ако да, колко)  сол в харната на децата? На мен ми се струва, че сол поема достатъчно от продуктите, които ползваме и гледам да не добавям или слагам 1-2 щипки на цяла тенджера... Но все се чудя дали не го лишавам, защото и солта е много важна.

# 321
  • Мнения: 3 869
За солта: добавям към храната, но много малко и зависи каква сол - примерно розовата и някои видеве морска не са така осезаемо солени като кафявата. При нас има много малко продукти в менюто, които фабрично съдържат сол - лютеница, крема-тофу, маслинова паста, доматено пюре - определено неща, които присъсват 1-2 пъти в седмицата на някое хранене.
Кафява захар също използвам понякога заради стравнително неутралния вкус и при печива.

Попаднах на друга тема в този подфорум, където беления боб беше отбелязан като пълен провал и безвкусен... Аз снощи пак правих и отново стана превъзходен. Само за чорба не го виждам много, иначе за манджа боб е чудесен - няма нужда от сгъстители като брашно, запръжки, червен пипер...
В същата тема анатемостваха и био-киселото мляко, защото неотворено можело да изкара далеч отвъд отбелязания срок на годност без промени във вкуса. Това обаче няма нищо общо с факта, че продуктът е био, а е въпрос на технология и използвани бактерии...

# 322
  • Мнения: 179
Между другото във връзка с киселото мляко, което правя домашно-също, когато не е отворено може да издържи и повече от седмица.

# 323
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Това обаче няма нищо общо с факта, че продуктът е био, а е въпрос на технология и използвани бактерии...

За мен био киселото мляко е единствена алтернатива, всички други млека са в кофичка от полистирен, само био е в PP. Количеството лактобацили не ме притеснява, именно поради това което е написала и Мег.

# 324
  • Мнения: 95
Да и ние вкъщи купуваме БИО кисело и прясно на Хармоника. Мога да гарантирам, че е истинско. Как разбрах ли?  Embarassed Не вкусвам домашно кисело мляко...една лъжичка, застава ми на гърлото и аха..ни напред - ни назад  Embarassed Само който има непоносимост към дадена храна може да ме разбере. Купено ям на поразия с мюсли и мога да кажа, че го обичам дори. Странно, но Факт! Същото се случва, когато се опитам да ям Био кисело на Хармоника. Душата не ми го иска. Детето и мъжа ми го ядат. А за мен...зелена Верея  Embarassed
Да ви попитам за маслините. Синът ми много обича. Но забелязах, че във вакумните опаковки и консервите имат консерванти. В буркан съм виждала все без костилка, а вътре с ядка или чушка...тях не ги обичаме. Моля ви препоръчайте ми конкретна марка маслини, предпочитам черни, но да са качествени...и къде да ги закупя...за София  Embarassed
Благодаря предварително   bouquet

# 325
  • Мнения: 3 869
За мен проблемът са маслити е голям... Предпочитам кафяви без костилки, но такива сигурно има на едно-две места в София и аз не съм близо до тях...
За черните маслини просто не мога да се доверя - не се знае как са обработвани...
Зелените не ми харесват на вкус, иначе са ок.
Купувам най-често кяфява Кламата лукс (с костилки) - малко на 9 лв. за кг излиза, но ние не ядем повече от 10-тина грама на седмица... Купувам примерно ок 250 гр. и изкисвам по една седмица, защото иначе са ни много солени...
Понякога взимам и салата от маслини - тя е от зелени и кафяви нарязани и подправени маслини - ок е в малки количества, успявала съм и да я обезсоля с накисване, но така се губи и част от вкуса на подправките...

# 326
  • Мнения: 75
ауууууу маслините са най-великото нещо, толкова много ги обичааам ам -ам!! И маслиновата паста yammiiiiiii

# 327
  • Мнения: 782
Маслини и ние много ядем. Марки не следя. Купувам от Халите, където има щанд само за маслини и е много добре зареден. Предпочитаме безсолни , големи и черни. Зелени от време на време. Пакетираните по магазините са ужасно солени, колкото и да ги кисна , пак не става. Отказала съм се от тях  Simple Smile

# 328
  • Мнения: 179
А маслиновата паста винаги ли е толкова солена. С такова желание си купих и я изплюх веднага щом я лапнах Shocked

# 329
  • Мнения: 3 869
Пробвали сме най-различни маслинови пасти. По-малко солени са видовете с зелени масли и повечко подправки, но като цяло са си доста солени. Аз затова търся обезкостени маслии и купувам салата от маслини, че да мога сама да си ги направя на паста, след като ги обезсоля... Но май само в Халите от време на време се намират обезкостени кафяви маслини, с черните просто не смея да рискувам...

Общи условия

Активация на акаунт