Отговори
# 720
  • Мнения: 656
Супер!!!!  Grinning

Само малко ми противоречат тези 2 неща:
 - "екипът ще следи процеса (чрез мониторинг на сърдечните тонове и вагинални прегледи)"
 - "Родилката ще има свободата да се движи и да избира позата си през целия процес"

и ми е интересно как ще разрешат този конфликт  newsm78

Но инициативата е повече от страхотна!!! Браво!   bouquet

# 721
  • Мнения: 567
Страхотно!!! Има светлина в тунела! Дано да хвана и аз част от инициативата, че като знам с какви темпове навлиза всичко тук в БГ болниците!  ooooh!
Като гледам на д-р Григорова и беше трудно да си обърне езика и да каже дула, и каза нещо от сорта "... както там се нарича... "  #Crazy

Ще стане работата. Остава сега и VBAC инициатива да подкарат!  Laughing  Laughing  Laughing

# 722
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 744
Момичета, какво означава ревизия на матката и винаги ли се прави под пълна упойка? Кога се налага да се прави тази процедура?

# 723
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Означава преглед на матката за останали части от плацентата или околоплодни ципи след раждане. Ако има такива, те се остъргват.

Мисля, че я правят рутинно при VBAC.  newsm78 Макар че и на ехограф се вижда дали има нещо останало в матката. Така че не е задължителна.  Peace
Правят я под пълна упойка, защото май е доста болезнено. Не знам дали има вариант с местна упойка или без.

# 724
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 744
Означава преглед на матката за останали части от плацентата или околоплодни ципи след раждане. Ако има такива, те се остъргват.

Мисля, че я правят рутинно при VBAC.  newsm78

Ама на тебе не са ти правили нали? Ох, съвсем се омотах. Аз заради тези упойки не искам секцио, а то пак ще ме упояват, че и с пълна, ооооххххх, нееее ......

# 725
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
На мен не са.
На третия ден бях на преглед при АГ и ме гледаха с ехограф. На Фло също не са ѝ правили. В деня след раждането също са я гледали с ехограф.

Обсъди го с лекаря си дали го практикува. Мисля, че можеш да откажеш без проблеми.

# 726
  • Мнения: 4 753
Защо пък точно след VBAC?  newsm78   Какво при него прави вероятността от оставане на части от плацентата по-голям, отколкото при естествено без да си имала секцио? То ревизията ми звучи като аборт...   Crazy

# 727
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Доколкото пък аз знам, ревизията на матката след VBAC се прави, за да се провери за тиха руптура. Ето какво намерих по въпроса що е това тиха руптура:
Цитат
Тихата руптура не боли, не кърви ( защото е по съединителната тъкан на белега), винаги е след предшестващо секцио, разбира се по време на операцията. Разкъсването е по хода на разреза от предишното секцио. Обикновенно стария белег започва да изтънява с напредването на бременността и понякога се прокъсва най-често в средата. Пълна руптура не ми е ясно какво имат в предвид - дали напълно разкъсване на белега в смисъл дупчица (защото и при дехисценцията - изтъняване-  се случва да прозира и да се вижда главата на бебето) или разкъсване на стария белег по цялата му дължина т.е. около 10 см. (честно казано ми звучи невероятно!).   И в двата случая опасността идва от риск от спукване на мехура и евентуално доразкъсване от движенията на бебето последвано от кръвозагуба.  Дебелината на цикатрикса (на долния маточен сегмент, областта около белега) трябва да се види в края на бременността, при последния ултразвуков преглед към 36 седмица.
Цитатът е оттук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=162641.105;wap2
И още:
Цитат
Спонтанната руптура на матката е особено опасно усложнение за майката, което протича коварно без чувствителни симптоми, но води до вътрешни персистиращи кръвоизливи. Ето защо този вид руптура е известна като „тиха руптура”.

http://zdravbadi.com/%D0%A0%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D1%81-%D1%86%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D1% … %D0%B8%D0%BE.html

# 728
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
ani_d, ако раждаш в болница и ти направят епизиотомия, също има вероятност да ти сложат упойка, когато те шият. Чувала съм, че някои лекари в такъв случай използват пълна упойка, но от тези, които имат по-краткотрайно действие.

# 729
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
статия за клиничен случай на тиха руптура:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.1931/pdf

# 730
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
При секцио има някакъв риск плацентата да врастне в белега при следваща бременност. За това също проверяват да няма останали парчета, които да са се врастнали.

# 731
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 744
Е сега вече не знам как ще взимам решение.  Thinking Как ще се разправям с тези лекари изобщо не знам - първо за системите с окситоцин, второ за позата за раждане, трето за епизотомията, четвърто за рязането на пъпната връв, после за плацентата, а сега и тази ревизия на матката.  newsm78
Вече почвам да се боя, че няма да се справя.   Confused Confused
При мен вариант за раждане в къщи няма - не мога да го причиня на двете деца /особено на голямата ми дъщеря/  да станат свидетели, а и не знам мъжът ми доколко ще се справи.

Освен това не мога да спря да мисля за евентуалната възможност нещо да се обърка. Аз примерно мога да откажа тази ревизия, както е казала Нощни, но пък ако нещо наистина се отбръка и остане плацента и после се стигне до усложнения, ох не искам да си го мисля!!!  Naughty

И още един въпрос имам, как горе долу се преценя колко е разкритието, защото този път поне ми се ще в болницата да не ходя по-рано!

# 732
  • Мнения: 180

И още един въпрос имам, как горе долу се преценя колко е разкритието, защото този път поне ми се ще в болницата да не ходя по-рано!
Ми аз имах над 2 см когато отидох в болницата и болките които ми бяха на 3 мин изобщо не бяха болезнени(родилни контракции)Може би като става по-голямо разкритие и болките би трябвало да станат по-болезнени...
Та мисълта ми е ако не искаш още от вратата да те подкарат за секцио,да изчакаш болките да станат болезнени и на кратък интервал Peace
......Но пък го има и това,че при всеки човек си е индивидуално,не знам как ще  протекат нещата при теб.

# 733
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 744

И още един въпрос имам, как горе долу се преценя колко е разкритието, защото този път поне ми се ще в болницата да не ходя по-рано!
Та мисълта ми е ако не искаш още от вратата да те подкарат за секцио,да изчакаш болките да станат болезнени и на кратък интервал Peace

Да права си, защото при първото ми раждане, отидох 4 часа след като ми бяха изтекли водите, а нямах нито болки, нито разкрите!

Аз имах предвид тези, които раждат в къщи как преценят колк им е разкритието!

# 734
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Аз имах предвид тези, които раждат в къщи как преценят колк им е разкритието!

Освен от чисто любопитство не съм изпитвала нужда да знам. Иначе има алтернативни методи, но при мен нито един от тях не работеше. Ще потърся статията и ще пусна линка тук.

Относно страховете ти...
Хвани се и си прецени кое ти е по-страшно, кои усложнения те плашат повече - тези при VBAC или тези при ресекцио. Имаш статистиките, прецени в кои рискови групи влизаш и до каква степен, и въобще влизаш ли в някоя рискова група.
Прецени си приоритетите - кое ти е най-важно да ти се изпълни от желанията и изискванията. Примири се с факта, че няма да получиш всичко и бая ще трябва да се пазариш. Но е и много важно с каква нагласа отиваш при лекарите си - дали все е дно е господ и каквото каже той, това ще става или отиваш като човек, който знае какво иска и как да го постигне, а докторите са само инструменти в ръцете ти. Много пъти сме го обсъждали - 90% от успеха ти се дължи на собствената ти нагласа и собствената ти увереност в успеха на начинанието. Peace

Ако чакаш някой да ти каже как да постъпиш, надали ще постигнеш нещо повече от ново секцио...

Общи условия

Активация на акаунт